Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Plata prin ORDIN DE PLATA

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.717
  • Înscris: 11.01.2005
Am de achitat o suma de bani intr-un cont IBAN de persoana juridica, afiliat la o banca din Romania.
Singurele modalitati oferite sunt ORDIN DE PLATA sau MANDAT POSTAL.
Doresc sa evit plata prin mandat postal, datorita taxei de 1% din valoare + 2.5 RON (taxa fixa)
Ma intereseaza sa achit pe cat posibil exact acea suma, fara alte comisioane sau taxe suplimentare.

Cum fac, pentru ca sa presupunem ca nu detin un cont bancar la nici o banca ?

Pot sa merg la ghiseul bancii unde persoana juridica are deschis contul si platesc prin OP ?

Pot sa merg la ghiseul oricarei alte banci din RO si sa dau contul IBAN si suma de bani pentru virare ?

Cum se face (comision cat mai mic, spre 0) ? Mersi !

#2
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.615
  • Înscris: 20.09.2006

 vladut_v, on Aug 7 2008, 22:13, said:

Am de achitat o suma de bani intr-un cont IBAN de persoana juridica, afiliat la o banca din Romania.
Singurele modalitati oferite sunt ORDIN DE PLATA sau MANDAT POSTAL.
Doresc sa evit plata prin mandat postal, datorita taxei de 1% din valoare + 2.5 RON (taxa fixa)
Ma intereseaza sa achit pe cat posibil exact acea suma, fara alte comisioane sau taxe suplimentare.

Cum fac, pentru ca sa presupunem ca nu detin un cont bancar la nici o banca ?

Pot sa merg la ghiseul bancii unde persoana juridica are deschis contul si platesc prin OP ?

Pot sa merg la ghiseul oricarei alte banci din RO si sa dau contul IBAN si suma de bani pentru virare ?

Cum se face (comision cat mai mic, spre 0) ? Mersi !
Depinde de banca. Nu o sa faci un Ordin de Plata (asta faci dar daca faci un transfer bancar dintr-un cont in altul) ci o Foaie de Varsamant. Te duci la ghiseuul bancii la care cel caruia vrei sa-i faci plata are contuil si ii spui Doamnei/Domnisoarei ca vrei sa faci o plata in contul X al persoanei juridice Y. O sa compeltezi un formular (in general) unde o sa scrii detaliile beneficiarului, datele despre plata (ce reprezinta), suma...si gata. In general comisioanele sunt infime si tot in general se deduc din suma platita 9adica tu platesti 10 lei iar in cont o sa ajunga 9.5 lei, 0.5 lei fiind comisionul bancii care se va regasi pe extrasul de cont al beneficiarului)

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.828
  • Înscris: 14.06.2006
Nu știu să ia cineva comision la depunere în cont la ghișeu. Ar fi prea de tot... un comision la depunere, altul la retragere...
La transfer între conturi da, dar nu este cazul tău.

#4
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.068
  • Înscris: 21.10.2005
de preferat sa te duci la aceeasi banca la care e deschis si contul unde vrei sa depui
mie pentru 150 ron mi-a luat comision de 1 ron (eu persoana fizica, destinatarul persoana juridica)

nu se ia comision de depunere decat daca esti titularul contului

#5
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.717
  • Înscris: 11.01.2005

 subarufan, on Aug 7 2008, 22:27, said:

Depinde de banca ...


Am patit sa doresc sa achit o factura Vodafone intr-o sucursala OTP Bank. Nu am reusit pentru ca nu am cont acolo !!! E tot o plata intr-un cont, gresesc ? La Banca Transilvania, merge fara probleme, spre exemplu ...

In cazul pentru care am deschis topicul e vorba de un IBAN al Volksbank ... spre sa nu am probleme la depunere (varsare) sau ce o fi, doar pentru faptul ca nu am un cont bancar, nici la ei, nici la altii ...

Suma pe care o depun trebuie sa ajunga integral in contul persoanei juridice. De asemenea sper sa fiu instiintat de comisionul care inteleg ca se retrage automat, pentru a putea adauga si contravaloarea comisionului ...

Inca un exemplu, BCR sau BRD, nu mai stiu exact, percepe comision la alimentarea unui card de debit de la ei .. pai e posibil asa ceva ? Din aceste motive nu ma mira nimic ...

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.112
  • Înscris: 24.02.2006
Vodafone nu are cont la OTP, dar are la Banca Transilvania. Din cauza asta la BT ai putut plati direct la ghiseu, pe cand la OTP ti-au cerut sa ai cont (ei urmau sa faca un transfer catre un cont Vodafone de la alta banca). Uita-te pe spatele facturii de la Vodafone, sunt scrise acolo bancile la care are cont.


pt banii pe care trebuie sa-i achiti, du-te la o sucursala Volksbank si intreaba acolo ce trebuie sa faci. La majoritatea bancilor nu o sa ti se perceapa nici un comision, dar e mai sigur sa intrebi la ghiseu inainte.

#7
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.717
  • Înscris: 11.01.2005
Plata s-a efectuat fara probleme direct la ghiseul bancii la care persoana juridica are cont, in numerar, comision 0, prin completarea unui document de depunere !

Editat de vladut_v, 08 august 2008 - 16:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate