Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Avem evrei pe forum?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
313 replies to this topic

#37
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostBen_Gal_1, on 2nd June 2011, 11:33, said:

1)Pe timpul lui Iisus Templul exista si asta este problema, caci Mesia va apare intr-o vreme cind Templul va fi distrus.
2)Matei s-a nascut dupa crucificare.
1)Deci este momentul să vină, că nu mai aveți templu. Va arunca în aer moscheia aia arăbească și va construi Casa poporului evreu!!!
2) Cum sa născut vameșul Matei după crucificare? Poi nu Iisus la chemat printre apostoli. Și se pare că Evangheliile sînt după , nu de!

#38
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 2nd June 2011, 15:38, said:

Cum sa născut vameșul Matei după crucificare? Poi nu Iisus la chemat printre apostoli. Și se pare că Evangheliile sînt după , nu de
am actul lui de nastere si dovada ca a fost circumcis.

#39
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostBen_Gal_1, on 2nd June 2011, 17:50, said:

am actul lui de nastere si dovada ca a fost circumcis.
Poi tot pe la voi a rămas și pielea pulpi lui Iisus!!!!!

#40
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 2nd June 2011, 21:39, said:

Poi tot pe la voi a rămas și pielea pulpi lui Iisus!!!!!
te referi la preputz?

#41
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010

View Postperpetumobile, on 31st May 2011, 14:08, said:

Shalom si dumneatale. Mult as vrea sa-ti rapund dar mi-e frica ca nu vei fii prea multumit de raspunsul meu. Vad si simt asta din continutul replicei/intrebarii tale.
Totus, voi face tot posibilul ca sa-ti luminez calea.
Dragul meu, evreii nu recunosc pe Iisus ca Mesiah asa ca in toate titlurile despre numele lui Dumnezeu nu vei gasi nu pe Iisus, nu pe Maria,Duhul Sfant si toti sfintii si ma scuz daca am omis inca cativa Dumnezei crestini. Asa ca raspunsul la intrebare se refera la : Elohim -( El= Dumnezeu, Elohim=la fel dar la plural din respect,cum se zice in romaneste Dumneata si Dumneavoastra care este la plural din respect.)
Iahve, Adonai (Domnul meu), H ( in ebraica litera h inseamna Dumnezeu.
Daca am uitat cateva nume,desigur ca Ben Gal o sa le adune.

Da ,asta uitasem ,ca evreii veritabili nu cred ca Yahshua este Mashia, atunci doresc sa discut cu dumneavoastra numai din Vechiul Testament, asupra citorva profetii , dar si asupra notiunii de "fiul omului " adresata profetului EzechiEL, va spun asta deoarece pentru prima data in istoria lumii, cred , dar si istoria mintuirii, Noi Neamurile ,restul popoarelor afara de IsraEL, am avut printre noi un profet ,un mare profet, este ciudat ,acest profet a fost un Neiudeu, un american de origine indiano-irlandeza ,asta tinind cont de arborele sau genealogic, se stie ca Vechiul Testament are ca fundament total ,profeti iudei.

Daca ati auzit, sau nu ,este vorba de William Marrion Branham
Acest om a fost trimis de Elohim la Neamuri , in Duhul si Puterea lui Ilie,el a avut doua semne pentru legitimitatea trimiterii lui Divine, lua mina bolnavului in mina si pe dosul miinii lui aparea o pata rosie,semn ca bolnavul se va vindeca in urma unei rugaciuni simple ,celalalt semn fiind citirea gindurilor celor pe care ii interoga cu privire la boala sau alte aspecte din viata lor, el vedea fragmente din viata oamenilor pe fondul unei viziuni.
A vrut chiar sa mearga in IsraeEL pentru a demonstra semnele sale evreilor , dar Elohim Yahveh l-a oprit ,intorcindu-l din drum spunindu-i ca vremea de trezire a evreilor inca nu a sosit .

Noi credem ca acest om a fost trimis la crestinii dintre neamuri,iar mesajul lasat de el ,este dus acum in toata lumea ,mesajul face referire la Venirea Domnului si la reasezarea lucrurilor adevarate in ce priveste Credinta.

Cind zic Noi , sau as putea spune eu, este vorba numai de crestinii care au iesit afara din religii,culte, organizatii, deci s-au dezis de sistemul cultelor, fie ele catolic,ortodox, sau pro si neo-protestante.

Intreg intelesul cartii Apocalipsa a fost deschis, de aceea stiu ca Numele lui Elohim este YAHSHUA, asta dupa vorbele profetului nostru.

Yahshua inseamna Eu sunt Salvatorul Rudenie Imparatul Iudeilor.

Conform profetiei din Isaiah 9.6 Elohim avea sa se descopere in chip de Om.

6. Caci un Copil ni S-a nascut, un Fiu ni S-a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, Domn al pacii."

7. El va face ca domnia Lui sa creasca, si o pace fara sfarsit va da scaunului de domnie al lui David si imparatiei lui, o va intari si o va sprijini prin judecata si neprihanire, de acum si-n veci de veci; iata ce va face ravna Domnului ostirilor.

Ce inseamna deci Fiul Omului ?
Asta privind pe profetul Ezechiel.

Deci litera H din tetragrama inseamna ELOHIM,  am aflat un lucru nou, bun, multumesc.

Cuvintul Nazarinean inseamna Rudenie, Vlastar, Odrasla?

Conform acestor doua versete?Asculta, dar, Iosua, mare preot, tu si tovarasii tai de slujba care stau inaintea ta - caci acestia sunt niste oameni care vor sluji ca semne. - Iata, voi aduce pe Robul Meu, Odrasla. (
Zah.3:8) <LI>Si sa-i spui: "Asa vorbeste Domnul ostirilor: "Iata ca un om, al carui nume este Odrasla, va odrasli din locul Lui si va zidi Templul Domnului. (Zah.6:12)
Elohim sa va binecuvinteze.

#42
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostBen_Gal_1, on 2nd June 2011, 21:33, said:

te referi la preputz?
Exact.

#43
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 3rd June 2011, 07:37, said:

Exact.

Cadou:
The song [Rivers of Babylon ] is based on the Biblical hymn Psalm 137, a hymn expressing the yearnings of the Jewish people in exile following the Babylonian conquest of Jerusalem in 586 BCE:
By the rivers of Babylon, there we sat down, yea, we wept, when we remembered Zion... For there they that carried us away captive required of us a song... How shall we sing the LORD's song in a strange land?


Boney M - Rivers of Babylon 1978
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fGyfxOCYvtM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostBen_Gal_1, on 7th June 2011, 06:33, said:

Cadou:
The song [Rivers of Babylon ] is based on the Biblical hymn Psalm 137, a hymn expressing the yearnings of the Jewish people in exile following the Babylonian conquest of Jerusalem in 586 BCE:
By the rivers of Babylon, there we sat down, yea, we wept, when we remembered Zion... For there they that carried us away captive required of us a song... How shall we sing the LORD's song in a strange land?


Boney M - Rivers of Babylon 1978
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fGyfxOCYvtM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da. Și?
Piela nu-i pe la voi?

#45
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

View PostBen_Gal_1, on 7th June 2011, 08:33, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fGyfxOCYvtM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Na, poftim!
Ca să vezi de ce mă scot iudeii din sărite.

Quote

Acest videoclip cuprinde conținut de la SME, care a blocat difuzarea acestuia în țara dvs. invocând drepturile de autor.
Ne pare rău.


#46
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

Quote

Acest videoclip cuprinde conținut de la SME, care a blocat difuzarea acestuia în țara dvs. invocând drepturile de autor.
Ne pare rău.

softpedistul
care tara? Patagonia? Ia mai cauta.

View Postsoftpedistul, on 7th June 2011, 11:09, said:

Na, poftim!
Ca să vezi de ce mă scot iudeii din sărite.
sunt prea albi?

View Postdulgherul, on 7th June 2011, 11:05, said:

Da. Și?
Piela nu-i pe la voi?
PERLA

#47
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostBen_Gal_1, on 7th June 2011, 09:15, said:

PERLA
Mă gîndeam eu. Este vorba de "pietricica" aia din gura fiecărui evreu?

#48
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

View PostBen_Gal_1, on 7th June 2011, 11:15, said:

softpedistul
care tara? Patagonia? Ia mai cauta.

România frate! Centrul spiritual al lumii.

#49
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 7th June 2011, 19:55, said:

Mă gîndeam eu. Este vorba de "pietricica" aia din gura fiecărui evreu?
Greseala
evreii poarte gloante in gura si le scuipa pe idioti.

View Postsoftpedistul, on 7th June 2011, 19:57, said:

România frate! Centrul spiritual al lumii.
este noutati. Acum e epicentru.

#50
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostBen_Gal_1, on 7th June 2011, 20:13, said:

Greseala
evreii poarte gloante in gura si le scuipa pe idioti
Desigur. Voi între voi!

#51
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 8th June 2011, 08:50, said:

Desigur. Voi între voi!
ai si frati?

#52
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostBen_Gal_1, on 8th June 2011, 07:14, said:

ai si frati?
Sigur. Da nu evrei!!!!

#53
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 8th June 2011, 10:51, said:

Sigur. Da nu evrei!!!!
ma bucur

#54
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010

View PostBen_Gal_1, on 8th June 2011, 11:30, said:

ma bucur


Ce se mai aude de templu, de constructia lui, am auzit ca pe fundatia lui se afla o moscheie musulmana care trebuie musai demolata!.

Sfirsitul Harului pentru Neamuri se apropie , incepe vremea glorioasa a lui Israel, voi evreii discutati ceva referitor la asta.
Am auzit ca cei 144000 evrei get be get sunt si la propriu celibatari ,asa o fi?

De unde vine denumirea ciudata Fiul Omului, ca OM inseamna ISH-FOC SACRU, sau om inseamna si pamint tarina, Eva a capatat un om , deci nu un Fiu, omul capatat de Eva era Cain ,un sarpe -saminta fiarei, a satanei.!?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate