Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

TOPUL producatorilor de aer conditionat

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
325 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: TOPUL producatorilor de aparate split (1100 membri au votat)

Care e producatorul tau preferat?

  1. Carrier (27 voturi [1.96%])

    Procentaj al voturilor: 1.96%

  2. Toshiba (41 voturi [2.98%])

    Procentaj al voturilor: 2.98%

  3. Mitsubishi (164 voturi [11.93%])

    Procentaj al voturilor: 11.93%

  4. Sanyo (36 voturi [2.62%])

    Procentaj al voturilor: 2.62%

  5. Hitachi (66 voturi [4.80%])

    Procentaj al voturilor: 4.80%

  6. Daikin (303 voturi [22.04%])

    Procentaj al voturilor: 22.04%

  7. Panasonic (61 voturi [4.44%])

    Procentaj al voturilor: 4.44%

  8. Aux (22 voturi [1.60%])

    Procentaj al voturilor: 1.60%

  9. Haier (37 voturi [2.69%])

    Procentaj al voturilor: 2.69%

  10. Chigo (5 voturi [0.36%])

    Procentaj al voturilor: 0.36%

  11. Gree (88 voturi [6.40%])

    Procentaj al voturilor: 6.40%

  12. Electrolux (36 voturi [2.62%])

    Procentaj al voturilor: 2.62%

  13. White Westinghouse (63 voturi [4.58%])

    Procentaj al voturilor: 4.58%

  14. LG (95 voturi [6.91%])

    Procentaj al voturilor: 6.91%

  15. Samsung (73 voturi [5.31%])

    Procentaj al voturilor: 5.31%

  16. Hyundai (9 voturi [0.65%])

    Procentaj al voturilor: 0.65%

  17. Whirlpool (37 voturi [2.69%])

    Procentaj al voturilor: 2.69%

  18. Tadiran (11 voturi [0.80%])

    Procentaj al voturilor: 0.80%

  19. York (14 voturi [1.02%])

    Procentaj al voturilor: 1.02%

  20. Nordstar (44 voturi [3.20%])

    Procentaj al voturilor: 3.20%

  21. Fujitsu (99 voturi [7.20%])

    Procentaj al voturilor: 7.20%

  22. AirKool (6 voturi [0.44%])

    Procentaj al voturilor: 0.44%

  23. Romstal /Habitat (9 voturi [0.65%])

    Procentaj al voturilor: 0.65%

  24. De Longhi (9 voturi [0.65%])

    Procentaj al voturilor: 0.65%

  25. Ferroli (11 voturi [0.80%])

    Procentaj al voturilor: 0.80%

  26. Midea (8 voturi [0.58%])

    Procentaj al voturilor: 0.58%

  27. TCL (1 voturi [0.07%])

    Procentaj al voturilor: 0.07%

Merita sa investesti intr-un INVERTER ?

  1. Da (707 voturi [63.75%])

    Procentaj al voturilor: 63.75%

  2. Nu (160 voturi [14.43%])

    Procentaj al voturilor: 14.43%

  3. Nu stiu (242 voturi [21.82%])

    Procentaj al voturilor: 21.82%

Merita sa folosesti climatizorul pentru INCALZIRE ?

  1. Da (489 voturi [43.94%])

    Procentaj al voturilor: 43.94%

  2. Nu (355 voturi [31.90%])

    Procentaj al voturilor: 31.90%

  3. Nu stiu (269 voturi [24.17%])

    Procentaj al voturilor: 24.17%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#91
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.972
  • Înscris: 12.08.2007

Vizualizare mesajvasileo, pe 19th June 2010, 14:29, a scris:

Salut. Vreau si eu un ac. 12000 btu maxim 1500 ron, ce ma sfatuiti sa aleg? Eu am lucrat in Spania ca montator ac. si centrale timp de un an, desi nu sunt de meserie, pot sa spun ca ma pricep la montaj. Dar de aici din Romania nu stiu ce sa aleg la bani astia, acolo montam cel mai mult Carrier si Daikin dar nu-mi permit, asa ca astept de la voi care aveti experienta un sfat. Si as dori un sfat si in legatura cu o firma buna de montaj deoarece eu nu am sculele necesare, ca tare as vrea sa-l montez eu, pentru ca nu-mi place deloc cum se monteaza aici in Romania. Multumesc
Lg sau Pnasonic

#92
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.046
  • Înscris: 29.10.2008

Vizualizare mesajgall71, pe 20th June 2010, 09:47, a scris:

Lg sau Pnasonic
Multumesc pentru raspuns, eu am inteles ca LG nu ar fi asa bune, ce spui de Fujitsu?

#93
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Exista si un argument care sta in picioare la afirmatia legata de LG ?

Daca da, as fi bucuros sa il aud.

Toate bune


Vizualizare mesajvasileo, pe 20th June 2010, 15:56, a scris:

Multumesc pentru raspuns, eu am inteles ca LG nu ar fi asa bune, ce spui de Fujitsu?


#94
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.046
  • Înscris: 29.10.2008

Vizualizare mesajLG_voice, pe 1st July 2010, 11:13, a scris:

Exista si un argument care sta in picioare la afirmatia legata de LG ?

Daca da, as fi bucuros sa il aud.

Toate bune
Pai ce sa zic, in Spania cele mai proaste aparate pe care le montam erau LG si Samsung. Aici in Romania eu ziceam ca ar fi cele mai bune, dar am tot citit pe net ca ar avea cam multe probleme lg-urile nu stiu sa argumentez.

#95
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Bun; pai pot sa incerc sa iti aduc eu putina clarificare in problema; desi in materie de TV, telefone, monitoare si altele, LG si Samsung sunt de calitati similare iar perceptia pietii este exact asta, in materie de climatizare, pozitionarea tehnologica este foarte diferita; SS s-a concentrat pe alte domenii iar climatizarea a lasat-o la nivel de produs de portofoliu; la prima vedere pare ca s-a straduit sa acopere majoritatea sistemelor in detenta direct; la nivel de tehnologie, calitate si fiabilitate insa sunt departe de LG.
Nu stiu ce ati montat in Spania din gama LG si de unde concluzia respectiva; in Romania, "problemele" tin de calitatea montajului; cel putin in cazul LG; sunt insa si o multime de firme romanesti care monteaza la standarde mai ridicate decat in tarile din vestul Europei. Ca sa nu mai vorbesc ca sunt firme romanesti de specialitate (instalare, punere in functiune si service post vanzare) care dau "clasa" majoritatii firmelor de profil din Spania, Franta, Italia, Germania, Olanda. Si asta cu dovezi. Stiu exact despre ce vorbesc.

Toate bune.

Vizualizare mesajvasileo, pe 1st July 2010, 20:56, a scris:

Pai ce sa zic, in Spania cele mai proaste aparate pe care le montam erau LG si Samsung. Aici in Romania eu ziceam ca ar fi cele mai bune, dar am tot citit pe net ca ar avea cam multe probleme lg-urile nu stiu sa argumentez.


#96
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.046
  • Înscris: 29.10.2008

Vizualizare mesajLG_voice, pe 2nd July 2010, 11:19, a scris:

Bun; pai pot sa incerc sa iti aduc eu putina clarificare in problema; desi in materie de TV, telefone, monitoare si altele, LG si Samsung sunt de calitati similare iar perceptia pietii este exact asta, in materie de climatizare, pozitionarea tehnologica este foarte diferita; SS s-a concentrat pe alte domenii iar climatizarea a lasat-o la nivel de produs de portofoliu; la prima vedere pare ca s-a straduit sa acopere majoritatea sistemelor in detenta direct; la nivel de tehnologie, calitate si fiabilitate insa sunt departe de LG.
Nu stiu ce ati montat in Spania din gama LG si de unde concluzia respectiva; in Romania, "problemele" tin de calitatea montajului; cel putin in cazul LG; sunt insa si o multime de firme romanesti care monteaza la standarde mai ridicate decat in tarile din vestul Europei. Ca sa nu mai vorbesc ca sunt firme romanesti de specialitate (instalare, punere in functiune si service post vanzare) care dau "clasa" majoritatii firmelor de profil din Spania, Franta, Italia, Germania, Olanda. Si asta cu dovezi. Stiu exact despre ce vorbesc.

Toate bune.
In Spania LG era slab in comparatie cu ce montam de obicei adica: Carrier,  Daikin, Fujitsu, etc.
Si crede-ma in Romania nu am vazut AC montat la standardele din Spania. La orice fereastra te uiti vezi cate o diagonala de la iesirea instalatiei din perete pana la compresor, plus ca nu am vazut pe nici un suport amortizoare ca nu stiu exact cum le spune aici acolo le spunea silimbroace (aici eu ma ocup cu altceva) plus gaurile lasate asa, acolo reparam tot ce stricam, iesirea din split nu o imbinam standard ci o sudam ca riscul de scapare gaz sa fie cat mai mic unde nu este vizibil sub aparat. Pe fiecare aparat pe care il montam puneam pompa de vid, scurgerea condensului se facea in casa nu sa le picure in cap oamenilor pe trotuare etc. Deci...
Spune-mi si mie un model LG in jurul la 1500  ron si o firma care sa-l monteze. Multumesc!

#97
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008
Nu poti numi " silimbroace " ceea ce se numeste silentblock .

Sigur exista si in Romania insa nu le foloseste toata lumea .

Iar faptul ca la firma la care lucrai se sudau tevile la unitatea interioara in loc sa le conectezi cu ajutorul piulitelor , nu da dovada de mai mult profesionalism , ba dimpotriva , si in plus poate si afecta unitatea interioara ca sa nu mai zic de pierderea de timp si posibila pierdere a garantiei aparatului .

O conexiune prin infiletare BINE FACUTA = o conexiune prin sudare .

Apoi despre LG , faptul ca se monta ca si marca secundara in comparatie cu , Daikin , Carrier , Fujitsu ( cam asta ar fi ordinea dpdv calitativ intre acestea trei) nu inseamna ca sant si proaste .

Eu personal am avut doar experiente placute cu LG si pot spune ca sant aparate care au un raport calitate/pret bun .
Este clar ca nu sant de aceiasi calitate cu Daikin sau Mitsubishi Electric , dar nici nu au aceleasi preturi .

Mare greseala ai facut daca ai plecat acasa si nu ti-ai cumparat macar strictul necesar pt. a instala un aparat de aer conditionat , daca ai lucrat aici .

#98
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.046
  • Înscris: 29.10.2008

Vizualizare mesajteknotronik, pe 2nd July 2010, 22:36, a scris:

Nu poti numi " silimbroace " ceea ce se numeste silentblock .

Sigur exista si in Romania insa nu le foloseste toata lumea .

Iar faptul ca la firma la care lucrai se sudau tevile la unitatea interioara in loc sa le conectezi cu ajutorul piulitelor , nu da dovada de mai mult profesionalism , ba dimpotriva , si in plus poate si afecta unitatea interioara ca sa nu mai zic de pierderea de timp si posibila pierdere a garantiei aparatului .

O conexiune prin infiletare BINE FACUTA = o conexiune prin sudare .

Apoi despre LG , faptul ca se monta ca si marca secundara in comparatie cu , Daikin , Carrier , Fujitsu ( cam asta ar fi ordinea dpdv calitativ intre acestea trei) nu inseamna ca sant si proaste .

Eu personal am avut doar experiente placute cu LG si pot spune ca sant aparate care au un raport calitate/pret bun .
Este clar ca nu sant de aceiasi calitate cu Daikin sau Mitsubishi Electric , dar nici nu au aceleasi preturi .

Mare greseala ai facut daca ai plecat acasa si nu ti-ai cumparat macar strictul necesar pt. a instala un aparat de aer conditionat , daca ai lucrat aici .
Nu am stiut cum le spune la acele amortizoare, eu iti spun cum le spuneau spaniolii ei adapteaza totul la limba lor, nu am spus ca nu exista in Romania acele amortizoare am spus ca eu nu am vazut montate ceea ce este un minus in privinta montajului.
In legatura cu sudura sub split te contrazic, nu poti compara o sudura cu o imbinare cu piulite, aparatul nu avea ce sa pateasca deorece foloseam o placa de azbest ca protectie, o legatura cu piulite cat de bine ar fi facuta, in timp poate sa cedeze pe cand o sudura cu bara de argint nu. La unitatea exterioara chiar daca cedeaza este mai usor de depistat si de refacut.
Despre LG ce sa zic, asa am inteles aici in Romania ca nu sunt asa bune.
Scule nu puteam sa cumpar doar gandindu-ma ca o sa am si eu nevoie sa montez un aparat pentru mine, tinand cot ca sunt destule scule, nu ti le enumar pentru ca eu stiu denumirea in spaniola si iarasi o sa intelegi gresit.

#99
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008
Fa-ma sa inteleg gresit . :naughty:
Spune-mi care sant sculele alea destule ?

Si nu mi-ai raspuns , daca se defecta un aparat beneficiai de garantie daca veneau cei de la serviciul tecnic si vedeau ca imbinarea la split a fost facuta prin sudura ?

#100
vasileo

vasileo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.046
  • Înscris: 29.10.2008

Vizualizare mesajteknotronik, pe 6th July 2010, 23:04, a scris:

Fa-ma sa inteleg gresit . :naughty:
Spune-mi care sant sculele alea destule ?

Si nu mi-ai raspuns , daca se defecta un aparat beneficiai de garantie daca veneau cei de la serviciul tecnic si vedeau ca imbinarea la split a fost facuta prin sudura ?
Pai hai sa vedem: cea mai importanta este si cea mai scumpa este ciocanul rotopercutor (Hammer), mai este un aparat cu care se face con la teava, o trusa albastra (in situatiile in care vrei sa sudezi) pentru largirea unei tevi, un fel de lampa de sudat dar nu ca cea pe butelie deoarece nu are putere, este asa ca un mini autogen, cel cu care tai teava si mai sunt, nu iti spun ce lada de scule aveam cand mergeam la montaj. Dar cred ca aici nu trebuiesc prea multe scule, ca am auzit ca conul la teava se face cu dornul  :lol:  
Iar in privinta garantiei nu se pierdea daca sudam teava, nu eram singurii care faceam asta, toate firmele o faceau.
Am ajuns sa spunem ca aici se monteaza mai bine decat in Spania, ma umfla rasul doar cand ma uit pe ziduri si vad toate serpuirile si firele care atarna de sub aparate. Romanul nu este prost destul trebuie sa fie si fudul.

#101
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.176
  • Înscris: 05.07.2007
despre apararele cu conector rapid ce parere aveti?
pierde gazul in timp sau daca s au gindit sa le faca asa....e ok...? daca ati avut ocazia sa va confruntati cu ele.

#102
marioalex1

marioalex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 05.07.2009

Vizualizare mesajvasileo, pe 7th July 2010, 23:31, a scris:

Pai hai sa vedem: cea mai importanta este si cea mai scumpa este ciocanul rotopercutor (Hammer), mai este un aparat cu care se face con la teava, o trusa albastra (in situatiile in care vrei sa sudezi) pentru largirea unei tevi, un fel de lampa de sudat dar nu ca cea pe butelie deoarece nu are putere, este asa ca un mini autogen, cel cu care tai teava si mai sunt, nu iti spun ce lada de scule aveam cand mergeam la montaj. Dar cred ca aici nu trebuiesc prea multe scule, ca am auzit ca conul la teava se face cu dornul :lol:
Iar in privinta garantiei nu se pierdea daca sudam teava, nu eram singurii care faceam asta, toate firmele o faceau.
Am ajuns sa spunem ca aici se monteaza mai bine decat in Spania, ma umfla rasul doar cand ma uit pe ziduri si vad toate serpuirile si firele care atarna de sub aparate. Romanul nu este prost destul trebuie sa fie si fudul.
carpaci.

Vizualizare mesajbogdanb1, pe 3rd August 2010, 21:24, a scris:

despre apararele cu conector rapid ce parere aveti?
pierde gazul in timp sau daca s au gindit sa le faca asa....e ok...? daca ati avut ocazia sa va confruntati cu ele.
In general nu pierd gazul, dar si daca se intampla asta e destul de dificil de remediat. Trebuiesc facute multe improvizatii=carpeala.

#103
maximiulian80

maximiulian80

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 30.10.2010
Salut,
Poate ma ajuta cineva.
Am nevoie de sa cumpar cateva aparate de aer conditionat si m-am oprit la gree si la nordstar de 9000 de btu si un aer de 12000 de btu pt un apartament.
Am gasit urmatoarele oferte gree clasa A 9000 btu superklima.ro si nordstar la 12000 pe superklima.ro ambele au montaj inclus.
A mai auzit cineva de firma gree? Dar de firma superklima
Am vazut ca la aparatele gree au garantie 3 ani, iar la nordstar 2 ani iar pe unele situri vad ca apare si 5 ani.

Bugetul de care dispun este de 1000 ron pe aer conditionat.
Cei de la superklima ofera si montaj gratuit.

#104
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.972
  • Înscris: 12.08.2007

Vizualizare mesajmaximiulian80, pe 30th October 2010, 15:09, a scris:

Salut,
Poate ma ajuta cineva.
Am nevoie de sa cumpar cateva aparate de aer conditionat si m-am oprit la gree si la nordstar de 9000 de btu si un aer de 12000 de btu pt un apartament.
Am gasit urmatoarele oferte gree clasa A 9000 btu superklima.ro si nordstar la 12000 pe superklima.ro ambele au montaj inclus.
A mai auzit cineva de firma gree? Dar de firma superklima
Am vazut ca la aparatele gree au garantie 3 ani, iar la nordstar 2 ani iar pe unele situri vad ca apare si 5 ani.

Bugetul de care dispun este de 1000 ron pe aer conditionat.
Cei de la superklima ofera si montaj gratuit.
Strict dintre cele doua as alege Gree,totusi te sfatuiesc sa cauti macar un LG seria K

#105
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Un producator AC (inverter) la pret bun, care sa functioneze la -15 -20 grade celsius avem?

#106
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 01.04.2008
http://www.aerdirect...erter-p521.html

Vizualizare mesajMembruAnonim, pe 11th May 2011, 11:31, a scris:

Un producator AC (inverter) la pret bun, care sa functioneze la -15 -20 grade celsius avem?


#107
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.972
  • Înscris: 12.08.2007

Vizualizare mesajMembruAnonim, pe 11th May 2011, 11:31, a scris:

Un producator AC (inverter) la pret bun, care sa functioneze la -15 -20 grade celsius avem?
Desigur,eu recomand Mitsubishi Electric Kirigamine MSZ-FD,de la 829 de euro fara tva sau Mitsubishi Electric Kirigamine Zen MSZ-EF,de la 669 euro fara tva sau Mitsubishi Electric MSZ-GE de la 499 euro fara tva,atasat ai datele tehnice

Fișiere atașate



#108
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.037
  • Înscris: 16.07.2008
Buna ziua,
Citesc de ceva timp pe acest forum despre acest subiect.Ma intereseaza un aparat de aer conditionat pentru incalzire mai mult decit pentru racire.As vrea sa stiu ce parere aveti despre aparatul Sharp AY-XP12GHR,am vazut ca nu e cel mai apreciat producator,dar nici nu am vazut ceva rau spus despre el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate