Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...
 Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 

Totul despre TURCIA 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7278 replies to this topic

#667
voyager4

voyager4

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 25.08.2008
kyd76, Antalya este o statiune cu mult peste Kusadasi, pur si simplu o alta lume, as putea spune, dar si preturile sunt pe masura. Cu atat mai mult cu cat - DE OBICEI - transportul se face cu avionul [datorita distantei mult mai mari], aspect care ridica din start "scorul" cu peste 1000 de euro - la o familie cu copil. Ai posibilitatea, bine-nteles, sa economisesti acesti 1000+ euro mergand cu masina, dar drumul este extrem de obositor si - in opinia mea - nu se merita sa ajungi acolo dupa 1.5-2 zile de condus [functie de orasul de unde pleci], rupt de oboseala. Hai ca la dus mai merge, dar la intors...

In privinta hotelului, as intui ca aproape ORICARE din hotelurile din LARA sau BELEK ai alege ai fi foarte multumit.
Insa primordial este bugetul - estimez ca un buget standard pentru Antalya va fi undeva catre 3000 de euro / 7 zile /  familie cu 1 copil. [transportul cu avionul]. Acest buget poate fi o problema pentru multi, mai ales in conditiile actuale, in care banii se dramuie, de majoritatea, cu sensibil mai multa chibzuinta decat sezonul trecut, zic eu.
Daca acest buget este prea mare, eu personal NU recomand, la modul cel mai categoric, sa scazi pretentiile spre un hotel de clasa inferioara, gen 4 stele [in loc de 4 stele in Antalya, este de 20x preferabil unul de 5 stele *adevarate* din Kusadasi  - Aquafantasy etc] Alternativa CORECTA pentru Antalya cu un buget mai mic ar fi orientarea spre o statiune mai putin "in voga", precum Side si - mai ales - Alanya. Aceasta din urma ofera, in opinia mea, cel mai bun raport pret/performanta. Are si dezavantaje unei plaje mai pietroase [desi cvasitotalitatea hotelurilor o au amenajata artificial, cu nisip fin] si a distantei mai mari de aeroport, dar, cum se zice, nu poti fi si cu mandra si cu draga, nu? :)

Edited by voyager4, 06 January 2009 - 22:39.


#668
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
cornele iar iti dai cu parerea ca sa te afli in treaba ? ai fost tu in alta parte decit in zona antalya ? iar vorbesti din ce ai auzit si tu sau ai citit pe net ?

antalya e un oras care a crescut dupa 2002, in mai 2002 in lara acolo unde acum sint maretele hoteluri era elegant spus un cimp, totul se incheia in spatele hotelului club sera, erau insa citeva hoteluri in zona belek 1; in antalya e bine sa mergi daca ai copii iar tu parintele vrei sa stai toata ziua si sa vegetezi pe sezlong ; antalya e o vacanta pt lenesi darrrr daca in schimb vrei o vacanta in care sa mai si vezi ceva si sa faci ceva in afara tzarcului mergi oriunde numa in antalya nu; vrei sa iesi seara la o terasa in afara hotelului alege kusadasi, marmaris, oludeniz, bodrum

depinde ce vreti !

intreba cineva mai sus si iata raspunsul : cel mai bun hotel de 4 stele din kusadasi este ephesia beach club iar cel mai bun hotel de 5 stele din kusadasi este charisma dar asta e mai mult de oras, ffff bune sint si fantasia si aquafantasy iar statistic vorbind cel mai vindut hotel din kusadasi in rindul turistilor din romania in ultimii 5 ani este kustur club.

toate hotelurile au minusuri si plusuri, nu exista hotelul perfect si destinatia perfecta

 kyd76, on Jan 6 2009, 17:55, said:

Pentru cei care au fost sau cunosc, va rog sa imi recomandati si mie cateva hoteluri din Antalya de 4 si 5 stele care se preteaza si copiilor... asta ca sa nu merg la plesneala...Pana acum am fost cativa ani in Kusadasi, cu predilectie la Kustur Club unde am fost destul de multumit. Anul acesta m-am hotarat sa mai schimb un pic destinatia...Multumesc anticipat.
depinde de buget ! decit 4 stele in zona antalya mai bine ramii pe kustur sau ia vera club paraiso verde din antalya zona belek 2

#669
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
salut!

am si eu o intrebare :

intre RW si Akka Hotels Antedon Garden ce ati alege;

nu am mai fost niciodata in antalya.

sau daca puteti sa-mi dati si alte optiuni... in antalya (zona)

multumesc!

Edited by need_alex, 07 January 2009 - 09:36.


#670
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007

 schumitza, on Jan 6 2009, 17:01, said:

mersi de recomdare, am masina insa eu nu m-as incumeta la un drum asa lung (sunt din cluj) si prietenul meu are si mai putina experienta ca mine. si daca suntem doar 2 nu stiu daca merita dpdv financiar. daca mai gasim si alti doritori poate, insa ar trebui sa facem o escala la bucuresti si una la edirne. mai vedem, ma mai gandesc, doar am inceput din timp, am vreme :D


fa-ti bine socotelile cu banii si du-te cu avionul, iar acolo ai posibilitatea sa inchiriezi masina de pe la 25-30 de euro pe zi. daca o tii mai multe zile turcul mai scade ceva...
daca esti incepatoare e destul de greu sa parcurgi 1500-2000km pana la destinatie si peste cateva zile alti 2000 inapoi...

#671
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
am si eu o intrebare :

intre RW si Akka Hotels Antedon Garden ce ati alege;

nu am mai fost niciodata in antalya.

sau daca puteti sa-mi dati si alte optiuni... in antalya (zona)

multumesc!
[/quote]
dintre astea 2 alege antedon dar la nivelul asta mai bine alege sungate port royale sau mardan palace sau chiar rixos premium

#672
pite

pite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.07.2008
Recomand Kustur ,am fost anul trecut cu inca 2 familii cu copii,anul acesta merg tot acolo dar combinat cu Aqua Fantasy total 10 nopti...sau 12 :D

#673
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 gogoroiu, on Jan 7 2009, 09:35, said:

fa-ti bine socotelile cu banii si du-te cu avionul, iar acolo ai posibilitatea sa inchiriezi masina de pe la 25-30 de euro pe zi. daca o tii mai multe zile turcul mai scade ceva...
daca esti incepatoare e destul de greu sa parcurgi 1500-2000km pana la destinatie si peste cateva zile alti 2000 inapoi...
tu fiind din cluj si plecind cu aeroplanu' 2 zile le stai in aeroport pac pac, deci 2 zile pierdute din concediu si bani aruncati pe cazare platita la hotel....mai bine vino si ia aeroplanu' de la bucuresti sau ia chiar o cursa linie de la turkish si vei plati tot cam atit dar macar mergi civilizat; sa stii ca multi clujeni ai ales in vara lui 2008 sa mearga cu masinile lor in turcia, unii chiar pina in antalya


 pite, on Jan 7 2009, 09:48, said:

Recomand Kustur ,am fost anul trecut cu inca 2 familii cu copii,anul acesta merg tot acolo dar combinat cu Aqua Fantasy total 10 nopti...sau 12 :D
anul asta din pacate nu va mai fi la pret de pomana....va iesi mai scump decit aquafantasy, dar poate isi revin

#674
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Ultimele cursuri de schimb si preturi la benzina din Turcia:

1 Euro = 2.09 Lire
1 L benzina 95 (vestitul Kursunsuz  :D  ) = 2.72 lire
1 L motorina = 2.00 - 2.40 (in zona Ankara majoritatea benzinariilor aveau o promotie la motorina (1 litru = 2 Lire)


:peacefingers:

#675
schumitza

schumitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.09.2008

 rottweiler2007, on Jan 7 2009, 10:54, said:

tu fiind din cluj si plecind cu aeroplanu' 2 zile le stai in aeroport pac pac, deci 2 zile pierdute din concediu si bani aruncati pe cazare platita la hotel....mai bine vino si ia aeroplanu' de la bucuresti sau ia chiar o cursa linie de la turkish si vei plati tot cam atit dar macar mergi civilizat; sa stii ca multi clujeni ai ales in vara lui 2008 sa mearga cu masinile lor in turcia, unii chiar pina in antalya

acuma nu stiu de 2 zile...sunt chartere si din cluj, anu asta chiar am ajuns ok in kusadasi, la intoarcere numa ce am stat mai mult pe aeroportul din turcia ca la cluj era ceata ca de obicei. este de explorat si posibilitatea cu zbor de linie, chiar si cu taromul de la cluj, ca din cate stiu daca cumperi cursa externa cursa interna e gratis. inca totusi nu ma pot hotara daca antalya sau kusadasi si ce hotel, ca as vrea o combinatie intre stat la plaja si explorat.

#676
voyager4

voyager4

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 25.08.2008
/offopic
@rott: ce făcuși, îți luași obsesiile cu tine taman și-n Bora-Bora? :->

concentrează-te pe ce spune un user sau altul, nu pe cum spun sau cine spune... contrează, dacă ai chef de contrat, cele spuse, omule.

---
în mod cert nu va înțelege, dar asta e... cât mă privește, io zic că rândurile de mai sus sunt, mai bine zis că vor fi, singurul meu offtopic anul acesta pe acest topic :->

#677
lautuxxx

lautuxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.05.2006
Informatii pentru Istanbul:

pana in revelion, cursul de schimb era:
la casa de schimb 1€ = 2.12 - 2.15 lire
la banca 1€ = 2.04 (daca schimbai mai putin de 1000€)
             1€ = 2.12 - 2.14 (daca schimbai peste 1000€)

dupa revelion, cursul de schimb era:
la casa de schimb 1€ = 2.05 - 2.09 lire
la banca 1€ = 2.02 (daca schimbai mai putin de 1000€)
             1€ = 2.09 - 2.11 (daca schimbai peste 1000€)

Am platit fara probleme cu cardul (atat in Turcia cat si in Bulgaria)
La orice magazin / restaurant, daca platesti cu €, iti calculeaza cursul de 1€ = 2 lire

Preturi:
Bilet intrare Topkapi: 20 lire/pers
Bilet intrare Moscheea Albastra: GRATIS
Bilet intrare Basilica Cisterna: 10 lire (sau 7€)
Bilet intrare Miniaturk:10 lire (sau 7€ sau 9$) Eu nu prea sunt cu vizitatul de "pietre vechi" (castele, moschei, biserici), insa aici vezi in miniatura cam tot ce e de vazut :) http://www.miniaturk.com.tr/eng

Am fost si in renumitul "Marele Bazar". Am cumparat cateva nimicuri specifice (asta ca sa nu zic ca am fost degeaba). Apoi, am vazut ca in toate magazinele, preturile erau mai mici decat reuseai sa negociezi cu vanzatorii din bazar :) . Tu crezi ca ai facut afacere ca ai negociat de exemplu de la 20 lire la 13, dar in magazine gasesti la 10 lire. Geci de piele foarte misto si foarte finute (dar si preturi pe masura).

In magazinele mari (mall), preturile mai mici decat la noi.

Plimbarica cu ....
tramvai: 1.4 lire
tren: 1.4 lire
funicular: 1.4 lire
vaporas (2 ore pe Bosfor): 150 lire pentru 9 persoane (negociat de la 200 lire)

Preturi mancare:
supa (supa crema): 2-5 lire
aripioare picante (5 bucati + orez): 7-8 lire
mix grill (pui, vita, oaie): 15 lire
in general, o portie de carne cam 10 lire

ATENTIE
la orice nota de plata la restaurant, la calculul total adauga un minim de 10% bacsis (asa ca nu e nevoie sa le dati mai mult )

Controale armament la intrarea in orice magazin mare (mall) si la metrou

La intrarea in Istanbul, daca nu aveam GPS, cred ca ajungeam in 5 ore la destinatie :). Multe... foarte multe iesiri din autostrada. Drumurile super, cam aglomerat in zona Podului Galata (se circula pe principiul de pe banda 1 vreau sa ajung pe banda 5 in 10 m, ca oricum dureaza 10 min sa inaintezi 100m ) . Pe autostrada, in oras nu am vazut flash, nu am auzit claxon - iar viteza medie pe banda 2 cred ca era de 110km/h (in oras sunt 3-4 benzi).

Nota 10 pentru personalul hotelului. De dimineata pana seara, parca atunci descoperisera cuvintele "vrei cafea, ceai?". Ca le repetau intruna :). Pntru noi, ca am fost 13 persoane, erau gratis.
Ne-au ajutat in permanenta cu explicatii legate de locatii in oras, taxiuri, preturi.

 bibicu13, on Jan 7 2009, 10:18, said:

Ultimele cursuri de schimb si preturi la benzina din Turcia:

1 Euro = 2.09 Lire
1 L benzina 95 (vestitul Kursunsuz  :D  ) = 2.72 lire
1 L motorina = 2.00 - 2.40 (in zona Ankara majoritatea benzinariilor aveau o promotie la motorina (1 litru = 2 Lire)


:peacefingers:


#678
dcop

dcop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.04.2008
La multi ani, va urez tuturor sa aveti un an bun, cu sanatate, cu bani, cu vacante multe si frumoase!
Am petrecut revelionul la Budapesta si am regretat Turcia in fiecare minut. Desi nu-mi place sa merg in vacanta in aceleasi locuri in care am mai fost, anul acesta as mai merge o data la Royal Wings. (A fost prea frumoasa vacanta de asta-vara).
Asa ca m-am hotarat sa merg mai intai in Cappadocia unde sa stau cateva zile, sa urmeze R.W, pe urma in Marmaris sau Bodrum sau Kusadasi (aici mai am de gandit - cel mai aproape ar fi kusadasi, dar cel mai mult mi-a placut Marmaris) si apoi acasa pentru un nou an de munca :thumbdown:
Ii rog pe cei care au fost in Cappadocia, Goreme sa-mi recomande un hotel sau mai multe. Nu m-am uitat pe harta dar cred ca as putea sa ma opresc cateva zile si la Oludeniz ca prea s-a zis de bine despre el. Daca stiti ceva hoteluri bune va rog sa-mi raspundeti!

#679
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007
La multi ani tuturor utilizatorilor vechi si noi !
Iata ca am inceput iarasi cautarile pentru vacanta ...
Insa anul asta s-a cam "complicat" :) situatia, baiatul meu va avea 13 ani impliniti pe cand va fi sa mergem in concediu, adica undeva dupa data de 22 august.
In 2008, am gasit o oferta mai mult decat minunata, in Alanya la hotel Dinler ("veteranii" , cred ca isi mai amintesc descrierile ample pe care le-am facut si fotografiile multe pe care le-am postat). Insa am beneficiat de gratuitate pentru copil.
Anul asta, bugetul fiind unul "de criza" :) , nu stiu ce vom face...
Avem de ales intre foarte putine variante. Ne-am gandit sa mergem la Kusadasi pt. a face economie la combustibil,insa toate hotelurile au gratuitate pt. copil doar pana in 12 ani. Nici macar varianta de 50%, nu o gasesc, pt. copii intre 12 si 14 ani .
Desigur, inca marea majoritate a agentiilor nu si-au actualizat oferta pt. 2009 ! Dar mi-e inima cat un purice :D, ca tot nu voi gasi ceva care sa mi-se potriveasca... Voi ce sfaturi imi dati ? Stiti cumva ceva care sa ma ajute ?

PS. M-am gandit si la varianta ; fara economie la combustibil, insa cu gratuitate pt. copil, tot in Alanya, la Incekum, aici ;
http://www.incekumbe...cekum.php?syf=5
Ce ziceti de asta ?
Insa, nu stiu tarifele acestui an. Ma ghidez numai dupa "minima" anului trecut si prin comparatie cu Dinler.

#680
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
@ silvia71 , mai sunt cateva hoteluri care ofera gratutitate pana la 14 ani . In paranteza iti pun preturile de la o oferta de anul trecut pe care o am eu (sfarstul lunii august -inceputul lui septembrie), dar tare mi-e teama ca anul asta or sa fie mai mari :(
LARA :
-Limak Lara de Luxe (76 euro/pers/zi) -aici a fost Criss65 si spunea ca o super OK
BELEK :
- Limak Arcadia (72 e)
- Limak Atlantis (73 )
- Club Voyage (87)
- Attaleia Holliday Resort (69)
KREMER :
- The Maxim Resort (64)
- Club Salima Beldibi (56) - aici a fost gogoroiu sigur o sa te ajute el cu impresii
- Limak Limra  (65)
SIDE :
- Club Voyage Sorgun (77)
ALANYA:
pe langa Incekum Beach mai sunt:
- Orient Palace (43)
- Long Beach Resort (54)
Poate(adica sigur) mai sunt si altele dar nu stiu eu de ele.
Stiu ca ai prins anul trecut o super oferta la Dinler , dar eu zic sa mai astepti sa apara ofertele la toate agentiile si vezi atunci si in functie de preturi (sau poate mai maresc unele varsta la gratuitate)

#681
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

 dcop, on Jan 7 2009, 15:29, said:

Ii rog pe cei care au fost in Cappadocia, Goreme sa-mi recomande un hotel sau mai multe. Nu m-am uitat pe harta dar cred ca as putea sa ma opresc cateva zile si la Oludeniz ca prea s-a zis de bine despre el. Daca stiti ceva hoteluri bune va rog sa-mi raspundeti!

Salut,

noi am stat aici : SOS Cave Hotel . E mai mult o pensiune (mic dejun inclus) insa privelistea de pe terasa e superba. Mai jos ai o poza luata chiar de pe terasa hotelului (in dreapta sus se vede "castelul" Ucisar). Pretul: 45 Euro/camera cu jacuzzi/zi. Prin zona mai erau: Canion View Hotel sau Legend Cave Hotel insa poti sa iti alegi unul din lista urmatoare: Cazare Goreme.

Noi l-am ales pe asta (SOS Cave) pt priveliste si pt faptul ca era chiar la intrarea inspre Pigeon Valley.

:peacefingers:

Attached Files


Edited by bibicu13, 07 January 2009 - 22:41.


#682
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 30.04.2008
Gata, m-am scapat de o grija, am luat la Royal Wings, incepand cu 26 august, si sper ca conditiile sa fie cel putin la fel de bune ca si in anii trecuti.

Edited by w140, 08 January 2009 - 00:34.


#683
kyd76

kyd76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.01.2009

 w140, on Jan 8 2009, 00:29, said:

Gata, m-am scapat de o grija, am luat la Royal Wings, incepand cu 26 august, si sper ca conditiile sa fie cel putin la fel de bune ca si in anii trecuti.
Imi poti spune prin ce agentie????

#684
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 30.04.2008

 kyd76, on Jan 8 2009, 08:02, said:

Imi poti spune prin ce agentie????
Ti-am trimis PM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate