Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Copil cu temperament sangvinic
 ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!
 La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica
 Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 

pls ajutati-ma cu un sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bob020

bob020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2008
salut.in urma cu 2 zile pe o strada cu sens unic asteptam sa prin liber sa ies cu spatele dintr-o parcare
situata in fata cladiri unde am avut treaba.grabit..cand prin liber.dau cu spatele afara din parcare in strada..
fara sa observ ating o femeie cu coltul stanga spate.care habar nu am de unde aparuse trecea strada,
pe loc nesemnalizat cu trecere de pietoni.opresc cobor sa o intreb daca a patit ceva..daca vrea sa o duc la spital..
ea zice ca nu dar sa fiu atent ca se putea sa....bla bla..cica ma iertat
coincidenta face ca acea persoana sa locuiasca in blocul de langa mine.
la 2 zile dupa..adica azi.vine la usa mea(a raspuns mama eu nu eram acasa) spunand ca a inceput sa o doara genunchiul
si ca si-a zgariat ochelarii sai platesc 150 lei.
intrebarea mea e ce sa fac?,,ii platesc si poate revine amenintandu-ma iar ca merge la politie..oare asa va face mereu?..
eram vinovat eu sau ea? locul nu era prevazut cu trecere..poate politia sa ma scoata vinovat ...daca merge la politie...  

sfatuiti-ma va rog..e primul incident ...nu stiu ce sa fac.multumesc

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,258
  • Înscris: 05.01.2006
Moral vorbind daca i-ai facut o dauna nu ar fi rau sa-i platesti pagubele...
Tot moral vorbind... daca ea se uita pe cai verzi pe pereti si e vina ei ceea ce s-a intamplat ii spui frumos ca nu ii dai nici un ban... dar si aici sa te astepti din partea ei la cel putin o "defaimare" la "țațele" din zona...

Din ce-am inteles eu din acest post suna ca si cum ar fi vina ta ca nu te-ai asigurat cand ai dat cu spatele... Dar mai asteapta sa-si dea si alti forumisti cu parerea!

Bafta!

p.s. In functie de om... intr-adevar te mai poti astepta si pe viitor (pentru situatia in care-i platesti ochelarii) sa-ti mai ceara diverse atentii ca "recompensa"... :(

#3
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 30.01.2006
Shit hapends, tu ai fost ok si i-ai propus sa mergeti la doctor, bla bla bla, daca treaba e doar intre voi invito sa mearga la politie, iar tu poti spune ca la ora cutare, data cutare erai la o bere cu prietenii si masina era in afara orasului cu nevasta, si ai rezolvat problema. Ce-mi plac mie oamenii astia care la inceput nu au pretentii apoi se gandesc ei ca le-ai spart bibeloul de pe biblioteca, geamul de la casa de la munte si au disparut si bani din portofel. Practic ea nu avea ce cauta pe sosea, deci nu ai nici o vina. Iar despre tzatzele de la bloc, multa sanatate.

#4
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

 test_driver, on Oct 1 2008, 03:02, said:

Shit hapends, tu ai fost ok si i-ai propus sa mergeti la doctor, bla bla bla, daca treaba e doar intre voi invito sa mearga la politie, iar tu poti spune ca la ora cutare, data cutare erai la o bere cu prietenii si masina era in afara orasului cu nevasta, si ai rezolvat problema. Ce-mi plac mie oamenii astia care la inceput nu au pretentii apoi se gandesc ei ca le-ai spart bibeloul de pe biblioteca, geamul de la casa de la munte si au disparut si bani din portofel. Practic ea nu avea ce cauta pe sosea, deci nu ai nici o vina. Iar despre tzatzele de la bloc, multa sanatate.

Sigur, femeia e nesimtita, pentru ca drepturile , daca e corect sa se ceara, se cer pe loc, nu dupa ce ne facem curaj 2 zile.
Strict legal -  erati obligati amandoi ca in 48 ore de la producerea accidentului sa va fi deplasat la politie sectia avarii usoare (fara raniri cu spitalizare sau decese) pentru declaratii. Nerespectarea acestei obligatii se numeste  contraventie (era sa platesc si eu una odata). Ca atare, sunteti amandoi in culpa. Prin urmare, ia ce decizie vrei.

#5
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Da-i banii si scuzele de rigoare. Ca ramai fara permis! SI-ti mai face si un dosar de stai si te milogesti de ei sa-l inchida.Ce conteaza 1 milion jumate? Daca oloveai mai atre si chiar ajungea in spital?Stateai pe batra 1 an pana iti inchideau astia dosarul.
PLATESTE si inchide subiectul.

#6
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Cei ce au scris inainte cam au dreptate.

Odata, parte culpa esti tu la o asa-zisa neasigurare, dar femeia aia oricum nu avea ce cauta acolo. Pe strada mea, credeti-ma, nu stau sa ma mai uit prea mult dupa piertoni ilegali, strada e foarte circulata si casc ochii dupa masini.

Dupa cum s-a zis, ai vrut sa mergi cu ea la doctor sau unde ar mai fi fost nevoie, dar a refuzat. Mai mult, se pare ca te-a si iertat. Ca dupa x zile sa apara la usa ca o doare una sau alta. Pai scuza-ma, dar daca nu te doare pe loc, greu peste 2 zile. Cred ca s-a lovit in alta parte, si cauta sa scoata bani. Sau nu s-a lovit deloc. Apropo, purta ochelarii in ziua aia si i-au cazut de s-au zgariat?

Poti sa ii spui ca ii dai acei bani, dar nu uita sa ii amintesti si de partea cu contraventia afirmata de zavalita2002, cu mentiunea ca va avea de platit o amenda mai mare decat banii pe care ii ia de la tine.

In locul tau, nu i-as da nimic.

Bafta, sa iei alegerea buna.

#7
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Spune-i ca daca mergeti la politie risca sa ia amenda pentru traversare prin loc nepermis. Este culpa comuna.

Pe de alta parte ai putea sa-i dai banii si sa scapi de dureri de cap. Nu cred ca va reveni cu alte pretentii.

#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,754
  • Înscris: 22.11.2007
Ai dat-o pe jos? Adica cum si-a zgariat ochelarii? Daca ai dat-o pe jos eu zic ca ar fi ok sa ii dai banii. Dar daca nici nu a cazut femeia, eu zic ca e vrajeala toata asta cu ochelarii, si nu-i da nimic. Probabil ca a povestit cuiva si a invatat-o sa profite de situatie si sa iti ceara bani :).

#9
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,577
  • Înscris: 31.12.2006
ce-mi plac mie pietonii/soferii care merg pe unde ii taie capul si tot ei fac gura :death:
obligatia de a te asigura este fata de masini, nu de Gigel care umbla pe strada de parca ar avea roti :D
parerea mea e sa-i dai cu flit - ce o sa faca, o sa se duca la politie cu o pereche sa le arate o zgarietura de pe ochelari?

#10
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
da-i frate banii , decat sa te complici cu tot felu' de oameni ..
eventual pune-o sa semneze o hartie in care scrie ca nu mai are alte pretentii ..

daca era o suma mai mare de bani , eu unul nu as fi dat ..ca pana la urma tu te uitai dupa masini cand dadeai cu spatele , nu dupa pietoni dilii !

#11
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008
si eu zic la fel sa ii dai banii!in mod normal daca mergi la politie iesi vinovat si iti ia si carnetul mai ales ca au trecut 24 ore de la accident!eu zic da-i banii si fa o foaie de mana cu 2 martori ca nu mai are pretentii ulterior!semnatura,neaparat data eu as pune-o pe aia din ziua faptei cu pricina(intelegi tu de ce,da?)!in felul asta iti lasi tu loc...bafta!

#12
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
nu recunosti nimic. cum adica sa vina dupa doua zile la tine? trebuia atunci sa anunte politia, cand s-a intamplat...
banuiesc ca nici martori nu are, deci... sa dovedeasca ca tu ai lovit-o!

de ce sa-i dea banii? asa orice cretin poate sa vina la tine la usa sa pretinda ca l-ai lovit/calcat cu masina...

parerea mea!

#13
Fox_28

Fox_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.09.2007
Sincer mi se pare cu dute vino chestia asta... Azi iti cere 150 lei, maine 200, peste o sapt 1000... Cine iti garanteaza ca se opreste aici?

Poti sa-i dai sa scapi de o grija, dar iti cam dai seama ce fel de persoana e.
Poti sa nu-i dai, cele 48 de ore de la accident probabil au trecut, tu poti sa negi si e cuvantul tau impotriva cuvantului ei... Ea gura casca, traversa fara sa se asigure sa-ti demonstreze ca ai fost tu vinovat...

Faci cum consideri tu ca-i mai bine...

#14
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
La fel de bine te poti duce la usa la ea si sa-i ceri bani pentru vandalizarea masinii (gasesti tu o zgarietura suspecta si un martor).

#15
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,642
  • Înscris: 07.10.2005
Daca stii ca ea a cazut si ca e posibil sa-si fi zgariat ochelarii atunci este corect sa-i dai banii.

#16
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 30.01.2006
Eu daca-l spulber pe unu imbracat in negru care mergea pe mijlocul strazii noaptea pe un drum in afara localitatii la 110 km.h fara frana, si culmea ala scapa cu viata, acum trebuie sa-i dau bani ca e vai vai saracu de el, si sa-i plang de mila? e clar ca nu as avea o constiinta impacata multi ani, dar nici nu i-as plange in fata, si nici nu i-as da vre-un leu, ba chiar daca as fii putin mai rau decat sunt eu de fapt, i-as cere bani sa-mi repare masina. Cam asa si cu femeia asta, daca ea trece pe unde o apuca si o loveste masina gata hopa ala din masina cu banii, pai deja vad o noua preocupare pentru cersetorii de la intersectii, de ce sa spele geamul pentru 1 leu cand isi poate rupe o carpa dupa ei pentru 100 RON sau 1000.

Nu-i da nimic, parerea mea, poate una peste ochi, dar cam atat.

#17
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Sper ca ai retinut si lectia cea importanta: cand dai cu spatele foloseste-te de oglinzi, "renumita" metoda cu intorsul capului printre scaune lasa unghi mort foarte mare pe colturi.

#18
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
ai puncte moarte si cu oglinzile. Daca pietonul nu incearca si el sa intuiasca miscarile soferului, tot degeaba.

E clar ca femeia aia umbla cascata pe strada, fara sa se uite in stanga sau dreapta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate