Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 

depasire linie continua fara a depasi axul drumului=permis suspendat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#37
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
@spare-me, 50 e viteza maxima, nu obligatorie. :mellow:

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postcrst_g, on Aug 31 2008, 20:06, said:

@spare-me, 50 e viteza maxima, nu obligatorie. :mellow:

in cod scrie limita obligatorie...nu viteza obligatorie
tu prin limita ce intelegi ?!
limita obligatorie poate fi maxima sau minima, 50 sau X
daca minima nu e prevazuta, ramane cea maxima...de 50,60,70 sau cat e ea

p.s...voi nu puteti sa cititi sau chiar nu vreti sa cititi inainte de a vorbi ?!
am precizat...codul rutier, dan teodorescu, pagina 152, art 99 alin 1

Edited by spare-me, 31 August 2008 - 19:43.


#39
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
ai si tu dreptate :D

#40
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 10.05.2004
bag seama ca discutia a deviat cu patos :) catre probleme fara legatura directa cu tema principala.

turturica, sa vedem daca am inteles bine: tu erai pe banda I (unica) si ai trecut pe "banda II" (linia de tramvai), pentru a-l depasi pe cel din fata. intre banda I si linia de tramvai era linie continua. mai apoi ai revenit (sau nu) pe banda I, dar politistii te-au oprit si ti-au facut pv pentru depasire pe linie continua. corect?

in acest caz, dupa parerea mea este gresita incadrarea la depasire: tu doar ai schimbat banda, atat doar ca ai facut-o peste linia continua. din cate imi amintesc eu (dar nu bag mina in foc - trebuie sa verifici) asta nu se sanctioneaza cu suspendarea permisului ci doar cu amenda. poate ar merita sa iei in vedere sustinerea acestei variante in instanta. tine-ne la curent.

#41
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006

View Postspare-me, on Aug 31 2008, 18:56, said:

ok, eu te cred, si pana la urma te uiti la pagina 152 art 99 alin.1 in codul rutier al lui dan teodorescu ?
sa vezi ca nu vorbesc aiurea ?
chiar nu-l ai prin casa?

View Postspare-me, on Aug 31 2008, 20:42, said:

in cod scrie limita obligatorie...nu viteza obligatorie
tu prin limita ce intelegi ?!
limita obligatorie poate fi maxima sau minima, 50 sau X
daca minima nu e prevazuta, ramane cea maxima...de 50,60,70 sau cat e ea

p.s...voi nu puteti sa cititi sau chiar nu vreti sa cititi inainte de a vorbi ?!
am precizat...codul rutier, dan teodorescu, pagina 152, art 99 alin 1


dan teodorescu, acest "Monitorul oficial" al Romaniei! :) :)

#42
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Post_Smiley_, on Sep 1 2008, 07:57, said:

dan teodorescu, acest "Monitorul oficial" al Romaniei! :)  :)


p-ala il am, p-ala il recomanda toata lumea, la urma urmei e o carte "oficiala".
nu cred ca invata nimeni pentru permis din linkul de pe net.
si la urma urmei de ce n-ar fi gresit pe net ?...

#43
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006
dimpotriva, e o varianta neoficiala. singura publicatie care poate fi invocata, atunci cand este vorba de legi, este Monitorul Oficial.
ar trebui sa existe o pedeapsa pentru cei ce publica legi (sau fragmente de legi) cu greseli (nu ma refer la greseli gramaticale sau la 1-2 litere lipsa, ci la cuvinte intregi a caror absenta schimba complet sensul legii). astia induc oamenii in eroare.

Edited by _Smiley_, 01 September 2008 - 09:54.


#44
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Post_Smiley_, on Sep 1 2008, 10:54, said:

dimpotriva, e o varianta neoficiala. singura publicatie care poate fi invocata, atunci cand este vorba de legi, este Monitorul Oficial.
ar trebui sa existe o pedeapsa pentru cei ce publica legi (sau fragmente de legi) cu greseli (nu ma refer la greseli gramaticale sau la 1-2 litere lipsa, ci la cuvinte intregi a caror absenta schimba complet sensul legii). astia induc oamenii in eroare.

pai ar trebui, c-ai vazut ce poate iesi.
dar, in spiritul discutiei si a argumentului prezentat, se poate verifica in cartea respectiva, la pagina respectiva, ca asa scrie...fapt ce denatureaza complet interpretarea

#45
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Who the f..k is Dan Teodorescu si de cand a devenit asta legiuitorul Romaniei?
" Art. 99. - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa I de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de către persoane fizice:
   1. conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteză cu cel puțin 10 km/h sub limita MINIMA obligatorie stabilită pe tronsonul de drum respectiv;
"

De altfel logica spune ca cealalta interpretare ar insemna o foarte mare tampenie. Adica ma poate amenda militianu' ca astept in coloana pe bulevard? Ca merg cu 50 de km/h sub limita legala in oras? Mai si ganditi cand scrieti pe forum!

#46
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postbatman, on Sep 1 2008, 11:10, said:

Who the f..k is Dan Teodorescu si de cand a devenit asta legiuitorul Romaniei?
" Art. 99. - (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa I de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de către persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteză cu cel puțin 10 km/h sub limita MINIMA obligatorie stabilită pe tronsonul de drum respectiv;
"

De altfel logica spune ca cealalta interpretare ar insemna o foarte mare tampenie. Adica ma poate amenda militianu' ca astept in coloana pe bulevard? Ca merg cu 50 de km/h sub limita legala in oras? Mai si ganditi cand scrieti pe forum!


auzi maestre...mai usor cu nervii si cu limbajul, ca pentru examenul de permis nu cred ca invata nimeni din Monitorul Oficial.
logica ta mi-e fix paralela. logica nu e unica si lipsita de echivoc.
mai gandeste si tu cand vorbesti, ca nu vorbesti cu amicii tai de "Nu te supara frate"

#47
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Postspare-me, on Sep 1 2008, 11:57, said:

logica ta mi-e fix paralela.

:lol: :lol: :lol:  
Pai de aia spui tampenii pe forum! Daca gandeai putin te opreai la timp!

#48
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postbatman, on Sep 1 2008, 12:18, said:

:lol:  :lol:  :lol:
Pai de aia spui tampenii pe forum! Daca gandeai putin te opreai la timp!
deci in continuare dovedesti ca nu stii ce e ala bun simt.
ti-am mai zis, asa sa vorbesti cu familia ta, cu prietenii tai, etc.
nu ne tragem de sireturi sa-ti dau tie socoteala cu privire la logica mea.

si tu daca ai gandi putin inainte sa faci pe smecherul ai vedea ca logica e perfect valabila.

atat timp cat limita de viteza e de 50 de kmh, fie ea maxima, atunci cand cineva merge nejustificat cu 40 la ora sau mai putin, incurca circulatia.

dar evident, tu erai preocupat sa dai exemple cretine cum ca vezi doamne te-ar opri politia daca stai la semafor sau astepti in coloana, etc.

#49
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Fireste ca o incurca; cum sa indrazneasca cineva sa mearga cu 40 in fata unui x5 sau ml? Fapta aceasta ar trebui incadrata ca infractiune: atentat la drepturile jmekerilor.

#50
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postjay333, on Sep 1 2008, 14:54, said:

Fireste ca o incurca; cum sa indrazneasca cineva sa mearga cu 40 in fata unui x5 sau ml? Fapta aceasta ar trebui incadrata ca infractiune: atentat la drepturile jmekerilor.

ce-aveti ma toti astazi de sunteti pusi pe harta ?!
ti se pare ok la traficul din bucuresti, intr-un tunel/pasaj/pod, unde nu ai voie sa depasesti, sa tina unul coloana cu 40 la ora c-asa vrea el ?

#51
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Da, mi se pare normal. Poate are un motiv intemeiat sa mearga asa si 2 minute in plus state in spatele lui nu imi fac parul alb. E vorba de respect, lucru care lipsete la foarte multi soferi. Lipsa respectului fata de participantii la trafic produce accidente si/sau duce la violenta in trafic.

#52
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postjay333, on Sep 1 2008, 15:23, said:

Da, mi se pare normal. Poate are un motiv intemeiat sa mearga asa si 2 minute in plus state in spatele lui nu imi fac parul alb. E vorba de respect, lucru care lipsete la foarte multi soferi. Lipsa respectului fata de participantii la trafic produce accidente si/sau duce la violenta in trafic.


si te-am contrazis eu ?!
la ala nu mai  chestie de respect ca ii tine pe toti dupa muschiul lui ?

in primul rand toata ideea acestei discutii stupide a plecat de la cel care spunea ca mai bine l-ar fi sanctionat pe cel ce mergea incet, nu pe cel care-a depasit
si nu stiu cum sa-ti spun...dar nu eu am zis asta. eu doar am incercat sa arat ca si acela poate fi sanctionat...

dar nu...ala are un motiv, si tu daca vrei sa mergi normal ai "lipsa de respect"
dar ca ala ii tine pe toti dupa el cu 40 pentru ca isi cauta bricheta prin torpedou, nu mai e lipsa de respect

vorbesti vorbe...

#53
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
vis-a-vis de problema lui tuturica cu linia alba si a lui spare-me cu viteza:

croatia, sosea intre zagreb si rijeka. 2 benzi, drum sinuos, cu vizibilitate minima la curbe. dunga continua.
cap de coloana: una bucata tractor.
in coloana, tot felul de masini, de la x5 la lada.

pina nu a aparut linie continua, s-a mers numai iin coloana. si asta pret de multi km.
nu a fost nici un smecher sau nici un intrepretor de legi care sa intre in depasirea tractorului, sa calce dunga continua.

de ce oare?

Edited by Taxon, 01 September 2008 - 14:31.


#54
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Fireste ca vorbe si ma retrag. Cine are de inteles, intelege; cine are dreptate intotdeauna ... prefer sa cedez eu primul. Scuze de deranj!

PS: De ce oare in unele tari nu te claxoneaza nimeni la semafor chiar daca din cauza ta pierd verdele de 2, 3 ori? Asta asa, ca fapt divers sau tema pentru acasa.

O zi buna tuturor!  B)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate