Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Avem evrei pe forum?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
313 replies to this topic

#19
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Da.

#20
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
שלום

#21
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005

View Posttomaso, on Jan 13 2009, 22:19, said:

Sinagoga din Tr. Severin a fost transformată în notariat de soacra unui deputat PNL de Timiș, acum europarlamentar.

Asta arată cât de mulți evrei mai sunt prin România, dacă lăcașurile lor de cult ( apropo, mai era și monument căruia nu i se putea schmba destinația, sau ceva de genul acesta ) sunt transformate în orice altceva.
Da asa este, am fost acolo, dar inainte sa fie notariat era cam trista cladirea, acum e renovata in plus am vazut-o si pe dinauntru, chiar am spus nu am treaba vroiam doar sa vad cum arata, si doamna a fost foarte amabila.
Bine acuma nu stiu cum arata o sinagoga cand e folosita dar arata destul de misto, si mai bine asa decat sa fie intretinuta ca muzeu de un oras care chiar nu se desurca cu muzeul asa bine...

#22
barbu

barbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.11.2005
da,mai sunt evrei pe forum...
dar ce importanta are asta ?
poate mai corect este de discutat la "religie si spiritualitate" si de ceva serios privind datinile si traditiile evreiesti,de facit un scurt istoric,mai ales de adus date care "glojbanului" ii lipsesc de spune ca sinagoga au facut-o turcii................
si ar mai fi de discutat de cimitirele evreiesti,alea putine si parasite si vandute pe sub mana de comunitate  la rechinii imobiliari....

Edited by barbu, 10 May 2009 - 00:47.


#23
ben_gal

ben_gal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 08.06.2007

View Postbarbu, on 10th May 2009, 01:42, said:

da,mai sunt evrei pe forum...
dar ce importanta are asta ?
poate mai corect este de discutat la "religie si spiritualitate" si de ceva serios privind datinile si traditiile evreiesti,de facit un scurt istoric,mai ales de adus date care "glojbanului" ii lipsesc de spune ca sinagoga au facut-o turcii................
si ar mai fi de discutat de cimitirele evreiesti,alea putine si parasite si vandute pe sub mana de comunitate  la rechinii imobiliari....
de ce nu ne-ai lumina?
ca tot trece vremea ta

#24
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008

View PostSpyridoula, on 17th September 2008, 19:18, said:

Care-i evreu de pe forum?? Hai ca facem o comunitate online....nu vreau sa cred ca sunt sigura evreica de pe forum :D



Se întreabă care e jidan aici? Așa mi-a spus cândva un agent Mossad. Era o glumă. Numai evreii au dreptul să se numească jidani.

#25
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostDIE1, on 30th May 2011, 11:47, said:

Se întreabă care e jidan aici? Așa mi-a spus cândva un agent Mossad. Era o glumă. Numai evreii au dreptul să se numească jidani.
Oricum, mie imi este limpede ca forumelistul "barbu" este crestin. Nu ca as acea ceva impotriva barbosilor.

#26
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
M-ar interesa citeva lucruri de la evrei ,bineinteles cer asta cu tot respectul pe care Biblia il acorda poporului ales ,ISRAEL

Sunt crestin dintre Neamuri ,iar Harul la Neamuri este pe sfirsite , Evanghelia se intoarce in curind la evrei de unde a si plecat.

Ma intereseaza ,ce stiu evreii despre Numele lui D-zeu, in Biblia romina Numele lasa de inteles mai multe variante, ca Domnul, YHWH,Isus, Iisus, Hristos, Mashia, Yahshua, Eu Sunt, ...

Cind Ingerul GabriEL vine la Maria fecioara acesta -i pronunta Numele in limba Mariei ,probabil ebraica, deci cum i-a zis?... ii vei pune Numele ....la noi la romini scrie Isus, dar cum este in Original? Este Yahshua? Si daca da, ma intereseaza etimologia, insemnatatea, daca e format din doua cuvinte , de ce gen apartin, masculin sau feminin, ce inseamna fiecare initiala din YHWH......deci tot ce se poate sti despre importanta Numelui .

                Va multumesc anticipat, Shalom.

Daca sunt si falsi batjocoritori ,mincinosi care se ascund sau se dau drept altceva ,parerea acostora s-o tina pentru ei, nu ma intereseaza,
ma intereseaza parerea oamenilor adevarati care iubesc pe Domnul D-zeu si au tangenta cu Cuvintul Sau.

#27
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Post7culori, on 31st May 2011, 08:02, said:

M-ar interesa citeva lucruri de la evrei ,bineinteles cer asta cu tot respectul pe care Biblia il acorda poporului ales ,ISRAEL

Sunt crestin dintre Neamuri ,iar Harul la Neamuri este pe sfirsite , Evanghelia se intoarce in curind la evrei de unde a si plecat.

Ma intereseaza ,ce stiu evreii despre Numele lui D-zeu, in Biblia romina Numele lasa de inteles mai multe variante, ca Domnul, YHWH,Isus, Iisus, Hristos, Mashia, Yahshua, Eu Sunt, ...

Cind Ingerul GabriEL vine la Maria fecioara acesta -i pronunta Numele in limba Mariei ,probabil ebraica, deci cum i-a zis?... ii vei pune Numele ....la noi la romini scrie Isus, dar cum este in Original? Este Yahshua? Si daca da, ma intereseaza etimologia, insemnatatea, daca e format din doua cuvinte , de ce gen apartin, masculin sau feminin, ce inseamna fiecare initiala din YHWH......deci tot ce se poate sti despre importanta Numelui .

                Va multumesc anticipat, Shalom.

Daca sunt si falsi batjocoritori ,mincinosi care se ascund sau se dau drept altceva ,parerea acostora s-o tina pentru ei, nu ma intereseaza,
ma intereseaza parerea oamenilor adevarati care iubesc pe Domnul D-zeu si au tangenta cu Cuvintul Sau.

Shalom si dumneatale. Mult as vrea sa-ti rapund dar mi-e frica ca nu vei fii prea multumit de raspunsul meu. Vad si simt asta din continutul replicei/intrebarii tale.
Totus, voi face tot posibilul ca sa-ti luminez calea.
Dragul meu, evreii nu recunosc pe Iisus ca Mesiah asa ca in toate titlurile despre numele lui Dumnezeu nu vei gasi nu pe Iisus, nu pe Maria,Duhul Sfant si toti sfintii si ma scuz daca am omis inca cativa Dumnezei crestini. Asa ca raspunsul la intrebare se refera la : Elohim -( El= Dumnezeu, Elohim=la fel dar la plural din  respect,cum se zice in romaneste  Dumneata  si Dumneavoastra care  este la plural din respect.)
Iahve, Adonai (Domnul meu), H  ( in ebraica litera h inseamna Dumnezeu.
Daca am uitat cateva nume,desigur ca Ben Gal o sa le adune.

#28
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostUnixMarius, on 8th January 2009, 15:56, said:

Sa speram ca atunci unii din ex conationalii nostri se vor simti bine si antisemitismul nu va mai exista pe aceste meleaguri
Va exista la prosti, stimabile.

#29
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Post7culori, on 31st May 2011, 08:02, said:

M-ar interesa citeva lucruri de la evrei ,bineinteles cer asta cu tot respectul pe care Biblia il acorda poporului ales ,ISRAEL

Sunt crestin dintre Neamuri ,iar Harul la Neamuri este pe sfirsite , Evanghelia se intoarce in curind la evrei de unde a si plecat.

Ma intereseaza ,ce stiu evreii despre Numele lui D-zeu, in Biblia romina Numele lasa de inteles mai multe variante, ca Domnul, YHWH,Isus, Iisus, Hristos, Mashia, Yahshua, Eu Sunt, ...

Cind Ingerul GabriEL vine la Maria fecioara acesta -i pronunta Numele in limba Mariei ,probabil ebraica, deci cum i-a zis?... ii vei pune Numele ....la noi la romini scrie Isus, dar cum este in Original? Este Yahshua? Si daca da, ma intereseaza etimologia, insemnatatea, daca e format din doua cuvinte , de ce gen apartin, masculin sau feminin, ce inseamna fiecare initiala din YHWH......deci tot ce se poate sti despre importanta Numelui .

                Va multumesc anticipat, Shalom.

Daca sunt si falsi batjocoritori ,mincinosi care se ascund sau se dau drept altceva ,parerea acostora s-o tina pentru ei, nu ma intereseaza,
ma intereseaza parerea oamenilor adevarati care iubesc pe Domnul D-zeu si au tangenta cu Cuvintul Sau.
Nu stiu daca aduc ceva nou la cele scrise de perpetum, insa hai sa spun ceva cu cuvintele mele:
Numele lui Dumnezeu nu este cunoscut. Unii cred ca numele este intreaga BIBLIE Evreiasca. Noi IL numim cu pseudonimul Yehova. Numele Iisus sau Hristos nu este amintit in BIBLIA Evreiasca si cred ca intelegi motivul. In Talmudul Babilionean sta scris de un Yeshua, dar nu stim daca este vb. de Iisus si descrierea lui nu este magulitoare.
In Isaia nu apare nici expresia "Maria fecioara". Dupa Isaia Imanuel va fi nascut de o fata tinara si fecioria nu este amintita.
Tot in Isaia apare expresia "robul meu", insa nu vad acolo "fiul meu".

#30
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostBen_Gal_1, on 1st June 2011, 05:30, said:

.......................
Și totuși pentru evrei nu ar trebui să existe taine. Dar oare de ce Iisus cînd la vorbea evreilor folosea expresia:Legea voastră? Nu era evreu și El? Ex.Ioan 10:34. Isus le-a răspuns: "Nu este scris în Legea voastră: "Eu am zis: Sunteți dumnezei?" De ce se adresează în acest fel?

#31
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 1st June 2011, 08:51, said:

Și totuși pentru evrei nu ar trebui să existe taine. Dar oare de ce Iisus cînd la vorbea evreilor folosea expresia:Legea voastră? Nu era evreu și El? Ex.Ioan 10:34. Isus le-a răspuns: "Nu este scris în Legea voastră: "Eu am zis: Sunteți dumnezei?" De ce se adresează în acest fel?
Iisus din NT nu mai este Yeshua, evreul. Evanghelistii l-au "crestinizat" desi religia crestina inca nu aparuse.
Pe scurt: nu mie trebuie adresata intrebarea, ci unui teolog crestin.
Si daca tot am atins aceasta chestiune: nu-mi este placut sa spun, insa Yeshua nu ar fi fost de acord cu toate cele puse pe seama lui.

#32
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostBen_Gal_1, on 1st June 2011, 06:21, said:

Iisus din NT nu mai este Yeshua, evreul. Evanghelistii l-au "crestinizat" desi religia crestina inca nu aparuse.
Pe scurt: nu mie trebuie adresata intrebarea, ci unui teolog crestin.
Si daca tot am atins aceasta chestiune: nu-mi este placut sa spun, insa Yeshua nu ar fi fost de acord cu toate cele puse pe seama lui.
Galule,
Cînd Irineu ăla a alcătuit Biblia textele erau deja scrise. Dacă nu mă înșel era pe la anul 180. Deci creștini nu au prea avut ce umbla la texte, care bănuiesc circulau sub formă de scriere și pînă atunci. Poate ulterior sa mai umblat la texte și cred și eu că Iisus nu ar fi fost de acord cu unele din ele. Mai ales că lucruri importante care bănuiesc că le-a spus nu sînt consemnate. Totuși cred ca există și un sîmbure de adevăr în NT. Nu văd atîția autori care la-u alcătuit să mintă cu nerușinare. Dar mai știi ce interes a foct la mijloc. Cert este că Iisus nu prea a fost iubit de fruntași evrei. Motive să-l urască erau destule. Printre ele și schimbarea atitudini față de populația evreiască de rînd. Adică renunțarea la proastele obiceiuri de a aduna bani în...numele Templului.

#33
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 1st June 2011, 10:53, said:

Adică renunțarea la proastele obiceiuri de a aduna bani în...numele Templului.
Templul nu mai exista.


View Postdulgherul, on 1st June 2011, 10:53, said:

Galule,
Cînd Irineu ăla a alcătuit Biblia textele erau deja scrise. Dacă nu mă înșel era pe la anul 180. Deci creștini nu au prea avut ce umbla la texte, care bănuiesc circulau sub formă de scriere și pînă atunci. Poate ulterior sa mai umblat la texte și cred și eu că Iisus nu ar fi fost de acord cu unele din ele. Mai ales că lucruri importante care bănuiesc că le-a spus nu sînt consemnate. Totuși cred ca există și un sîmbure de adevăr în NT. Nu văd atîția autori care la-u alcătuit să mintă cu nerușinare. Dar mai știi ce interes a foct la mijloc.
Factorul acela este acuzatia de deicid. Este vorba de o actiune unilaterala facuta de oameni care aveau ciuda pe aceia care au ramas evrei.

Evanghelia lui Marcu a fost completata la greu cu acea urcare la cer [resurrection] - vezi Codex Sinaiticus care nu contine versetele 16:9–20.

Desi Matei si Luca s-au "inspirat" din Marcu, exista versiuni diferite asupra crucificarii.

#34
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostBen_Gal_1, on 1st June 2011, 08:52, said:

Templul nu mai exista.




Desi Matei si Luca s-au "inspirat" din Marcu, exista versiuni diferite asupra crucificarii.
Mă pui pe gănduri. Cum nu exista templul în timpul lui Iisus? De unde a alungat atunci cămătari? Protejații fariseilor.

Nu știu care de la care au copiat. Știu doar că Matei și Ioan au petrecut un timp cu Iisus cu toate că versiunile lor diferă.

Mă mai gîndesc că, dacă creștini cred în Iisus, de ce ar fi important pentru ei și VT? Doar este scriptura evreilor.

#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostBen_Gal_1, on 1st June 2011, 08:30, said:

Numele lui Dumnezeu nu este cunoscut
Corect. Numele este pt a te diferentia de ceilalti, iar Dumnezeu este Unic.
El ni se explica pe El Insus prin atributii/calitati, de fapt, nu nume.

#36
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 1st June 2011, 12:28, said:

Mă pui pe gănduri. Cum nu exista templul în timpul lui Iisus? De unde a alungat atunci cămătari? Protejații fariseilor.

Nu știu care de la care au copiat. Știu doar că Matei și Ioan au petrecut un timp cu Iisus cu toate că versiunile lor diferă.

Mă mai gîndesc că, dacă creștini cred în Iisus, de ce ar fi important pentru ei și VT? Doar este scriptura evreilor.
Pe timpul lui Iisus Templul exista si asta este problema, caci Mesia va apare intr-o vreme cind Templul va fi distrus.
Matei s-a nascut dupa crucificare.
Evanghelia lui Ioan a aparut in anul 130 e.n. Sa fi trait Ioan peste 120 de ani?
La ultima "cugetare" nu raspund.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate