Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Filozofia

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#73
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View PostGOC, on Aug 21 2008, 00:15, said:

Si cu acestea, ai spus tot ce trebuia spus (acum cand ma uit la profil vad ca ai 15 ani - I shoud've known....  :nonobad: ).... Asadar, la fel ca Nonconformistul (mai nou, expert de recunoastere internationala in domeniul numerelor prime - si nu numai!), esti un geniu revolutionar, capabil sa se opuna descoperirilor stiintifice recente - multe deja la baza unor tehnologii indispensabile vietii moderne - pentru ca "nu-ti place ideea"...

Cat priveste raspunsul meu, am spus ca nu sunt un expert in Big Bang, am atras doar atentia asupra faptului ca dezechilibrul mare de azi poate fi generat de un dezechilibru initial inifinitezimal, nu trebuie sa-ti imaginezi ca inca de la Big Bang erau vrafuri de materie in plus. Daca vrei o discutie serioasa de la experti cu privire la teoriile curente cu privire la acest dezechilibru, mi-e teama ca 2-3 cautari pe Google te vor convinge ca subiectul este inaccesibil cuiva cu cunostiintele tale pre-liceale.
Iarasi, tot rau si tot in plus!

Nonconf. isi cauta convingerea ca e Dumnezeu! Sa excludem te rog.

Eu nu am zis ca ma opun descoperirilor stiintifice, ceva vad ca nu merge de nu intelegi! Mie doar nu-mi place ideea, nu am zis ca nu e corecta!

Puteai simplu sa zici, habar nu am!

Cu respect! Majoritatea trec prin facultati ca vantul, nu ii condamn traim in epoca vitezei! ;)

#74
voulpoiu

voulpoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.08.2007
De la filozofie s-a ajuns la Dumnezeu?

#75
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postvoulpoiu, on Aug 21 2008, 00:35, said:

De la filozofie s-a ajuns la Dumnezeu?
Se numesc intrebari existentiale, pe undeva pe acolo!

#76
Nonconformistul

Nonconformistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.08.2008

View Postvoulpoiu, on Aug 21 2008, 01:35, said:

De la filozofie s-a ajuns la Dumnezeu?
Care este problema fundamentala a filozofiei?


View Postvoulpoiu, on Aug 21 2008, 01:35, said:

De la filozofie s-a ajuns la Dumnezeu?
Daca ai citi cu atentie toate postarile nu ai pune intrebarea asta.Daca poti combate logic Teoria Creationista nu inteleg de ce nu o faci?!?!???Vreau sa ne dai raspunsuri si sa pui intrebari logice si decente ca sa ne lamuresti.

View PostReVaNgEr, on Aug 21 2008, 01:30, said:

Iarasi, tot rau si tot in plus!

Nonconf. isi cauta convingerea ca e Dumnezeu! Sa excludem te rog.

Eu nu am zis ca ma opun descoperirilor stiintifice, ceva vad ca nu merge de nu intelegi! Mie doar nu-mi place ideea, nu am zis ca nu e corecta!

Puteai simplu sa zici, habar nu am!

Cu respect! Majoritatea trec prin facultati ca vantul, nu ii condamn traim in epoca vitezei! ;)
Imi place cum gandesti!Imiplace cum combati!Ateii nu stiu sa combata Teoria Creationista si cand ii intrebi ei citeaza din 'bibliile" pe care tot ei le radiaza,le modifica sau adauga ceea ce le-ar place lor ca big-bang sa sune frumos.Tu ce convingere iti cauti?
Daca teoria big-bang este adevarata atunci ar trebui sa ne spuna adeptii acestei teorii cum de a ajuns materia in situatia de big-bang?

#77
XTLAN

XTLAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 02.06.2008
Intrebarea este
"Ce rost au toate astea?"


#78
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
@XTLAN - Tocmai ai pus o intrebare fundamentala in filozofie. ;)
-

View PostNonconformistul, on Aug 13 2008, 06:49, said:

Filozofia idealista nu neaga existenta materiei ci faptul ca ea ar putea exista de la sine fara ca aceasta sa fie sustinuta de o forta nevazuta care la randul ei a fost creata de o Forta Supranaturala care de fapt este si Cauza Principala Primordiala a tuturor celor vazute si nevazute.
Nu chiar. Ce spui tu e valabil pentru idealismul monist gen Leibniz, poate si Aristotel (desi nu a fost propriu-zis "idealist"). Exista si idealism non-teist, de ex. idealismul subiectivist, care afirma existenta datului doar in raport cu subiectul cunoscator (Fichte si mai inainte Berkeley cu "esse est percipi", Locke etc), asta pe langa idealismul transcedental de tip kantian/neokantian. De fapt de la problematizarea subiectului cunoscator a lui Berkeley i se trage si lui Kant.

Edited by sexterminator, 26 August 2008 - 16:37.


#79
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostXTLAN, on Aug 26 2008, 14:41, said:

Intrebarea este
"Ce rost au toate astea?"
niciunul, noroc că nu se consumă hârtie pentru asta, că s-ar tăia copacii d-aiurea (nu că nu s-ar tăia pentru o grămadă de șituri maculaturistice)

m-ați înnebunit de vreo dooj de posturi cu E=mc² și "filozofia" din spatele formulei ăsteia, barem dacă era vorba de vreo dezintegrare ceva, era mai nimerită, da așa :huh:

#80
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postgtk, on Aug 8 2008, 22:10, said:

ce cauta topicul asta pe aria "stiinta"? :rolleyes:

si un mic "ontopic": problem afundamentla a filozofiei e ca nu reprezinta altceva decat parerile(despre diverse a) unor indivizi, in mod subiectiv...


Filozofia este o știință despre neștiință. De aceea sunt atâtea întrebări la care oamenii de știință filozofi încearcă să găsească răspunsuri...

Edited by Bebeluska, 26 August 2008 - 17:25.


#81
Nonconformistul

Nonconformistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 08.08.2008

View PostXTLAN, on Aug 26 2008, 14:41, said:

Intrebarea este
"Ce rost au toate astea?"
Adica cum "Ce rost au toate astea?"Ce rost are intrebarea ta:"Ce rost au toate astea?"?

#82
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006

View PostBebeluska, on Aug 26 2008, 18:25, said:

Filozofia este o știință despre neștiință. De aceea sunt atâtea întrebări la care oamenii de știință filozofi încearcă să găsească răspunsuri...
:) Nu exista oameni de stiinta filozofi (decat accidental), filozofia nu e o stiinta. Singurele ramuri din filozofie care se intersecteaza cu stiinta sunt logica si epistemologia/gnoseologia/teoriile cunoasterii.
E-adevarat, ele fundamenteaza paradigmele si teoriile stiintifice in sine.

In final, cum zicea un individ mai demult, in extenso totul e filozofie, recunoscut sau nu.
Paradigmele stiintifice insele se bazeaza pe niste axiome de natura filozofica. Dar asta este deja alta discutie

#83
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postsexterminator, on Aug 26 2008, 20:13, said:

:) Nu exista oameni de stiinta filozofi (decat accidental), filozofia nu e o stiinta. Singurele ramuri din filozofie care se intersecteaza cu stiinta sunt logica si epistemologia/gnoseologia/teoriile cunoasterii.


Eram ironică domnule, și-i țineam isonul lui gtk. ;)

#84
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Well, in zet case, ar trebui inventat un emoticon pt asta, alfel aceste replici duce domne oamenii seriosi in oroare !
:hug:

Edited by sexterminator, 26 August 2008 - 19:31.


#85
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„filozofia nu e o stiinta” – (sexterminator)

Cum să nu fie știință? Nu este știință exactă dar este știință. Uitați-vă într-un dicționar la cuvântul „știință”. Orice ansamblu de cunoștințe se numește știință, învățătură.

#86
andi_

andi_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.08.2008
De ce a trebuit sa existe o fiinta suprema numita Dumnezeu?
Cine l-a creat pe Dumnezeu? si de ce?
Cum se poate sa existe o fiinta atotcunoscatoare......inainte de a exista ceva pe lume..........
Exista mai multe universuri? Si daca da.....atunci fiecare are Dumnezeul lui?

Edited by andi_, 26 August 2008 - 21:24.


#87
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostCBV, on Aug 26 2008, 21:28, said:

„filozofia nu e o stiinta” – (sexterminator)

Cum să nu fie știință? Nu este știință exactă dar este știință. Uitați-vă într-un dicționar la cuvântul „știință”. Orice ansamblu de cunoștințe se numește știință, învățătură.


Și cam care ar fi ansamblul de cunoștințe din filozofie?

#88
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View PostBebeluska, on Aug 26 2008, 17:25, said:

Filozofia este o știință despre neștiință. De aceea sunt atâtea întrebări la care oamenii de știință filozofi încearcă să găsească răspunsuri...
As spune ca filozofia se ocupa mai degraba cu pusul intrebarilor decat cu gasirea unor raspunsuri.

#89
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006

View PostCBV, on Aug 26 2008, 21:28, said:

Cum să nu fie știință? Nu este știință exactă dar este știință. Uitați-vă într-un dicționar la cuvântul „știință”. Orice ansamblu de cunoștințe se numește știință, învățătură.
Nene CBV, vorbim despre "stiinta de-a da lustru bun la pantofi" sau de "stiinta" sau "disciplina stiintifica", ce presupune un obiect clar si distinct de cercetare sistematica si riguroasa, pe baza unei metode stiintifice ?...

Edited by sexterminator, 26 August 2008 - 22:39.


#90
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Domnule, care semnați sexterminator, nu mă luați pe mine cu „nene”. Vă rog mult! Ca să ne păstrăm în termeni civilizați. Există: „științele exacte” și „umanioarele”, adică „științele umaniste”. Dacă dați o căutare, pe Google, la „științele umaniste”, veți găsi că filosofia aparține științelor umaniste. Asta am spus și n-am motive să accept părerea dvs. pur subiectivă. Vă privește ce credeți, dar nu vă lansați părerile ca fiind adevăruri.

Edited by CBV, 27 August 2008 - 08:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate