Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6970 replies to this topic

#2971
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
E praf site-ul, nici magazinul nu-i stralucit. Au fost pe val la inceput, de la ei am inceput eu sa cumpar acum cativa ani butasi de trandafiri si vita cu zecile.
Dar dupa primul an, oferta s-a cam stricat.

#2972
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postunic635, on 06 martie 2018 - 23:26, said:

apoi nici pozele nu potrivesc cu soiurile

Sunt revanzatori, clar.


Hornbach e baza! Ciumbrud Plant si Prod aduc produse proprii, doar in Hornbach.


#2973
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View Postcrisbud, on 07 martie 2018 - 12:57, said:


Sunt revanzatori, clar.


Hornbach e baza! Ciumbrud Plant si Prod aduc produse proprii, doar in Hornbach.
  Asta daca doriti de la supermarket apoi nici astia nu prea cred eu ca le pastreaza in cele mai bune conditii, acu e o vorba veche calu bun se ia din grajd. Bineinteles ca pt cativa butasi nu merita efortul.

#2974
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Si tractoru' din brazda.

Poame bune mi s-au parut si cele din Dedeman. Parca au si Yurta Brasov si Molnar Ciumbrud.

#2975
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
A inflorit via la Dedeman! Veniti mai spre toamna la cules! Posted Image

Ma doare sufletul, mii de bucati de material saditor din toate speciile de pomi, vie, trandafiri, arbusti compromisi... Bataie de joc!

Attached Files


Edited by cotzi, 07 March 2018 - 13:58.


#2976
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
:))

previzibil, daca le-au bagat de la mijlocul lui Februarie in magazin, la caldura...
ulti sunt pusi 'la botu' calului', langa case, unde-i mai cald decat in zona gradina.

Hornbach i-au avut doar afara. Cu riscul sa fi inghetat in noptile geroase.

#2977
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
La noi au fost aproape de -20 in unele nopti.... dar spatiul neincalzit pentru plante unde ar fi fost bine pentru pomi, vie, etc e ocupat cu paleti de "pamant de flori"....

Edited by cotzi, 07 March 2018 - 14:00.


#2978
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Pe de o parte e bine pentru vanzari, eu cand le vad langa case, la intrare, ma arunc si cumpar. Daca le-ar tine numai izolate la gradina, mai greu le-as dibui.

Ideal ar fi sa nu le mai aduca, dar sa puna o pancarta mare cu fotografii. Am adus vita si trandafiri! Urmati sageata catre raionul gradina!

Asa mai prostesti omul sa mai ia un ghiveci, o sapaliga, o motosapa si alte prostii care se gasesc acolo.

In orice caz, e de apreciat calitatea materialului din Dedeman, vedeti cat de vigurosi si productivi erau ;)

#2979
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Mai ramane sa aduca si hribi la ghiveci, dar sa nu uite sa-i ude cu stropitoarea :)
Si ca sa nu iau peste degete de la jupanul scaiba, printre altele am vazut si am fost cat pe ce sa cumpar Muscat Ottonel. Nu aveam ochelarii la mine dar am vazut inainte sa ajung la casa ca erau butasi nealtoiti. AM mai vazut anul trecut acelasi lucru la Muscat de Poloskei.

#2980
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Da, am scris si eu pe paginile din urma ca au si vita nealtoita. Si ca am riscat si am cumparat, desi am sol cleios in gradina.

Nu-ti trebuiesc ochelari ca sa vezi ca scrie mare si cu Caps: Vita nealtoita.
Nu zic, eu sunt predispus la astfel de tepe, ca-s mai ametit de fel, dar nu pot sa zic ca nu au scris mare si clar pe ambalaj.

Nu-s sigur, dar cred ca in poza, sub Nero, scrie in paranteza nealtoit)

View Posttil, on 21 februarie 2018 - 14:33, said:

Am trecut si eu prin Dedeman.
Urmeaza Hornbach si Brico/Maison des jardins
In Dede erau si butasi de vita nealtoita. Nu cred ca o sa le mearga in pamantul meu cleios, dar incerc.
https://forum.softpe...8#entry22493002

#2981
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Sunt putine zonele la noi in tara incare chiar se preta vita nealtoita si chiar si asa  cine s-ar risca......chiar nu inteleg de ce au astfel de produse in oferta.

#2982
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Nici eu. Dar ca un bun consumator ce ma aflu, am aruncat cu banul :lol:
Asta pentru ca nu-mi place sa invat din greselile altora...

#2983
flash&

flash&

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.08.2006
Velika, (2 butasi) se mai gaseste pe undeva ?

#2984
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postcotzi, on 07 martie 2018 - 13:55, said:

A inflorit via la Dedeman! Veniti mai spre toamna la cules! Posted Image

Ma doare sufletul, mii de bucati de material saditor din toate speciile de pomi, vie, trandafiri, arbusti compromisi... Bataie de joc!

Butasii de viță ori viță in ghiveci?

La multi ani!

Tuturor femeilor care citesc pe aici!

Ziua mamelor este in prima duminică a lunii Mai.

#2985
eugentec

eugentec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2013

Va salut!In timpul liber ma ocup si de acesti butuci pe care i am plantat acum 6-7 ani.Va cer cateva sfaturi.Am un soi care se coace in perioada 20-25 august si nu reusesc sa recoltez aproape nimic,din cauza viespelor si a graurilor.Soiul se numeste Augusta.Sunt sanse de altoire?A doua problema a mea si cea mai importanta cred eu este taierea in uscat.Am butuci cu 2 3 tulpini.Pot lasa una singura?Care ar fi sistemul de taiere pt acesti butuci:Muscat de Hamburg,Muscat de Ottonel,feteasca alba,cardinal,Chasselas.Cateva poze fac mai mult decat o mie de cuvinte.Va multumesc!

Attached Files



#2986
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
din ce zice wikipedia https://ro.wikipedia...gusta_(strugure) taiatul este guyot multiplu , ceea ce vad ca folositi. Daca struguri produce si doar viespile si graurii va ataca atunci rezolvati aceasta problema. La o prima vedere pare cam mare incarcatura de ochi. astia pe wiki zic ca se recomanda 20, mie mi se par cam multi. Pt viespi faceti capcane din pet de 2 l, in junatatea superioara faceti o taietura in per in cruce cam de 8-10 cm o cana cu apa o oingura zahar si coaja de banana si va atrage viespile care se vor inneca, eu pun capcane cand fac vinul ca mi vin din vecini , eu le dau jos cuiburile de sub acoperis si dau cu insecticid. De altoit se poate , sunt metode, hai sa zic ca poate nu va mai atrage viespile , dar graurii tot vor veni.

#2987
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
eugentec, de grauri scapi simplu cu plase antipasari .De insecte poti sa scapi ,daca strugurii sint valorosi ,cu saculeti individuali din plasa cu ochiuri dese(mai mici de 1mm). Poti sa transformi soiul in altceva prin altoire in verde sau in uscat.
Poti sa tai in Guyot pe una sau doua tulpini(avantajos, in cazul unei refaceri de la un accident climatic)
Cred ar trebui ceva mai multa ordine(observ vițe la care o tulpina are in cap Guyot,iar a doua tulpina are cordon speronat).
Incarcatura de ochi pe butuc depinde de mai multe:distante de plantare,soi,calitatea dorita a strugurilor,fertilitatea solului,etc.

#2988
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Posteugentec, on 11 martie 2018 - 13:40, said:

Va cer cateva sfaturi.

În ce zonă este via? Că poate te ajut practic.

Edited by Otineu, 12 March 2018 - 00:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate