Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

SUEDIA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1366 replies to this topic

#73
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostMyryam, on 24th March 2011, 19:45, said:

cereau sa ai aprox. in cont aproximativ 700 e pe luna de pers., pentru 10 luni. Dar am inteles ca s-a schimbat legea si e nevoie de mai mult. Iar daca nu stii suedeza cat de cat nu gasesti nicaieri de lucru.

Pentru cei de interesati- pe 27 martie a.c. incepe un curs de suedeza la Bucuresti, organizat de ambasada

Poti sa postezi linkul privind acel curs de limba suedeza?Multumesc frumos.

Edited by fredy2007, 25 March 2011 - 23:14.


#74
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
nu am un link, dar suna aici

Pentru mai multe informatii si inscrieri, contactati pe Åsa Apelkvist; Mobil: +40 731- 70 46 75             +40 731- 70 46 75     Telefon: +40 21 22 431 85     +40 21 22 431 85       E-mail: [email protected]


o sa-ti raspunda o doamna f draguta si o sa-ti spuna tot ce te intereseaza

cursul e de engleza-suedeza, costa 700 ron, se plateste in rate. In pret sunt incluse si materialele de curs.
se face o data pe saptamana, duminica

#75
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostMyryam, on 31st March 2011, 16:18, said:

nu am un link, dar suna aici

Pentru mai multe informatii si inscrieri, contactati pe Åsa Apelkvist; Mobil: +40 731- 70 46 75             +40 731- 70 46 75     Telefon: +40 21 22 431 85     +40 21 22 431 85       E-mail: [email protected]


o sa-ti raspunda o doamna f draguta si o sa-ti spuna tot ce te intereseaza

cursul e de engleza-suedeza, costa 700 ron, se plateste in rate. In pret sunt incluse si materialele de curs.
se face o data pe saptamana, duminica

Sa inteleg ca profesorul nu stie lb romana si foloseste doar limba engleza ca sa comunice cu cursantii sau se merge pe doua module, engleza si suedeza care se studiaza in paralel?
Multumesc frumos pentru postarea de mai sus.

#76
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
profesorul nu stie bine romana, dar nici nu exista curs romana- suedeza, doar engleza- suedeza

#77
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Ok, multumesc frumos.

#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007
Alooo, suedezii, nicio miscare pe la voi?
S-a plictisit pana si Victoria, joi a venit pe la Tornio (vizavi de Haparanda) sa-si faca cumparaturile...
:)

Scuze pt calitatea proasta a pozelor facute cu telefonul.

Attached Files

  • Attached File  pr.jpg   52.48K   114 downloads
  • Attached File  pr1.jpg   59.99K   126 downloads


#79
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Exista vreun forumist stabilit prin Suedia?

#80
pifexx

pifexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.10.2007
Salut. Eu sunt stabilit in Suedia. Nu am venit de mult, momentan sunt la studii de master in Uppsala, 70KM de Stockholm si al 4-lea oras ca marime din Suedia dupa Stockholm, Götheborg si Mälmo.

Va pot ajuta cu orice sfat / intrebare de la fata locului, in timp real si recent. De ce? Fiindca imi amintesc cat de mult pretuiam o informatie bine scrisa, recenta si serioasa acum nu demult pe cand eram inca in Romania si ma pregateam de plecare sau ma decideam daca mai plec sau nu.

Din ce am citit aici pe forum momentan vad ca cineva intreba cum e cu chiria.
Imi pare rau sa va anunt dar Suedia are doua mari probleme: chiria si job-ul.

Este foarte, foarte, FOARTE greu, aproape imposibil sa-ti gasesti de lucru in domeniul in care ai vrea sa lucrezi. Unii si-au cautat si 2 ani si intr-un final au renuntat si ori au plecat acasa ori au acceptat job-uri "de jos" (nu faceti confuzie, nu este o rusine in Suedia sa speli vase, si salariu este extraordinar de bun pentru un asemenea job, doar ca multi, veniti din alte parti, aveau prejudecati fata de asta). Nu stiu de ce este asa greu, din ce am discutat cu multi prieteni si cunostinte suedeze, se pare ca este mult mai usor daca: Esti suedez sau esti macar alb sau ai nume de Suedez. Imi pare rau si mie, dar am fost dezamagit sa realizez ca suedezii sunt foarte rasisti si nu doar, sunt si xenofobi. Nu conteaza ce culoare ai, daca nu esti suedez se uita urat la tine. Mai mult decat atat, ei categorisesc imigrantii ca fiind "imigrant de generatia a-3 a, va sa zica, chiar daca parintii tai s-au nascut aici si tu te-ai nascut aici, tot imigrant esti, trist). Eu DACA o sa ma decid sa raman aici dupa studii o sa-mi schimb numele si o sa incerc sa par cat mai suedez posibil. Blond nu sunt, dar nici negru, doar un roman obisnuit, brunet cu tenu deschis.

Chirie: eu caut chirie de.... din Aprilie, acum e Noiembrie si tot nu am gasit. Locuiesc intr-o debara (store room) al unui apartament de studenti cu 5 camere (asta fiind a 6-a), platesc chirie enorm pentru asta doar ca sa-i fac pe astia sa nu ma dea la politie ca stau aici. Pur si simplu nu am reusit sa gasesc nimic, am facut tot posibilu, am scris peste tot, am scris peste 300 de mail-uri (pe cuvant) si am cheltuit mult peste 50 de euro pe telefoane si tot nimic. Este extrem, extrem de greu. Cat despre stat la coada, ca sa prinzi apartament/camera de student la mana 1 (adica direct de la contractor) dureaza minim 2 ani fara exagerari, suedez sau nu, toti asteapta atat. Suedezii au noroc ca se inscriu pe listele alea cand fac 18 ani si pana la 20 de ani au deja 2 ani (cand incep facultatea sau se muta de acasa etc.).

Asta este in Uppsala, in Stockholm in schimb se asteapta de la 5 ani in sus, nu exagerez pe cuvant, profesorul meu, nascut si crescut in Stockholm, (Christian Christensen e numele lui, profesor la departametu Informatik och Media, Ekonomikum, Uppsala University) locuieste momentan in Stockholm. L-am intrebat cum si-a facut rost de chirie (fiindca a stat o vreme si in U.S si deaia ma intrebam) si a zis ca a gasit prin niste cunostinte, la mana a 2-a, cu noroc chior. A mai zis ca se afla pe listele de asteptare el de 4 ani si sotia de 7 ani si inca nu au primit. Se inscriu in fiecare saptamana pentru apartamente/etc si tot nimic, n-au pretentii.

Daca auziti povesti de genu "eu mi-am gasit usor" atunci sa stiti ca alea sunt exceptii ale unor oameni care ori au avut noroc chior, ori au avut ceva cunostinte care le-au ajutat intr-un oarecare fel, ori au acceptat locuri/apartamente foarte proaste la preturi exorbitante pe care nimeni nu le i-a, ori spun ca locuiesc in Stockholm dar defapt locuiesc la 40km de stockholm, zona in care da, e relativ usor sa gasesti unde sa stai (dar tot iti i-a cel putin 6 luni sa gasesti ceva pe placul tau).

Altceva ce mai pot spune?
Daca mai aveti intrebari, oricand, astept.

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Asta este in Uppsala, in Stockholm in schimb se asteapta de la 5 ani in sus, nu exagerez pe cuvant,

... acum dacă te iei după vorbe e treaba ta. O prietenă de-a mea care locuiește în Stockholm din Iunie 2011 și-a găsit chirie în cca. 10 zile neajutată de nimeni, online. S-a relocat acolo cu locul de munca, organizează excursii la mal pentru o companie de croaziere.

http://www.hemnet.se/
http://bovision.se/
http://www.booli.se/

Astea trei sunt siteurile pe care a căutat și a găsit în 10 zile. Chirie în avans 3 luni de zile și 3 luni garanție. Stă foarte aproape de stația Skanstull din Stockholm. Și nu, nu sunt povești mai cunoaște și alți români acolo cae și-au găsit la fel de simplu, online fără așteptări fabuloase de ani de zile.


#82
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Adaug:
blocket.se
stockholm.en.craigslist.se (doar pt stockholm).

@pifexx: Ai atins intr-adevar 1 punct slab al suedezilor: Cazarea studentilor.

O problema o constituie si studenti care au nevoie de cativa ani in plus ca sa isi termine studiile.
Vb in special de cei cu visa de studii de pe vremea cand nu erau taxe pt cetatenii non-eu.

Incearca sa suni pe telefon, nu e-mail. Sunt mult mai prompti asa.

Daca ar fi rasisti si xenofobi, cum explici: "According to Eurostat, in 2010, there were 1.33 million foreign-born residents in Sweden, corresponding to 14.3% of the total population."

Este un procent extraordinar de ridicat, care se regaseste in viata de zi cu zi.

Bafta cu masteratu!

#83
pifexx

pifexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.10.2007
Din nou, prietena ta a avut noroc. Dar a avut si bani, asta este adevarat. 3 luni avans + 3 garantie = multi bani. O chirie de 5000 de coroane ne aduce la un calcul simplu cu rezultatul de 3300 euro. Eu, ca student, n-am avut banii astia. Probabil ai sanse ceva  mai mari daca dispui de fonduri de genu asta. Dar chiar si cu ele, tot este extraordinar de dificil comparat cu Romania. Vreau doar sa subliniez faptul ca, pentru mine asta a fost cel mai greu lucru prin care am trecut in suedia, in rest totul este super usor si simplu.

Cat despre xenofobie, am vorbit din experiente personale. Cred si sper in acelasi timp ca nu este ceva general, dar in acelasi timp in fiecare zi apar articole in presa cu atacuri violente asupra strainilor, alte articole despre imigranti, chiar acum este un articol pe thelocal.se (in engleza) foarte interesant: http://www.thelocal.se/37368/20111115/ care este intitulat "Immigrant: a lifelong label?" si imediat mai jos gasim acesta: http://www.thelocal.se/37344/20111114/ care este intitulat "Xenophobia doesn't announce it's arrival with the blast of a horn".

Oricum in Suedia, in loc de stirile despre Monica Columbeanu gasim stirile despre imigranti. Sunt la fel de "dese" si la fel de prost scrise, dar sunt acolo.

#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Din nou, prietena ta a avut noroc. Dar a avut si bani, asta este adevarat. 3 luni avans + 3 garantie = multi bani. O chirie de 5000 de coroane ne aduce la un calcul simplu cu rezultatul de 3300 euro. Eu, ca student, n-am avut banii astia. Probabil ai sanse ceva mai mari daca dispui de fonduri de genu asta

Păi da, dar vezi tu, ce ai declarat mai sus nu e adevărat deloc. Pentru că pe lângă exemplu dat de tine, am făcut 3 drumuri la Stockholm numai anul acesta și întâmplător am păstrat niște relații acolo pentru diverse informații la nevoie. Tu ai povestit din postura de student, ceea ce poate fi mai dificil nu zic nu, dar dacă ai banii necesari să depui acea garanție (care o depui cam în mai toate colțurile lumii) și o plată în avans (regulă la fel, aplicabilă cam peste tot) nu aștepți nicio zi.

Iar xenofobi nu mi se par deloc, dat fiind numărul foarte mare de musulmani și asiatici din zonă. I-aș numi ignoranți, urmarește-i la metrou sau în alte locuri publice, se ignoră reciproc și atât.

Iar nen-tu Christian Christensen are o problemă sigur, situația nu e deloc cea descrisă de el.

Prostii se scriu în presa din toată lumea, iar thelocal este un fel de hotnews, indexează știri


#85
pifexx

pifexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.10.2007

View PostMembruAnonim, on 19th November 2011, 22:37, said:



Păi da, dar vezi tu, ce ai declarat mai sus nu e adevărat deloc. Pentru că pe lângă exemplu dat de tine, am făcut 3 drumuri la Stockholm numai anul acesta și întâmplător am păstrat niște relații acolo pentru diverse informații la nevoie. Tu ai povestit din postura de student, ceea ce poate fi mai dificil nu zic nu, dar dacă ai banii necesari să depui acea garanție (care o depui cam în mai toate colțurile lumii) și o plată în avans (regulă la fel, aplicabilă cam peste tot) nu aștepți nicio zi.

Iar xenofobi nu mi se par deloc, dat fiind numărul foarte mare de musulmani și asiatici din zonă. I-aș numi ignoranți, urmarește-i la metrou sau în alte locuri publice, se ignoră reciproc și atât.

Iar nen-tu Christian Christensen are o problemă sigur, situația nu e deloc cea descrisă de el.

Prostii se scriu în presa din toată lumea, iar thelocal este un fel de hotnews, indexează știri

Una e sa faci excursii in Stockholm si alta e sa locuiesti. Pe cuvant. In prima luna si eu eram la fel, ma simteam ca-n vacanta, eram ca intr-un fel de honeymoon. Doar dupa un timp incepi sa vezi cu alti ochi lucrurile si incepi sa vezi si aspectele negative. La inceput asa eram si eu, eram super entuziasmat de chestii mici (se opreste la trecerea de pietoni la 3 metri de tine, tot timpu, fara sa-ti fie frica sa travesezi si alte chestii mici). Dar dupa un timp am realizat si altele. Idea este urmatoarea: Se poarta urat cu mine, toti prietenii internationali (diverse natii si rase, inclusiv toti cei 12 romani pe care-i cunosc aici) imi spun acelasi lucru, ca au probleme cu localii, ca se poarta urat cu ei, ca sunt tratati cu ignoranta si indiferenta si ii fac sa se simta inferiori etc si ca nu se gaseste chirie, nici eu si nici altii nu reusesc sa-si gaseasca chirie. Pot sa-ti dau o lista cu 10 oameni pe care ii cunosc din vara si inca nu au unde sa stea si stau pe la prieteni etc.

Am o prietena, Wanda, din NL, care si acum sta inca la un fel de hotel-pensiune-cazare pe termen lung, e scump, plateste 6000 de coroane pe 3 saptamani pe o camarutza mica.
As da orice sa fie cum zici tu si pentru mine dar din pacate nu a fost, nu este in continuare si ma indoiesc ca Stockholmu e asa de accesibil.

De exemplu unde locuiesc eu aici in debaraua coridorului am 5 oameni, adica sunt 5 camere pe langa asta. Suntem 6 in total (Eu, un indian, un italian si o grecoaica plus un suedez si o suedeza).

Noi 4 suntem foarte bun prieteni, facem lucruri impreuna etc, filme, iesiri in oras, povesti in living etc. Suedezii ies din camerele lor doar pentru 2 lucruri: sa mearga la baie sau sa isi faca de mancare in bucatarie. Mai mult de "Hej" - "Where are you from?" - "What are you studying?" n-am reusit sa scot de la ei in 2 luni de zile.

Avem vase de bucatarie la comun si suedezii amandoi si-au cumparat ale lor si le tin sub cheie. Din 5 cabinete de bucatarie toate pot fi incuiate dar doar ale suedezilor stau inchise.

Poate nu e xenofobie, nu stiu ce e dar e ciudat, sunt reci, distanti, retrasi, se poarta urat, sunt nesociabili total.
In autobuz am intrebat cat e ora si in loc de raspuns am primit inapoi un "Even if your new to Sweden you could make a bit of effort and learn some Swedish customs. It's very impolite and rude to talk with someone on the bus." - asta venind de la un tip relativ aceasi varsta cu mine.

Din nou, astea sunt experientele mele - asta e parerea mea despre ei pana acum.
Si NU - intre ei nu sunt asa. Intre ei socializeaza, m-am uitat atent sa vad daca asa sunt ei sau asa sunt cu strainii, dar intre ei sunt destul de sociabili... relativ si asta.

Cat despre chirie nu o sa ma contranzic cu tine fiindca nu sunt in postura de a face asta - n-am locuit si nu am incercat sa gasesc deocamdata chirie in Stockholm - am zis doar din auzite, am doar doi prieteni din Stockholm care la fel au avut greutati si profu respectiv - dar ceea ce pot sa-ti spun e ca aici, in Uppsala este extrem de greu sa gasesti chirie, eu si majoritatea oamenilor pe care ii cunosc inca suntem "in pom" - eu in debara, altii prin hoteluri, prieteni, unii dorm pe podele etc.

Cei care si-au gasit totusi multi sunt in situatia "temporar" - un roman (dealtfel un tip cu care am venit aici din CJ) si-a gasit aproape imediat cum am ajuns, dar e doar pana-n 22 Decembrie si acu e disperat ca nu gaseste si trebuie sa plece aproape-n noaptea de craciun de acolo.

Un lucru e cert: eu vreau sa ma mut in Stockholm de aici si deja mi-am deschis conturi pe site-urile principale care se ocupa cu chirii in Stockholm si am inceput sa aplic. Planuiesc sa ma mut propriu zis doar in 2 ani.


Oricum un sfat pe care cred ca putem sa cadem amandoi de acord este: oricine intentioneaza sa vina in Suedia, sa-si caute chirie din timp, sa nu vina cu impresia ca gaseste la fel de usor ca-n Bucuresti sau CJ in rubrica de mica publicitate din publicatii locale.

Este exact 180 de grade invers, in Romania gasesti 90% anunturi cu "dau in chirie..." si 10% anunturi cu "caut chirie....", in Suedia e fix invers.

Oricum, cu toate criticile pe care le zic aici, sunt mai mult of-uri. Sunt constient ca nu e chiar totu asa de roz, dar astea sunt SINGURELE 2 chestii care nu-mi prea plac mie la Suedia. Momentan. In Romania erau vreo 150.

Chirie si viata sociala, ce sa zic, ca e sau nu e cum detaliez eu aici, intr-un final, pentru cine vrea sa se stabileasca definitiv in Suedia poate fi irelevant, fiindca sunt genul de probleme care se rezolva de la sine. In sensul ca intr-un final o sa gasesti chirie si cu asta basta, iar suedezii, sociali sau nu, pana la urma o sa-ti faci cativa prieteni suedezi si de asta e tot ce ai nevoie. Nici in romania nu sunt toti prietenosi, macar astia stiu cand trebuie sa fie, iar cand nu - sunt cum vor ei. (ce vreau sa zic prin ultima propozitie e ca nu o sa intalnesti un functionar public, casier sau orice fel de persoana care are legatura cu publicul care sa nu fie prietenoasa, zambareata si sa vrea sa te ajute, eu unul n-am intalnit deocamdata)

#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te indoiesti degeaba. Eu de asemenea îți spun fapte. Ți-am zis, ca student o fi diferit cu banii, dar dacă îi ai mai mult de cateva zile nu durează până să te decizi la o locuință.

Știu să fac diferența între excursie și locuit, acolo "locuiesc" la cineva care stă în chirie.

Că sunt ei nesociabili e altă treabă. Au și suedezii ăia ai tăi frustrările lor că trebuie să locuiască în condițiile alea, voi să fiți sănătoși.


Quote

In autobuz am intrebat cat e ora si in loc de raspuns am primit inapoi un "Even if your new to Sweden you could make a bit of effort and learn some Swedish customs. It's very impolite and rude to talk with someone on the bus." - asta venind de la un tip relativ aceasi varsta cu mine.

Asta mi se pare ciudat, eu am stat mereu de vorbă cu șoferii de autobuz :-) și în Stockholm și spre Sigtuna unde am avut niște drumuri, foarte amabili și foarte curioși :)

Inclusiv la un pub gen irlandez în centrul Stockholmului am socializat câteva seri cu câțiva localnici fără nicio barieră, toți sub 30 de ani.

Când ai de gând să te muți în Stockholm dă-mi un semn, singura condiție să fii pregătit financiar pentru depozitele alea.

Quote

Oricum un sfat pe care cred ca putem sa cadem amandoi de acord este: oricine intentioneaza sa vina in Suedia, sa-si caute chirie din timp, sa nu vina cu impresia ca gaseste la fel de usor ca-n Bucuresti sau CJ in rubrica de mica publicitate din publicatii locale.


E normal să fie așa, ca orice om dorești să vezi mai multe oferte, locații, ar fi absurd să închiriezi pe nevăzute direct din România. Eu zic că mai mult de două săptămâni de locuit la un apartament în regim hotelier nu e nevoie.

Mie îmi place enorm Suedia, la viața de noapte stau un pic cam prost. Nu e cum sunt eu obișnuit. Și eu am aceeași părere despre lucrătorii publici (angajați la stat sau pur și simplu vânzători de hotdog), foarte amabili. Eu sunt îndrăgostit de Sigtuna, dacă nu ai fost acolo, îți recomand o plimbare.  E foarte aproape de Uppsala.



#87
pifexx

pifexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.10.2007

View PostMembruAnonim, on 20th November 2011, 00:11, said:

Te indoiesti degeaba. Eu de asemenea îți spun fapte. Ți-am zis, ca student o fi diferit cu banii, dar dacă îi ai mai mult de cateva zile nu durează până să te decizi la o locuință.

Știu să fac diferența între excursie și locuit, acolo "locuiesc" la cineva care stă în chirie.

Că sunt ei nesociabili e altă treabă. Au și suedezii ăia ai tăi frustrările lor că trebuie să locuiască în condițiile alea, voi să fiți sănătoși.




Asta mi se pare ciudat, eu am stat mereu de vorbă cu șoferii de autobuz :-) și în Stockholm și spre Sigtuna unde am avut niște drumuri, foarte amabili și foarte curioși :)

Inclusiv la un pub gen irlandez în centrul Stockholmului am socializat câteva seri cu câțiva localnici fără nicio barieră, toți sub 30 de ani.

Când ai de gând să te muți în Stockholm dă-mi un semn, singura condiție să fii pregătit financiar pentru depozitele alea.



E normal să fie așa, ca orice om dorești să vezi mai multe oferte, locații, ar fi absurd să închiriezi pe nevăzute direct din România. Eu zic că mai mult de două săptămâni de locuit la un apartament în regim hotelier nu e nevoie.

Mie îmi place enorm Suedia, la viața de noapte stau un pic cam prost. Nu e cum sunt eu obișnuit. Și eu am aceeași părere despre lucrătorii publici (angajați la stat sau pur și simplu vânzători de hotdog), foarte amabili. Eu sunt îndrăgostit de Sigtuna, dacă nu ai fost acolo, îți recomand o plimbare.  E foarte aproape de Uppsala.


Dap, viata de noapte e diferita.
Apropo de chefuri, ma simt penibil de fiecare data cand ma duc cu alcoolu in mana. Fiecare aduce ce bea si bea doar ce aduce...
Sa nu mai zic de prima iesire-n "club". Fiind si oras studentesc ma asteptam la cine stie ce. La 21 erau toti in club. La 23 erau toti manga. La 1:30-2 se pleca acasa. Am ramas prost. Chestia se repeta in fiecare vineri de atunci. Ma obisnuiesc eu. Singura impresie de care nu pot sa scap e ca astia merg doar sa se imbete si atat. Inca se pregatesc de acasa. "Let's meet at my place to drink something before we go out drinking tonight."

N-am vizitat nimic de cand am venit. Program prea incarcat, in RO aveam cursuri din ani in paste si timp liber cat vroiam eu. Aici au astia un sitem super incarcat dar usor in acelasi timp. Invatamant de calitate si nu poti sa chiulesti orice ai face. Oricum, si timp daca as avea, n-as avea bani de calatorii.

Singuru lucru care l-am vazut a fost Gamla Uppsala, niste dealuri dom'le.
Acum de Craciun planuiesc Kiruna sa vad si eu ice hotel-ul ala odata, da nu cred zau ca si dorm acolo, iar pe Februarie am zis ca ma duc si eu cu croaziera pana la Helsinki si Talinn & return pe un weekend.

#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Să mergi pentru că e foarte aproape de tine , la cca. 30 km , foloseste linkul asta pentru traseu http://193.45.213.12...asp?language=en

E o locație numai bună să mai uiți de școală :-)


#89
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
Este intr-adevar desstul de greu sa faci rost de un contract prima labutza, dar pana la urma, poti incerca ,nu stii de unde sare iepurele. Sunt companii care au o optiune de bostad direkt, primul care da click, ia contractul (desigur daca intrunesti criteriile in special pe cele financiare). Una este chiar in Sigtuna, ca veni vorba. Si da, au un sistem destul de socialist cu casele dar la fel de bine poti sa faci contract cu un proprietar privat, nu cu o firma, sau pe termen scurt, sau chiar la mana a doua. Important este sa ai bani si sa accepti ca stai la valoarea banilor pe care ii dai. (nah!) Oricum, mutarea este sport national. Nu cred ca a fost week-end vara trecuta sa nu vezi masini cu remorci inchiriate, cu care isi muta posesiunile dintr-un apartament in altul.  Cu jobul este destul de greu, intr-adevar. Obligatoriu este sa vorbesti suedeza. Foarte multe anunturi (chiar majoritatea) au cerinta asta, tocmai pentru ca sunt foarte multi emigranti. Sunt retinuti fata de emigranti si e de inteles si explicabil. Daca cineva este decis sa se mute nu numai in suedia, dar oriunde, trebuie sa inteleaga ca va fi privit ca emigrant toata viata lui. Si copiii lui, daca se vor naste in tara aia, vor fi emigranti a doua generatie. Cel putin asa e in suedia. Dificil de adaptat la lumina aproape constanta din vara si la intunericul prelungit din iarna.

#90
businessFLO

businessFLO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.07.2007
Foarte multe informatii de folos aici, a fost o placere sa citesc topicul acesta si cel cu Norvegia. Multumesc tuturor celor care au postat aici si si-au impartasit experienta.

Intre timp m-am decis sa emigrez in Stockholm vara viitoare. O sa fiu cam la limita cu banii(fara munca mi-ar ajunge doar pentru 3 luni daca ar fi sa platesc 3 luni garantie si 3 luni in avans chiria cum am citit aici) dar am incredere ca o sa imi pot gasi ceva de munca repede (dupa eventualele joburi temporare gen spalat pe jos sau mcdonalds vreau sa imi gasesc niste ceva gen service desk/call center, sunt absolvent ASE-Comert si o sa am 2 ani experienta pana atunci si stiu 4 limbi la nivel fluent, intre care si suedeza mea deja decenta o sa li se alature pana atunci)

Din cate am observat pasii de dupa ce ajungi in Suedia pt a fi la zi cu documentele de rezidenta sunt foarte simpli, aici sunt mai multe informatii: http://www.migration...nfo/147_en.html

Si acum, o intrebare pentru cei deja stabiliti acolo sau care au stat pe termen lung in Suedia/preferabil Stockholm:

Dintre lunile iunie si august, cand credeti ca ar fi mai bine sa ajung in Stockholm cu scopul sa caut job/camera de stat? am deja un zbor programat la inceputul lui iunie 2012, dar as putea doar sa stau pe acolo sa vizitez si sa imi fac contacte pentru apartamente/joburi, sa imi iau un mobil de suedia, deschid cont, chestiile de baza :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate