Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

SUEDIA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1366 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvladdy99, on 14th July 2010, 14:52, said:


Nu, atata iei curat, in mana.
Succes!

#56
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Multumesc! :arigato:

#57
pifexx

pifexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.10.2007
Cine stie cum sta Suedia la capitolul Comunicare si PR - Advertising ?
Dupa cate am vazut, cu masterele in Comunicare si PR sunt la pamant, adica, niciunul.
Cele mai multe mastere le-am gasit sub forma "Media" sau "Media si Comunicare" sau etc. dar nimic concret care sa fie negru pe alb "Publicitate, PR".

Cine stie despre cum se prezinta industria advertising-ului in Suedia si cam care sunt salarile ?

#58
rectangul

rectangul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.09.2010
Alo pifexx deci ai tras tu concluzia ca suedezii sint la pamint. Fa-ti tata lectia inainte sa te avinti cu opinii de doi bani. Nu de alta, dar lumea te-ar putea crede. Deja cu atitudinea ta nici nu e cazul sa mai cauti ceva in Suedia (adica tara unde traiesc eu). Si eu tot asa eram, plin de fitele noastre romanesti (moama, noi, adica noiiii) dar multumita acestui popor, care munceste, si modest in comportare, m-am "salvat".
Poate Manhattan sau asa ceva,zic eu. Plus ca beau la greu (nota bene: nu in timpul saptaminii de lucru) de poa sa ti se faca si frica.
Succes

#59
Dragos84

Dragos84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.07.2009
Salut.Am 25 de ani,sunt absolvent de licei silvic-calificarea tehnician silvic si de facultate de silvicultura la Brasov-inginer diplomat in silvicultura.Am lucrat un an intr-o reprezentanta Adidas ca reprezentant vanzari si din luna mai sunt angajat la un ocol silvic.Experienta in silvicultura nu prea am., pt ca stiti cum la la stat...unii iau banii si cei tineri sunt lasati de izbeliste doar doar or pleca sa nu le strice combinatiile celor vechi.Cu engleza ma descurc binisor.As vrea sa ma stabilesc in Suedia, cum este cu silvicultultura pe acolo?Realizez ca este greu pt un post de inginer sau tehnician mai ales ca nu cunosc limba, dar ma gandesc ca poate pt inceput ar fi bine si ceva muncitor forestier.Aveti cumva vreo ideea despre acest domeniu?Multumesc anticipat.

#60
pifexx

pifexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.10.2007

View Postrectangul, on 12th September 2010, 00:57, said:

Alo pifexx deci ai tras tu concluzia ca suedezii sint la pamint. Fa-ti tata lectia inainte sa te avinti cu opinii de doi bani. Nu de alta, dar lumea te-ar putea crede. Deja cu atitudinea ta nici nu e cazul sa mai cauti ceva in Suedia (adica tara unde traiesc eu). Si eu tot asa eram, plin de fitele noastre romanesti (moama, noi, adica noiiii) dar multumita acestui popor, care munceste, si modest in comportare, m-am "salvat".
Poate Manhattan sau asa ceva,zic eu. Plus ca beau la greu (nota bene: nu in timpul saptaminii de lucru) de poa sa ti se faca si frica.
Succes

Uite ce-am scris eu si ce-ai scris tu...
N-am zis ca "suedezii sunt la pamant". Daca ar fi asa n-as mai avea intentii de a urmarii un master in Suedia. Intrebam doar daca stie cineva cum se prezinta industria advertising, comunicare si PR in Suedia fiindca nu am reusit sa gasesc prea multe mastere in limba engleza in acest domeniu. Am cautat la toate facultatile Suedeze, le-am luat pe rand pe fiecare si din toate am gasit doar 5 mastere care aduc a Comunicare si PR dar nimic concret (mastere gen Media and Global Studies etc.).

Am zis ca sunt la pamant aici as in "prea putine alegeri". Poate ca sunt denumite altcumva, poate ca sunt oferite doar in Suedeza, poate ca sunt scoli de profil care se ocupa doar cu astea, multe posibilitati, deasta am intrebat, suedezule. Uita-te la tine, "deja cu atitudinea ta nici nu e cazul sa mai cauti ceva in Suedia (adica tara in care traiesc eu).

Tu nu asa erai, tu asa esti.

Nu mai fi asa artagos si daca stii ceva poate ai vrea sa imi raspunzi la ce am intrebat decat sa-mi sari la gat, mi-ar fi de folos. Sincer.

#61
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
@rectangul & pifexx: incercati sa pastrati un ton moderat, fara atacuri la persoana, conform regulamentului: http://forum.softped...showtopic=34630
Multumesc!

#62
alex_snamp

alex_snamp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2010
Buna ziua,

Sunt inginer petrolist, cu specializarea Piping. Lucrez de 5 ani in proiectare rafinarii, in cadrul mai multor firme multinationale.
La inceputul anului 2010 am trimis un CV la o firma suedeza...mi-au raspuns foarte prompt ca la momentul respectiv nu pot sa imi ofere nici un post. De curand am reactualizat CV-ul la ei si mi s-a spus ca se poate ca in cursul anului viitor sa mi se ofere un contract in Suedia.
Acum, intrebarea mea ar fi urmatoare...cam ce bani sa le cer?!
Nici nu vreau sa cer prea putin dar nici exagerat si sa pierd ocazia. In Germania de exemplu, pe un post similar, un neamt ia in jur de 6000-7000 EU/luna net.
Oare exagerez daca cer un 5000EU/luna net...avand in vedere ca sunt roman?!

In rest...as fi curios ca oricine, cum e viata, cazare, mancare, ceva modalitati de a-ti omori timpul liber...etc., dar si alte informatii legate de munca in general...ore lucrate saptamanal, zile de concediu, ore suplimentare platite (daca da cu cat?), asigurari medicale....
Este rentabil sa vin cu masina de acasa sau mai bine sa imi cumpar acolo o masina?
Daca sunt angajat, cu contract de munca permanent...angajatorul imi plateste toate taxele catre stat? Sau trebuie sa mai achit eu si alte taxe din acesti presupusi 5000EU net?!
Ok...daca aveti si alte sfaturi utile....

Va multumesc.

Alexandru

#63
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
credeam că birocrația la români nu poate fi bătută evăr. ei bine m-am înșelat profund. e drept compensează ăștia cu amabilitate, da frateee, aștepți de-ți vine acru pentru un permis de rezidență & șit :roflmao:
în lend of ciois, să-mi schimb permisu n-a durat mai mult de 5 zile.

#64
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Sa zicem ca as avea de ales, ca avantajele ar fi aceleasi tin toate sursele, imi mai ramane un motiv absolut pueril: vremea.

Cat de frig e? Bine, pot sa caut pe google temperatura, dar comparativ cu Romania cum e? Mail ales primavara sau toamna.

#65
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgigel de hohențolărn, on 17th January 2011, 22:06, said:

da frateee, aștepți de-ți vine acru pentru un permis de rezidență & șit :roflmao:
în lend of ciois, să-mi schimb permisu n-a durat mai mult de 5 zile.
Nashpa!
In Finlanda am primit rezidenta pe loc :coolspeak:
OK, stiiiiiu, aici nu-i inghesuiala asa mare la obtinut rezidenta etc

View Postmaltese, on 22nd January 2011, 14:36, said:

dar comparativ cu Romania cum e? Mail ales primavara sau toamna.
Cam ca in zona Brasov-Covasna-Harghita, insa mai ploios.
Asta in jumatatea sudica, in nord e mai frig...

#66
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postgigel de hohențolărn, on 17th January 2011, 23:06, said:

credeam că birocrația la români nu poate fi bătută evăr. ei bine m-am înșelat profund. e drept compensează ăștia cu amabilitate, da frateee, aștepți de-ți vine acru pentru un permis de rezidență & șit :roflmao:
în lend of ciois, să-mi schimb permisu n-a durat mai mult de 5 zile.

Scuze, dar bati campii la superlativ, nu am auzit despre asa ceva in Suedia.

#67
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010
nici el nu "a auzit". el a "facut si dres".
see the irony? ;)

#68
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
In situatia in care vrei sa te stabilesti in Suedia, fara sa iti deschizi o afacere sau sa ai un contract de munca, este o anumita suma de bani ceruta de statul suedez sa o detii ca sa te poti intretine?De ce valoare este vorba?
Cum se simte acum criza in Suedia?In general se gasesc locuri de munca?

Edited by fredy2007, 06 March 2011 - 19:57.


#69
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postfredy2007, on 6th March 2011, 17:56, said:

In situatia in care vrei sa te stabilesti in Suedia, fara sa iti deschizi o afacere sau sa ai un contract de munca, este o anumita suma de bani ceruta de statul suedez sa o detii ca sa te poti intretine?De ce valoare este vorba?
Cum se simte acum criza in Suedia?In general se gasesc locuri de munca?

Eu nu prea inteleg la ce va referiti cand vorbiti de rezidenta.

Ca cetatean EU te duci la primarie ca sa te ia in evidenta ca "esti prin zona".  Eu asa am facut, e drept in alt stat EU si nu a durat mai mult de 20min.
Numai pun la numar faptul ca in Suedia nu sunt restrictii prinvind dreptul de munca.

Edited by fabian23, 19 March 2011 - 18:34.


#70
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postfabian23, on 19th March 2011, 18:31, said:

Eu nu prea inteleg la ce va referiti cand vorbiti de rezidenta.

Ca cetatean EU te duci la primarie ca sa te ia in evidenta ca "esti prin zona".  Eu asa am facut, e drept in alt stat EU si nu a durat mai mult de 20min.
Numai pun la numar faptul ca in Suedia nu sunt restrictii prinvind dreptul de munca.

Ca sa muncesti in Suedia trebuie sa cunosti limba suedeza la nivel mediu.Ca sa te stabilesti acolo ai nevoie de un contract de munca, sa iti deschizi o afacere acolo, sa fii student, sau sa ai o suma de bani care sa iti permita sa te descurci o perioada de timp.Unii zic ca pentru 1 an de zile.
Tu  in ce stat te-ai stabilit?

Edited by fredy2007, 19 March 2011 - 22:49.


#71
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postfredy2007, on 19th March 2011, 20:48, said:

Ca sa muncesti in Suedia trebuie sa cunosti limba suedeza la nivel mediu.
Ca sa muncesti in Suedia iti trebuie CI-ul la tine. Sigur ca e recomandat sa le cunosti limba, dar nu-i obligatoriu.

View Postfredy2007, on 19th March 2011, 20:48, said:

Ca sa te stabilesti acolo ai nevoie de un contract de munca, sa iti deschizi o afacere acolo, sa fii student, sau sa ai o suma de bani care sa iti permita sa te descurci o perioada de timp.Unii zic ca pentru 1 an de zile.
Tu  in ce stat te-ai stabilit?
Daca citim documentele oficiale,  in mare, treburile stau asa cum ai descris tu mai sus. Cred ca ai citit  aici, daca nu te invit sa o faci. Acolo sunt specificate si motivele pentru care poti fi expulzat dintr-un stat membru.

Daca ai de gand sa te stabilesti intr-un stat membru, unica chestie pe care trebuie sa o faci este sa te duci la primarie si sa te inregistrezi acolo. Sigur, iti trebuie sa ai la tine un contract de inchiriere ca sa dovedesti ca locuiesti acolo. Daca te intreaba de contract de munca, le poti spune ca esti in cautarea unui loc de munca. Or sa te intrebe pe cat timp vrei sa iti elibereze "hartia aia" (termenul maximum este de 3 ani de zile, daca nu ma insel, dupa care se reinoieste). Daca nu ai contract de munca, probabil ti-o vor elibera pentru 1an de zile. Orice alta chestie pe care functionarul ti-o cere  (si multi dintre ei habar nu au) este un abuz, iar situatia ar trebui raportata.

Edited by fabian23, 20 March 2011 - 13:32.


#72
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

View Postfredy2007, on 6th March 2011, 19:56, said:

In situatia in care vrei sa te stabilesti in Suedia, fara sa iti deschizi o afacere sau sa ai un contract de munca, este o anumita suma de bani ceruta de statul suedez sa o detii ca sa te poti intretine?De ce valoare este vorba?
Cum se simte acum criza in Suedia?In general se gasesc locuri de munca?


cereau sa ai aprox. in cont aproximativ 700 e pe luna de pers., pentru 10 luni. Dar am inteles ca s-a schimbat legea si e nevoie de mai mult. Iar daca nu stii suedeza cat de cat nu gasesti nicaieri de lucru.

Pentru cei de interesati- pe 27 martie a.c. incepe un curs de suedeza la Bucuresti, organizat de ambasada

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate