Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

vreau sa devin programator

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
76 răspunsuri în acest subiect

#1
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 238
  • Înscris: 14.05.2007
salut tuturor,

as vrea sa invat si eu un limbaj de programare,sunt complet incepator,cunosc windows,osx si foarte putin linux.
as dori sa invat si eu un limbaj de programare si poate cine stie sa devin programator :) ma pasioneaza.

ce imi recomandati pt inceput?am inteles ca java ar fi cel mai bun.
Pentru platforma mobila trebuie invatat altceva?

De asemenea daca invat sa zicem java si apoi lucrez pe mac pe osx e vreo diferenta?

am vazut ca sunt carti de ex cu java pt platforma unix,pt linux...

scuze ca pun atatea intrebari dar sunt la inceput si ....nu stiu cu ce sa incep :)

#2
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postbobocbbb, on Sep 17 2008, 02:29, said:

ce imi recomandati pt inceput?am inteles ca java ar fi cel mai bun.
Pentru platforma mobila trebuie invatat altceva?
Java e ok, merge si pe mobile.

View Postbobocbbb, on Sep 17 2008, 02:29, said:

De asemenea daca invat sa zicem java si apoi lucrez pe mac pe osx e vreo diferenta?
Nu.

View Postbobocbbb, on Sep 17 2008, 02:29, said:

am vazut ca sunt carti de ex cu java pt platforma unix,pt linux...
Interesant, eu n-am vazut nici una.

#3
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 238
  • Înscris: 14.05.2007
imi cer scuze nu despre java era vb,am vazut c++ pentru linux si deasta am intrebat,ma gandesc ca e cu totul altceva.

ca incepator ce imi recomandati? am inteles ca java e mai ok decat c++ dar fiecare au pareri diferite.

pe mine m-ar interesa ceva care sa ma ajute si pt platforma mobila si daca lucrez pt mac si pe windows sa nu fie mare diferenta.

din moment ce c++ exista special pt unix cred ca e diferit fata de cel pt windows...

Editat de bobocbbb, 17 septembrie 2008 - 02:46.


#4
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.021
  • Înscris: 24.06.2007

View Postbobocbbb, on Sep 17 2008, 03:45, said:

imi cer scuze nu despre java era vb,am vazut c++ pentru linux si deasta am intrebat,ma gandesc ca e cu totul altceva.

ca incepator ce imi recomandati? am inteles ca java e mai ok decat c++ dar fiecare au pareri diferite.

pe mine m-ar interesa ceva care sa ma ajute si pt platforma mobila si daca lucrez pt mac si pe windows sa nu fie mare diferenta.

din moment ce c++ exista special pt unix cred ca e diferit fata de cel pt windows...

Daca incepi cu Java, nu prea te mai vad programand in C++. Ia-o usor, poti sa inveti C/C++ apoi Java. Nu te stresa sa stii C pentru un trilion de SO, e bine sa ai cunostinte si in LINUX, Windows, etc., dar axeaza-te doar pe unul. Si pentru un singur SO va fi foarte multa informatie de asimilat si vei gasi mereu lucruri noi pe care nu le stiai, de aceea nu cred ca e bine sa te arunci in programare C pe nu stiu cate sisteme de operare.

Acum, la ce te referi "diferente" intre C++ sub Linux/Windows? Diferente foarte foarte mari nu sunt, dar exista.

#5
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.271
  • Înscris: 02.09.2006
Ai doua variante . Sa inveti programare pe bune ( adica sa incepi cu limbajul C si sa-l inveti cum trebuie , nerd way ) sau sa devii programator C# din prima ( cool way ) . Cati ani ai ?

#6
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 238
  • Înscris: 14.05.2007
25 am dar nu stiu nimic despre programare,cum am zis am cunostinte despre windows,despre max osx si anu asta am incercat ubuntu(linux) care mi s-a parut destul de dificil.
multi zic ca e bine sa inveti programare direct in unix....acum eu cer mai multe pareri.

si m-ar interesa mai mult programare pt aplicatii chiar si pt platforme mobile...java am inteles ca e mai mult pt web.

#7
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.848
  • Înscris: 17.03.2004
nu uita de topicu sticky

#8
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 238
  • Înscris: 14.05.2007
cred ca cel mai bine C si C++ pt inceput dar lamuriti-ma daca e bine sa iau pt platforma unix sau pt windows?

#9
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.255
  • Înscris: 04.11.2007
Java e portabil C/C++ nu.
Acelasi program scris in java merge ok si pe linux, windows si MACOS fara recompilare.
Pt. mobile si web ai tot java.

C\C++, cred ca o sa ti se duca cheful sa mai inveti si altceva dupa ce incepi cu astea.
C si C++ sunt mai greoi de invatat decat Java. Iar acum se cere si OOP. (Programare Orientata pe Obiecte. Si java e un OOP.)
Asa ca invata ce iti place dar nu uita un lucru, orice ai alege invata.

Editat de Fratello_2007, 17 septembrie 2008 - 15:10.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu nu pot spune decat ca C si apoi C++ sub linux este cel mai bine deoarece esti fortat sa intelegi ce faci defapt (iar natura open-source a platformei iti usureaza aceasta intelegere). Java ascunde multe lucruri, si nu stiu cat de bine este sa te uiti in partea cealalta cand e vorba de lucrurile specifice platformei.
INSA depinde ce vrei sa faci si unde vrei sa ajungi. Cu

Quote

C\C++, cred ca o sa ti se duca cheful sa mai inveti si altceva dupa ce incepi cu astea.
nu pot fi de acord.
Oricum, primul pas l-ai facut:

Quote

as dori sa invat si eu un limbaj de programare si poate cine stie sa devin programator


#11
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006
La varsta ta nu cred ca mai ai rabdare de C/C++, desi ar fi bine sa incepi cu astea. Java merge pe toate platformele, dar programarea pentru desktop/mobile/web e total diferita, lumea se axeaza pe un domeniu, chiar daca limbajul e acelasi. Daca cauti satisfactii rapide, si rezultate spectaculoase in timp scurt, incearca C# (il ai in Visual Studio .NET). E destul de simplu de invatat, IDE-ul te ajuta foarte mult in faza asta, si poti face aplicatii pentru desktop, web si PDA-uri cu el. Aplicatiile iti vor merge doar pe Windows, dar eu zic ca asta nu-i asa important deocamdata, daca vezi ca-ti place programarea poti invata pe urma alt limbaj, primul limbaj e cel mai greu de invatat, pe urma lucrurile sunt tot mai simple.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.639
  • Înscris: 30.07.2003
Si C/C++ e la fel de portabil. Doar ca recompilezi pe fiecare platforma in parte. Sunt si librarii care nu-s portabile dar la fel de bine sunt foarte multe cross-plaform.
Iar pentru mobile mai mai multe solutii sunt in C/C++ decat in Java (nu uitati de OS-urile acestor dispozitive).
C++ e OOP. Java este dar nu cat include primul.
Pentru inceput e bine sa incepti cu programarea procedurala. Altfel nu o sa stii ce e aia !
Dupa acestea poti trece la Java.

#13
bobocbbb

bobocbbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 238
  • Înscris: 14.05.2007
ok,din ce am vazut si pe alte forum-uri toti zic ca baza e C si C++
iar multi recomanda platforma unix.
am instalat Ubuntu si l-am butonat putin dar sunt totusi nou pe linux,mi se pare destul de dificil.
windows ...stie toata lumea,si de 2 ani si ceva am lucrat pe mac osx dar prea putin cu terminalul.
pe mine m-ar interesa sa pot crea aplicatii simple pt platforma mobila,pda,pt iphone,acum apare google android,din 2009 vine skymarket de la microsoft si cred ca o sa ia amploare.
am inteles ca C si C++ sunt destul de grele....
totusi ca sa ajung sa intleg totul si asa mai departe credeti ca e bine sa iau C si C++ pt unix?sa incep cu asta?
de asemena un nume de carti din care sa invat ar fi binevenit :)

Editat de bobocbbb, 17 septembrie 2008 - 15:51.


#14
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.255
  • Înscris: 04.11.2007
neagu_laurentiu
C si C++ nu sunt portabile. (rectific: codul scris in C si C++ nu e portabil.)
Daca il recompilez inseamna ca nu e portabil. (daca scrii un program in linux ai sanse foarte mari ca sa apara erori la compilarea in windows. A naibi de portabilitate.)
Portabilitatea e definita prin compilarea unei aplicatii/program si rulatarea pe orice OS a respectivului program.
Daca incepi la 25 de ani cu limbaje procedurale mai mult ca sigur nu o sa faci nimic in viitor.
Multi vor sa iasa din ciclul de productie la 30 de ani. Daca te apuci la 25 de ani nici nu apuci sa gusti din OOP.
Daca initiatorul ar fi avut 15 ani atunci treaba ar fi stat altfel.
Recomand in continuare un limbaj OOP ca Java sau C#.
Java e la fel de OOP ca si C++. Vezi ce inseamna OOP compara cele doua limbaje si ai sa vezi ca Java e la fel de OOP ca si C++.
Multi zic ca Java e mai OOP decat C++. Sa nu uitam ca Java e un C++ reconstruit pt. portabilitate. (Stramosul la origine e c++ dar nu il face cu nimic mai bun decat java.)
Sa nu mai spun ca exista o diferenta destul de mare intre un limbaj procedural si unul OOP.
Iar daca eu vreau OOP e bine sa incep cu OOP. (OOP se invata mult mai usor. Si se stiu avantajele unui limbaj OOP.)

Editat de Fratello_2007, 17 septembrie 2008 - 16:56.


#15
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostFratello_2007, on Sep 17 2008, 16:28, said:

neagu_laurentiu
C si C++ nu sunt portabile.
Daca il recompilez inseamna ca nu e portabil. (daca scrii un program in linux ai sanse foarte mari ca sa apara erori la compilarea in windows. A naibi de portabilitate.)
Portabilitatea e definita prin compilarea unei aplicatii/program si rulatarea pe orice OS a respectivului program.
Not true. Una-i portabilitatea limbajului si alta portabilitatea codului obiect.

View PostFratello_2007, on Sep 17 2008, 16:28, said:

Iar daca eu vreau OOP e bine sa incep cu OOP.
Aici sunt de acord, chiar daca or sa sara in sus toti cei care au invatat intai un limbaj procedural.

#16
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.255
  • Înscris: 04.11.2007
andrei eu vorbeam de cod nu de limbaj.
Si portabilitatea codului inseamna mult.
Stiu m-am exprimat eu gresit, dar la cod m-am referit.

Editat de Fratello_2007, 17 septembrie 2008 - 16:54.


#17
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.513
  • Înscris: 12.06.2007
Si eu cred ca ar trebui sa se apuce de ceva mai facil. Prima optiune C# (mai facil de invatat), a doua Java (mai potrivita dorintei lui de portabilitate).

Tinand cont de varsta inaintata pentru initierea in acest domeniu, nu-i recomandabil sa se apuce de un limbaj prea greu (C++), ar avea mari sanse sa abandoneze pe parcurs.

In programare trebuie sa-ti gasesti satisfactii ca sa poti evolua. Satisfactiile se obtin din creatie si nu din invatatura.
Invata ca prim pas ceva mai usor, daca iti vei descoperi talente ascunse pe parcurs vei progresa cu siguranta. E foarte probabila si varianta in care sa realizezi ca programarea nu e tocmai ce-ai visat la un moment dat. Probabil acum te atrage si ideea de salarii mari, dar tine cont ca la ele au acces in general cei profesionisti. Pana sa devii profesionist in programare probabil vei putea castiga mai repede acesti bani in alt domeniu.

Eu iti mai propun ceva, de luat in seama. Si anume programare WEB. Adica ASP, PHP si altele. Desigur, ai pierde domeniul mobilelor si PDA-urilor, dar ai castiga inzecit prin alte parti.
Astea iti solicita mai putin calitatile logice si matematice, si mai intens pe cele artistice. Sincer, din atitudinea ta de pe acest topic, cred ca ai mai multe inclinatii catre acest gen de programare.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.639
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFratello_2007, on Sep 17 2008, 17:28, said:

daca scrii un program in linux ai sanse foarte mari ca sa apara erori la compilarea in windows
Da, codul obiect nu e portabil. Dar atit timp cat limbajul este treaba cu recompilarea e irelevanta.
Acele sanse sa apara erori sunt dar depinde de libraria/framework-ul folosit.
Sigur ca Java are rolul sau in chestia cu portabilitatea.

View PostFratello_2007, on Sep 17 2008, 17:28, said:

Java e la fel de OOP ca si C++. Vezi ce inseamna OOP compara cele doua limbaje si ai sa vezi ca Java e la fel de OOP ca si C++. Multi zic ca Java e mai OOP decat C++.
Multi zic, putini cunosc !
Java suporta mostenire multipla la nivelul claselor ? In OOP toate metodele sunt virtuale ca in Java ? Flexibilitatea OOP-ului din C++ e mult mai mare... dar nu are rost sa fac eu aici teoria lui C++ in materie de OOP.
Cand inveti un limbaj OOP e foarte important sa intelegi conceptele. Hai sa analizam codul de mai jos:
import java.*;

class A
{
  public A()
  {
	System.out.println("A()");
	fff();
  }
  public void fff()
  {
	System.out.println("A.fff()");
  }
}

class B extends A
{
  public B()
  {
	super();
	System.out.println("B()");
  }
  public void fff()
  {
	 System.out.println("B.fff()");
  }
}

class j
{
  public static void main(String[] args)
  {
	A b = new B();
  }
}
iar output-ul:
A()
B.fff()
B()
Deci asa sa invete OOP-ul incepatorii ? Cu apel de metoda inaintea constructorului obiectului ? Pai ce e ala un constructor si cand apare ? De conceptul destructorilor sa nu afle ?

Sa nu intelegeti ca sunt contra Java. Dar o data invatat OOP-ul corect cu toate notiunile sale in C++ trecerea la Java sau C# va fi mult mai usoara sau cel putin asa vad eu cariera unui profesionist.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate