Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Cum va aranjati cartile in biblioteca?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#19
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 343
  • Înscris: 27.11.2008
le asez si dupa marime,dar incerc sa fie si din aceeasi colectie(BBT,romanul sec 20,etc).

#20
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.549
  • Înscris: 05.01.2007
eu cred ca am sa le scot pe toate si am sa le pun la loc la intamplare... :lol:

#21
WackoJacko

WackoJacko

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 260
  • Înscris: 15.04.2009

View PostRules_suck, on Jul 28 2008, 00:25, said:

Voi cum va aranjati cartile in biblioteca? Tineti cont si de informatia pe care o cuprind sau daca continutul este contrat opus? Mie parca imi e cam greu sa asez o carte de Bakunin langa Mein Kamph [asta daca le aranjez pe arie] sau sa pun cartea de pilde langa cea de bancuri despre sex [daca le aranjez dupa format]. Voi cum faceti? :)



it seems you have a big library. pot sa iti recomand sa termini randurile cu carti ce asteapta sa fie citite.

#22
unzvon

unzvon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 13.01.2008
Le aranjez in functie de colectie/editura
Nu este prea "estetic" sa asez un Eminescu in colectia Biblioteca pentru toti langa o editie Princeps.

#23
vruf

vruf

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 06.02.2009
Nu am foarte multe care sa fie doar ale mele, dar cele care sunt (40-50) sunt puse pe rafturi in functie de gen (Fantasy, SF, Politiste) si fiecare raft este aranjat in functie de marime si apoi colectie (arata destul de bine)

#24
OitaNeagra

OitaNeagra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 210
  • Înscris: 25.06.2009
Eu le aranjez dupa ordinea alfabetica a autorilor. Asa stiu ca nu stau 5 ani sa caut o carte. Ce-i drept arata cam urat pentru ca nu au aceeasi marime..

Editat de OitaNeagra, 11 iulie 2009 - 15:45.


#25
devona

devona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 28.06.2008
O parte le aranjez așa: clasicii ruși pe un rând, cei francezi pe altul, literatura română pe altul etc. Cele de istorie pe alte rânduri, în funcție de subiectul pe care îl abordează.
Cele de psihologie, la fel. SF-ul pe un rând, cele horror pe un rând. Restul de beletristica contemporană, indiferent de unde provine, pe aceleași rânduri, mai ales că multe sunt din aceeași colecție, de la aceeași editură și așa arată cel mai bine.

Editat de devona, 12 iulie 2009 - 01:38.


#26
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.688
  • Înscris: 23.04.2006
Avand in vedere ca s-au schimbat cateva chestii prin casa, trebuie sa scot toate cartile de la locul lor si sa le rearanjez.
Inca nu am gasit modalitatea perfecta. Dupa editura? Ar fi prea monoton. In functie de subiect nu merge ca nu am o colectie prea impresionanta. Dupa marima ar fi interesant cred, caci cartile vor fi din edituri diferite, deci biblioteca va fi mai animata
Grea decizie :)

Editat de [ady], 12 iulie 2009 - 11:11.


#27
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.035
  • Înscris: 10.07.2006

View PostLaberta, on 4th August 2008, 09:03, said:

Eu le aranjez dupa culori!

Si eu :). Cele portocalii au prioritate.

#28
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 273
  • Înscris: 28.01.2007
Mai nou, dupa colectie :)

#29
Adrian13

Adrian13

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 262
  • Înscris: 27.05.2006
Eu le aranjez dupa marime si colectie.De ex.BPT vechi pentru ca sunt mai mici pe un raft,cele noi mai mari pe alt raft.

#30
T-rex92

T-rex92

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 22.07.2007
Dupa colectie sau serie,in general cele mai mari in fata si cele mai mici in spate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate