Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

XServers.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

 RCG, on Aug 23 2008, 14:16, said:

Aici e vorba de un addon si nu de un feature. In exemplul dat de WBF, masina (VPS-ul) nu a venit cu clima (cPanelul), ci i-am adaugat eu apoi. Plus ca, daca nu platesc clima nu imi opresc aia masina in service. Deci tot nu e de partea lor. Oricum, exemplul aiurea pentru ca sistemul de climatizare il cumperi si nu il inchiriezi. cPanelul este inchiriat.
treaba cu addon-ul la cei de la cpanel sa le-o explici. Ei au facut softul asa incat dezinstalare=reinstalare sistem de operare. Sincer eu nu ii invinuiesc. Adica eu care nu ma pricep am un VPS. Merge el cum merge. La un moment dat ma satur si pun cpanel ca sa il configurez ca lumea. Dupa ce ii totul frumos il dau jos si gata si configuratia a ramas. Ti se pare cinstit?

 RCG, on Aug 23 2008, 14:16, said:

Oricum se bat cap in cap 2 pareri: a mea si a celor care "sustin" punctul meu de vedere (ca utilizatori "pagubiti") si a lui WBF (ca ofertant ce incearca sa pagubeasca).
Numai ca tu iti exprimi parerea cu cuvinte foarte tari ca frauda si pagubit. Nu cred ca incearca cineva sa te pagubeasca. Cel mult e o neintelegere la mijloc (si ma tem ca tu nu ai inteles bine cum se procedeaza). Nu poti sa zici ca WBF vrea sa te pagubeasca din moment ce banii de licenta nici macar nu ajung la el buzunar ci la baietii cu cPanel.

Edited by pitagora, 23 August 2008 - 14:55.


#56
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Nu am zis de WBF ca incearca sa ma pagubeasca pe mine. Dar el are firma de hosting si e normal ca si el sa procedeze ca cei de la xServers pentru a mai scoate niste bani. Astfel se va scoate pe viitor cu afirmatiile de aici.
Nu discutam despre politicile cPanel, ci de cum au procedat cei de la xServers.

#57
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007

 WBF, on Aug 23 2008, 11:09, said:

cPanel se dezinstaleaza simplu.
Se reinstaleaza sistemul de operare.
Toate datele sunt pierdute. :P

Am fi avut un thread nu despre "fraude" ci despre date pierdute.

Alta plangere la OPC , alta discutie, alte galeti cu laturi aruncate pe aici

Analogie simpla:

Iau masina in leasing.
Afara e cald si frumos ,deci iau una cu clima.
Trece vara si ma apuc sa urlu ca , clima era optionala si astia ma factureaza in continuare pentru masina cu clima.
Ce mama dracului , eu nu mai am nevoie de clima , trebuiau sa ma anunte ca trebuie sa platesc lunar pentru ea.
Acum ,nici sa vina aia de la service si sa-si ia clima si sa ma lase cu ditamai gaura in bord.
Nu frate ,sa o lase acolo ,eu nu o folosesc , da poate vara urmatoare am nevoie de ea din nou.
Si o sa mai platesc o luna doua cand va fi cald si o sa ma oparesc la oua pe canicula.


Las ca ma duc la OPC si fac plangere , ma mai duc sa miaun pe forumuri si le arat eu clima platita lunar.

Am la clima contract pe durata verii cum avea el la cpanel pentru 30 zile ?
Nu cred ca e o comparatie tocmai reusita...

Repet: Daca ii era dezinstalat si pierdea TOT era VINA LUI!
In cel mai rau caz, cei de la xservers trebuia sa il instiinteze ca mai are X zile si ca va pierde tot daca nu prelungeste.. "doreste aces lucru?", da ori ba, nu facturezi tu ca esti mare si tare!

Aici e ca la piata, unde e 2 lei kg de catortofi iar tu ai cerut 2 kg si te trezesti ca el iti pune de 5 lei. Pai stai nene, da-mi cat am cerut ca nu imi faci tu socoteala la bani!

#58
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Laffin
Nu fii cosmonaut.
Oriunde in lume cPanel nu se livreaza pentru o luna.
El este instalat pentru a fi folosit pe toata durata contractului.
Nu este o limita de spatiu/trafic/ acces la Ruby sau postgres sau un IP dedicat.Alea sunt optionale.

BTW , contractul individului era lunar
Nu anual cu plata lunara a softului.

Ia scobeste tu dupa un VPS care sa aiba optiunea de a folosi cpanel doar o  luna.Dupa care sa te lase in pace cu el instalat.
Si ia fa gusa ca nu ai stiut ca e lunar , asta dupa ce nu te-ai obosit sa anunti modificarea contractului.

E fix ca la clima.
Iei pachetul , platesti lunar.
Si nu ti se scoala dupa o luna ca nu te mai coafeaza.


Acum stiu ca este placut sa lasi diversi scamatori sa plaga pe umarul anonim.
Ca omuletul a incercat o scamatorie si nu i-a reusit.

Edited by WBF, 23 August 2008 - 19:11.


#59
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
intreb si eu ca persoana care n-a avut astfel de probleme
@RCG  - stiai ca dezinstalare cpanel=reinstall SO cand ai facut comanda?

Edited by again, 23 August 2008 - 19:18.


#60
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Eu tot nu am inteles o chestie, de ce anume s-ar putea el bucura daca ramane instalat cpanel-ul daca fara licenta nu ii poate utiliza interfata?!
Daca nu o poate utiliza nu face decat sa isi ocupe spatiul degeaba.
In acest caz dezinstalarea nu ar fi necesara (daca aceasta presupune reinstalarea sistemului de operare se pierd optimizari si diverse setari facute deja), daca se razgandeste si vrea sa o foloseasca mai cumpara o licenta.
Inteleg insa ca e dreptul daca nu chiar obligatia companiei de gazduire sa se asigure ca clientul nu crackuieste cpanelul daca acest lucru e posibil, ori foloseste o licenta care nu ii apartine, caz in care i-ar inchide contul si ar sesiza autoritatile.

#61
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

 RCG, on Aug 23 2008, 16:43, said:

Nu am zis de WBF ca incearca sa ma pagubeasca pe mine. Dar el are firma de hosting si e normal ca si el sa procedeze ca cei de la xServers pentru a mai scoate niste bani. Astfel se va scoate pe viitor cu afirmatiile de aici.
Nu discutam despre politicile cPanel, ci de cum au procedat cei de la xServers.
stiu ca e de la alta firma (wbf = web factor). Am si eu un site acolo si sunt f multumit de ei.
Am mai zis intr-un post mai sus cu nu xServers "mai scot niste bani". Nu la ei ajung banii pt licenta de cpanel.

 laffin, on Aug 23 2008, 17:12, said:

Am la clima contract pe durata verii cum avea el la cpanel pentru 30 zile ?
Nu cred ca e o comparatie tocmai reusita...

Repet: Daca ii era dezinstalat si pierdea TOT era VINA LUI!
In cel mai rau caz, cei de la xservers trebuia sa il instiinteze ca mai are X zile si ca va pierde tot daca nu prelungeste.. "doreste aces lucru?", da ori ba, nu facturezi tu ca esti mare si tare!

Aici e ca la piata, unde e 2 lei kg de catortofi iar tu ai cerut 2 kg si te trezesti ca el iti pune de 5 lei. Pai stai nene, da-mi cat am cerut ca nu imi faci tu socoteala la bani!
Nu ai facut cea mai fericita comparatie cu piata si cartofii. Cand cumperi cartofi iei un bun fizic platit o singura data. Cand iei o licenta cpanel e ca un abonament lunar/anual. Nu platesti...te trezesti ca expira. In general lumea nu vrea sa se trezeasca ca expira lucruri ca domenii, hosting, ... In general astea se reinoiesc automat. Daca nu vrei sa se reinoiasca specifici asta clar intr-un termen de nu stiu cate zile. Asa a fost din totdeauna. Nici nu as accepta altfel ca client. Daca dintr-o data m-as trezi fara as face scandal.

Sunt sigur ca in contract scrie clar de aceasta perioada si de prelungirea automata. Cam peste tot e asa. De ce nu cititi ce semnati?

#62
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
CARE CONTRACT? Nimeni nu a dat nici un contract! Nici o foaie, nici un termen amintit. Termenii de pe site nu specifica faptul ca trebuie sa anunti cand vrei sa renunti.

@again: stiam...am mai lucrat cu cPanel pe alte hosturi. Am mai avut VPS-uri luate si din alte parti si nu am avut nici o problema.

#63
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@RCG in ce sens nu ai avut nici o problema la alte webhosturi cu cpanel?
Te-au lasat cu el instalat chiar daca nu il puteai utiliza ca expirase licenta?
Daca da, cu ce te ajuta acest lucru?

#64
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Deci...pe alte hosturi nu a fost prelungita licenta automat sau au intrebat inainte daca vreau o prelungire a licentei. Plus ca m-au intrebat daca vreau dezinstalarea cPanelului sau daca vreau sa-l las in continuare. Daca il lasi instalat cand se duce licenta, nu mai ai acces la interfata de administrare dar toate setarile facute raman. Plus ca, te poti conecta in continuare la FTP cu conturile create de cPanel.

Daca nu vrei sa il pastrezi, te intreaba daca vrei sa-ti instaleze Webmin.

#65
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

 RCG, on Aug 23 2008, 22:47, said:

Deci...pe alte hosturi nu a fost prelungita licenta automat sau au intrebat inainte daca vreau o prelungire a licentei. Plus ca m-au intrebat daca vreau dezinstalarea cPanelului sau daca vreau sa-l las in continuare. Daca il lasi instalat cand se duce licenta, nu mai ai acces la interfata de administrare dar toate setarile facute raman. Plus ca, te poti conecta in continuare la FTP cu conturile create de cPanel.

Daca nu vrei sa il pastrezi, te intreaba daca vrei sa-ti instaleze Webmin.


Poti sa dai eun exemplu de firma unde te-au intrebat daca doresti sa prelungesti licenta?
Sau te-au intrebat daca vrei sa nu sa o dezinstaleze?
Adica sa-ti stearga VPS-ul si sa il creeze din nou.

La fel cum tu ma banuiesti pe mine "ca vrea sa mai scoata niste bani" eu te banuiesc in acest moment ca esti un MINCINOS PATOLOGIC.
Repet ,nu este decat o banuiala , care vine din experienta.
Ce ai scris tu mai sus , mai ales partea cu intrebatul cu licenta si cu "dezinstalarea" este, sincer , o gogmanie.
cPanel NU SE FUCKING DEZINSTALEAZA.
Se reinstaleaza sistemul de operare.
Spune-mi tu firma care te intreaba daca doresti sa-ti dezinstaleze cPanel.
LOL

Mai tinere.
Ma iau de tine pentru ca folosesti termenul FRAUDA.
Si habar nu ai ce inseamna frauda.

Inca o comparatie.

Tatal tau ( caci banuiesc ca tu folosesti prepay) are abonament la un serviciu de telefonie mobila.
Are nevoie de OPTIUNEA de date.
O comanda si o adauga abonamentului.
Sa nu-mi spui ca furnizorul de telefonie il suna la final de luna sa il intrebe daca mai vrea pachetul de date.
Nope , il factureaza RECURENT ,pana cand tatal tau suna si anunta ca nu mai vrea acea Optiune.
Si asta inainte de data de facturare.


Pentru informarea ta ,orice hoster care are posibilitatea sa ofere cPanel ,NU CASTIGA  NIMIC DIN PRETUL PANOULUI.Pentru el este egal daca il ai sau nu .
Si nu il costa nimic sa opreasca licenta ,trebuie doar sa stie din timp.

Edited by WBF, 24 August 2008 - 18:58.


#66
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

 RCG, on Aug 23 2008, 22:47, said:

Deci...pe alte hosturi nu a fost prelungita licenta automat sau au intrebat inainte daca vreau o prelungire a licentei. Plus ca m-au intrebat daca vreau dezinstalarea cPanelului sau daca vreau sa-l las in continuare. Daca il lasi instalat cand se duce licenta, nu mai ai acces la interfata de administrare dar toate setarile facute raman. Plus ca, te poti conecta in continuare la FTP cu conturile create de cPanel.

Daca nu vrei sa il pastrezi, te intreaba daca vrei sa-ti instaleze Webmin.

Nu trebuie sa-l credeti pe WBF pe cuvant. Google it. Citez de pe site-ul oficial cpanel (http://faq.cpanel.ne...116505703209704)
"The best way to uninstall cPanel is to reformat your server. It is recommended to reinstall your operating system to return your server to a default setting if you are not going to continue to use cPanel."

Si apropo: din cate stiu hoster-ul nici nu are voie sa-si puna comision pe licenta de cpanel. Deci ei nu castiga nimic. Prelungirea abonamentului e o chestie in interesul clientului....(in general)

#67
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
@pitagora.
Este permisa revanzarea de licente.La ce pret doresti.
Cpanel este un produs ca oricare altul ,care are valoare adaugata la reselleri.

#68
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Am dat exemplu pe una din paginile anterioare de firme care au intrebat asta. Si stiu foarte bine ca dezinstalare cPanel = reinstall OS.

Hai sa nu vorbim de mine si de situatia mea de zi cu zi, ok? Oricum am vreo 2 abonamente si un prepay... Ideea e ca la firmele de telefonie se specifica clar ca trebuie sa anunti renuntarea la una din extraoptiuni.

Oricum, recunosc ca la faza cu "frauda" am exagerat. Asta in primul post...am mai folosit apoi "frauda"? Tu cand ai o nemultumire, folosesti cuvinte ca "marinimosi", "bucalati" si alte dulcegarii d-astea? N-as fi asa sigur.

Eu zic sa o lasam balta cu discutiile astea ca sincer mi s-a luat de certuri pana-n gat. Daca va mai fi activ topicul, voi posta ce au raspuns cei de la OPC si punct. Nu-ti imagina ca ma simt cu musca pe caciula si ca o dau la intors. Sincer nu am chef sa mai continui discutia asta.

#69
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Nu v-ati saturat de atata cearta? Sunt 3 pagini...

#70
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Eu unul am fost satul din start...dar asta e.

#71
xsrv

xsrv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.09.2008
Am sa incerc sa lamuresc aceasta situatie:

Clientul a luat un vps de la noi, dupa care a cumparat o licenta cpanel.

Pana aici totul ok.

Dupa cum stiti si voi, licentele cpanel, ca toata lumea, le platim la randul nostru catre cpanel, care ne face automat factura (platit prin credit card, suma se deduce AUTOMAT, in caz ca nu dam noi cancel inainte).

Clientul pe langa ca nu a anuntat, desi, si aici nu vreu sa se inteleaga gresit, dar daca vezi ca ai un serviciu pe care nu ar trebui sa il ai, suni si corectezi situatia pentru a evita sa fi facturat pentru acel lucru.
Clientul nu a specificat in nici un mail ca vrea acea licenta DOAR pe 1 luna, si logic, nu prea am vazut nici un client sa vrea o licenta de cpanel doar pe 1 luna.
Clientul nenotificandu-ne, noi automat am platit acea licenta catre cpanel (asta indica si faptul ca, clientul a intarziat cu plata, primind si un email in acest sens).
O problema de acest gen se rezolva foarte usor prin trimiterea unui astfel de email (care a ajuns intr-un final, dar ieri (02.09.2008)).
Cuvantul frauda este folosit prea des si cu prea mare usurinta, fiind total nefondat.


best regards...

#72
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Mm...WBF, ce zici de asta:
Attached File  ETC..jpg   13.04K   24 downloads

Da, este un screenshot de pe telefon cu un mesaj primit de la Orange. Este de la o cartela prepaid, la fel cum este si licenta de cPanel: platesti si apoi folosesti si nu platesti cat ai folosit. Dupa cum se vede, Orange totusi anunta cand expira ceva. Si daca eu maine nu reactivez optiunea, cei e la Orange ce fac? Vorbesc cu cei de la banca sa-mi bage 4 euro taxa la impozit in plus?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate