Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Nikon D60 - Canon EOS 450D sau Sony DSLR-A200

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
bfa1967

bfa1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 25.08.2005

View Postpandururadu, on Sep 3 2008, 23:08, said:

Inca nu s-a inventat aparatul  care sa raspunda cerintelor formulate de knight28, mai avem de asteptat cu sufletul la gura. Sa speram ca inginerii de la Canon, Nikon sau Sony vor citi aici ca altfel vom imbatrani si vom ramane cu sufletul in aceiasi pozitie incomoda....la gura.
@knight28 - nu am nimic personal, nu vreau sa te jignesc , nu te cunosc si nu imi sta in fire sa ma iau de necunoscuti, numai ca altfel nu puteam raspunde la "provocarile" tale. Imi cer iertare pe aceasta cale, nu vreau sa fiu omu negru.

.... am citit , m-am distrat, am ris.... un topic f amuzant..........

problema "cavalerului" ramine:adica
NIKON D40/D50/D60...... Canon 300D/350D/450D.... Sony alpha (sau alfa) 100/200/350...chiar Olympus 410/570

pe mine personal nu ma intereseaza citusi de putin LivePreview, LCD-ul cit mai mare si rabatabil....
ci:
- un autofocus bun si de incredere chiar daca nu prea am lumina
- un stabilizator de imagine macar mecanic daca nu mecanic si optic cit mai bun...daca nu poate scoate tremuratul la un zoom mare, macar miscarea miinii la ob de 5omm...
- aparatul si obiectivul din kit sa-mi redea fidel culorile, contrastul... nu mor sa schimb mereu obiectivele...
- poate ma voi supune unui misto general, dar, pt inceput e bine pt un amator sa poata avea un aparat care pus pe full auto sa faca poze frumoase... nu treb toti sa cistigam premii foto...

stiu ca , poate ma o sa ma trimiteti la dslr-like/bridge... eu cred ca pt un amator e bine si util sa inceapa odata si odata cu un DSLR, macar la sh (baniii, deh....)...

am citit , nu destule dar multe review-uri, .......sint mai tare in ceata ca la inceput... ultimele chestii citite ar fi despre:
KONICA MINOLTA 5D

LEICA V-LUX 1.........

sincer, nu vad de ce optica de kit este mai buna la NIKON si CANON fata de KONICA MINOLTA 5D SAU LEICA V-LUX 1...

scuze, pt ca ma intind atit...dar un CANON 300D este f rudimentar fata de un 350D sau 450D ?

scuze pt ca am uitat PENTAX... o mare firma cu aparate superbe... cam scumpe poate... si FUJI... dar despre ce sa vorbim la FUJI... cele in categ DSLR sint scumpe... poate S6500fd/S9500fd... dar nu au stabilizator de imag....

suma pt unul nou ar fi 20mil... pt sh 8-10 mil...

inca o intrebare pt mariile voastre: cam dupa cadre trase incepe sa "oboseasca " un DSLR... mecanic, optic... cite declansari body si cite obiectiv, daca nu e prosteasca intrebarea.

va urez un weekend placut... sint dispus sa invat nu doar din sfaturi, pareri ci si din linkuri utile....

#92
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Posticarus86, on Sep 2 2008, 09:51, said:

Intrebare: asta e topic de caterinca ? :huh:
Asa m-am intrebat si eu.

View Postknight28, on Sep 2 2008, 11:06, said:

Da.Toate se fac in timp ,si se invata incetul cu incetul.
Insa eu am intrebat serios , nu am facut ''caterinca''sau misto cum doriti sa ii spuneti.
Dupa ce am citit mare parte din posturile lui knight28 m-am convins ca nu face caterinca,este doar natural.

View Postpandururadu, on Sep 2 2008, 13:59, said:

Propun ca modaratorii sa mute automat toate post-urile/topicurile user-ului knight28 automat pe sectiunea Fun. Am stat si am citit si celelalte topicuri deschise de acest user, merita citite, sunt pura literatura suprarealista cu tenta de comedie absurda. Ne va fi mult mai usor sa gasim astfel divertisment "de calitate" ne mai fiind nevoiti sa cautam cu disperare post-urile userului knight28.
Le-am citit si eu,sunt de nota 10...pentru FUN.  :lol:

View Postbfa1967, on Sep 5 2008, 17:22, said:

.... am citit , m-am distrat, am ris.... un topic f amuzant..........

scuze, pt ca ma intind atit...dar un CANON 300D este f rudimentar fata de un 350D sau 450D ?

scuze pt ca am uitat PENTAX... o mare firma cu aparate superbe... cam scumpe poate... si FUJI... dar despre ce sa vorbim la FUJI... cele in categ DSLR sint scumpe... poate S6500fd/S9500fd... dar nu au stabilizator de imag....
Ai citit,te-ai distrat,ai ras dar NU AI INTELES.  :huh:

Sunt de acord cu tine,toate aparatele fara stabilizator de imag trebuie aruncate la gunoi,lumea va fi automat mai frumoasa dupa.  :rolleyes:

Edited by catalinmariescu, 07 October 2008 - 13:37.


#93
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Oscilez si eu intre un Nikon D60 si un Canon 450D. Daca iau in calcul numai body atunci primul e 15 mil si al doilea 21 de mil. Iar la capitolul obiective as vrea unul all around, am vazut ceva 18-200 mm sau 18-250 mm.
Dar cum nu pot sa bag atatia bani (nu dispun de mai mult de 18, hai 20 de mil), ce sa fac? De trebuit, imi trebuie pentru bebe al meu, sa-i fac amintiri frumoase si pe de alta parte sa-mi hranesc pasiunea veche pentru fotografie (peisaje, excursii, monumente, case, oameni). Mai am inca un SLR pe film, dinainte de 89, dar parca nu imi mai vine sa-l scot din casa. Si la capitolul digi am un Canon Ixus bunicel, dar nu imi asigura sharpul pe care mi-l doresc de la o fotografie. Nu cred ca imi trebuie mai mult de 10mpx, nu intentionez sa fac postere, dar cum zicea cineva pe aici, imi mai place sa fac cropuri (fie si ca sa-mi repar nestiinta sau poate doar ca am avut o idee dupa...). Pot spera sa primesc un sfat de la voi?

#94
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
daca vrei un obiectiv all around nu gasesti nou sub 10 mil. Dar daca spui ca urgenta e Bebe .... at nu are rost sa dai acuma banii pe obiectiv all around .... iau un kit cu obiectivul de baza si mai tarziu fie unul de distanta fie un all around.

Cel mai bine e sa te gandesti cat ai de gand sa investesti in aparat(nu acuma...ci si in viitor)... si sa alegi si in fct de asta. Pe langa cele 3 de aici iti mai recomand ... avand in vedere bugetul si dorintele de all around sa te uiti putin si peste un Qlympus 410 double zoom kit care e undeva la 1500 ron si vine cu 2 obiective care acopera si focale mari

daca vrei un obiectiv all around nu gasesti nou sub 10 mil. Dar daca spui ca urgenta e Bebe .... at nu are rost sa dai acuma banii pe obiectiv all around .... iau un kit cu obiectivul de baza si mai tarziu fie unul de distanta fie un all around.

Cel mai bine e sa te gandesti cat ai de gand sa investesti in aparat(nu acuma...ci si in viitor)... si sa alegi si in fct de asta. Pe langa cele 3 de aici iti mai recomand ... avand in vedere bugetul si dorintele de all around sa te uiti putin si peste un Qlympus 410 double zoom kit care e undeva la 1500 ron si vine cu 2 obiective care acopera si focale mari(40-150mm equiv a 80-300mm in 35mm)

#95
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Pentru copii mici - in nici un caz obiectiv all around. Un 50mm f/1.8 pina in 100 euroi face treaba. In rest, ma abtin sa comentez "am un Canon Ixus bunicel, dar nu imi asigura sharpul pe care mi-l doresc de la o fotografie". Poate o s-o faca altii.

P.S. Nu credeam ca o sa mai scriu in topicul asta. M-am inmuiat cind am auzit de bebe :)

#96
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
@Sinisther si @raldox - va multumesc foarte mult pentru sfaturi. Sunt chiar foarte utile. Abia dupa ce am scris mi-am dat seama ca nu pot avea un DSLR nou (Canon sau Nikon) cu un obiectiv all around in 20 de mil. Trebuie studiate si variantele celelalte, inclusiv un eventual SH. Altfel, bebe care acum abia a facut o luna, creste repede si ar fi pacat sa pierd cele mai frumoase poze, la propriu si la figurat, pe care le pot (si le) face.

P.S. - in privinta Canon Ixus (modelul cu 12 mpx), pe undeva imi pare rau ca am dat atatia bani pe el. Cu banii aia luam macar un bridge. Dar imi asigura un anumit grad de autonomie, il pot purta in buzunar, e rapid... Sunt constient insa ca e totusi departe de pretentiile realizarii unei fotografii de calitate SLR.

#97
rsch

rsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.08.2005

View Postgriegut, on Oct 22 2008, 10:15, said:

ar fi pacat sa pierd cele mai frumoase poze
nici macar nu sta pe ganduri. din pacate eu asa am facut, si bebe nu mai e bebe, are aproape 2 ani, si ma uit la niste 'poze' blurate, miscate, prost incadrate (o sa vezi ce iute va fi bebe). Ma uit la ele cu mare placere dar tehnic- sunt naspa.
Cel mai bine e sa iei un prime de 50 f/[mic-mic-celmaimic], asa o sa poti sa pozezi cand doarme, sau pe ascuns fara sa-i dai cu blitzanu'n ochi.

#98
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Bun, deci ce ziceti, daca iau un Nikon D60 body si un obiectiv Nikon 50 mm f/1,8 pentru inceput? Cam ies in 20 mil. Si cat de curand un obiectiv 18-70 sau pe aproape. Si are si bebelu poze!

#99
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
de ce doar body ... iei un D60 kit + 50mm f/1.8 la 20mil

http://www.f64studio...id=412&pid=7153 + http://www.f64studio...?id=416&pid=714 = aprox 20mil

#100
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Da, da, sigur, vad ca ma scot si asa. Multumesc!

#101
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postgriegut, on Oct 22 2008, 17:25, said:

Da, da, sigur, vad ca ma scot si asa. Multumesc!
Eu totusi te-as sfatui sa-ti iei un Canon. Iti va fi greu sa faci focus manual pe un copil care nu sta pe loc, ori noul 50mm f/1.4 de la Nikon inca nu a iesit pe piata si va fi oricum scump (probabil peste 400-500 euroi). Vechea generatie de obiective 50mm (f/1.8 si f/1.4) nu focuseaza automat pe D40/D40x/D60 ci de la D80/D90 in sus.
D80 SH gasesti la preturi excelente chiar pe topicul de vinzari si o sa supravietuiesti si fara live-view.

Ti-am trimis PM cu un link pentru fotografii facute cu 50mm f/1.8.

Nu exclude din calcul nici sistemul Pentax. Un K200D si mai ales un K10D sau chiar K20D (SH) isi fac toti banii.

Edited by raldox, 22 October 2008 - 19:50.


#102
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 12.06.2004
Corect! Algoritmul e urmatorul:
Se ia un pentaxist (posesor de K20D), se convinge sa treaca la Nikon si i se cumpara K20D-ul (si cel putin un obiectiv, ofc).
Bafta!  :D

#103
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Gasesti 30d la 15 mil si 40d la 18 mil. Cu tot cu 50-ul care iti va fi suficient pentru un timp, te costa pana in 20 mil.
Eu n-as sta pe ganduri.  ;)
Bafta!

Edited by tim2003, 22 October 2008 - 22:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate