Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Casa de vacanta din barne semirotunde.

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008

 raduk, on Oct 20 2008, 14:07, said:

Dacă grosimea șapei nu intră în discuție, parchetul nu va spune  :P  "NU" nici la o șapă de egalizare, doar că ea trebuie turnată de cineva care să știe, să vrea și să poată face o treabă bună. ;)

"on a second thought".. deoarece as vrea sa fac lucrarea singurel (nu numai din cauza de bani dar ca sa"simt" pana la capat ca este casa mea, m-am gandit (vazand o solutie prezentata in alt topic) sa abordez rezolvarea astfel:
- rigle de 3 cm grosime/6 cm latime prinse pe placa fie in dibluri, autoforante sau cu montagekit la distanta de max 400 mm,
- vata minerala de 5 (va fi un pic presata!) sau polistiren extrudat de 3 (CARE SOLUTIE ESTE MAI BUNA?- aceasta este intrebarea!),
- folie anticondens,
- OSB de 2cm (intretesut, cu rosturi de 2-5 mm chituite cu silicon)
- parchetul laminat.
Din punctul de vedere al realizarii, este mai usor decat sa torn sapa, indiferent de tipul sapei (riglele se pot pune dintr0o bucata deoarece camerele au 3x2.80 metri). Intrebarea ar fi cat de eficienta este aceasta izolatie?
Multumesc

#74
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Bogdexpas, on Oct 22 2008, 13:56, said:

[...] o solutie prezentata in alt topic [...]
Și pe topicul tău există această variantă: http://forum.softped...m...t&p=5376630 la punctul (3).

 Bogdexpas, on Oct 22 2008, 13:56, said:

[...] Intrebarea ar fi cat de eficienta este aceasta izolatie? Multumesc.
Cam la fel cu varianta XPS + șapă. Vata de sticlă și polistirenul au cam aceeași conductivitate termică, dar vata are "probleme" cu apa și polistirenul cu focul. Așa că alegerea îți aparține (pentru camerele de sus, alegerea este simplă: vata).

Edited by raduk, 22 October 2008 - 14:13.


#75
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008

 raduk, on Oct 22 2008, 15:07, said:

Și pe topicul tău există această variantă: http://forum.softped...m...t&p=5376630 la punctul (3).


Cam la fel cu varianta XPS + șapă. Vata de sticlă și polistirenul au cam aceeași conductivitate termică, dar vata are "probleme" cu apa și polistirenul cu focul. Așa că alegerea îți aparține (pentru camerele de sus, alegerea este simplă: vata).

Multumesc. Ma voi duce probabil pe polistiren. pentru camerele de sus am deja vata si dusumea montata, deci va fi mai simplu...

#76
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 septimiu80, on Oct 15 2008, 20:43, said:

nu obtii o suprafata potrivita pentru laminat din lipirea extrudatului.
de sapa armata nu scapi peste extrudat.
"un compromis": dusumea oarba pe rigle de 5cm si osb de 15 si peste laminatul. ai avantajul ca poti folosii polistiren normal. pui riglele la 40 de cm si, le prinzi cu dibluri din 40 in 40 si le reglezi cu niste pene si putin adeziv, ca sa nu se lase, peste care prizi osb-ul cu suruburi.
e cea mai rapida varinata, si este "uscata", nu necesita timp de uscare a sapei etc.
si aici aveai solutia.....

ca practica generala, vata e mai buna in cazul tau pentru ca polisitrenul tinde sa electrizeze si cum se electrizeaza si folia de sub laminat, vata este mai buna.
de izolat izoleaza mai bine decat 5cm de polisiren  sub placa de beton, indferent daca pui polistiren sau vata. In cazul in care iz era sub placa de beton tu incalzeai si betonul din placa, de aceea e mai bine, ca sa nu mai zica raduk ca sunt confuz ;)

Edited by septimiu80, 22 October 2008 - 22:25.


#77
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 septimiu80, on Oct 22 2008, 23:20, said:

[...] In cazul in care iz era sub placa de beton tu incalzeai si betonul din placa, de aceea e mai bine [...]
Și inerția termică este bună din cînd în cînd... ce-i drept, mai mult la o locuință permanentă decît la una de vacanță. ;)

#78
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006

 raduk, on Oct 22 2008, 14:07, said:

Vata de sticlă și polistirenul au cam aceeași conductivitate termică, dar vata are "probleme" cu apa și polistirenul cu focul. Așa că alegerea îți aparține (pentru camerele de sus, alegerea este simplă: vata).
De ce la camerele de jos ar fi o problema cu vata minerala ?
E mai probabil sa ajunga apa la ea ?   Ce se intampla cand ajunge apa la vata ?

Trebuie folie anticondens peste vata minerala la pardosea si daca se pun podele (pardosea din scandura de lemn masiv) ?
Nu respira suficient ca sa ramina uscata ?

#79
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Morosanul, on Oct 23 2008, 10:42, said:

De ce la camerele de jos ar fi o problema cu vata minerala? [...]
Nu este nici o problema la camerele de jos. Problema apare la utilizarea polistirenului la camerele de sus, datorită necesității unei izolări fonice cît mai bune.


 Morosanul, on Oct 23 2008, 10:42, said:

[...] Ce se intampla cand ajunge apa la vata? [...]
Vata udă își pierde din proprietățile izolatoare.


 Morosanul, on Oct 23 2008, 10:42, said:

[...] Trebuie folie anticondens peste vata minerala la pardosea si daca se pun podele (pardosea din scandura de lemn masiv)? [...]
Este mai bine să pui folie. Motivul? vezi răspunsul de mai jos.


 Morosanul, on Oct 23 2008, 10:42, said:

[...] Nu respira suficient ca sa ramina uscata?
De ce să te chinui să usuci vata cînd este mai ușor să eviți umezirea ei? ;)

#80
adypompy

adypompy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.09.2008

 dzamars, on 29th August 2008, 12:55, said:

Salut, un nume de firma si un pret, eventual si planurile casei sa ne facem o idee ? Daca nu se poate raspunde pe topic, macar pe privat :).

Ma intereseaza si pe mine ideea de a face o casa din lemn, in Botosani.
in localitatea Pojorita jud.Suecava gasesti firma MADERAS DE BUCOVINA care face asa ceva.daca te intereseaza am si un nr de tel

#81
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008
Nu am mai scris demult. Adevarul ca evolutia este destul de inceata, deoarece este un proiect pur personal care ma tine ocupat in weekenduri. M-am hotarat sa mai pun totusi niste poze cu stadiul actual. Pe de alta parte, solutia lemnului masiv a fost super pentru casa de vacanta. Chiar fara incalzire (acum instalez panourile infra), in vremurile cele mai reci din toamna asta am gasit 15 grade in casa. 2 lucruri interesante (zic eu...) si mai putin "obisnuite" sunt in poze:
- jgheaburi din aluminiu vopsit in camp electrostatic, formate la fata locului ("masinuta" si procesul este patentat in USA), pe lungimea necesara (pana la max. 40 metri liniari);
- panouri de incalzire radiante in infrarosu.

Attached Files



#82
am_popescu2000

am_popescu2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2009
Pana la urma cum te-ai descurat cu constructorul. Ai incheiat cu bine cu el?
Am construit si eu in 2011 cu el tot o casa de vacanta, insa mi-am luat o mare teapa. SOTO srl Huedin este o firma fantoma si depinde de un singur om, Gavrila (Gabi) Tomos.
Mi-a stricat toata vara, insa si treaba a facut-o de mantuiala. De un an si ceva nu reusesc sa-l conving sa faca receptia si stie de ce nu se prezinta, pt. ca nu a respectat contractul.
Mi s-a plans in faza incipienta ca nu prea reuseste sa incaseze ultimele transe de plati de la beneficiari, insa nu am facut legatura . Acum stiu, din pacate pe pielea mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate