Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto
 La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin
 Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire
 

Casa de vacanta din barne semirotunde.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
81 răspunsuri în acest subiect

#19
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
foarte fain lucrata. Costuri estimate la rosu?

#20
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 07.08.2003
Ai primit vreun pret la spuma poliuretanica? Eu m-am speriat cand am vazut ce scoruri sunt...

#21
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Salut, un nume de firma si un pret, eventual si planurile casei sa ne facem o idee ? Daca nu se poate raspunde pe topic, macar pe privat :).

Ma intereseaza si pe mine ideea de a face o casa din lemn, in Botosani.

#22
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 15.07.2008

View PostBogdexpas, on Aug 26 2008, 19:40, said:

Parchetul si modul de montare al acestuia nu intra in contract. in desen este numai informativ. Casa are fundatie plina (fara beci). Voi turna o sapa de egalizare si nu cred ca voi avea nevoie de armatura. Sub placa am pus umplutura, apoi piertis, si folie de hidroizolatie. Deja in a patra zi sunt la mansarda, cu dusumeaua batuta si panourile de compartimentare puse in pozitie. Se pun grinzile de pod acum. Revin cu ceva poze proaspete...
Se prea poate. in a 6-a zi casa a fost acoperita cu tigla de tabla si cu veluxurile montate. acum au plecat oamenii acasa si se intorc marti sa continue (inca 3 zile). Mai au de facut:
-montat sticla termopan in rame (este adusa deja)
- lacuit interior-exterior
-tras instalatia electrica
tras tevile de scurgere in cele 2 bai plus locul de gatit
montat scara interioara (este deja lacuita)
Ca bonus, din materialele ramase vor face o terasa de lemn de aprox 15 mp pe care o voi acoperi cu prelata-rulou. Am poze in aparatul foto dar nu le-am descarcat inca.

View Postbarbarian, on Aug 27 2008, 17:13, said:

ptiu, ptiu sa nu-i fie de deochi.  :D ca repede se mai ridica. musai sa-i pui o funda rosie ca poate se gaseste vreunul sa ti-o deoache din cei care se chinuie de luni intregi sa-si ridice o casa din betoane si caramizi.  :bigwhitegrin: .in alta ordine de idei, de ce vrei sa pui rigips la interior?! parerea mea e ca risti sa iti iasa o struto-camila. fa un efort si pune si lambriu de lemn la interior. cu nimic de pe lumea asta nu se compara un interior din lemn, emana atata caldura, iti da un sentiment de acasa, ce mai. poate imi spui si la cati km de buc. este cabana, ai zis tu ceva insa nu mai stau sa caut pe net vreo harta. bafta !
Rigipsul va fi doar pe pereti. Tavanul este de lambriu, cu grinzi aparente (vezi poza). Locatia este la 97 km din fata blocului meu din Militari, in comuna Dumbravesti (PH - la 18 kn de Slanic).

View PostTarzy, on Aug 27 2008, 17:23, said:

daca se poate aici daca nu eventual pe PM

cum se cheama firma din Cluj?

ei fac si punerea in opera?

multumesc

Firma se numeste Soto SRL, din Huedin. Montajul este total al lor.

View Postdzamars, on Aug 29 2008, 13:55, said:

Salut, un nume de firma si un pret, eventual si planurile casei sa ne facem o idee ? Daca nu se poate raspunde pe topic, macar pe privat :).

Ma intereseaza si pe mine ideea de a face o casa din lemn, in Botosani.

Am atasat doua planse pentru exemplificare (nu sunt din PAC, dar asa va fi casa). Cat despre pret, te rog sa nu te superi dar nu il voi spune. Si nici nu ar fi relevant, deoarece si-au schimbat preturile (eu am incheiat contractul in Martie), si conteaza foarte mult si complexitatea lucrarii. nu stiu cum este regula cu numele firmelor...,dar deja am pus numele pe forum. Sper ca nu am gresit fata de moderatori.

View PostRamsesII, on Aug 29 2008, 09:05, said:

Ai primit vreun pret la spuma poliuretanica? Eu m-am speriat cand am vazut ce scoruri sunt...
Face parte din contract, deci nu stiu pretul. Toate materialele au fost aduse de constructor.

Fișiere atașate



#23
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 15.07.2008

View Postcgrosu, on Aug 26 2008, 21:34, said:

esti nominalizat la titlul 'casa intr-o saptamana, vis sau realitate?'
spor!
Atasez poze cu lucrarea asa cum arata dupa aproape 6 zile (lumina) de lucru. Cred ca nominalizarea este corecta... :rolleyes: Astazi sosesc mesterii din nou sa finalizeze ce mai este in contract. La sfarsitul saptamanii va fi lacuita, si va avea si o terasa atasata..

Fișiere atașate



#24
Strange

Strange

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 26.05.2003
Bravo! Iese super!

Editat de Strange, 02 septembrie 2008 - 10:15.


#25
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 15.07.2008

View PostStrange, on Sep 2 2008, 11:11, said:

Bravo! Iese super!
Multumesc! mai am multe de facut ca sa fie asa cum imi imaginez. Constructorul mi-a dat niste idei super de amenajare a gradinii.

#26
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 15.07.2008
Revin cu ceva poze din a doua saptamana de lucru. Geamurile sunt montate (parte provizoriu, pana se pune rigipsul, iar parte definitiv, unde rigipsul s-a pus deja). Sistemul este foarte simplu, fiind din 2 bucati, cu rama exterioara si interioara, nu mai ai treaba cu taiatul rigipsului " la arta" (rama interioara acopera rigipsul si se "aseaza pe el). La fel si usile. Toate geamurile si usile exterioare au chedere exact ca tamplaria termopan. Lambriurile sunt deja lacuite, precum si exteriorul casei. Mi-au montat si scara interioara. terasa-bonus este si ea la locul ei. Scurgerile la bai sunt instalate, iar sapele turnate. Astazi pleaca. Vor reveni cu 3 geamuri care au fort taiate prea scurt de cei de la termopane.

Fișiere atașate



#27
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.099
  • Înscris: 22.06.2004
arata superb. poti pune preturi inclusiv teren? imi place cum gandesti, succes la casa

#28
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 15.07.2008

View Postconu71, on Sep 8 2008, 11:26, said:

arata superb. poti pune preturi inclusiv teren? imi place cum gandesti, succes la casa
Terenul a costat 4Euro/mp, dar a fost intravilan arabil. L-am scos pe tot din circuitul agricol acum. Cat despre restul (casa) am estimat ca ma va costa nu mai mult de 50 K euro la gata (la cheie). Nu te supara ca nu pot pune pretul platit constructorului, dar am o clauza de confidentialitate a contractului (oricum mi-a spus ca a mai crescut preturile intra timp). Proprietarul firmei vine si lucreaza cot-la-cot cu oamenii. Asta este a 9-a cabana pe care o construieste anul acesta iar totalul depaseste 200 de unitati (mai are 3 de construit anul asta, si deja contracte pentru anul viitor). In contract intra toata lucrarea exceptand finisajele, gresia-faianta, incalzirea si circuitul de apa interior. Deci nu am preturi pe materiale/etape. Ei au adus totul. Fundatia am facut-o separat (fiind departe de Cluj, au spus ca nu fac si fundatia), dar mi-au dat toate indicatiile necesare (schite, planuri, etc).
Am mai atasat o poza cu fatada (intrarea principala).

Multumesc de urari.

Fișiere atașate



#29
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.649
  • Înscris: 28.11.2001
chiar frumos

simplu si eficient

in sfarasit un jurnal de casa unde nu am vazut plangeri .....

@Bogdexpas - felicitari ptr casuta, sa-o stapanesti sanatos

te asteptam in continuare cu "finisaje" .... solutia de incalzire cred ca e cea mai interesanta

#30
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTarzy, on Sep 8 2008, 12:35, said:

chiar frumos

simplu si eficient

in sfarasit un jurnal de casa unde nu am vazut plangeri .....

@Bogdexpas - felicitari ptr casuta, sa-o stapanesti sanatos

te asteptam in continuare cu "finisaje" .... solutia de incalzire cred ca e cea mai interesanta
Multumesc.
Voi reveni. Din pacate am inceput serviciul si am s-o las "mai moale". Data viitoare cand merg acolo voi face si niste poze de detaliu.

#31
ploiesti08

ploiesti08

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 07.10.2008

View PostBogdexpas, on Sep 8 2008, 12:29, said:

Terenul a costat 4Euro/mp, dar a fost intravilan arabil. L-am scos pe tot din circuitul agricol acum. Cat despre restul (casa) am estimat ca ma va costa nu mai mult de 50 K euro la gata (la cheie). Nu te supara ca nu pot pune pretul platit constructorului, dar am o clauza de confidentialitate a contractului (oricum mi-a spus ca a mai crescut preturile intra timp). Proprietarul firmei vine si lucreaza cot-la-cot cu oamenii. Asta este a 9-a cabana pe care o construieste anul acesta iar totalul depaseste 200 de unitati (mai are 3 de construit anul asta, si deja contracte pentru anul viitor). In contract intra toata lucrarea exceptand finisajele, gresia-faianta, incalzirea si circuitul de apa interior. Deci nu am preturi pe materiale/etape. Ei au adus totul. Fundatia am facut-o separat (fiind departe de Cluj, au spus ca nu fac si fundatia), dar mi-au dat toate indicatiile necesare (schite, planuri, etc).
Am mai atasat o poza cu fatada (intrarea principala).

Multumesc de urari.

Salut si felicitari!
Poti sa ne spui cum se numeste firma care te-a ajutat in aventura?

#32
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.078
  • Înscris: 12.11.2006
Felicitari pentru casa.

Cinste constructorului. :)

#33
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 04.02.2003

View Postploiesti08, on Oct 7 2008, 12:14, said:

Salut si felicitari!
Poti sa ne spui cum se numeste firma care te-a ajutat in aventura?

Daca te interesa subiectul si citeai cateva posturi mai sus gaseai si numele firmei.
De data asta, uite aici: "Firma se numeste Soto SRL, din Huedin. Montajul este total al lor."

#34
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdacadrean, on Oct 7 2008, 15:34, said:

Felicitari pentru casa.

Cinste constructorului. :)

Multumesc!
Am avut si cateva "surprize"... De exemplu au uitat sa-mi aduca si sa-mi monteze la ferestre aparatorile de ploaie (acel "cozoroc" ce nu lasa apa sa se prelinga de pe geam printre toc si fereastra), precum si izolarea ramelor exterioare a geamurilor pentru evitarea prelingerii apei de pe pereti pe sub rama de geam (modul de montaj al geamurilor este cu rama exterioara aparenta). Norocul face ca am fost acolo sambata, a plouat si am vazut despre ce este vorba. I-am explicat omului fenomenul si el a recunoscut ceea ce am descris mai sus. Vine si remediaza saptamana asta.. (are o alta lucrare prin Brebu).

#35
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 20.09.2007

View PostBogdexpas, on Oct 7 2008, 16:53, said:

Multumesc!
Am avut si cateva "surprize"... De exemplu au uitat sa-mi aduca si sa-mi monteze la ferestre aparatorile de ploaie (acel "cozoroc" ce nu lasa apa sa se prelinga de pe geam printre toc si fereastra), precum si izolarea ramelor exterioare a geamurilor pentru evitarea prelingerii apei de pe pereti pe sub rama de geam (modul de montaj al geamurilor este cu rama exterioara aparenta). Norocul face ca am fost acolo sambata, a plouat si am vazut despre ce este vorba. I-am explicat omului fenomenul si el a recunoscut ceea ce am descris mai sus. Vine si remediaza saptamana asta.. (are o alta lucrare prin Brebu).

Bun. Si daca nu observai si nu te pricepeai sa zici ce i-ai zis? Nu mai recunostea nimic si te lasa asa, c-asa-i romanu' (chiar si din Cluj - ca acolo cica sunt mai seriosi).
E totusi o realizare sa poti sa faci si proiectul si constructia in juma de an.
Bravo si felicitari! S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! Mai ramane sa fie gata si autostrada, ca e o aglomeratie pe DN1...

Editat de griegut, 07 octombrie 2008 - 16:35.


#36
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.330
  • Înscris: 30.09.2007
Să o stăpîniți sănătoși și să vă bucurați de ea! (cu toții... că văd o mulțime de dormitoare :naughty: )

Ce material ați hotărît să folosiți pentru pardoseala de la parter?
Dacă ai, poți să pui mai multe poze cu structura pereților și a tavanelor?

Poți să spui pentru ce are acoperișul acest decupaj? La o primă vedere, parcă ar fi pentru un coș de fum, dar totuși, din schițele postate, coșul șemineului se află în interiorul casei (în dreapta ușii care dă pe terasă).
Fișier atașat  Ispas_001.jpg   90,11K   224 download-uri


View PostBogdexpas, on Oct 7 2008, 15:53, said:

[...] Am avut si cateva "surprize" [...]
Te rog să ne arăți cum a rezolvat aceste probleme. Mor de curiozitate! :P


View Postdzamars, on Aug 29 2008, 12:55, said:

[...] Ma intereseaza si pe mine ideea de a face o casa din lemn [...]
Depinde și de destinația casei! ;) După cum se poate vedea, aceasta este o casă de vacanță. ;)

Editat de raduk, 07 octombrie 2008 - 17:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate