Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

depasire linie continua fara a depasi axul drumului=permis suspendat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#19
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Exista dintr-adevar o prevedere care spune ceva despre circulatul cu 10km/h sub limita minima obligatorie.
Problema este ca prin orase nu exista nicaieri o astfel de limita minima. Deci practic poti opri oriunde. Iar atata timp cat ai centura pusa, motorul merge, tu esti cu mainile pe volan, nu poate nimeni sa-ti faca nimic, fiindca TU CIRCULI. Cu viteza zero, ce-i drept ... dar te incadrezi... :D

Edited by NightShift, 31 August 2008 - 00:56.


#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006
incearca sa explici asta unui politist :)
cat timp incerci sa-i explici tu filozofica diferenta dintre oprire si circulat cu viteza zero, el numai bine are timp sa-ti scrie amenda

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 NightShift, on Aug 31 2008, 01:54, said:

Exista dintr-adevar o prevedere care spune ceva despre circulatul cu 10km/h sub limita minima obligatorie.
Problema este ca prin orase nu exista nicaieri o astfel de limita minima. Deci practic poti opri oriunde. Iar atata timp cat ai centura pusa, motorul merge, tu esti cu mainile pe volan, nu poate nimeni sa-ti faca nimic, fiindca TU CIRCULI. Cu viteza zero, ce-i drept ... dar te incadrezi... :D

prietene, nu exista nicio limita minima, e vorba ca daca viteza e de 50 la ora in localitate si tu mergi nejustificat cu 40 poti primi 3 puncte de amenda si 150 de lei amenda.
ce dracu' e asa greu de priceput ?!
ce limita minima ?!...
?!?!?!?!

#22
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

 spare-me, on Aug 31 2008, 16:20, said:

prietene, [...] ce dracu' e asa greu de priceput ?!
dragul meu, hai sa-ti dau o veste:
viteza de 50 km/h in localitate, de care vorbesti, reprezinta limita SUPERIOARA de viteza in localitate. Ce dracu e asa greu de priceput?

Quote

nu exista nicio limita minima, e vorba ca daca viteza e de 50 la ora in localitate si tu mergi nejustificat cu 40 poti primi 3 puncte de amenda si 150 de lei amenda.
hmm .. asta in OUG 195/2002 ai citit?

#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da desteptule ! 50 de km/h e limita superioara
si daca mergi cu 10 km mai putin decat viteza maxima reglementata, nejustificat intri la clasa de sanctiuni de 2-3 puncte !
ADICA DACA MERGI CU 40 LA ORA, NEJUSTIFICAT, IEI 150 DE LEI AMENDA SI 3 PUNCTE DE PENALIZARE

DECI CE DRACU' E ASA DE GREU DE PRICEPUT ?!
SCRIE MARE IN CODUL RUTIER, DACA L-AI CITI !

deci ai priceput intr-un final ? citeste codu' daca nu esti in stare sa pricepi DE VORBA BUNA

#24
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
spare-me ....nightsift are dreptate..... tronsonul respectiv trebuie sa fie semnalizat prin indicatoare cu viteza minima obligatorie ca sa te incadrezi la ce zici tu ! :D

semnele sunt acestea :

1.viteza minima obligatorie
2.sfarsitul vitezei minime obligatorie

Attached Files

  • Attached File  88.gif   4.23K   5 downloads
  • Attached File  87.gif   4.38K   3 downloads

Edited by cosmin_miu, 31 August 2008 - 17:27.


#25
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
spare-me, tu ai auzit de cei 7 ani de acasa?
Cu tot riscul de a-mi lua suspend, iti spun ca tonul asta sa-l folosesti cu .... ruda ta cea mai directa, cea responsabila pentru educatia ta.

Edited by NightShift, 31 August 2008 - 17:33.


#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 cosmin_miu, on Aug 31 2008, 18:18, said:

spare-me ....nightsift are dreptate..... tronsonul respectiv trebuie sa fie semnalizat prin indicatoare cu viteza minima obligatorie ca sa te incadrezi la ce zici tu ! :D

semnele sunt acestea :

1.viteza minima obligatorie
2.sfarsitul vitezei minime obligatorie

din pacate esti la fel de habarnist ca si el la faza asta, si mai si contraziceti degeaba...
de la tine cosmine, la cat mergi, nu ma asteptam la asta...oug 195/2002, art. 99, alin. 1
ce spui tu e istorie antica

og 195/2002, art. 99 alin. 1
conducerea unui autovehicul in mod nejustificat cu o viteza de cel putin 10 kmh sub limita obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv se sanctioneaza in clasa I, 2-3 puncte amenda

deci daca pe tronsonul respectiv, viteza maxima e 60 kmh si tu mergi cu 50 fara motiv, poti sa ti-o furi

 NightShift, on Aug 31 2008, 18:28, said:

spare-me, tu ai auzit de cei 7 ani de acasa?
Cu tot riscul de a-mi lua suspend, iti spun ca tonul asta sa-l folosesti cu .... ruda ta cea mai directa, cea responsabila pentru educatia ta.

tonul asta l-am folosit dupa ce mi-ai raspuns tu folosindu-l, desi nu aveai dreptate
in loc sa ai bunul simt sa verifici, intai, ma contrazici fara sa ai dreptate...cam ce ton ai vrea sa folosesc ?!

Edited by spare-me, 31 August 2008 - 17:39.


#27
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 NightShift, on Aug 31 2008, 18:28, said:

spare-me, tu ai auzit de cei 7 ani de acasa? Cu tot riscul de a-mi lua suspend, iti spun ca tonul asta sa-l folosesti cu .... ruda ta cea mai directa, cea responsabila pentru educatia ta.


foarte urat asta... :o

Quote

din pacate esti la fel de habarnist ca si el la faza asta, si mai si contraziceti degeaba...
de la tine cosmine, la cat mergi, nu ma asteptam la asta..
conducerea unui autovehicul in mod nejustificat cu o viteza de cel putin 10 kmh sub limita obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv (50, sau 60 cum e de obicei in oras) se sanctioneaza in clasa I, 2-3 puncte amenda

ai sarit ceva...citesti tu eronat sau ai al cod ?!?

Clasa I - 2-3 puncte amenda
  • Conducerea unui autovehicul cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv;

Edited by cosmin_miu, 31 August 2008 - 17:44.


#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 cosmin_miu, on Aug 31 2008, 18:36, said:

foarte urat asta... :o



ai sarit ceva...citesti tu e eronat sau ai al cod ?!?

Clasa I - 2-3 puncte amenda
  • Conducerea unui autovehicul cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv;
imi pare rau dar cred ca tu citesti gresit
eu am codul rutier scris, in fata in acest moment, al lui dan teodorescu, si la pagina 152 e art. 99 alin.1 si nu scrie nicaieri minima
scrie "limita obligatorie pe acel segment"

TE ROG FRUMOS, NU MAI INVENTA !!!
UITA-TE IN CODUL RUTIER SI APOI CONTRAZI-MA !!!

te-ai uitat ?
ai verificat ca asa scrie ?

#29
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 spare-me, on Aug 31 2008, 18:47, said:

imi pare rau dar cred ca tu citesti gresit eu am codul rutier scris, in fata in acest moment, al lui dan teodorescu, si la pagina 152 e art. 99 alin.1 si nu scrie nicaieri minima scrie "limita obligatorie pe acel segment" TE ROG FRUMOS, NU MAI INVENTA !!! UITA-TE IN CODUL RUTIER SI APOI CONTRAZI-MA !!! te-ai uitat ? ai verificat ca asa scrie ?


pi a sarit editura cuvintzele :D Ce spui tu , suna total aiurea iar articolul respectiv ar trebuii sa te puna pe ganduri daca nu gasesti in el cuvantul MINIM/MINIMA

http://www.codulruti.....a obligatorie

Capitolul VII
Raspunderea contraventionala

[ http://www.codulrutier.ro/images/sageata_back.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Pagina [1] 2

Art.99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv;

Edited by cosmin_miu, 31 August 2008 - 17:52.


#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 cosmin_miu, on Aug 31 2008, 18:50, said:

pi a sarit editura cuvintzele :D Ce spui tu , suna total aiurea iar articolul respectiv ar trebuii sa te puna pe ganduri daca nu gasesti in el cuvantul MINIM/MINIMA

http://www.codulruti.....a obligatorie

Capitolul VII
Raspunderea contraventionala

[ http://www.codulrutier.ro/images/sageata_back.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Pagina [1] 2

Art.99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv;
ok, eu te cred, si pana la urma te uiti la pagina 152 art 99 alin.1 in codul rutier al lui dan teodorescu ?
sa vezi ca nu vorbesc aiurea ?
chiar nu-l ai prin casa?

#31
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Mie mi se pare aiurea sa nu pot merge cu 39 kmh undeva unde e maxim 50 ... nu cred ca este in lege asa ceva . Totusi masina are si viteza intai, si mai trebuie sa plecam de pe loc, nu ne putem teleporta direct la viteza de 50 :lol: , in oras .

Edited by Stapanul_clonelelor, 31 August 2008 - 17:58.


#32
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
... ca sa nu mai vorbesc de rabele obosite ce merg cu 40 de drum european.

#33
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 NightShift, on Aug 31 2008, 18:59, said:

... ca sa nu mai vorbesc de rabele obosite ce merg cu 40 de drum european.

cine a aparut cu ideea geniala sa fie sanctionat ala de mergea cu 40, acum cateva posturi, ar trebui intrebat.
pentru ca atat timp cat nu exista o viteza minima, dupa cum zice miu, nu poate fi tras la raspundere.

dar dupa cum e in cod, 50 la ora fiind viteza stabilita, cel cu 40 putea fi amendat pentru incurcarea traficului


una e sa pleci de pe loc si alta e sa tii coloana pe loc degeaba

#34
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Si daca tii coloana plecand de pe loc ? :lol:

#35
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

 spare-me, on Aug 31 2008, 18:01, said:

... atat timp cat nu exista o viteza minima, dupa cum zice miu, nu poate fi tras la raspundere.

Nu cosmin_miu spunea.
... eu spuneam asta:

 NightShift, on Aug 31 2008, 00:54, said:

Exista dintr-adevar o prevedere care spune ceva despre circulatul cu 10km/h sub limita minima obligatorie.
Problema este ca prin orase nu exista nicaieri o astfel de limita minima. Deci practic poti opri oriunde. Iar atata timp cat ai centura pusa, motorul merge, tu esti cu mainile pe volan, nu poate nimeni sa-ti faca nimic, fiindca TU CIRCULI. Cu viteza zero, ce-i drept ... dar te incadrezi... :D


#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 NightShift, on Aug 31 2008, 19:05, said:

Nu cosmin_miu spunea.
... eu spuneam asta:

nu la asta ma refeream.
ma refeream la faptul ca cosmin ( :lol: ) a zis ca nu exista indicatorul de limitare minima. sau tu ai zis, poftim.
pai daca el nu exista, si in codul scris nu exista precizarea, eu nu pot sa presupun ca 50-10 = contraventie ?...

puteti verifica sa vedeti ca nu mananc rahat. ca mi-e greu sa cred ca doar in versiunea mea tiparita nu scrie...presupun ca in varianta tiparita nu scrie nicaieri.
cum o fi bine...cum e pe net ? sau cum e in carte ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate