Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

Casa de vacanta din barne semirotunde.

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008
Salut!
Se pare ca "odiseea" construirii unei case nu este o legenda deloc. Am sa incerc sa impartasesc in a mea. Totul a inceput anul trecut cand am refinantat un credit de nevoi personale si m-am "trezit" ca am la dispozitie 27 mii Euro. Dupa indelungi discutii am stabilit (in familie) ca cel mai bun lucru ar fi sa facem o investitie imobiliara. hotararea fiind luata, am trecut la faza urmatoare, si anuma gesirea obiectului investitiei. In prima faza am vrut sa luam un teren in jurul Bucurestiului, in suprafata de pana la 1000 mp, cu constructia pe el (am spus ca nu avem timp de construit o casa). Dupa mai multe vizionari amagitoare (stiti si voi: "In afara-i vopsit gardul, inauntru leopardul"), ne-am schimbat optiunea catre un teren pe care sa construim noi de la 0. Si am gasit un teren in Prahova (intravilan arabil) de care ne-am indragostit la prima vedere, asa ca am perfectat actele in 2 saptamani (proprietarii nu au acceptat avans deoarece se "prajisera" cu altii).
tin sa precizez ca pe acea vreme NU STIAM NIMIC despre ce inseamna sa construiesti o casa. Asa ca am inceput "distractia".
1. Ce casa?
"De lemn" a fost tot o hotarare comuna, asa ca am inceput sa caut oferte (deja aveam ceva schite, si ma jucasem in Arhicad- P+M, 72 mp amprenta). Mi-am propus sa nu ma opresc pana cand nu gasesc cel putin 8 oferte, ceea ce am facut. Iar oferta castigatoare a venit de la o firma din Cluj. Mi s-au parut foarte seriosi mai ales ca m-au invitat sa vad lucrarile lor, iar solutia aleasa mi-a placut (exterior din barne semirotunde in nut-feder - am atasat sectiuni).
1. CU
M-am documentat inainte in L50, si pe situl Consiliului judetean, apoi m-am dus voiniceshte sa cer CU. Aveam la dosar toate actele de la cumparare. Primul "prag" de trecut: mi s-a cerut Plan de situatie si incadrare in zona (lucru care nu este prevazut de lege). Fiind insistent (si norocos, poate), am reusit sa obtin acceptul actelor cu promisiunea ca aduc acel plan. Asa ca intr-o saptamana m-am trezit cu certificatul de urbanism in mana si o lunga lista de avize culminand cu obtinerea
Acordului Unic de la Consiliu Judetean, ceea ce m-a speriat:
2. Avize
Electrica- Nicio problema. in 2 saptamani l-am avut.
Apa - idem. rezolvat intr-o saptamana;
Salubritate - inchei un contract si gata (cam piperat la cost!)
Protectia civila - de la primarie fara probleme,
Postul de politie - pe loc.
Scoaterea din circuitul agricol - eeeeiii, aici incepe un alt capitol. Ca orice om care poate, am incercat initial sa iau informatii de la distanta:
:D Prin internet: poate, dar nu de la OCPI!
-_-  Prin telefon - am primit de 2 ori 2 informatii diferite!!
Ce m-a derutat cel mai mult a fost cerinta PAC-ului. Pentru clarificare, in limbajul OCPI, acesta este "Ridicare pe suport topo" pe cate trebue sa o obtii prin intermediul unui cadartrist (practic planul de situatie cu cel de amplasament se pun pe o foaie A3 impreuna cu niste masuratori aditionale). Booon... 10 mil si 2 saptamani....
Avizul ANIF, a fost un alt "cui". Dosar, vizita pe teren, taxe, asteptare... ATENTIE: DACA TERENUL A FOST IN INTRAVILAN DINAINTE DE '91, AVIZUL ANIF NU ESTE NECESAR - ceea ce ar fi fost si cazul meu daca ma informa cineva bine si la timp.
Extrasul de CF de informare - un document care este eliberat de OCPI pentru a fi folosit de... OCPI...
3. PAC
Practic arhitectii au trebuit sa puna pe hartie ceea ce am agreat cu constructorul, ceea ce n-a fost greu. PAC simplificat, fiind mediu rural..
4. Acordul Unic
Aici este alta poveste, in special pentru o casa pe structura de lemn. ceea ce ar trebui stiut, este ca normativul P118/99 stabileste niste distante minime fata de cladirile din jur, in functie de clasa de rezistenta la foc a constructiilor. Bineinteles ca dosarul a fost respins pentru rezolvarea acestei prevederi (prin modificarea PAC).
Cu prioectul modificat, nu a mai fost nici o problema, Acordul Unic fiind eliberat. Urmeaza sa depun dosarul la primarie pentru eliberarea AC (saptamana viitoare). Iar la inceputul lunii viitoare incepe constructia. mi-am pregatit deja cortul... :D . Am sa incerc sa dau detalii de la fata locului.

Attached Files



#2
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Bine ai venit si spor la treaba!
Cat timp a durat de la eliberarea CU si obtinerea Acordului Unic.
Acordul Unic l-ai obtinut de la Ploiesti?

Scuze,am observat ca Acordul Unic l-ai scos de la C.J. Prahova.

#3
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008

 corsa, on Jul 17 2008, 15:00, said:

Bine ai venit si spor la treaba!
Cat timp a durat de la eliberarea CU si obtinerea Acordului Unic.
Acordul Unic l-ai obtinut de la Ploiesti?

Scuze,am observat ca Acordul Unic l-ai scos de la C.J. Prahova.
Multumesc. A durat 3 luni in total, dar nu am "accelerat" foarte tare. Asa cum am spus, am pierdut timp cu scoaterea din circuitul agricol (ar trebui inceputa prima, ca este de durata). Acordul Unic l-am obtinut din Ploiesti, intr-adevar. Au sedinte in fiecare Joi. Si peste tot am alergat personal. Din Bucuresti nu este prea usor...dar nu stiam pe nimeni in zona (si arhitectii sunt tot din Bucuresti).

#4
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008
Perioada intrebarilor continua. Acum ma preocupa instalatia de incalzire. Prin proiect am prevazut un semineu in livingul de la parter. ma gandesc sa instalez un semineu-centrala, tinand cont ca voi folosi casa destul de rar iarna. Pentru pastrarea unei temperaturi de "avarie" as putea pune in paralel o centrala electrica. As avea si eu 2 intrebari aici:
1. Poate cineva sa-mi dea exemple de producatori de seminee-centrale (eventual cu experiente bune-rele despre acestea)/
2. O centrala termica electrica mica (pe 220V) poate fi folosita vara pentru furnizatea ACM, fara incalzirea agentului termic din calorifere?
Va multumesc.

#5
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Pt.seminee-centrale intra pe google,dar preturile sunt destul de piperate.
Centrala electrica merge la 220V monofazat numai pana la 6 KW. Peste 6 KW trebuie trifazat.
Numai pt.apa calda vara poti sa folosesti un boiler electric , sau , un boiler electric bivalent , care sa mearga si electric,iar iarna cuplat la semineu,asa cum sunt boilerele bivalente cuplate la centralele pe lemne.
Ai rezolvat destul de rapid cu autorizatia,mai ales ca terenul a fost intravilan agricol.Probabil ca nu a fost restrictie de construire pe terenul respectiv.Eu ma lupt de vreo 9 luni cu birocratia prahoveana.
Locatia terenului unde este?
Povestea ta seamana pana la un punct cu a mea:am inceput sa caut teren in nordul Bucurestiului in zona DN 1, si pana la urma din cauza bugetului am ajuns intradevar pe DN 1, dar in Prahova.

#6
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008

 corsa, on Jul 18 2008, 12:40, said:

Pt.seminee-centrale intra pe google,dar preturile sunt destul de piperate.
Centrala electrica merge la 220V monofazat numai pana la 6 KW. Peste 6 KW trebuie trifazat.
Numai pt.apa calda vara poti sa folosesti un boiler electric , sau , un boiler electric bivalent , care sa mearga si electric,iar iarna cuplat la semineu,asa cum sunt boilerele bivalente cuplate la centralele pe lemne.
Ai rezolvat destul de rapid cu autorizatia,mai ales ca terenul a fost intravilan agricol.Probabil ca nu a fost restrictie de construire pe terenul respectiv.Eu ma lupt de vreo 9 luni cu birocratia prahoveana.
Locatia terenului unde este?
Povestea ta seamana pana la un punct cu a mea:am inceput sa caut teren in nordul Bucurestiului in zona DN 1, si pana la urma din cauza bugetului am ajuns intradevar pe DN 1, dar in Prahova.
Multumesc mult de sfaturi. Centrala electrica intentionez sa o folosesc doar pentru a-mi asigura atmosfera peste pragul de inghet (desi la drept vorbind din ce am vazut eu o casa din barne asigura constructiv acest lucru). Ma gandeam la boiler electric, nu stiam ca exista bivalent... super sfat. Terenul este dupa Plopeni catre Slanic, in Dumbravesti. A fost o curte mare pe care fostii au parcelat-o iar eu am luat partea din spate (gradina). Nu au fost probleme..., fiind in vatra satului. Are categoria lLocuinte si dotari complementare in PATJ Prahova si PUG-ul comunei. cred ca am fost norocos, pentru ca nu stiam la ce sa ma uit cand l-am luat..
Cat edspre semineu, ma gandesc sa-l cumpar direct de la sursa (din Italia de ex)... sa mai vedem..
Spor cu actele. Daca crezi ca te pot ajuta cu ceva din experienta avuta, intreaba-ma.

#7
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008
:peacefingers: Am inceput munca. Fundatia o fac in regie proprie. Am noroc cu vecinul care cunoaste lucrurile prin zona (este tatal unei prietene foarte bune). El mi-a gasit oameni seriosi.
Fiind structura usoara, tipul de fundatie ales a fost cu beton cyclopian, armat la colturi si imbinarile soclului, cu elevatie de minim 45 cm si placa armata de minim 10 cm grosime. Fundatia au sapat-o foarte repede (in 2 zile). Santurile au iesit foarte bine, fiind un pamant destul de favorabil (drepte, nu s-au "rupt" marginile nici dupa ploaie).

Attached Files



#8
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Ce este betonul "cyclopian"?

#9
grigoret

grigoret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.05.2004

 LED, on Jul 25 2008, 11:56, said:

Ce este betonul "cyclopian"?

Cel cu piatra/bolovani in el;  de preferat bolovani rotunzi, spalati, pana la  marimea unei mingi de fotbal; nu tb sa ramana aer pe langa ei cand se toarna mortarul peste ...

Edited by grigoret, 25 July 2008 - 11:05.


#10
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008

 grigoret, on Jul 25 2008, 12:04, said:

Cel cu piatra/bolovani in el;  de preferat bolovani rotunzi, spalati, pana la  marimea unei mingi de fotbal; nu tb sa ramana aer pe langa ei cand se toarna mortarul peste ...
Intr-adevar asa este. iata o poza de exemplificare:

Attached Files



#11
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008
A inceput ridicarea. Nu am sa folosesc prea multe cuvinte caci sunt pe santier de Joia trecuta. Voi pune niste poze mai reprezentative. Voi incerca sa dau detalii mai tarziu.

Attached Files



#12
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 Bogdexpas, on Aug 25 2008, 14:51, said:

A inceput ridicarea. Nu am sa folosesc prea multe cuvinte caci sunt pe santier de Joia trecuta. Voi pune niste poze mai reprezentative. Voi incerca sa dau detalii mai tarziu.
din pozele pe care le-ai postat parca nu s-ar vedea ca ai hidroizolat placa. or, lemnul e asa sensibil la umezeala... grinzile ce grosime au? ce sistem folosesti? mai pui ceva izolatie la mijloc si la interior lambriu? da si tu mai multe detalii.

#13
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008

 barbarian, on Aug 26 2008, 00:15, said:

din pozele pe care le-ai postat parca nu s-ar vedea ca ai hidroizolat placa. or, lemnul e asa sensibil la umezeala... grinzile ce grosime au? ce sistem folosesti? mai pui ceva izolatie la mijloc si la interior lambriu? da si tu mai multe detalii.
Izolatia se face prin ridicare si umplere cu spuma poliuretanica. barnele sunt de 8x18 cm iar la interior vine vata minerala si rigips. Am pus o sectiune chiar la inceputul topicului. Fac poze in continuare si voi posta.

#14
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Sectiunea planseului peste fundatie.
Peste polistirenul extrudat pune folie PPE(burete in sectiune) si parket?fara sapa armata!?ciudat mod de lucru.

#15
Bogdexpas

Bogdexpas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.07.2008

 adi_master, on Aug 26 2008, 18:13, said:

Sectiunea planseului peste fundatie.
Peste polistirenul extrudat pune folie PPE(burete in sectiune) si parket?fara sapa armata!?ciudat mod de lucru.
Parchetul si modul de montare al acestuia nu intra in contract. in desen este numai informativ. Casa are fundatie plina (fara beci). Voi turna o sapa de egalizare si nu cred ca voi avea nevoie de armatura. Sub placa am pus umplutura, apoi piertis, si folie de hidroizolatie. Deja in a patra zi sunt la mansarda, cu dusumeaua batuta si panourile de compartimentare puse in pozitie. Se pun grinzile de pod acum. Revin cu ceva poze proaspete...

Attached Files



#16
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
esti nominalizat la titlul 'casa intr-o saptamana, vis sau realitate?'
spor!

#17
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
ptiu, ptiu sa nu-i fie de deochi.  :D ca repede se mai ridica. musai sa-i pui o funda rosie ca poate se gaseste vreunul sa ti-o deoache din cei care se chinuie de luni intregi sa-si ridice o casa din betoane si caramizi.  :bigwhitegrin: .in alta ordine de idei, de ce vrei sa pui rigips la interior?! parerea mea e ca risti sa iti iasa o struto-camila. fa un efort si pune si lambriu de lemn la interior. cu nimic de pe lumea asta nu se compara un interior din lemn, emana atata caldura, iti da un sentiment de acasa, ce mai. poate imi spui si la cati km de buc. este cabana, ai zis tu ceva insa nu mai stau sa caut pe net vreo harta. bafta !

Edited by barbarian, 27 August 2008 - 16:15.


#18
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
daca se poate aici daca nu eventual pe PM

cum se cheama firma din Cluj?

ei fac si punerea in opera?

multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate