Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Potopul - test de inteligenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
356 replies to this topic

#145
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Se poate inchide topicul, rezolvarea nu mai exista. O sa incerce sa mai traga de timp si pana la urma o sa vina cu o rezolvare la care noi o sa radem, el zice ca datorita IQ-ului nu putem intelege si gata.

#146
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Posteu_unul, on Jul 2 2008, 13:39, said:

Tudorele esti de toata jena! Imi pare rau ca trebuie sa iti zic asta!

Ma recunosc prost, am IQ sub unitar, mama era la fel de desteapta precum un cui!
Zi-mi rezolvarea!

Eu cred ca tu acum faci calcule asidue pentru a produce un rezultat altul decat cel initial!

         Mai sunt cativa care au gasit rezultate apropiate de al meu. Pana la urma, este o simpla problema de matematica si logica, deci nu ar trebui sa aiba importanta cine spune rezolvarea, caci, o data gasita, toti ar trebui sa-si dea seama ca este cea corecta.
         Cum, cei care au gasit rezultate apropiate de al meu par sa fie teistii si inca nu a aparut nici un ateu destept care sa-si confirme IQ-ul de ateu, eu zic sa-l mai asteptam inca pe cel care ar trebui sa va salveze fundul! Daca ei vor insa sa-si publice rationamentul, nu-i opresc, dar eu nu as face-o in locul lor!
         Eu  chiar as lasa problema in suspans, pentru toti cei care mai indraznesc sa se creada mari destepti, caci asa cum v-ati spart voi capetele in ea, si-l vor sparge si ei!
         O zi buna!
      


View PostcrazyAlex, on Jul 2 2008, 13:50, said:

Se poate inchide topicul, rezolvarea nu mai exista. O sa incerce sa mai traga de timp si pana la urma o sa vina cu o rezolvare la care noi o sa radem, el zice ca datorita IQ-ului nu putem intelege si gata.

       O sa vin cu rezolvare, dar s-ar putea sa nu fie chiar aici. Ai facut vreodata sex? Stii, cand stii sa astepti, momentul final este mult mai inaltator: simti cum plutesti, nu doar ca ai scapat de o mancarime! Pa!

#147
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Posttudorel666, on Jul 2 2008, 13:37, said:

Mrproper, ma uimesti tot mai mult! Nu am cerut nimanui sa spuna cate zile si cate luni avea anul pe vremea cand se presupune ca ar fi fost Potopul, ci doar sa se calculeze durata aproximativa a anului, in zile si luni, asa cum reiese din textul biblic!!!
     Nici acum nu reusesti sa pricepi ce cere problema?!
     Nu ma intereseaza nici dovezile stiintifice si nici dovezile religioase, metapsihice si mai stiu eu cum, ci doar gasirea unui raspuns, numai si numai dupa ceea ce este scris in textul respectiv!!!
     Sa-ti desenez? Cineva spunea sa-ti fac pixeli. Chiar e nevoie?!
Draga Tudorel,

Dupa cum spuneam, nu vad care este problema. Tu afirmi ca din textul biblic reiese "durata aproximativa a anului, in zile si luni". Iti aduc la cunostinta ca nu exista asa ceva acolo. Nu poti sa calculezi nimic, nu reiese nimic despre durata anului din acel text.

Bati apa in piua, si piua e goala!

#148
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Posttudorel666, on Jul 2 2008, 12:59, said:

Mai sunt cativa care au gasit rezultate apropiate de al meu. Pana la urma, este o simpla problema de matematica si logica, deci nu ar trebui sa aiba importanta cine spune rezolvarea, caci, o data gasita, toti ar trebui sa-si dea seama ca este cea corecta.
         Cum, cei care au gasit rezultate apropiate de al meu par sa fie teistii si inca nu a aparut nici un ateu destept care sa-si confirme IQ-ul de ateu, eu zic sa-l mai asteptam inca pe cel care ar trebui sa va salveze fundul! Daca ei vor insa sa-si publice rationamentul, nu-i opresc, dar eu nu as face-o in locul lor!
         Eu  chiar as lasa problema in suspans, pentru toti cei care mai indraznesc sa se creada mari destepti, caci asa cum v-ati spart voi capetele in ea, si-l vor sparge si ei!
         O zi buna!
    O sa vin cu rezolvare, dar s-ar putea sa nu fie chiar aici. Ai facut vreodata sex? Stii, cand stii sa astepti, momentul final este mult mai inaltator: simti cum plutesti, nu doar ca ai scapat de o mancarime! Pa!

TU NU AI NICI O REZOLVARE!

Tot ce faci e sa inventezi!

#149
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Posttudorel666, on Jul 2 2008, 13:59, said:

momentul final este mult mai inaltator: simti cum plutesti, nu doar ca ai scapat de o mancarime! Pa!
Ciudat, desi am fost in ipostazele necesare, nu imi sunt cunoscute nici una din senzatiile descrise de tine aici...

#150
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmrproper, on Jul 2 2008, 14:02, said:

Nu poti sa calculezi nimic, nu reiese nimic despre durata anului din acel text.

       Asa zici tu! Mai citeste!

#151
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Posttudorel666, on Jul 2 2008, 14:15, said:

Asa zici tu! Mai citeste!
Da, asa zic eu. Si am citit de vreo 7 ori pana acum.

Doresc sa mentionez ca tu nu ai o intelegere ferma a conceptelor an, zi, luna, si a relatiilor dintre ele...

PS: Ai observat pana acum ca avatarele noastre se aseamana aproape la perfectie?!

Edited by mrproper, 02 July 2008 - 13:28.


#152
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmrproper, on Jul 2 2008, 14:27, said:

Da, asa zic eu. Si am citit de vreo 7 ori pana acum.

        De-asta nu poti sa rezolvi problema!

#153
toi_rapid

toi_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.03.2008

View Posttudorel666, on Jul 2 2008, 14:15, said:

Asa zici tu! Mai citeste!




mai desteptule zi-o pe aia cu acvariul daca esti tare asa cum spui

eu zic ca esti un biet amarastean care a prins si el ghicitoarea de la vreunul si acu se da in barci pe aici

zi rezolvarea la testul lui einstain daca esti asa destept ca macar ala are rezolvare(logica)

cati ani ai?

#154
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttoi_rapid, on Jul 2 2008, 14:36, said:

eu zic ca esti un biet amarastean care a prins si el ghicitoarea de la vreunul si acu se da in barci pe aici

       Deci recunosti ca e o ghicitoare grea.

#155
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Posttoi_rapid, on Jul 2 2008, 14:36, said:

cati ani ai?
http://forum.softped...showuser=139256

tudorel666
Active Member
40 years old
Male
Focsani - Vrancea
Born Sep-10-1967


:proud:

#156
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006
http://www.arts.ualb.../article_31.pdf

Lectura placuta :).

P.S. Am vazut si testul lui Einstein pe undeva. Acel procent de 98% era valabil la inceputul secolului XX (desi exista inca pareri ca Einstein doar a "aruncat" acel procent, fara o baza reala; la fel cum exista pareri apropo de faptul ca acel test nici macar nu ii apartine lui Einstein) - intre timp, IQul mediu a crescut cu cel putin 20-25%, datorita unui cumul de motive pe care, daca le-as descrie, as schimba total scopul acestui topic (recomand "Rising mean IQ: Cognitive demand of mathematics education for young children, population exposure to formal schooling, and the neurobiology of the prefrontal cortex", Clancy Blair,David Gamson, Steven Thorne, David Baker)

#157
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008
raspunsul e 360, nu vad cum ar putea fi altfel  :P

si inca ceva, nu mi se pare normal ca in biblia vers. ortodoxa sa scrie ceva iar in varianta Cornilescu sa scrie cu totul altceva. ar trebui sa fie aceeasi Biblie  :thumbdown:

varianta ortodoxa:
7.11. În anul șase sute al vieții lui Noe, în luna a doua, în ziua a douăzeci și șaptea a lunii acesteia, chiar în acea zi, s-au desfăcut toate izvoarele adâncului celui mare și s-au deschis jgheaburile cerului;
varianta cornilescu:
Geneza 7:11 În anul al șasesutelea al vieții lui Noe, în luna a doua, în ziua a șaptesprezecea a lunii, în ziua aceea, s-au rupt toate izvoarele Adâncului celui mare și s-au deschis stăvilarele cerurilor.

Edited by konami, 02 July 2008 - 14:47.


#158
adrian77daniel

adrian77daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.04.2007
ca să fiu în pas cu utilitatea acestui topic vă anunț că anul avea 7 zile, adică sâmbătă, duminică, luni, marți, miercuri, joi, vineri, că așa a vrut dumnezeu.
cine nu crede înseamnă că ține cu satana și voi râde de el când o să ardă în iad.

și teologii scolastici aveau subiecte foarte relevante de discuție, cum ar fi: ce sex au îngerii? câți îngeri pot sta pe vârful unui ac? dacă dumnezo e omnipotent, poate face o piatră așa de mare să nu o poată ridica de jos?

dar adevăratele întrebări ale oamenilor primesc doar răspunsul suprem: așa a vrut domnul. are el planurile sale. așa scrie în biblie.

p.s. cifrele din biblie sunt varză, chiar în citatele date de tudorel scrie că au intrat în arcă o pereche de animale, iar în alt loc scrie că din animalele curate au intrat căte 7 perechi. dar animalele curate sunt trecute mult mai târziu în biblie, după ieșirea evreilor din egipt, când moise le-a enumerat. (acolo a scris și că iepurele rumegă mâncarea)
deci, voi cei care faceți calcule țineți cont de ambiguitatea dintre 2 și 7 la autorul biblic, poate vă iese altă cifră. încă ceva, deși scrie că a ținut 40 de zile potopul, apar în text referiri la perioade mai mari. așa că 40 poate însemna absolut orice numeral vrea mușchiul lui dumnezeu. cine nu crede îl mușcă satana de gât în iad. in timp ce eu beau cocktail-uri euharistice.

#159
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadrian77daniel, on Jul 2 2008, 15:47, said:

ca să fiu în pas cu utilitatea acestui topic vă anunț că anul avea 7 zile, adică sâmbătă, duminică, luni, marți, miercuri, joi, vineri, că așa a vrut dumnezeu.
cine nu crede înseamnă că ține cu satana și voi râde de el când o să ardă în iad.

și teologii scolastici aveau subiecte foarte relevante de discuție, cum ar fi: ce sex au îngerii? câți îngeri pot sta pe vârful unui ac? dacă dumnezo e omnipotent, poate face o piatră așa de mare să nu o poată ridica de jos?

dar adevăratele întrebări ale oamenilor primesc doar răspunsul suprem: așa a vrut domnul. are el planurile sale. așa scrie în biblie.

p.s. cifrele din biblie sunt varză, chiar în citatele date de tudorel scrie că au intrat în arcă o pereche de animale, iar în alt loc scrie că din animalele curate au intrat căte 7 perechi. dar animalele curate sunt trecute mult mai târziu în biblie, după ieșirea evreilor din egipt, când moise le-a enumerat. (acolo a scris și că iepurele rumegă mâncarea)
deci, voi cei care faceți calcule țineți cont de ambiguitatea dintre 2 și 7 la autorul biblic, poate vă iese altă cifră. încă ceva, deși scrie că a ținut 40 de zile potopul, apar în text referiri la perioade mai mari. așa că 40 poate însemna absolut orice numeral vrea mușchiul lui dumnezeu. cine nu crede îl mușcă satana de gât în iad. in timp ce eu beau cocktail-uri euharistice.

      In continuare, ateii demonstreaza ca sunt buni olari, adica manuiesc bine lutul, alias noroiul, dar nu sunt buni logicieni! Chiar sunt curios, cate luni sau cati ani va trece pana cand un ateu sa nu mai flecareasca, ci doar sa arate solutia si rationamentul!

#160
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Posttudorel666, on Jul 2 2008, 15:11, said:

In continuare, ateii demonstreaza ca sunt buni olari, adica manuiesc bine lutul, alias noroiul, dar nu sunt buni logicieni! Chiar sunt curios, cate luni sau cati ani va trece pana cand un ateu sa nu mai flecareasca, ci doar sa arate solutia si rationamentul!

Ori ce am zice tu vei spune ca nu e raspunsul corect!

#161
svarog

svarog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.06.2008
Asa cum am scris intr-un post anterior si asa cum a scris si mrproper, anul avea atunci (chiar in varianta biblica a pototpului) 365 de zile. Sau 360, dar cam tot aia e.
Iar perioadele din textul ala sunt extrem de interpretabile, poti sa iei 150 de zile de cind a inceput ploaia sau de cind s-a oprit ploaia si s-a tot plimbat epilepticul cu barcuta, samd. Textul e ambiguu, traducerile sufera toate de posibilitatea interpretarii si ca urmare incercarile de a demonstra valori ca 618, 700 si nu mai stiu cit sunt doar patetice. Din textul ala, asa imbecil cum e scris, rezulta clar ca anul avea 360 - 365 de zile.
tudorel abereaza iar aerele pe care si le da nu impresioneaza pe nimeni. Mai ales ca oricit se strofoaca nu poate veni cu O DEMONSTRATIE clara ca e valoarea imaginata de el. De aia si face gilci pe aici, poate nu mai intra lumea pe topic si se uita. Eu insa astept rezolvarea lui pt ca vreau sa rid si sa ma amuz bine de raspunsurile pe care le anticipez spirituale ale coforumustilor.
Hai cu distractia tudorele, vrem sa dam in tine...

Edited by svarog, 02 July 2008 - 16:23.


#162
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posttudorel666, on Jul 2 2008, 01:42, said:

Nu stiu unde am gresit eu, dar tu ai gresit topicul!Doar problema de logica? Please!!!
Ai greșit, pt că nu spune că primele 40 de zile sunt separate de cele 150. În care vers spune că nu sunt?

Geneza 7
12Ploaia a căzut pe pămînt patruzeci de zile și patruzeci de nopți.

Când analizăm cu atenție, se observă că sunt menționate  2 SURSE DE APĂ.

11În anul al șasesutelea al vieții lui Noe, în luna a doua, în ziua a șaptesprezecea a lunii, în ziua aceea, s'au rupt toate izvoarele Adîncului celui mare și s'au deschis stăvilarele cerurilor.

Cerul este cuvântul "shamaym" folosit pt locul unde sunt stelele (Strong's Number:  8064). Ploaia a fost doar 40 de zile din cele 150, restul apei venind din a doua sursă, adâncurile.

17 Potopul a fost patruzeci de zile pe pămînt. Apele au crescut și au ridicat corabia, și ea s'a înălțat deasupra pămîntului.

Deci, cele 40 de zile specifică perioada cât a fost ploaie. În total apele au fost 150 de zile, incluzând cele 40 de ploaie.

24 Apele au fost mari pe pămînt o sută cincizeci de zile.

Avem deci 150 de zile = 5 luni. Până în luna 10-a nu aveau cum să fie lunile mai mici sau mai mari.
Luna a 10-a avem 300 de zile.

300 + 40 + 7 + 7 + 7 = 361 zile.

Logica este bună numai cănd ești atent.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate