Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei
 Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp
 Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...
 Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Fundație casa
 

Strobist

- - - - -
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#343
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006

Quote

am deja un SB600, si m'ar interesa ceva la bani putini
Inca un SB600 SH sau un SB800 SH. Sau cate doua din fiecare.

Nissin Di622 mk2 pare interesant(daca poti trai cu interfata mai greoaie, cu lipsa controlului asupra zoom-ului si cu lipsa HSS), la fel si Metz 50AF1(daca poti trai cu pretul echivalent cu un SB600).

Eu unul cand am vrut flashul cu numarul 2, am luat un SB800SH.
La 2-3 flashuri merita sistemul de declansare radio doar cand esti in aer liber si da rateu CLS/AWL-ul.(m-am convins pe propria piele).

#344
Alecsandre

Alecsandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 05.08.2008
am mai citit si eu cateva impresii si da, mai bine sa merg pe nikon.
merci mult pentru exprimarea opiniei tale !

#345
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
Salut. Mi-am comandat si eu doua blitzuri (YN-560), un set de triggere (seamana foarte mult cu http://www.fotohobby...-/4274-463-412/ ) dar le-am luat din UK, mult mai ieftin. Am comandat 8 acumulatori AA, 4 AAA pt cand o sa vina jucariile.
Acum nu stiu de unde sa iau stative, umbrele si menghine.
Am gasit la f64 stativ cu 80lei http://www.f64.ro/pr..._90m/index.html
menghina cu 65 de lei http://www.f64.ro/me...tibracket-.html
Iar pt umbrele nu stiu inca. Sa iau una de reflexie si una de difuzie (103cm)? Sau una de reflexie si un softbox? Cum e mai indicat?

Daca puteti sa-mi aratati si pe alte site-uri variante, as fi recunoscator.

#346
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
sativele alea poti sa le iei de la tipul asta, sunt ceva mai ieftine.

menghina e ok dar mai ai nevoie de un spigot

umbrele vs softbox... in principiu siftboxul da o lumina putin mai moale, mai placuta... depinde si ce vrei sa faci, modoficatorii de lumina sunt de multe feluri si marimi. Daca ai suficienti bani si vrei sa experimentezi i-ati o umbrela 2 in 1 si un softbox si cand o sa vezi diferentele o sa stii singur ce ti se potriveste mai bine. Ai grija ca softbox-ul sa fie cu patina universala in genul astuia ca altfel nu stiu cum montezi blituri pe patina in el.

ca magazine de foto cele mai ok din Bucuresti (in sensul ca au cea mai mare varietate de articole) sunt f64 si FHS. Ar mai fi in bucuresti westbuy da-s axati pe video (stative, blende gasesti si la ei si-s mai ieftine ca la ceilalti) si inca unul pe langa protv dar nu mai stiu cum se numeste. Dedicat foto ar mai fi si sin-pro in timisoara daca esti din zona.

#347
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru softbox gasesti pe ebay varianta asta care e mai noua decat cea de la f64. Are un bracket mai bun (asa se lauda vanzatorul) si inca un panou de difuzie in interior (detasabil). Pentru cat costa e ok, cel putin eu sunt multumit de al meu, trebuie doar sa-l scot mai mult la pozat.

#348
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
Multumesc mult pentru indicatii si linkuri. Am gasit niste chestii foarte interesante, si ajung si mai ieftin ca pe f64.

#349
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
spune-mi si mie te rog de unde ai luat YN-urile (un link ceva).

#350
danbubba

danbubba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 15.05.2007

View Postzaxis, on 23rd February 2011, 19:10, said:

spune-mi si mie te rog de unde ai luat YN-urile (un link ceva).
subscriu si eu sunt interesat! :) multumiri anticipat pentru raspuns

#351
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
http://cgi.ebay.com/...em=180619968460 :)

#352
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

View PostBughy, on 22nd February 2011, 14:48, said:

Acum nu stiu de unde sa iau ... si menghine.
De aici. Eu am luat una si pare foarte buna. Totul e din metal in afara de fluturasi si talpa. 7$ free shipping :naughty:

Edited by misu_d, 24 February 2011 - 00:05.


#353
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
@ Bughy: cred ca ieseai un pic mai ieftin (chiar si cu vama si tva) daca le luai direct din China (tot prin ebay). Bine, pe de alta parte s-ar putea sa fie mai bine (si ca bani si ca timp) in cazul in care au vreo problema si trebuie sa le trimiti inapoi.

As avea o rugaminte, as vrea sa testez YN-urile astea cu declansatoarele mele sa fiu sigur ca merg inainte sa cumpar. Daca esti din bucuresti si nu te deranjeaza sa te intalnesti cu mine 2 minute pentru un test, da-mi un pm cand le primesti. Multumesc

@ misu_d: ce inseamna "pare buna"? E intr-adevar f ieftina dar mie-mi pare cam mica bila aia, am senzatia ca trebuie sa strangi cam tare de ea. Intreb ca-s patit, mi-am luat una d-asta, mi-a placut ca e mica si ocupa mai putin spatiu dar e groaznica trebuie sa trang f tare ca sa nu se lase in jos... tare mi-e ca o s-o sparg. Acum am 2 d-astea si e alta viata, sunt mult mai rigide si articulatia are niste zimti asa incat nu trebuie sa strangi prea tare ca sa blocheze.

#354
smecheras

smecheras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 03.09.2006
am comandat si eu de pe ebay un softboxsi
un flash trigger
pt-04
le-am luat la 20$ amandoua.  le voi putea folosi afara la portrete? se merita sau sa nu imi fac mari sperante?
am un trepied mai ieftin(braun blt200) ce ar trebui sa iau pentru a putea monta blitz-ul(430ex) pe el?
10x

Edited by smecheras, 24 February 2011 - 10:17.


#355
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
@zaxis
Da, am asteptat odata dupa un ceas 2 luni, din hk. Mi s-a acrit.
Nu sunt din bucuresti, imi pare rau, sunt din constanta. Flash triggerele ar trebui sa mearga pe orice fel de blitz.
Legat de menghine, asa mi-am luat si eu de pe okazii, cu 35 de lei bucata, noi. Ma bucur sa aud ca sunt bune.

@smecheras asa am si eu flash trigger, si eu imi fac sperante :P

#356
smecheras

smecheras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 03.09.2006
pai si?... da rateuri? cam la ce distanta bat? le poti folosi cu brio in exterior?

#357
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 12.12.2004
inca le astept :) N-au ajuns. Probabil pe luni...

#358
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006

View Postzaxis, on 24th February 2011, 09:36, said:

@ misu_d: ce inseamna "pare buna"? E intr-adevar f ieftina dar mie-mi pare cam mica bila aia, am senzatia ca trebuie sa strangi cam tare de ea. Intreb ca-s patit, mi-am luat una d-asta, mi-a placut ca e mica si ocupa mai putin spatiu dar e groaznica trebuie sa trang f tare ca sa nu se lase in jos... tare mi-e ca o s-o sparg.
Spun pare pentru ca am folosit-o o singura data, dupa ce a venit. Un blit si o umbrela au stat fara probleme. Am strans, intr-adevar, dar nu sa-mi rup degetele si a inghetat in pozitie. Nu stiu ce ar putea crapa pentru ca, desi e chinezeasca, pare ruseasca.

#359
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
Ce solutii am pentru a monta pe acest stativ acest suport pentru umbrela si blit?

Attached Files



#360
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
eu tot zic ca mai bine iti iei o menghina ca lumea.
Altfel, cea mai ieftina solutie (inafara celei de a lipi direct menghina pe spigotul stativului) ar fi sa te duci la un strungar sa-ti dea o gaura in capul stativului, s-o fileteze si apoi sa-ti faca un surub cu doua capete pe care sa-l infiletezi in stativ si pe care sa infiletezi apoi suportul tau...
Daca nu vrei sa te complici cu strungarul si ai de unde sa faci rost de un tarod cu pasul spigotului de 1/4 poti incerca sa dai singur gaura, s-o filetezi si sa bagi in ea un d-asta.

Alte solutii cu cleme nu cred ca sunt prea stabile sau daca sunt, sunt scumpe ca dracu' in comparatie cu o menghina... cel putin cele la care ma gandesc eu

Edited by zaxis, 01 April 2011 - 19:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate