Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Avem evrei pe forum?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
313 replies to this topic

#73
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
din cauza mandriei nu cred se tin cu coada pe sus caci Lumina cea Sfanta vine doar la ortodocsi semn ca,credinta bine placuta Domnului este cea a ortodocsilor

#74
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

View Postgabyflo, on 24th August 2011, 15:36, said:

din cauza mandriei nu cred se tin cu coada pe sus caci Lumina cea Sfanta vine doar la ortodocsi semn ca,credinta bine placuta Domnului este cea a ortodocsilor
:roflmaofast: O gluma proasta

Oricum Biblia pe care tu sustii ca o urmezi zice ca Satana va face sa vina foc din cer, deci...  :rolleyes:

#75
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
si tot in Biblie este scris ca ve-ti vedea cu ochii si ve-ti auzi cu urechile si nu ve-ti credea ca nu cumva sa va intoarce-ti la Dumnezeu si Eu sa va vindec zice Domnul si iar este scris ca.chiar de ar fi israel ca nisipul marii doar ramasita se va mantui.

cei care au invatat credinta crestina erau evrei

#76
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

View Postgabyflo, on 24th August 2011, 19:45, said:

si tot in Biblie este scris ca ve-ti vedea cu ochii si ve-ti auzi cu urechile si nu ve-ti credea ca nu cumva sa va intoarce-ti la Dumnezeu si Eu sa va vindec zice Domnul si iar este scris ca.chiar de ar fi israel ca nisipul marii doar ramasita se va mantui.
Sugerezi cumva ca Biblia se contrazice?

P.S: Invata sa scrii!

Edited by pencil, 24 August 2011 - 18:59.


#77
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
sugerez ca aceasta necredinta a voastra in Domnul Iisus Hristos nascut din mama evreica este o pedeapsa de la Dumnezeu.Caci credinta crestina ortodoxa vine de la Dumnezeu si nu de la oameni.

#78
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

View Postgabyflo, on 24th August 2011, 20:01, said:

sugerez ca aceasta necredinta a voastra in Domnul Iisus Hristos nascut din mama evreica este o pedeapsa de la Dumnezeu.Caci credinta crestina ortodoxa vine de la Dumnezeu si nu de la oameni.
Adica Dumnezeu ma pedepseste facandu-ma sa nu cred in El. :lol: Pai parca Dumnezeu vrea ca toti sa se intoarca la El.

#79
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
evreii inca asteapta sa vina mesia dar cel pe care evreii il vor considera mesia este de fapt antihrist pe care Domnul il va nimici cu suflarea gurii Sale.I-mi pare rau sa va spun dar rabinii vostri stiu ca a venit Mesia dar din cauza mandriei nu vor sa-L recunoasca pe Hristos

#80
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

View Postgabyflo, on 24th August 2011, 20:08, said:

evreii inca asteapta sa vina mesia dar cel pe care evreii il vor considera mesia este de fapt antihrist pe care Domnul il va nimici cu suflarea gurii Sale.I-mi pare rau sa va spun dar rabinii vostri stiu ca a venit Mesia dar din cauza mandriei nu vor sa-L recunoasca pe Hristos
Nu sunt evreu.

#81
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011

View Postpencil, on 24th August 2011, 20:03, said:

Adica Dumnezeu ma pedepseste facandu-ma sa nu cred in El. :lol: Pai parca Dumnezeu vrea ca toti sa se intoarca la El.
corect Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci vrea sa se intoarca si sa fie viu dar datorita pacatelorsi mandriei evreilor nici Domnul nu le descopera credinta adevarata caci El cauta la oamenii smeriti si nu la cei mandrii.Si cu toate acestea Domnul si-a pus deoparte un numar de evrei care sunt crestini si care cred in Domnul Iisus Hristos.Asa cum pe vremea lui Ilie Domnul si-a pus deoparte 7000 de barbati care nu si-au plecat genunchiul lui baal

#82
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

View Postgabyflo, on 24th August 2011, 20:19, said:

El cauta la oamenii smeriti si nu la cei mandrii.
Smerenia e sclavagism intelectual.

#83
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011

View Postpencil, on 24th August 2011, 20:21, said:

Smerenia e sclavagism intelectual.
Domnul spune sa fim smeriti ca asa ne vom inalta si sa nu ne inaltam adica mandri ca vom fi smeriti.Mandria este satanica asa gandea si lucifer care dorea sa se ridice la nivelul celui Prea Inalt iar pentru acest gand Dumnezeu la coborat in fundul iadului

#84
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

View Postgabyflo, on 24th August 2011, 20:36, said:

1)Domnul spune sa fim smeriti ca asa ne vom inalta si sa nu ne inaltam adica mandri ca vom fi smeriti.
2)Mandria este satanica asa gandea si lucifer care dorea sa se ridice la nivelul celui Prea Inalt iar pentru acest gand Dumnezeu la coborat in fundul iadului
1)Ti-a zis tie?
2)Dumnezeu nu suporta concurenta?  :naughty:

#85
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011

View Postpencil, on 24th August 2011, 20:40, said:

1)Ti-a zis tie?
2)Dumnezeu nu suporta concurenta?  :naughty:
Nu.Care este prima porunca a lui Dumnezeu?Sa-L  iubesti pe Dumnezeu din toata fiinta ta

#86
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

View Postgabyflo, on 24th August 2011, 20:51, said:

Nu.Care este prima porunca a lui Dumnezeu?Sa-L  iubesti pe Dumnezeu din toata fiinta ta
De unde stii?
Vezi ca n-ai raspuns la cea de-a doua intrebare.

Edited by pencil, 24 August 2011 - 20:07.


#87
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postgabyflo, on 24th August 2011, 20:08, said:

evreii inca asteapta sa vina mesia dar cel pe care evreii il vor considera mesia este de fapt antihrist pe care Domnul il va nimici cu suflarea gurii Sale.I-mi pare rau sa va spun dar rabinii vostri stiu ca a venit Mesia dar din cauza mandriei nu vor sa-L recunoasca pe Hristos


De acolo a inceput boala aceia ,MANIA CONSPIRATII?
Eu nu prea inteleg ce legatura are toata cacofonia asta cu subiectul discutii?

In tot cazul daca vreti sa discutati daca Iisus,evreul acela a fost Mesiah sau nu,deschideti un nou subiect.

Edited by perpetumobile, 25 August 2011 - 16:23.


#88
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011
In 2011 omenirea se reintoarce la antisemitism?
Ce primitivi! :boredlook:

#89
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Postdinmarius, on 25th August 2011, 17:30, said:

In 2011 omenirea se reintoarce la antisemitism?
Ce primitivi! :boredlook:

Nu omenirea ci numai cei fara inteligenta. Uite: Azi nu mai sunt evrei in Romania de zeci de ani si situatia romanilor,mai bine sa nu o amintim. Israelul,tara evreilor,fare romani uite cum infloreste nu numai fata de o tara ca Romania ci si in fata a multelor tari din apusul Europei. In numai 63 de ani am dervrnit membra la deosebita organizatie a UE, OLCD  cu toate ca nu suntem membrii la UE. Interesant ca nici nu am cerut ci am fost invitati deoarece vazand situatia financiara a tarii noastre, UE este interesata sa invete din experienta noastra.
63 de ani de existenta, nu suntem datori la alte tari si nu la   banca  mondiala la care am dat imprumut important anul ista. Israelul a trecut criza economica aproape fara sa simta.In Israel traiesc cam 350 000  de ecrei de origina romaneasca. Uite ce ati pierdut...
In Israel obisnuim sa zicem ca singura bogatie naturala a noastra este creierul nostru. In ultimul an,asta a cam pierdut valoarea dupa ce au fost gasite in Israel zacaminte enorme de gaz natural. Cantitati care se masoara in sute de trilioane de metri cubi..... Dumnezeu totusi ne iubeste ca noi suntem Poporul Lui care la ales El.

#90
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

View Postperpetumobile, on 25th August 2011, 18:15, said:

Dumnezeu totusi ne iubeste ca noi suntem Poporul Lui care la ales El.
:roflmaofast: Ales pentru lagare
Attached File  evrei.jpg   76.08K   11 downloads
Attached File  Einsatzgruppen.jpg   37.04K   8 downloads
Attached File  arbeit_macht_frei.jpg   95.34K   8 downloads

Quote

De câteva săptămâni, în Tel Aviv au loc proteste. Protestul din Israel se extinde: peste 300.000 de oameni și-au strigat nemulțumirile în stradă. Benjamin Netanyahu promite schimbări.

„Poporul cere justiție socială", scandează israelienii la Tel Aviv, dar și din alte orașe importante, în cadrul celei mai ample mișcări sociale din ultimele decenii. Ansamblul clasei de mijloc își strigă la unison nemulțumirile ce vizează în primul rând creșterea constantă a costului vieții, rezultat al unei economii de piață controlate doar de câteva familii. Și, de la o zi la alta, protestele se amplifică. Organizatorii manifestațiilor estimează că numărul protestatarilor a depășit demult „masa critică" de 200.000 de persoane, pe care sperau să o atingă pentru a constrânge Cabinetul Netanyahu să cedeze revendicărilor.

Totul a început în luna iunie cu așa-numitul „război al brânzei" (un anumit sortiment de brânză albă, numit „Cottage"), produs de bază ce face parte din alimentația de zi cu zi a israelienilor. Alimentul în cauză s-a aflat deseori, în ultima perioadă, pe prima pagină a ziarelor din cauza prețului crescut vertiginos în ultimul an. Guvernul a decis, în urma presiunilor opiniei publice, să ceară producătorilor scăderea lui (în mai puțin de un an, o cutiuță cu 300 de grame de „Cottage" a „sărit" de la cinci shekeli la nouă, adică aproape doi euro). Mai mult, produsele lactate sunt impozitate în Israel cu 16%, plafonul maxim al TVA.

Prea mult, prea scump

Furia israelienilor vizează și prețul ridicat al benzinei (mai mare în Israel decât în Europa)
care contribuie și el la scumpirea generală a traiului zilnic. De asemenea, acum trei săptămâni tinerii au lansat un apel pe Facebook împotriva chiriilor prea mari și a crizei locuințelor. Manifestanții denunță și prețul prea mare al uleiului de măsline și al produselor pentru copii.

De fapt, economiștii estimează că, în ciuda unui nivel de trai relativ decent, israelienii se confruntă cu o inflație puternică. Într-un an, prețurile au crescut cu 32% în Tel Aviv și cu 17% în Ierusalim. Rezultat: ei cheltuiesc în fiecare lună de circa trei ori mai mult decât cetățenii din țările dezvoltate,
potrivit unui studiu publicat de cotidianul canadian „The Globe and Mail". Chiar și lanțuri comerciale „populare" precum „Gap" ori „H&M" vând de la 15 la 30% mai scump în Israel, după cum arată „Jerusalem Post". Mai mult: din cauza problemelor legate de furnizarea de gaze naturale de către Egipt, este de așteptat ca și prețul electricității să o ia razna.

Bogați contra săraci

Dincolo de creșterea fără precedent a prețurilor, protestele israelienilor vizează și un alt fenomen: concentrarea bogățiilor naționale în mâinile câtorva familii și agravarea inegalităților sociale. Potrivit unui studiu dat publicității de Banca Israelului, doar 18 familii controlează firme și societăți ce generează jumătate din PIB-ul acestei țări. Este vorba de grupuri „de familie" precum Nohi Dankner (asigurări, companii aeriene, telefonie mobilă), ori Shari Arison (bănci, autostrăzi, societăți imobiliare). Concomitent, clasa de mijloc devine din ce în ce mai săracă. Statisticile arată că, în 2009, un sfert dintre israelieni trăiau aproape de pragul sărăciei, cu un venit lunar de circa 740 de euro.

Un alt motiv major de nemulțumire: recent adoptata lege a locuințelor (prețurile acestora au explodat, un apartament modest, cu numai două camere, ajunge la 200.000 de euro, iar chiria lunară, la 1.000). Manifestanții susțin că noua lege favorizează proiectele pentru locuințe de lux, în detrimentul celor cu preț scăzut. Sursă: adevarul.ro


Ai vazut perpetum? Gaze de la egipteni. :lol:

18 familii de evrei au afaceri ce genereaza jumatate din PIB-ul tarii ,deci au foarte multi bani, si cu toate astea refuza sa-i imparta cu israelienii de rand. Asa se ajuta alesii intre ei? :lol:

Edited by money_geld, 25 August 2011 - 17:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate