Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

depasire linie continua fara a depasi axul drumului=permis suspendat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#1
turturica

turturica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.11.2005
depasire linie continua fara a depasi axul drumului=permis supendat
Buna ziua!
Azi ma intorceam de la munca si circulam pe un pod cu doua benzi pe sens..doar ca cele doua sunt despartite de o linie continua. A doua banda e ocupata de linia de tramvai. Cel din fata mea mergea cu 40km/h si am intrat in depasire( al naibii Logan ca mare mai are portbagajul) moment in care am vazut echipajul de politie oprit pe prima banda (mai erau inca 3 masini oprite).Masina de politie nu era echipata cu radar...deci nu a filmat..daca are vreo importanta... Bineinteles m-a tras pe dreapta si a oprit si martorul.
Martorul a semnat..eu.. NU..avand urmatoarea obiectie..." nu am depasit axul drumului".
Acum am dovada..permis supendat 30 de zile...Daca depun contestatie... am sanse de reusita??

Va multumesc.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006
absolut nici o sansa. banda continua poate fi oriunde, nu numai pe axul drumului.

#3
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Daca a semnat martorul ...

Edited by Stapanul_clonelelor, 20 August 2008 - 18:01.


#4
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007
Semnatura martorului nu inlocuieste semnatura lui, ci doar semneaza ca e martor la refuzul lui de a semna, nimeni nu poate semna nimic in locul altei persoane, acum in legatura cu ce ai facut, eu zic ca nu merita contestatie pentru ca se stie de cine dai si mai rau faci, daca stii ca ai comis-o, asta e, dar nici spaga sa nu le dai.

Echipajul stationa pe pod ??

#5
turturica

turturica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.11.2005
da..practic trebuia sa incalci linia continua ca sa ii depasesti....ceea ce au si facut cele 100 de masini care au trecut(printre care si cativa amici de-ai mei).... cat timp au dat amenzi ...
De asta zic..ca am o sansa..din cate am gasit eu pe net Conform art. 2 din Ordonanța de Urgență a Guvernului României privind circulația pe drumurile publice, nr 195/2002, reiese ca  "Obligațiile polițistului rutier la oprirea autovehiculelor:

să aleagă un loc adecvat, astfel încât să permită poziționarea acestora în afara părții carosabile, în parcări ori alte spații în care nu se stânjenește circulația. Pe timpul nopții, aceste locuri trebuie să fie, de regulă, iluminate, evitându-se, pe cât posibil, oprirea în locuri unde această manevră este interzisă prin lege"

ce parere aveti??

#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,008
  • Înscris: 06.04.2007
Nu vei avea vreo sansa de izabanda sincer :(

Nu uita ca ai depasit pe pod, eu stiu ca nu ai voie sa faci depasiri pe pod (numai in cazuri particulare, vehicule lente care se considera stationare, si alte ''giumbuslucuri'').

#7
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Bai, din ce ai zis tu am inteles ca pe sensul tau de mers era doar o banda pt autovehicule + linia de tramvai. Tu cand ai depasit, ai trecut pe linia de tramvai, si ai calcat bineinteles linia continua care delimita banda pt autovehicule de banda pt tramvaie.
Este greseala ta, chiar daca faci contestatie, nu ai cum sa dovedesti ca ai facut ceva regulamentar...de vreme ce ai incalcat codul rutier.

Edited by blue_wings, 21 August 2008 - 09:18.


#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Nu ai nicio sansa. Nu conteaza ca nu ai depasit axul daca ai trecut pe linia continua. In plus de aia era acolo pusa linia continua, ca sa nu depasesti, cam asta e rolul ei.

Constat din ce in ce mai des ca in Ro marcajul pe asfalt e doar cu rol informativ. Vad destui care claxoneaza frenetic sa le faci loc ptr dreapta cand marcajul arata clar inainte si la dreapta sau stau ca boii pe banda de numai la dreapta sau la stanga, ei dorind sa mearga inainte. Schimbatul benzii pe linie continua e absolut normal la intrarea in intersectie, deci de ce sa nu se poata depasi si pe linie continua, ca doar nu latit-o!

#9
turturica

turturica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.11.2005
din cate stiu eu nu e interzis sa mergi pe linia de tramvai atunci CAND PRIMA BANDA E OCUPATA...in plus de asta...era normal sa stea la capul podului si nu in mijlocul lui incurcand astfel traficul si obligand alte 100 de masini sa depaseasca linia continua...pur si simplu era un fleac sa aleaga pe care sa-l salte din permis....(pt ca masinile din fata incetineau iar cei din spate nu stiau de ce si depaseau..logic)..oricum incerc....martori am ...si acum sunt 2 posibilitati:
1) incerc cu legea ....care zice ca nu au voie sa opreasca in locuri unde incurca traficul...
2) sa zic ca nu am depasit linia continua si sa aduc vreo 2-3 martori :)

Si apropo nu toate marcajele au sens....atata timp cat drumul e lat nu depasesti axul drumului....si ai vizibilitate cateva sute de metri..drumul e drept nu vad sensul liniei continue...aia e uitata acolo de pe vremea lu' ceasca...
Si ca fapt divers...dupa ce treci de pod drumul se lateste ...2 benzi normale + cea de tramvai marcata cu linie discountinua...

O sa va tin la curent daca reusesc ceva :)

Edited by turturica, 21 August 2008 - 17:22.


#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Adica tu interpretezi cum iti comvine tie! Prea tare! Si sa te miri ca ala cu Ferari a fugit de la locul faptei si acum da vina pe taximetrist!

#11
turturica

turturica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.11.2005
normal..de asta e lege sa o interpretezi...avocatii ce crezi ca fac??? mi se pare ca esti putin cu capu plecat...crezi ca politistii= dreptate mereu...nu e asa...majoritatea fac vanatoare si profita de faptul ca nu cunoastem toate legile si portitile de iesire.

dar mai vedem noi...
pana acum cateva luni era o minune daca scapai de radar...acum a devenit obisnuinta...

#12
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
si eu care credeam ca legea se respecta, nu se interpreteaza...  :rolleyes:
nah, daca nu sunt si eu "jmekerash".. asta e.. capu plecat  :D

#13
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
haideti mai, vorbim de parca noi nu am facut niciodata asa ceva. Cand incetineste unul in fata te gandesti ca vrea sa se bage pe vreo strada la dreapta sau mai stiu eu ce, si il depasesti trecand un pic si pe linie daca e nevoie. E 100% clar ca polistii aia erau la japca acolo pt ca sunt o gramada de locuri periculoase unde o data nu ii vezi. As vrea sa imi spuna si mie ce rol dpdv al securitatii rutiere are linia continua pe acel pod. De ce domnii politisti nu ii ridica mai des si pe cei care depasesc coloana sau blocheaza intersectia? Da dom'le, ei stau in locurile cele mai periculoase, cum ar fi acest pod cu vizibilitate pana-n Rai si unde depasesti pe linia de tramvai...

Din pacate chiar nu cred ca ai vreo sansa decat cu 3-4 martori care sa spuna ca nu ai depasit deloc linia, altfel nu cred. Bafta!

#14
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,716
  • Înscris: 22.11.2007
Faptul ca politistul a incalcat prevederile, oprindu-te pe pod nu are nicio legatura cu fapta ta. In cel mai rau caz daca te judeci cu ei pe motivul asta, politistul va primi un avertisment probabil, iar tu vei ramane cu permisul suspendat.

Nu stiu daca am inteles bine situatia, imi cer scuze daca gresesc, insa nu are legatura axul drumului cu depasirea calcand linia continua. Sunt cazuri unde sunt si 3 benzi pe sens, insa daca ele sunt despartite prin linie continua nu ai voie sa schimbi benzile :).

Eu zic sa te multumesti ca ai fost oarecum oprit pe drept, sa iti asumi greseala si gata. Nu te-a obligat nimeni sa il depasesti pe cel din fatza ta, a fost o fapta voluntara. Ia-o ca pe un ghinion faptul ca s-a intamplat ca politia sa fie pe acolo. :)

#15
sorinachos

sorinachos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 23.12.2006
Nu cred ca o sa ai sanse sa-si recapeti permisul chiar daca ei stateau la panda chiar pe pod, dar poti incerca ;)  
Mai bine l-ar fi amendat pe ala care abia se taraia cu 40km/h si incurca circulatia, dar asta e legea. Oricum politistii sunt niste mizerii si nu prea ai ce sa le faci.

offtopic: pe mine m-a oprit odata pt ca nu aveam farurile aprinse. si cat am stat sa scrie amenda au mai trecut vreo 10 masini care nu aveau luminile aprinse. Cand l-am intrebat pe ei de ce nu ii opreste mi-a raspuns: Ce ba, vrei sa aglomerez parcarea? :death:

#16
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 figo1988, on Aug 23 2008, 00:10, said:

haideti mai, vorbim de parca noi nu am facut niciodata asa ceva.

Nu e vorba ca noi suntem sfinti, si nu gresim. Dar atunci cand stiu ca am comis-o, accept consecintele. Asta e. Ghinionul tau ca te-au vazut. Cum a mai zis cineva, a calca linia continua nu inseamna sa calci doar linia care separa sensurile de mers. De ce in intersectii, liniile dintre benzi devin continue? Pentru ca presemnalizarea (alegerea benzii) trebuie sa se faca inainte de intersectie, si nu la cativa metri de semafor.

#17
turturica

turturica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.11.2005
asa ca un update....in momentul de fata linia continua s-a mutat pe mijlocul podului...
ce inseamna asta?
1) si-au dat seama ca sunt prosti... :naughty:
2) a castigat cineva un proces inaintea mea   :thumbup:
3) si-a dat seama altcineva ca sunt prosti... :nonobad:

mi-a venit recomandata acasa..luni  depun contestatia...wish me luck :)

PS: ai dreptate wizake..tocmai asta e problema...nu consider ca am gresit ...ok? acum e clar? si ca fapt divers..si atunci cand ai gresit e bine sa incerci tot ce e posibil sa scapi...asta daca ai nevoie de permis ...daca nu...
PS2: nu vb de intersectii....de treceri de pietoni...e alta treaba...

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 sorinachos, on Aug 23 2008, 09:31, said:

Nu cred ca o sa ai sanse sa-si recapeti permisul chiar daca ei stateau la panda chiar pe pod, dar poti incerca ;)  
Mai bine l-ar fi amendat pe ala care abia se taraia cu 40km/h si incurca circulatia, dar asta e legea. Oricum politistii sunt niste mizerii si nu prea ai ce sa le faci.

offtopic: pe mine m-a oprit odata pt ca nu aveam farurile aprinse. si cat am stat sa scrie amenda au mai trecut vreo 10 masini care nu aveau luminile aprinse. Cand l-am intrebat pe ei de ce nu ii opreste mi-a raspuns: Ce ba, vrei sa aglomerez parcarea? :death:
nu cunosti legea
ia verifica codul rutier sa vezi ce zice cand mergi nejustificat cu o viteza mai mica cu 10 kmh decat cea reglementata pe acel sector de drum...
mai invata, mai invata

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate