Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

autorizatie inchidere balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 am-draci, on Sep 1 2008, 08:25, said:

daca nu ar fi atata nebunie pt o autorizatie si nu ar trebuii sa pletesti o gramada de bani poate ar face tot omu !
dar daca ar deceda o persoana din cauza unei instalari defectuoase a tamplariei si ai fi cercetat de politie si tu ca propietar si firma care a montat tamplaria.....la un moment dat zici ca mai bine scoteam o amarata de autorizatie si dormeam linistit
asta este sistemul cu bune cu rele asta este.....




inca un sistem perfect nu s-a inventat.....si ca o paranteza la ce discutam in state se fac inspectii si la asezarea placilor de gips carton pe structura, suruburi.....etc, ca omul sa nu fie pacalit de alde neica de nu cunosc meserie, iar inspectorii de la primarie sunt obligati sa vina sa iti inspecteze lucrarea pentru avizare.....daca privesti lucrurile la prima vedere par nesemnificative dar daca le pui cap la cap pot aprea n probleme

#20
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008

 anknic, on Aug 29 2008, 18:21, said:

...cadastristul nu iti va face cadastrul daca nu ii arati autorizatia de inchidere balcon...
Nu este adevarat, au facut ai mei cadastru acum vreun an sau doi si balconul era inchis si nu le-a cerut nimeni autorizatia de inchidere a balconului.

 matzu_2003, on Sep 1 2008, 09:39, said:

...si ca o paranteza la ce discutam in state se fac inspectii si la asezarea placilor de gips carton pe structura, suruburi.....etc, ca omul sa nu fie pacalit de alde neica de nu cunosc meserie, iar inspectorii de la primarie sunt obligati sa vina sa iti inspecteze lucrarea pentru avizare.....daca privesti lucrurile la prima vedere par nesemnificative dar daca le pui cap la cap pot aprea n probleme
Din nefericire noi traim in Romania si nu in State. Apropo, oare in State dureaza tot de pe la 3-4 luni in sus obtinerea unei autorizatii de genul asteia? Cu drumuri pe la minim 4 institutii si firme, cu perioade de asteptare de maxim 30 de zile pentru o hartie, care hartie iti va fi eliberata fix in a 30 zi, nu mai devreme?

#21
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am balcon de 15 m inchis si acum 2 luni cand am facut cadastrul cadastristul m-a intrebat despre autorizatie...

autorizatia, acum 10 ani, a durat vreo 3 luni e adevarat si a costat ceva...dar asta pentru ca mi-au trebuit multe aprobari din cauza ca eu nu aveam balcon, il construiam practic pe o terasa, fix sub balconul vecinului.

#22
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 vladamoh, on Sep 3 2008, 10:25, said:

Din nefericire noi traim in Romania si nu in State. Apropo, oare in State dureaza tot de pe la 3-4 luni in sus obtinerea unei autorizatii de genul asteia? Cu drumuri pe la minim 4 institutii si firme, cu perioade de asteptare de maxim 30 de zile pentru o hartie, care hartie iti va fi eliberata fix in a 30 zi, nu mai devreme?

asta este sistemul ....sistem perfect nu exista si aici sunt n probleme in sistem ............nu stiu sigur cat dureaza o autorizatie de constructie de la inaintarea tturor actelor dar asta depinde si de oamenii care lucreaza la avizarea acestor acte .......si aici sunt acte care iti sunt eliberate in ultima zi.....traim in romania si asta ne ocupa tot timpul vb lui mircea badea :D

#23
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
discutia asta am mai facut-o de citeva ori si se imparte in 2 capitole.

ce zice legea dura/stupid lex, sed lex  :signher:
ce-si face romanu dupa muschii lui  :harhar:  :weight_lift:

acu niste zile unu facea mbascalie de niste comeseni care discutau de autorizatiile de constructie, si zicea ca el are casa de 6 ani si n-a cerut nic un fel de autorizatie pentru nimic. nu stiu daca era adevarata sau nu, da e perfect posibil in romania.

acum legat de balcon, in 94 la primaria capitalei, unul dintre inspectori a emis asertiunea ca, daca cladirea nu are prevazuta gresie si faianta din constructie, pentru pus gresie si faianta trebuie autorizatie, deoarece schimba distributia fortelor pe structura de rezistenta.

@vladamoh
<<care hartie iti va fi eliberata fix in a 30 zi, nu mai devreme?>>

nu, nu, in a 30 zi te vor anunta ca iti mai lipseste o hirtie la dosar....

#24
claudette03

claudette03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2008
'am-draci
26th August 2008, 21:19
vreau sa l cunosc si eu pe ala care a platit amenda pt ca si-a inchis balconul cu termopan. smile.gif)) nu cred ca va fi nimeni ever... care i faza? imi schimb doar geamul cu unu mai bun. pt ce mi trebuie autorizatie? in plus inbunatatesc starea blocului nu o stric"

Fa cunostinta cu mine atunci!!! Ieri am luat amenda pentru inchiderea balconului!!!X(

Edited by claudette03, 04 June 2009 - 11:39.


#25
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

 claudette03, on 4th June 2009, 12:38, said:

Fa cunostinta cu mine atunci!!! Ieri am luat amenda pentru inchiderea balconului!!!X(
Daca ai da detalii, localitate, motivele invocate ar fi chiar credibil si interesant!
Ca daca tu stateai la parter si ti-ai construit pe domeniul public un balcon de 50 mp, cred si eu!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate