Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Bataie cu taximetristi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
128 răspunsuri în acest subiect

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.741
  • Înscris: 30.10.2003
Ce s-a intamplat, ce nu s-a intamplat au cautat-o cu lumanarea! Poate e singura solutie pt unii sa sa linisteasca, desi nu doresc nimanui!

#38
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.568
  • Înscris: 30.11.2002
uita intamplarea.

#39
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 626
  • Înscris: 05.05.2003
http://www.dpr.ro/Le...rdonanta195.htm

GUVERNUL ROMÂNIEI
ORDONANTA DE URGENTA privind circulatia pe drumurile publice

În temeiul art. 114 alin. (4) din Constitutie, Guvernul României adopta prezenta ordonanta de urgenta.

(...)

Art. 41. - (1) Vehiculele circula pe partea dreapta a drumului public, cât mai aproape de marginea partii carosabile, în directia de mers, cu respectarea semnificatiei semnalizarii rutiere sau a regulilor de circulatie
(...)

Asadar esti OBLIGAT prin lege sa te deplasezi pe partea dreapta a drumui, si ar trebui sa imi multumesti pentru ca iti "dau cu farurile" ca sa iti aduc aminte acest lucru, stimate participant la trafic. Chiar daca depasesc viteza maxima admisa pe sectorul de drum pe care ma aflu, o fac pe raspunderea mea, iar tu, in calitate de concucator auto si nu de politist, nu ai nici un drept sa ma judeci, ci sa respecti legea in dreptul tau.

Sincer, taximetristii ma enerveaza la culme tocmai pentru ca nu respecta legea, si circula dupa bunul lor plac. Si ma sperie la culme soferii care nu cunosc legea.
Sa va fie rusine. Daca am respecta legea fiecare dintre noi probabil ca nu s-ar ajunge la folosirea de bate si pumni.

#40
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.974
  • Înscris: 02.11.2004
Pe z0z nu-l inteleg! Am zis mai devreme ca ma enerveaza taximetristii, dar a merge pe banda a 2-a incet e in sine o magarie. Pe de alta parte daca ai de a face cu niste marlani ca cei descrisi de laurentiu, merita sa te cobori un pic la mintea lor. Si eu primit flegme pe parbriz, si asta de la SPP. Puteam sa ma iau de ei???

#41
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.986
  • Înscris: 04.08.2003
@laurentiu907: se poate sa fi scapat dar daca sunt niste martori care au vazut ei ce au vazut...nu mai e chiar asa bine.

#42
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.741
  • Înscris: 20.09.2003

Gheorghe Dracu, on Jan 13 2005, 14:06, said:

Pe z0z nu-l inteleg! Am zis mai devreme ca ma enerveaza taximetristii, dar a merge pe banda a 2-a incet e in sine o magarie. Pe de alta parte daca ai de a face cu niste marlani ca cei descrisi de laurentiu, merita sa te cobori un pic la mintea lor. Si eu primit flegme pe parbriz, si asta de la SPP. Puteam sa ma iau de ei???

<{POST_SNAPBACK}>

SPP-u lui Nastase!

#43
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.940
  • Înscris: 14.12.2003
z0z, daca am merge cu toti pe banda din dreapta, care stim cu toti ca e plina de masini parcate, am ajunge la destinatie in vreo 8 zile...

Revenind...

Atat timp cat putea sa astepte sa faca ala stanga si sa depaseasca pe partea stanga, cum fac toti conducatorii care circula cu viteza mai mare, nu inteleg de ce le dai dreptate...

Si sincer nu inteleg de ce tre' sa-ti "multumesc", ca-mi faci cu farurile, ca in ritmul asta ar fi numai faruri pe strada, ca mereu va fi cineva care va merge cu viteza mai mica, si altul cu viteza mai mare. Ordinea benzilor nu inseamna si ordinea vitezelor.

Nu scrie in regulament ca depasirile se fac in special pe banda 3 sau pe banda 1.. Da' daca poti sa-mi demonstrezi asta... sunt de acord cu tine.

#44
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.940
  • Înscris: 14.12.2003

Quote

Sa va fie rusine. Daca am respecta legea fiecare dintre noi probabil ca nu s-ar ajunge la folosirea de bate si pumni.

Apropos... Si cunosc legea, si nu ma obliga sa trag dreapta cand sunt depasit, ci doar sa iau piciorul de pe acceleratie.

Si nu, nu-mi e rusine, ca n-am de ce. Dar probabil ca am sa incep si eu sa "fac cu farurile" ca un habauc, sa-mi bag si sa-mi scot, si sa injur ca de ce nu merge ala din fata mai repede...

Sunt sigur ca cei din masina cu mine vor fi foarte placut impresionati de reactia mea.

#45
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.271
  • Înscris: 07.05.2004
Va Multumesc ca mi-ati amintit
DE CE AM PLECAT DIN ROMANIA!

:vampire:

Editat de Lady_in_Red, 13 ianuarie 2005 - 16:26.


#46
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.940
  • Înscris: 14.12.2003
Cu placere, don't bother to come back.  :)

#47
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.974
  • Înscris: 02.11.2004
@jarrive: Se intampla prin '97, deci era sepepeu' lui nea Milu.

Nu trebuie sa mearga toata lumea pe partea dreapta!!! Era vorba de anumiti soferi care merg din principiu pe banda a 2-a. E o nesimtire sa mergi pe banda a 2-a cu viteza mai mica decat cea maxim admisibila, atat timp cat prima banda e libera! Cu atat mai mult pe autostrada unde fenomenul e omniprezent. Sigur ca devine foarte confortabil atunci cand toti nesimtitii merg pe autostrada pe banda a 2-a (unde nu au scuza ca merg pe banda a 2-a ca prima e ocupata cu masini parcate, sau gropi) cu 100km/h si atunci poti merge lejer pe prima banda cu 130km/h  :D

#48
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu NU MERG PE BANDA A DOUA cu viteza MAI MICA DECAT CEA LEGALA. Cata vreme am viteza maxima admisa conform legii, nu poate sa vina unul din spate sa-mi faca cu farurile decat daca e tzaran.

Pe prima banda mai mereu nimeresti cate un alt nesimtit care opreste masina si pune avaria. De astia nu zice nimeni nimic. Poate ca de asta si mergea Altfel de banda a doua, ca pe prima din suta in suta de metri trebuia sa opreasca.

Si daca benzile sunt doua, cine are chef de mers cu 90, sa se strecoare printre masinile de pe prima banda.

#49
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.649
  • Înscris: 28.11.2001

adipelcz, on Jan 14 2005, 12:32, said:

Eu NU MERG PE BANDA A DOUA cu viteza MAI MICA DECAT CEA LEGALA. Cata vreme am viteza maxima admisa conform legii, nu poate sa vina unul din spate sa-mi faca cu farurile decat daca e tzaran.

Pe prima banda mai mereu nimeresti cate un alt nesimtit care opreste masina si pune avaria. De astia nu zice nimeni nimic. Poate ca de asta si mergea Altfel de banda a doua, ca pe prima din suta in suta de metri trebuia sa opreasca.

Si daca benzile sunt doua, cine are chef de mers cu 90, sa se strecoare printre masinile de pe prima banda.

<{POST_SNAPBACK}>



pai atunci tu esti NESIMITIT

este de bun simt sa circuli astfel incat sa nu-i incomodezi pe altii, indiferent daca aia merg mai mult sau mai putin legal, de altfel nu este treaba ta sa stii si sa judeci cu ce viteza merge ala, ptr asta exista radare si legislatie care-l penalizeaza. pacat ca nu exista o prevedere legislativa care sa-i amendeze si pe cei comozi ca tine, carora le este lene sa depaseasca o masina stationata.
teoria de mai sus se aplica ptr strazile cu mai mult de 1 banda de circulatie.

PS: eu conduc o amarat de berlina, dar asta nu inseamna ca-mi permit sa fac pe surdul cand altcineva ca-si permite o masina mai buna vrea sa mearga mai repede.

#50
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.974
  • Înscris: 02.11.2004
@adipelcz: trebuie sa te gandesti mai intai ca cel care doreste sa circule cu viteza mai mare nu e neaparat un smecher manelist, ci poate ca el chiar are o urgenta. Iar datorita comoditatii si fuduliei tale, in masina din spate poate muri un om, pentru ca a intarziat la spital cu 1 minut. Sau o gravida va pierde sarcina din cauza unuia ca tine! Nu judeca dupa aparente. Tu ai dreptate cand zici ca sunt mojici care parcheaza pe partea dreapta. Asta nu it da dreptul sa mergi exclusiv pe banda a 2-a. Daca vrei sa stii, in Ungaria (cel mai apropiat exemplu) se dau amenzi grase  pentru o astfel de situatie.

#51
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu nu cred ca sunt soferi care sa mearga pe prima banda pe care mai sunt parcate masini din nu stiu cat in nu stiu cat metri, in conditiile in care pe banda a doua se merge in coloana. Toti merg pe a doua in acest caz. Va imaginati cum ar fi pt. unul care merge cu 50 sa se chinuie sa intre pe banda a doua la fiecare 200 de m ? Mai cu seama ca nu-i da nimeni voie ?

Eu cred ca discutia a degenerat in chestii mult prea personale, si nu cred ca am spus eu cuiva de aici ca e nesimtit. Poate doar ca s-au simtit unii, asta nu stiu.

Cand prima banda e libera, merg pe aia. Cand e ocupata merg pe a doua. Cand e una singura, merg cu cat e viteza legala pe banda respectiva  (eventual + 0 - 10 km / h).

Daca merg cu viteza legala pe singura banda libera (a se citi circulabila), fie ea si a doua, nu inteleg de ce sunt nesimtit, dar ma rog, minti inguste gasesti la tot pasul.

#52
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.036
  • Înscris: 21.05.2004
Mai da cata cearta si nervi aici, si lucrurile mi se par simple cel putin mie. In oras rar ai sanse sa folosesti 2 benzi daca sunt 2 sau 3 benzi daca sunt 3, asta pentru ca e plin de masini parcate etc.

Eu prima banda o iau in calcul doar in afara orasului pt mers si in oras pentru parcat. Bine, daca e o zona unde nu parcheaza nimeni sau e parcarea interzisa nu ma apuc eu sa parchez acolo ca un taran, dar adevarul este ca nici nu prea ai multe locuri de parcare asa ca, daca oprirea este permisa o sa folosesc banda 1 pt parcare.

Iarasai nu ma apuc sa parchez pe zebra sau la mai putin de 10 m de ea pt ca eu nu suport faptul ca cineva parcheaza pe zebra si vad pietonul doar cand sare in fata masinii.

In fine, daca ambele benzi sunt libere si tu mergi incet e de bun simt sa mergi pe pe banda 1 si sa il lasi pe altul sa te depaseasca.....nu e problema mea ca ala e manelist, tigan, taximetrist.....omul merge mai tare.....nu m-a deranjat cu nimica si nu-l deranjez nici eu pe el.

Daca insa banda I e ocupata, ala vine din spate si incepe sa imi dea blitzuri desi vede ca nu am unde naiba sa ii fac loc......n-are decat sa faca cu farurile.....daca gasesc un spatiu sau pot cat de cat ma dau ii fac loc...dar altfel nu are decat sa dea blitzuri si claxoane.

Nu ma apuc sa incurc p elatii pt ca sunt taximetristi, manelisti sau tigani....fiecare merge cat de repede vrea si in priuncipiu, daca pot le fac loc altora sa treaca, sa parcheze, sa iasa de undeva etc.

Asa mi se pare mie civilizat. Mai ales pt ca uneori si eu dau blitzuri si mi se pare normal ca altul sa se dea cand ma grabesc eu. Iarasi, daca banda e ocipata nu ma apuc eu sa ii dau blitzuri ca un taran. Si in afara orasului blitzurile sunt utile pentru ca nu te uiti la fiecare 5 sec in oglinda si poate nu il vezi in spate...daca imi face unu blitz nu ma deranjeaza.....poate nu l-am vazut in spate...dar de obicei ma uit si ma dau la o parte pana sa faca el blitzuri.....mai ales ca am o Dacie si sunt constient ca nu pot sa circul cu cine stie ce viteza.

Daca toata lumea ar fi civilizata totul ar fi ok.

#53
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Asta este problema noastra, a tuturor: tot pierdem vremea analizand greselile celor din jurul nostru, in loc sa ne vedem de treaba noastra.
Legea spune sa circulam cat mai pe partea dreapta a drumului si asta ar trebui sa facem, lasand benzile din stanga pentru depasiri. Numai ca noi avem scuze pentru asta, sau orgolii sau mai-stiu-eu-ce motive reale sau nu. Si primim "faruri", sau dam, dupa caz. Eu mai mult dau. De ce nu primesc ?
Pentru ca am prostul obicei de a merge pe partea dreapta a drumului, asa cum scrie la lege. Sau, daca merg repede, ma mai uit in oglinda din cand in cand.
Nu spun ca eu respect legea in toate aspectele ei. Ar fi o utopie. Dar incerc sa conduc intr-o maniera in care sa nu ii incomodez pe cei din jurul meu, fara sa fac prea mare caz din asta. Este vorba despre respect, cred.

adipelcz: nu este treaba ta sa stabilesti viteza participantilor la trafic. In situatia pe care ai descris-o legea te obliga sa:

a) circuli cu viteza regulamentara
B) cat mai aproape de bordura dreapta

Imi vine greu sa cred ca ti se intampla sa primesti "flash-uri" atunci nu ai loc unde sa te "tragi" mai in dreapta.

Exceptie este pe DN habar-n-am-cat ala dintre Bucuresti si Buzau, de exemplu, unde banda din dreapta este marcata cu line continua, reprezentand banda de stationare de urgenta, si o groaza de smecheri (ignoranti?) dau faruri in loc sa depaseasca regulamentar (axul drumului este marcat cu linie discontinua).

Gheorghe Dracu: ma enerveaza taximetristii, ok, dar am vrut sa atrag atentia asupra greselii pe care co-forumistul nostru a comis-o.
NU sunt de acord cu orice fel de manifestare violenta la volan indiferent de motiv.

#54
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.420
  • Înscris: 05.08.2003
Lege spune ca trebuie sa circuli pe banda cea mai apropiata de bordura, fara a depasi viteza maxima legala. Legea mai are undeva si o recizare care spune ca nu ai voie sa mergi cu viteza prea mica astfel incat sa incurci ceilalti participanti la trafic.
Deci, daca e o singura banda pe sens si mergi cu 30 km/h, nu mai fi taran si sa il injuri pe ala din spate care te claxoneaza si/sau iti da flash-uri.

PS. Majoritatea "soferilor" sunt cumpliti, nu numai taximetristii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate