Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

XServers.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#73
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View PostRCG, on Sep 7 2008, 15:30, said:

Mm...WBF, ce zici de asta:
Attachment ETC..jpg

Da, este un screenshot de pe telefon cu un mesaj primit de la Orange. Este de la o cartela prepaid, la fel cum este si licenta de cPanel: platesti si apoi folosesti si nu platesti cat ai folosit. Dupa cum se vede, Orange totusi anunta cand expira ceva. Si daca eu maine nu reactivez optiunea, cei e la Orange ce fac? Vorbesc cu cei de la banca sa-mi bage 4 euro taxa la impozit in plus?

nu stiu cum e pe cartele dar la mine daca activez o optiune ramane pana sunt sa o anulez.

Nu ziceai ca te-ai saturat de cearta vreo 2 posturi mai sus? Nu vezi ce ridicol e? Sari in sus si strigi frauda cand e vorba de o simpla neintelegere (dupa parearea mea cel care a inteles gresit esti chiar tu) si apoi te certi cu toata lumea vreo 2-3 pagini ca nu ca tu ai dreptate?

Edited by pitagora, 07 September 2008 - 15:42.


#74
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@RCG mai usor cu apelativele, pana una alta ai +10% warn.
Am citit si rascitit topicul asta de zeci de ori, nici eu nu ii am la suflet pe astia de la xServers, dar trebuie sa recunosti ca si tu ai partea ta de vina.

Frauda este o acuzatie mult prea grea:

Quote

FRÁUD//Ã ~e f. 1) Sustragere de bunuri materiale pentru a obþine un profit, pãgubind pe altul. 2) Sumã de bani sustrasã prin înºelarea încrederii. [G.-D. fraudei; Sil. fra-u-] /<fr. fraude, lat. fraus, ~dis
Era frauda daca plateai si iti inchidea contul inainte de termen, era frauda daca plateai si nu primeai lucrul pentru ce ai platit. Aici e cel mult vorba de rea-vointa (mai degraba neintelegere) sau pur si simplu vroiai sa profiti de ceva pentru care nu ai platit (nu profitai de cPanel functional 100% dar aveai setari DNS si restul care nu e nevoie sa le schimbi prea des).

#75
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Raspunsul OPC, primit astazi dupa 2-3 luni de cand am facut reclamatia.

Quote

Referitor la reclamatia dvs. nr. 15148/21.08.2008, va informam ca invitatia transmisa administratorului SC DATA MEDIA INFO SRL a fost returnata de posta deoarece sediul firmei s-a mutat de la adresa care era inregistrata la Oficiul Registrului Comertului.
In conditiile mentionate mai sus, nu putem lua legatura cu reprezentantii firmei pentru instrumentarea reclamatiei.
Va rugam sa va adresati Politiei in aceste conditii.


#76
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
nu doresc sa ma bag in seama aiurea ci doar sa imi exprim punctul de vedere!

Dupa spusele lui RCG ca ar fi inchiriat acel vps fara acest CPanel iar dupa cateva luni ar fii cerut sa foloseasca acest Cpanel platind doar pentru o luna, s.a.

Consider ca cel mai bine pentru toata lumea ar fi fost daca cei de la xservers ar fi contactat clientul (RCG) inainte de a platii acea licenta. Multe firme asa procedeaza!
Motivul ! Sa presupunem ca doresc sa inchiriez un VPS de la xservers pentru o perioada de 1 an cu tot tacamul Cpanel s.a. inainte sau chiar si dupa eu am tot dreptul de a platii lunar pentru acest serviciu.
Ce sar fii intamplat in cazul in care as fi renuntat brusc la aceste servicii? Cei de la xservers ar platii aceasta licenta si pentru luna urmatoare ne avand siguranta 100% daca le voi mai fii client?

Eu sunt de partea lui RCG pentru ca daca nu ar fi fost agatat cu acest VPS situatia ar fi fost cu totul alta, si nu vad de ce atata zarva pentru faptul ca un client incearca o asa zisa SMECHERIE fata de un furnizor. Acestia cate smecherii folosesc?

Edited by Don3, 15 November 2008 - 00:03.


#77
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View PostDon3, on Nov 15 2008, 00:01, said:

Eu sunt de partea lui RCG pentru ca daca nu ar fi fost agatat cu acest VPS situatia ar fi fost cu totul alta, si nu vad de ce atata zarva pentru faptul ca un client incearca o asa zisa SMECHERIE fata de un furnizor. Acestia cate smecherii folosesc?


Ia incercati sa nu mai SMECHERITI.


:D

Hotia si minciuna au picioare scurte.
Si nu pacaliti pe nimeni

Edited by WBF, 15 November 2008 - 00:07.


#78
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

View PostWBF, on Nov 15 2008, 00:04, said:

Ia incercati sa nu mai SMECHERITI.
Ca nu va iese.

:D

Hotia si minciuna au picioare scurte.
Si nu pacaliti pe numeni

De unde ai scoso pe asta nu pot sa imi dau seama! (Hotia si minciuna au picioare scurte.)

Atat timp cat platesc pentru ceva nu inseamna ca fur sau mint!

Iar la capitolul smecherii hai sa facem un sondaj sa vedem cine face mai multe smecherii furnizorul sau clientul?


Hai sa iti dau si o dovada de smecherie! Am inchiriat un vps de la godaddy.com iar la acest VPS exista o limita de mesaje STMP de maxim 1000 mesaje / zi. Eu nu mam mai atins deloc de continutul din acest vps prin nici un fel nici prin FTP nici prin SSH sau alte cai, iar intr-o seara dupa ce un numar foarte mare de utilizatori sau plans de faptul ca mesajul de activare a contului intarzie sa apara. Am accesat sectiunea de administrare a proiectului pe care il detin si am observat un foarte multe conturi inactive, pentru care am decis sa le activez eu manual. Insa am primit urmatoarea eroare :

PHP Notice: in file includes/functions.php on line 1467: mail() [function.mail]: Could not execute mail delivery program '/usr/sbin/sendmail -t -i'

Am contactat departamentul de support iar rapsunsul lor a fost urmatorul :

Server Support: It appears that there is an issue with line 1467

Tin sa precizez ca nu am atins nici macar un fisier nici inainte (2sapt) si nici dupa ce am primit aceasta eroare, iar in acest moment functioneaza perfect, functiona si cu o zi inainte de a primii acea eroare!

Din ce cauza am primit aceasta eroare? Eu consider ca au probleme cu serverele STMP sau din cauza limitarilor create, mai precizez si faptul ca nu consum nici macar 10% din resurse (CPU, RAM, Limita de mesaje trimise / zi este de 300 maxim!)

Asa ca nu consider ca cea ce a facut RCG a fost o smecherie din moment ce plateste pentru cea ce foloseste! Ca daca nu ar mai platii maxim 2 luni cu siguranta nu ar mai avea ce folosi!

Edited by Don3, 15 November 2008 - 00:20.


#79
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Tocmai ai dat un exemplu.

Normal este ca add-on sa fie separate .
La noi un panou de control este un add-on.Care chiar daca platesti un server sau VPS anual , add-on se platesc lunar.
Dar asta tine de firma.
Si de bun simt ar fi sa anunti daca nu mai doresti un serviciu recurent.

Add-on sunt recurente.

#80
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

View PostWBF, on Nov 15 2008, 00:11, said:

Tocmai ai dat un exemplu.

Normal este ca add-on sa fie separate .
La noi un panou de control este un add-on.Care chiar daca platesti un server sau VPS anual , add-on se platesc lunar.
Dar asta tine de firma.
Si de bun simt ar fi sa anunti daca nu mai doresti un serviciu recurent.

Add-on sunt recurente.

Tin sa cred ca ori faci parte din xservers ori oferi astfel de servicii, insa tin sa te contrazic si uite cateva exemple :

Am folosit pentru o perioada de timp Ihost (procesor de plati) iar dupa 2 luni am decis sa nu il mai folosesc, din momentul in care nu mai faceai plata pentru licenta nu mai aveai control in sectiunea de administrare a acestuia.
Si nu sa intamplat nimic rau. Un alt exemplu mai pe intelesul tuturor ar fii un abonament la telefon sau la internet din momentul in care nu mai platesc automat il taie nu ma forteaza sa platesc daca nu-l mai platesc! (nu confunda cu situatia in care doresc sa il refolosesc!)

#81
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Hai sa nu reincepem discutia. Sau ma rog...eu unul sunt satul de ei. M-am lepadat de tot ce inseamna webhosting in Romania. Daca vreti sa continuati, e treaba voastra.

@Don3: pe WBF (Webfactor) il gasesti aici: https://webfactor.ro/ . Multam' fain ca esti de partea mea :).
@WBF: repet: nu am incercat nici o "jmekerie". Intentia mea a fost sa folosesc o luna si atat. Daca eu folosesc Photoshop-ul 30 de zile (stii ca acum au introdus licenta pe o anumita perioada de timp), dupa 30 de zile imi cauta aia toate PSD-urile mele sa mi le stearga ca nu am platit inca o luna? Neaaaaaaaah...hai sa o lasam balta.

PS: Doar am pus rezultatul OPC-ului si atat (am promis undeva mai in spate ca voi face asta).

#82
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
RCG eu nu sunt de partea nimanui decat a celui care are dreptate si din punctul meu de vedere tu ai fost acela!
Acum normal si login referitor la WBF din moment ce nu incalc termenii specificati la inregistrarea cu scopul de a folosii un serviciu de acest gen nu vad unde exista hotie sau smecherie, din moment ce platesc.

Referitor la motivul pentru care am postat in acest post :

http://forum.softped...howtopic=464442

#83
ctomoiaga

ctomoiaga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 16.10.2006
mai, probabil ca nu ai intentionat sa faci jmecherii (desi ai facut) dar WBF are dreptate.
Don3, s-a tot explicat pe parcursul threadului despre ce e vorba. Nu cumperi o masina cu clima si dupa mergi la firma de leasing sa le spui ca tie nu-ti mai trebuie aerul conditionat si sa-ti scada din pretul ratei pe luna, dar sa lase aerul conditionat in masina ca altfel daca il scot nu mai merge nici un site.

#84
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
La faza cu clima e vorba de un bun fizic. Nu are treaba :|. E total pe langa exemplul ala.
1) Masina = VPS-ul, right?
2) Clima = cPanelul.

VPS-ul NU a venit cu cPanel-ul instalat. In primul rand VPS-ul a fost platit INTEGRAL pe un an de zile. Got it? Nici o "rata" la VPS. cPanel-ul l-am platit PE O LUNA. Platesti o luna, ai o luna. Ca la cartelele prepaid: dai 4 euro si ai 4 euro o luna. Nu se duce Orange-ul la banca sa-ti ia din contul personal 4 euro ca poate poate tu mai iei o luna.

#85
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Din punctul meu de vedere si chiar am observat asta la firmele care se respecta, existenta unei optiuni pentru fiecare serviciu in parte, prin care poti opta daca esti de acord cu plata automata.

Un alt caz ce mi sa intamplat mie si se intampla ori cui! Acela fiind factura de energie electrica, eu am avut mari probleme cu electrica pentru ca miau taiat lumina desi eu nu locuiam la aceasta adresa de ceva timp. Cand am aflat, mam dus la sediul lor si leam cerut sa imi explice si mie din ce cauza miau taiat lumina desii eu eram cu plata la zi, iar domana de la caserie mia explicat ca se emite automat o facura in care se calculeaza o media a ultimelor facturi. Pana aici nimic neobisnuit numai ca leam prezentat Indexul + facturile emise de ei si miau anulat toata valoarea facturilor dar au lasat penalizarile. Explicandule ca nu mai locuiesc la aceasta adresa de ceva timp si in acest timp nu am avut nici un consum acestia miau mai cerut si o taxa de 300 ron pentru redeschidere.

Nu cred ca este normal sa platesti pentru ceva ce nu folosesti.

#86
ctomoiaga

ctomoiaga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 16.10.2006
RCG, nu e vorba de bani pana la urma,  e eftin in cPanel de VPS si nu cred ca sunt multi care sa-si fi pus problema de cerut bani clientului. Multi lasa sa treaca.
Insa, cPanel , in mod normal, nu se cumpara pentru o luna, nu e un soft de luat si lasat fara licenta pe un server, cel putin nu a fost facut asa.
Am inteles partea ta, e ok ce zici, insa, de ce trebuie sa dai examen din istorie sau din alta materie daca nu te intereseaza ?
La fel cu energia electrica si gazul, tu poate vrei sa platesti pe cat consumi, insa nu asa se face momentan.
Eu vad problema asa: xserver probabil a gresit ca a cerut bani fara un motiv puternic insa si tu ai gresit pentru ca nu ai specificat ca vrei numai o luna cpanel si atat, le-ai spus ca vrei sa renunti dupa o luna la cpanel. Nu se pune problema de a subintelege ca daca ai platit o luna cpanel, numai o luna il vrei. Unele lucruri nu pot fi anticipate, 99% nu se gandesc ca cineva isi ia cpanel pentru o luna.
In schimb daca ai specificat ca vrei numai o luna si dupa nu mai vrei atunci da, ai dreptate si ei au gresit.
In rest, amandoi ati gresit din punctul meu de vedere.

#87
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Am specificat ca vreau o luna...in primul mail pe care l-am dat. Eu aveam nevoie sa-mi configurez serverul si atat. Oricum nu stateau decat 2 site-uri pe serverul ala

#88
Deepcuts

Deepcuts

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.05.2008
Nu stiu sigur cum este CPanel, dar fiind un soft pentru care se plateste licenta pe luna/an, deci nu il cumperi (dreptul de folosire) precum sa zicem un sistem de operare sau Adobe Photoshop, mi se pare normal ca functionalitatea lui sa fie..grav afectata.
Luati un anti-virus de exemplu: a expirat licenta nu mai scaneaza real-time. Deci, nu isi mai face treaba pentru care a fost achizitionat. Unele intr-adevar, nu isi mai fac update-uri doar, dar la rata la care se dezvolva virusii & Co, tot draq ala e.
Parerea mea: habar nu am
Read the freakin contract cand dai cu mouse-ul pe ceva

#89
cipryan08

cipryan08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2010
Am cumparat si eu un pachet standard pentru web hosting, de 2 ore astept un email cv de confirmare.. inca nimic.. incep sa cred ca e scam :(

#90
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postcipryan08, on 18th July 2011, 10:40, said:

Am cumparat si eu un pachet standard pentru web hosting, de 2 ore astept un email cv de confirmare.. inca nimic.. incep sa cred ca e scam :(

Mai asteapta. Nu da cu parul direct.
Acest timp poate varia de la 1h la 8h.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate