Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

evacuare chirias

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Daca sunt procese pe rol ia-ti gandul de la a debransa locuinta de la Electrica. Au o clauza care nu permite acest lucru.
   Eu am reusit sa fac o asemenea debransare iar dupa ce respectivii s-au dus in audienta la Electrica au fost rebransati de urgenta inapoi(in aceeasi zi) iar sefa serviciului care a autorizat actiunea risca sa fie data afara.

Cu privire la faptul ca locuiesc acolo fara chirie si produc pagube eu zic sa nu-ti mai faci ganduri.In momentul de fata important este sa intri in posesie. Restul sunt pagube colaterale pe care nu le vei mai putea recupera niciodata.

In Romania, spre deosebire de SUA, legea nu protejeaza prioritar proprietarul ci chiriasul (e logic din moment ce marea majoritate a clasei politice locuieste in chirie).

Mai bine intereseaza-te de aspectele precizate mai sus de catre altii.

#20
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 ryky, on Oct 1 2008, 22:43, said:

Daca sunt procese pe rol ia-ti gandul de la a debransa locuinta de la Electrica. Au o clauza care nu permite acest lucru.
   Eu am reusit sa fac o asemenea debransare iar dupa ce respectivii s-au dus in audienta la Electrica au fost rebransati de urgenta inapoi(in aceeasi zi) iar sefa serviciului care a autorizat actiunea risca sa fie data afara.

Cu privire la faptul ca locuiesc acolo fara chirie si produc pagube eu zic sa nu-ti mai faci ganduri.In momentul de fata important este sa intri in posesie. Restul sunt pagube colaterale pe care nu le vei mai putea recupera niciodata.

In Romania, spre deosebire de SUA, legea nu protejeaza prioritar proprietarul ci chiriasul (e logic din moment ce marea majoritate a clasei politice locuieste in chirie).

Mai bine intereseaza-te de aspectele precizate mai sus de catre altii.
Sunt hotarata sa nu incep proces de evacuare..deci nu va fi nici un proces pe rol. Le expira contractul si eu ma duc la Electrica si intrerup curentul . Nu au ce sa invoce. O fac cand nu e nici un proces si le expira contractul.In privinta pagubelor.....poate sa-i dea si foc...se face o curatenie "deparazitare generala", nu-i problema. Oricum trebuie sarecladesc totul din temelii.
ms

#21
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 edgrimex, on Oct 1 2008, 21:40, said:

Incet, dupa 3 zile si cateva posturi, lucrurile incep sa capete forma. Ca o paranteza, cand este vorba de dreptul locativ nu ai prea multe "chichite" la indemana. Esti norocoasa ca fiul chiriasilor este major.
Cumva ai citit cele 2 pagini ale deciziei primariei?
Scrie acolo de vreun transfer de proprietate/administrare al imobilului de la DAFI la primarie? Preia primaria acel contract de inchiriere de la DAFI?
Scrie undeva dupa DECIDE cui se comunica decizia si care este dreptul de contestatie?
Daca nu s-au depus contestatii si aceasta decizie este definitiva, punerea in posesie ar trebui sa o faca tot primaria cu ajutorul serviciului politiei comunitare.
Pentru a primi sfaturi utile si la obiect, incearca sa oferi informatii cat mai complete.
In Decizie dupa Decide scrie :
art. 1- Se restituie in natura in proprietatea....etc...apartamentul situat la adresa....
art.2- Predarea primirea bunului prez in art 1 se face pe baza de proc verbal ., pe baza consimtamantului propietarului dat in forma autentica ca se vor respecta in raporturile cu chiriasii actuali dispoz.art 15 din Legea 10/2001. Chiria ramane bine incasata de stat ca posesor de buna credinta.
art.3- Prezenta dispozitie face dovada proprietatii asupra imobilului si constituie titlu executoriu dupa indeplinirea formalit. de publicit. imobiliara...etc

Cam atat . In procesul verbal scrie doar ca : SE RESTITUIE si incepe sa descrie imobilul.
Atat

#22
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 cristinaptudor, on Oct 2 2008, 00:20, said:

In Decizie dupa Decide scrie :
art.2- Predarea primirea bunului prez in art 1 se face pe baza de proc verbal ., pe baza consimtamantului propietarului dat in forma autentica ca se vor respecta in raporturile cu chiriasii actuali dispoz.art 15 din Legea 10/2001. Chiria ramane bine incasata de stat ca posesor de buna credinta.
art.3- Prezenta dispozitie face dovada proprietatii asupra imobilului si constituie titlu executoriu dupa indeplinirea formalit. de publicit. imobiliara...etc
Deja lucrurile sunt clare. Predarea se va face de catre primarie prin proces-verbal daca ati dat declaratia la notariat ca veti respecta contractul de inchiriere.
Art. 3 este foarte clar si deja aveti un titlu executoriu pentru a folosi forta publica daca chiriasii nu parasesc de buna voie spatiul, daca v-ati intabulat dreptul.

#23
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 edgrimex, on Oct 2 2008, 00:40, said:

Deja lucrurile sunt clare. Predarea se va face de catre primarie prin proces-verbal daca ati dat declaratia la notariat ca veti respecta contractul de inchiriere.
Art. 3 este foarte clar si deja aveti un titlu executoriu pentru a folosi forta publica daca chiriasii nu parasesc de buna voie spatiul, daca v-ati intabulat dreptul.
Nu pot sa cred. Sper ca inteleg bine ce-mi spui. Raspunde-mi ca e adevarat .
Adica nu mai trebuie sa dau in judecata chiriasii ca sa-i evacuez ? Nu mai am nevoie de alt titlu executoriu ? Este suficienta Dispozitia ?  Esti avocat ? am inteles bine ce mi-ai spus ?

P.S- Declaratia la care faci referire este procesul verbal de predare primire ? Ca pe asta l-am semnat la Primarie , nu am fost la Notar (poate are importanta )

#24
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 cristinaptudor, on Oct 2 2008, 00:48, said:

Nu pot sa cred. Sper ca inteleg bine ce-mi spui. Raspunde-mi ca e adevarat .
Adica nu mai trebuie sa dau in judecata chiriasii ca sa-i evacuez ? Nu mai am nevoie de alt titlu executoriu ? Este suficienta Dispozitia ?  Esti avocat ? am inteles bine ce mi-ai spus ?
Normal ca este adevarat. Detineti deja un titlu executoriu, al doilea nu se mai poate acorda. Este util sa le faceti o notificare de eliberare a spatiului pentru a preintampina scenele lacrimogene si harmalaia. Nu este scumpa si sunteti acoperiti ca ati depus toate diligentele pentru a rezolva pe cale amiabila. Dupa aceea politia isi face datoria.

 cristinaptudor, on Oct 2 2008, 00:50, said:

P.S- Declaratia la care faci referire este procesul verbal de predare primire ? Ca pe asta l-am semnat la Primarie , nu am fost la Notar (poate are importanta )
Se face in decizie mentiunea declaratiei autentice ca veti respecta contractul in derulare. Nu stiu daca ati semnat la primarie o asemenea declaratie sau vi s-a spus sa o dati in fata unui notar.

Edited by edgrimex, 01 October 2008 - 23:56.


#25
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 edgrimex, on Oct 2 2008, 00:54, said:

Normal ca este adevarat. Detineti deja un titlu executoriu, al doilea nu se mai poate acorda. Este util sa le faceti o notificare de eliberare a spatiului pentru a preintampina scenele lacrimogene si harmalaia. Nu este scumpa si sunteti acoperiti ca ati depus toate diligentele pentru a rezolva pe cale amiabila. Dupa aceea politia isi face datoria.
Daca ai dreptate si esti avocat ...nu stiu...spune-mi unde sa te votez....sau ce trebuie sa fac....pt ca esti primul care-mi da aceasta gura de speranta . Nu pot sa cred . Asa cum am scris , am de-a face cu multi avocati....mai avem de recuperat multe terenuri si f. mult fond forestier. Pe toti i-am consultat dar nici unul nu cred ca a citit cu atentie dispozitia. sau nu mai stiu ce sa mai cred  . DACA AI DREPTATE>>>>ESTI CEL MAI MARE.
MULTUMESC DIN SUFLET

#26
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 cristinaptudor, on Oct 2 2008, 01:03, said:

Daca ai dreptate si esti avocat ...nu stiu...spune-mi unde sa te votez....sau ce trebuie sa fac....pt ca esti primul care-mi da aceasta gura de speranta . Nu pot sa cred . Asa cum am scris , am de-a face cu multi avocati....mai avem de recuperat multe terenuri si f. mult fond forestier. Pe toti i-am consultat dar nici unul nu cred ca a citit cu atentie dispozitia. sau nu mai stiu ce sa mai cred  . DACA AI DREPTATE>>>>ESTI CEL MAI MARE.
MULTUMESC DIN SUFLET
Multumesc de oferta si apreciere dar nu sunt avocat.

#27
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 edgrimex, on Oct 2 2008, 01:14, said:

Multumesc de oferta si apreciere dar nu sunt avocat.
Oricum , sper ca mi-ai spus totusi in cunostinta de cauza. Nu-mi lua acum si gura de oxigen pe care mi-ai dat-o :(

#28
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 cristinaptudor, on Oct 2 2008, 01:21, said:

Oricum , sper ca mi-ai spus totusi in cunostinta de cauza. Nu-mi lua acum si gura de oxigen pe care mi-ai dat-o :(
Ti-am dat un raspuns responsabil si corect, daca vrei confirmari suplimentare poti consulta si un avocat. Asta ca sa nu-ti fie oxigenul gratis. De aici incolo, in acest topic, doar ne crestem numarul de posturi amandoi.

#29
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 edgrimex, on Oct 2 2008, 01:31, said:

Ti-am dat un raspuns responsabil si corect, daca vrei confirmari suplimentare poti consulta si un avocat. Asta ca sa nu-ti fie oxigenul gratis. De aici incolo, in acest topic, doar ne crestem numarul de posturi amandoi.
Asa e. multumesc inca o data .

#30
wanna1981

wanna1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2009
Sunt intr-o situatie similara si as avea nevoie de un sfat.
Chiriasul de drept nu mai locuiste in casa pe care am restituit-o ( si pe care am procesul verbal de punere in posesie). Practic chiriasa este plecata din tara dar in casa locuiesc niste rude. Contractul de inchiriere a expirat acum 2 ani dar persoanele care locuiesc acolo nu vor sa plece. Cum ii pot evacua???

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate