Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Sistem supraveghere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2950 replies to this topic

#2917
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Distanta maxima unde tin masina este de 10 metri.
Inca nu-s edificat daca ar trebui un sistem foarte performant sau e suficient unul basic sau care ar fi specificatiile minime (must have).
Maxim 2 camere desi e posibil sa mai pun inca doua in viitor.

#2918
My_Godfather

My_Godfather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.09.2007
Va salut.


Tata are un A5 (2017) luat de la VDF (don't ask why).
Am instalat pe el hik-connect, am configurat ce era de configurat dar nu am nici un fel de imagine sau trafic in aplicatie.
Aveti idee care ar putea fi cauza?
Setãrile de port forwarding sunt în regula.

Este aceasi situatie si pe date si pe wifi.
Pe telefonul meu (poco f1) nu am nici un fel de problema. Permisiunile aplicatiei sunt identice pe ambele telefoane.

Am luat un mi a3 nou, am încercat configurarea, pe rand, cu 2 conturi de google, al meu și a lu' tata, doar cu hik connect dar fãrã succes.

Am fãcut is un al 2lea cont de hik connect cu share device dar am avut același rezultat, fãrã succes.

Are cineva vreo idee care ar putea fi cauza?

Edited by My_Godfather, 10 December 2019 - 01:08.


#2919
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Nu se cere cumva un "verification code" ? La Hik-connect n-ai nevoie de port forwarding daca ai dat enable in DVR la Hikconnect,
ai setat un verification code, ai la status "Online" si ai inscris in aplicatie serialul device-lui sau ai scanat QR code

#2920
My_Godfather

My_Godfather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.09.2007
Asa cum am spus, pe telefonul meu este funcțional. Am activat echipamentul în contul hik connect, cu verificare și cam tot ce a cerut.

#2921
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
Buna seara,am  si eu montate 2 camere hikvision si sunt legate la un server pe  windows server 2019 sa inregistreze.As dori sa stiu daca exista vreun soft de la hikvision care sa sterga automat fisierele dupa o luna de zile,sa favca cam ce face un nvr..Nu vad rostul sa mai dau banii pe un nvr din moment ce detin un server pe care stocheaza.

#2922
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

 crystyan83, on 24 august 2020 - 21:01, said:

Buna seara,am  si eu montate 2 camere hikvision si sunt legate la un server pe  windows server 2019 sa inregistreze.As dori sa stiu daca exista vreun soft de la hikvision care sa sterga automat fisierele dupa o luna de zile,sa favca cam ce face un nvr..Nu vad rostul sa mai dau banii pe un nvr din moment ce detin un server pe care stocheaza.

Nu exista. Incearca sa faci cu "Task Scheduler" si "delete files older than".

#2923
the_mask1

the_mask1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 10.08.2007
Salut!
Am o camera Hik model DS-2CD2143G0-IS si vreau sa salvez inregistrarile pe un NAS Synology. Am facut setarile necesare dar cand vreau sa initializez imi vede folderul de dimensiunea intregului spatiu liber de pe NAS, desi am alocat numai 50Gb. De la ce ar putea fi? Multumesc!

Attached Files

  • Attached File  hik.png   9.73K   8 downloads


#2924
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Cred ca sunt filat de cineva care ar vrea sa intre prin efractie in casa.

Acum vreo doua seri sotia a auzil (fiind la parter) un zgomot pe gard, eu am suspectat ca a cazut un mar si a atins tabla. Gardul are peste 2 metri inaltime, tabla cutata. Aseara ma suna o vecina/cunostinta sa imi spuna ca este cineva catarat pe gard (a trimis si poza) si ca se tot plimba prin zona. A vorbit si cu un vecin, se tot ferea cand treceau masini, zona foarte luminata dar tupeul maxim probabil. Ies si il vad pe unul ca un copil de 15 ani care spune ca i-a aruncat cineva peste gard o bricheta si ca ar vrea sa o recupereze. Il amenint cu politia, fraier ca nu ii fac poza si pleaca.

Acum, ma gandesc la un sistem de supraveghere zic eu ca unul cu 8 camere ajunge, nu am vecini decat pe o latura de 30 de metri si restul gard la strada de 50m si 40m. Ma gandeam la ceva bariera cu IR dar mai trece vreo matza sau cainele poate declansa alarma.

Am dat cautare si la intamplare, in cateva secunde am gasit asta: https://www.a2t.ro/k...HRoCG5YQAvD_BwE

Ceva asemanator ar fi ok? Ce anume trebuie sa urmaresc? Pe 2 laturi strada este la 5m, 10m iar pe o latura la vreo 30m. Daca este cazul voi pune suplimentar proiectoare cu LED sa bata in curte noaptea.

Alte recomandari?

#2925
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Sau alt site: https://www.spy-shop...BwE&order=price
Mentionez ca am un HDD extern cu un WD 640Gb 7200rpm pus intr-un rack.

#2926
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013

 danghetau, on 24 septembrie 2020 - 11:48, said:

... Ce anume trebuie sa urmaresc? ...
@danghetau
Acum gasesti peste tot foarte multe optiuni. Sunt similare si de aceea e greu sa faci o recomandare. Dar poate merita sa urmaresti cateva aspecte (parere de om care nu lucreaza in domeniu):
- camerele din link au 2.8mm -> sunt bune doar pentru o incapere de casa. Afara ai nevoide de mai mult. Recomand varifocala, preferabil cu zoom motorizat, ca acum sunt ieftine (acum 1-2 ani nu te puteai atinge de ele)
- eu stiu de doi producatori consacrati pentru noi, cei care vrem calitate maxima la pret minim: Hikvision (am si eu) si Dahua. Restul e "pe barba ta"
- daca nu esti avansat cu IT-ul, mergi pe HDTVI sau HDCVI -> nu ai nevoie de cunostinte prea multe ca sa le instalezi/setezi si acum ai rezolutii de pana la 8MP (cred, nu sunt sigur. Eu am 2MP la sistemul meu) la pret foarte bun
- daca esti avansat cu IT-ul, poti sa mergi pe IP, dar si pretul creste destul de mult daca vrei rezolutie
- nu umbla cu improvizatii (ai mentionat ca ai HDD extern). Ia un DVR/NVR si foloseste-l ca atare. Ai zis ca ai HDD deja -> chiar daca nu e special pentru sisteme 24/7, foloseste-l pana crapa. Oricum, 640GB sunt putin pentru 8 camere, daca vrei rezolutie si timp indelungat de integistrare (eu inregistrez 2.5 saptamani pe 6 camere 2MP + 1 camera 700 linii la 16fps, cu miscare multa pe 4 camere si aproape inexistenta pe 3 camere, pe un HDD de 3TB)
- ia un DVR/NVR peste parametrii de care crezi ca ai nevoie. In felul acesta nu il vei folosi la parametri maximi
- nu lua nimic wireless. Daca totusi esti chiar nevoit sa iei (tine minte ca "wireless" e numai semnalul; alimentarea tot trebuie sa o ai in acel loc), considera si alte investitii in retea, pentru ca nu o sa poti pune camerele pe aceeasi retea pe care o folosesti zilnici -> iti vor bloca reteaua
Mult succes!

Edited by iahim_namor, 05 October 2020 - 17:06.


#2927
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Va salut .

In prima faza nu am vrut sa scriu aici problemele mele dar am depasit limita cu nervii .
Am un sistem NVR cu 4 canale si 4 camere Hikvision de cativa ani de care sunt multumit . Si acest sistem va suferi ceva imbunatatiri dar nu acum , nu face obiectul discutiei . A fost facut cont IVMS 4200 pe calculatoarele din casa si IVMS 4500 pe telefoanele mobile de catre firma de la care le-am cumparat .
De ceva timp mai vreau inca 2 camere care vor fi montate cam la 30 de metri de casa . Am acolo alimentare 220 V dar cablu de transmisie semnal video nu am cum , ar trebui sa dau gauri ...arata urat si sa ''sparg jumatate de curte'' .
Asa am ajuns la concluzia ca le vreau wireless , am acolo semnal bun de la router in care intra internet fibra optica 1000 RDS .
In prima faza am vrut sa iau camere wifi si NVR wifi pentru a exista destula memorie , la carduri stiam de maxim 128 GB .
Am intampinat cateva probleme :
Am deja un router in camera in care dorm si nu mai voiam radiatii suplimentare .
Am vrut sa pun noul router NVR wifi in pod dar am aflat ca trebuie conectat cu routerul de internet tot prin cablu...deci alte gauri si fire la vedere deci nu rezolvam nimic .
Distanta maxima la care ''bate'' NVR-ul wifi e 20 de metri si eu am 30 m deci a picat ideea .

Am contactat o firma care mi-a dat o solutie care mi s-a parut rezonabila , niste camere model nou , wifi care suporta pana la 256 GB ...suficient din punctul meu de vedere .
Le-am achizitionat , acesta e modelul (daca se considera reclama se poate sterge) :

https://www.hikvisio...-2cv2041g2-idw/

De aici incolo au inceput problemele :
Pe siteul Hik , cu rosu scrie card SD , pe siteul firmei de la care am cumparat camerele scrie in titlu SD , asa ca am dat o gramada de bani pe 2 carduri de 256 GB SD , cardurile necesare sunt micro SD , bineinteles ca am citit ulterior , dupa uimirea ca nu intra cardurile in camere . Neatentia se plateste .
Firma de la care am cumparat camerele e pe la cateva sute de km si nu poate veni pentru un montaj de 2 camere .
Am contactat cativa prieteni care se pricep la asa ceva , toti sunt full cu munca si toti mi-au zis ca e foarte simplu bineinteles cu niste termeni specifici pe care nu prea i-am inteles si sa ma iau dupa instructiuni . Am contactat si firma de la care am luat data trecuta dar mi-au zis ca sunt si ei full cu activitatea si prioritatea de montaj o au camerele cumparate de la ei , ce sa zic...au dreptate . Si ca e foarte simplu Posted Image .

Si acum detalii despre ''opera mea'' :
Am respectat instructiunile si cateva informatii din tutoriale .
Am instalat SADP si am introdus un talmes balmes de IP-uri de o gramada de ori .

Rezultatul final a fost :
Mi-am blocat routerul de internet , nu mai aveam semnal wifi deloc desi l-am reboot-at de 1000 de ori .
Am chinuit IVMS 4200 de nu mai vedeam nici camerele vechi am tot sters si instalat din nou...cum s-or numi ''randurile''Posted Image respective .
Nu mai vad camerele de pe telefon nici acum , cred ca am sters ''randul'' responsabil cu HIDDNS , nu stiu cum sa-l bag la loc , studiez .
Intr-un final am reusit sa deblochez routerul si vad pe PC camerele vechi .
Cu scuzele de rigoare pentru termenii atehnici as vrea sa stiu ce pot face sa instalez camerele wifi in sistem si sa pot vedea din nou imagini pe telefoane unde da ''Dispozitivul nu este inregistrat in DDNS'' .
Multumesc anticipat !

#2928
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Multumesc ! Nu mai e nevoie , am rezolvat o mare parte a problemelor .

#2929
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013

 Alltrack, on 14 octombrie 2020 - 16:52, said:

Multumesc ! Nu mai e nevoie , am rezolvat o mare parte a problemelor .
Ce probleme au ramas nerezolvate?

#2930
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Multumesc pentru interventie . Inca nu le-am montat , acum cateva minute au venit cardurile microsd . Mai am de invatat cum sa intru in meniul camerelor si sa formatez cardurile , sa fac setarile si sa vad daca pot vedea camerele pe mobil si din afara routerului meu . Pe mobil pot vedea pe IVMS 4500 camerele vechi , cele noi doar pe Hik-Connect .
Am o neclaritate , vad camerele wifi in IVMS 4200 , asta inseamna ca informatia se inregistreaza si in NVR sau nu are legatura NVR cu IVMS 4200 ?

#2931
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013
Atentie: mai jos sunt pareri de necunoscator!

 Alltrack, on 14 octombrie 2020 - 17:25, said:

... sa vad daca pot vedea camerele pe mobil si din afara routerului meu...
Doar camerele IP se pot vedea pe telefon sau calculator. Ce nu este IP (analogic, HDTVI, HDCVI, ...) nu se poate vedea. Cand crezi ca le vezi, de fapt vezi DVR-ul sau NVR-ul.
Din afara routerului (retelei locale a casei tale):
- poti sa vezi camerele IP sau DVR/NVR doar daca sunt sub IP-uri EXTERNE FIXE sau sub IP-uri INTERNE FIXE si "port forwarding" de la IP-ul externa al routerului pana la DVR/NVR
- poti sa vezi camerele IP sau DVR/NVR doar daca folosesti DDNS
- poti sa vezi camerele IP sau DVR/NVR daca au tehnologia P2P (pe scurt, cred ca aceasta functie trimite la ficare cateva minute datele camerei/DVR/NVR-ului tau catre "cloud"-ul HikVision, pentru ca sa stie cum iti gaseste camera atunci cand accesezi aplicatia din "cloud")

In cazul tau, cred ca te incadrezi la a treia varianta cu acele camere wireless.

 Alltrack, on 14 octombrie 2020 - 17:25, said:

Pe mobil pot vedea pe IVMS 4500 camerele vechi , cele noi doar pe Hik-Connect
Cred ca poti sa vezi totul doar pe Hik-Connect, deoarece, daca vrei sa le vezi in IVMS pe toate, va trebui sa faci ca la prima varianta. Asta inseamna sa stii intotdeauna IP-ul extern al routerului tau si sa faci port forwarding pentru fiecare camera wireless -> e greu sa faci asta, pentru ca te lauzi ca tot iti restartezi = isi va schimba IP-ul de fiecare data Posted Image (de exemplu, eu imi restartez routerul cel mult o data la 5 luni)

 Alltrack, on 14 octombrie 2020 - 17:25, said:

...vad camerele wifi in IVMS 4200 , asta inseamna ca informatia se inregistreaza si in NVR sau nu are legatura NVR cu IVMS 4200 ?
Faptul ca le vezi nu inseamna ca si inregistreaza. Trebuie sa verifici daca exista ceva in playback.

Edited by iahim_namor, 14 October 2020 - 20:15.


#2932
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Multumesc mult pentru toate informatiile , au fost foarte utile .

#2933
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 08.04.2011
Salut, vreau să achiziționez o cameră de supraveghere rotativă, pentru exterior. Sa fie la curent, wireless, sa pot vedea cu telefonul.
Sa zicem ca am un buget de 300 de lei, dar pot da si 500 dacă este foarte ok.
Chiar nu știu ce sa aleg...

#2934
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013

 benzyma, on 21 octombrie 2020 - 12:58, said:

Sa zicem ca am un buget de 300 de lei, dar pot da si 500 dacă este foarte ok.
Iti trebuie minim 700 ron. Poate gasesti mai ieftin chestii din alea care sunt vandute ca "Smart cam"... dar nu ti le recomand (eu am si sunt niste porcarii).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate