Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Totul despre TURCIA 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7278 replies to this topic

#7273
daidai

daidai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.04.2007

 megh, on 22nd January 2010, 10:08, said:

eventual daca un portbagaj mai mare si crezi ca iti ramane ceva loc in el de ce nu-ti iei un 40-50 litri de benzina din Romania (ca sa o ai pregatita si "ambalata")?
apoi la iesirea din Bulgaria faci plinul iar la rezervor si in total iesi din Bulgaria cu aproximativ 100 litri sa zicem, deci vei face ceva economie la bani si te vei descurca onorabil cu cei 100 litri
apropos, la vami se face control in portbagaje de obicei? spune cineva ceva daca ai asa ceva in portbagaj?

Depinde la care vami te referi. Anul trecut spre ex nu ne-a controlat nimeni nici la intrare in Turcia nici la iesire...probabil ca depinde de expreia fetei :) ...dar daca te prinde cu benzina in cantitati mari cred ca o sa ai probleme reale.

#7274
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008

 daidai, on 22nd January 2010, 10:12, said:

Depinde la care vami te referi. Anul trecut spre ex nu ne-a controlat nimeni nici la intrare in Turcia nici la iesire...probabil ca depinde de expreia fetei :) ...dar daca te prinde cu benzina in cantitati mari cred ca o sa ai probleme reale.

Dau si eu cu parerea, daca pleci in concediu in Turcia cu auto propriu, familie cu 1 copil (sa nu zic mai multi), se aduna ceva bagaje, ca de stiti cum sint femeile in general (a mea daca plecam la mare pune pulovar, geaca, ... etc, ca daca vine frigul intr-o zi ce facem, stam in camera la hotel? - da ii spun eu si bem bere toata ziua), unde mai bagi si 2 canistre de benzina? Si mergi pe economie si ai nenorocul sa te opreasca vreun militian turc mai zelos si mai dai in alte alea, basca ca sigur se fac ca nu vorbesc engleza, amenda mare sau mai stiu eu ce. Mai bine 100 euro in plus pt benzina si stai linistit zic eu. Daca ai bani sa pleci la turci in concediu cu masina, daca este benzina sau motorina 2 euro si nu 1 euro cit este la noi nu mai cumperi, sau nu mai pleci in concediu? Hai sa fim seriosi, romanul tot se duce si in conditiile astea, ca de o data pe an merge in concediu si vrea sa se lafaie.
Oricum eu preturile le am de pe un site de turism pt benzina si motorina, poate ca le-au marit, orice este posibil. :naughty:

Edited by leonmaximilian, 22 January 2010 - 11:01.


#7275
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Bagajele se controleaza mai de fiecare data sau cel putin sunt obligati sa iti deschida portbagajul.Daca vor gasi 50 de litrii de benzina e posibil sa ti-o opreasca si eventual sa iti dea un proces verbal in turca.

Din cate stiam puteai sa intrii cu o canistra dar sa nu bata la ochi.

#7276
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008
Pt cristianford,
Traseul cred ca este ok, dar nu pot pleca mai devreme caci nu termina baiatul scoala (are un diriginte cam zevzec care nu prea este de acord cu invoirea copilului de catre parinti), este si cam taran si cred ca acum sta ca pe ace ca s-ar putea sa fie in aia 15.000 de profesori vizati de restructurare. Basca cind el sta sa-l dea afara, vin eu si ii spun sa-l invoiasca pe baiat ca plecam in concediu in Turcia (cred ca ar fi in stare sa-i faca zile negre), asa ca mai bine nu, plec din 14 Iunie, este cel mai corect. :nonobad:


Si apropo, pentru cunoscatori din ale Turciei, am primit o oferta la Kusadasi, CDC, 5*, UAI, 14-21 Iunie, 7 nopti, camera hotel cu land view, 3 persoane (copilul implineste 13 ani in Martie acum), 113 Euro/pers/zi, total ar fi791 Euro - 20% EBD (reducerea fiind valabila pina in 28.02.2010) ar fi cam 632 Euro cu totul.
CE ZICETI, SE MERITA SAU SA MAI ASTEPT SI ALTE OFERTE ? Oferta este de la o agentie din Bucuresti.

Edited by leonmaximilian, 22 January 2010 - 11:00.


#7277
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 megh, on 22nd January 2010, 10:08, said:

eventual daca un portbagaj mai mare si crezi ca iti ramane ceva loc in el de ce nu-ti iei un 40-50 litri de benzina din Romania (ca sa o ai pregatita si "ambalata")?
apoi la iesirea din Bulgaria faci plinul iar la rezervor si in total iesi din Bulgaria cu aproximativ 100 litri sa zicem, deci vei face ceva economie la bani si te vei descurca onorabil cu cei 100 litri
apropos, la vami se face control in portbagaje de obicei? spune cineva ceva daca ai asa ceva in portbagaj?
poti sa bagi si porcu' la por'bagaj si inca alte lucruri, era o lista pe aici as vara...da si tu un search.....hai ca iar incepe caterinca....

sint curios cind re-apare ca o boare vesnica intrebare : pe unde o iau prin bulgaria

#7278
daidai

daidai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.04.2007
sint curios cind re-apare ca o boare vesnica intrebare : pe unde o iau prin bulgaria
[/quote]


Prima la dreapta :)), dar ai grija la rachetii rusi ca te linseaza aia si te lasa in "cucu" gol :)))....fratilor nu treceti prin bulagaria ca e naspa, ramaneti inzapeziti

#7279
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
VA ROG de acum sa deschideti discutii SEPARATE pentru orice problema, intrebare etc referitoare la TURCIA. Aceste thread-uri de sute de pagini nu ajuta cu nimic comunitatea si informatiile se pierd in multitudinea de pagini...

Va multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate