Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Filozofia

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003

View PostCBV, on Aug 27 2008, 09:31, said:

Domnule, care semnați sexterminator, nu mă luați pe mine cu „nene”. Vă rog mult! Ca să ne păstrăm în termeni civilizați. Există: „științele exacte” și „umanioarele”, adică „științele umaniste”. Dacă dați o căutare, pe Google, la „științele umaniste”, veți găsi că filosofia aparține științelor umaniste. Asta am spus și n-am motive să accept părerea dvs. pur subiectivă. Vă privește ce credeți, dar nu vă lansați părerile ca fiind adevăruri.

Raspundeti la intrebarea Bebeluskai: care este ansamblul de "cunostiinte" din filozofie? Cu ce a sporit practic filozofia intelegerea noastra despre lume? Pana si istoria sau critica literara trateaza evenimente, respectiv opere, a caror apartenenta la realitate este indiscutabila...

#92
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Filosofia stă la baza științelor exacte. Metafizica lui Aristotel, Logica lui Hegel, Critica rațiunii pure, sau Critica rațiunii practice, ale lui Kant, chiar filosofia lui Vasile Conta, despre vibrația Universului etc., au sta la temelia gândirii celor care s-au folosit de experiment și matematică pentru a construi diverse modele. Nu pot fi înțelese științele exacte, atât cât este de înțeles, fără o gândire filosofică prealabilă, dar și ulterioară. Toate principiile filosofice se regăsesc în științele exacte, tratate cu alte mijloace. Principiul teorie – experiment are la bază filosofia.. Nu pot fi atacate subiectele cosmogonice și cosmologice, spre exemplu, fără filosofie. Prin urmare, tot ansamblul de principii, axiome/postulate etc. este filosofie și face din filosofie știință. Cine nu s-a ocupat de filosofie și nu i-a citit pe marii filosofi, nu are cum să înțeleagă importanța filosofiei ca știință. Vreți să citiți Hegel? Măcar Fenomenologia spiritului. Nu știți ce ați pierdut.

#93
Nonconformistul

Nonconformistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.08.2008

View Postandi_, on Aug 26 2008, 22:24, said:

Cine l-a creat pe Dumnezeu?
Eu am sa-ti raspund la intrebarea ta imediat dupa ce ai sa-mi raspunzi logic la urmatoarea intrebare:
Cine a creat spatiul in care exista universul?

#94
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Domnule CVB, am niste rugaminti la d-ta:
1. Explica de ce "nene" nu e un termen civilizat.
2. Renunta la iritarea asta paternalista, s-ar putea sa ma determini sa te iau in serios. (Ceea ce, pe subiectul topicului, nu-i de bine, exista mari sanse sa te faci de ras. :bigwhitegrin:)
3. Lasa asta cu fundamentul stiintelor exacte, stim demult rolul filozofiei in dezvoltarea interesului naturalist si a metodelor stiintifice, inca de la miletieni si trecand prin Descartes.
Explica de ce e filozofia o "stiinta", care e obiectul cunoasterii si care sunt metodele.
4. Ce parere ai, in continuare, despre critica Cercului de la Viena asupra filozofiei ca metafizica, de asemenea, zi-ne ceva relevant despre parerea lui Wittgenstein asupra cunoasterii filozofice (eventual cu pareri personale ale d-tale), ca si despre Popper si teoria falsificabilitatii (in raport cu filozofia).
5. Ca sa revii la o gura de oxigen, poti aminti despre anti-realisti, de ex. Thomas Kuhn si mai ales Paul Feyerabend, si despre relativismul absolut in epistemologie (filozofia stiintei). Aici o poti scoate bine in coada de peste, in definitiv (fie vorba intre noi ;) ) cam asta e aspectul cunoasterii generale a fundamentelor existentei.
6. Dihotomia "stiinte exacte" / "umanioare" era poate valabila pe timpul lui Carol I de Romania. Suntem in 2008 acum, astept mai mult de la d-ta. ;)

PS. O sa renunt deocamdata sa-mi explici care a fost rolul "Logicii" / "Fenomenologiei spiritului" ale lui Hegel in stiinta, mai degraba ma asteptam sa ne spui ceva si de Aristotel/scolastici, eventual epistemologi din secolul XX.

Edited by sexterminator, 27 August 2008 - 14:26.


#95
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Explica de ce "nene" nu e un termen civilizat” – (sexterminator)

Din același motiv pentru care,  dacă v-aș spune: „piciule”, aș da dovadă că fac bășcălie de dvs.

„exista mari sanse sa te faci de ras” – (sexterminator)

Îmi asum acest risc! Știți cine moare de grijea altuia!
Eu vă rog să dialogați cu mine, dacă doriți s-o faceți, conform cerințelor unei bune educații.

V-am corectat doar, menționând că filosofia este știință, nu așa cum ați afirmat dvs.  și nu intenționez să scriu altceva.

#96
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Bine, trecem peste "nene" si conotatiile sale, pe care vad ca le percepi ca fiind exclusiv condescendent/peiorative.

Astept sa-mi scrii daca metafizica sau estetica (spre exemplu - ca ramuri ale filozofiei) sunt sau nu stiinte, iar daca sunt, care sunt obiectul cercetarii si metodele folosite, pentru fiecare in parte.
Asta daca nu poti raspunde la restul.

Hai sa vedem ce riscuri iti asumi. :)

-
(ps. "grijea" ?)

Edited by sexterminator, 27 August 2008 - 16:52.


#97
Nonconformistul

Nonconformistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.08.2008
Ramuri, problematici și orientări ale filozofiei:
Ontologia (teoria existenței): studiul ființei în sine; în existențialism, studiul existenței în general.
Gnoseologia (teoria cunoașterii): studiul fundamentelor cunoașterii.
Logica: studiul raționării în sine, abstracție făcând de materia la care se aplică și de procesele psihologice.
Axiologia (teoria generală a valorii): studiul esenței valorilor, al genezei, ierarhizării și relațiilor dintre ele.
Epistemologia: studiul naturii și condițiilor cunoașterii umane, ale rațiunii și intelectului.
Etica: studiul fundamentelor și principiilor morale.
Estetica: studiul principiilor și expresiilor frumosului.
Filozofia științei
Filozofia culturii
Filozofia socială
Antropologia filozofică
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Metode de filozofare:
-Maieutica
-Metafizica
-Dialectica
-Fenomenologia
-Hermeneutica
-Euristica
-Analitica

Stilurile sau manierele de filozofare (varietatea stilistică în care a fost exprimată filozofarea):
-sistemul
-eseul
-esopicul literar
-dialogul
-oralitatea
-poemul
-jurnalul
-corespondența

Tematica majoră a filozofiei:
-Existența și devenirea
-Realitatea fizică și esența lumii
-Spațio-temporalitatea
-Unitatea și infinitatea
-Libertatea și determinismul
-Necesitatea și întâmplarea
-Adevărul
-Valoarea
-Cauzalitatea și finalitatea
-Cultura și civilizația
-Problema fericirii
-Omul și condiția umană

#98
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„(ps. "grijea" ?)” – (sexterminator)

Variantă:

http://dexonline.ro/...h.php?cuv=grije

Mai bine folosiți diacriticele!

#99
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006

View PostCBV, on Aug 27 2008, 20:39, said:

Mai bine folosiți diacriticele!
Aha.
Mai bine iti pastrezi sfaturile pentru d-ta.

Asteptam ceva pe subiect, totusi. Sau vana aia iritat-pedagogica s-a subtiat brusc ?

#100
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postgtk, on Aug 9 2008, 08:58, said:

-filozofia nu a fost si nu va fi niciodata o stiinta,

-idiferent ce cred pasionatii (se pare ca si cel care s-a ocupat de acest termen in dex, era pasionat de filozofie)

... e disciplina care se ocupa cu pusul intrebarilor cretine, care nu au nici un raspuns (yeah, right, "intrebarile sunt mai importante decat raspusurile" - de ce? ei bine, nu sunt, dar asa au impresia indivizi cu iq-ul minuscul, care incearca sa para destepti)

1.) Gresesti profund, caci Filosofii ionieni (-700 BC), au fost primii oameni de stiinta, enciclopedisti, caci filosof s-ar preta mai bine acestei titulaturi.

2.) Daca esti atotstiutor, atunci intrebarile sunt cretine, ori cel putin cele carora tu le sti raspunsul.


3.) 90 % dintre oameni au acelasi I.Q, doar 10 % sunt handicapati, ori super-dotati !


4.) Nu exista intrebari fara raspuns, ci doar intrebari care nu-si pot gasi raspunsul in acest moment.


- eu cred ca cea mai stringenta problema a omului, este gasirea nemuririi si a rezistentei in fata microbilor, apoi va putea sa faca ce doreste, in eternitate.  ;)

#101
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cum această arie este și de filozofie, vă rog creați un topic nou când aveți un subiect încă inexistent pe arie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate