Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#595
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

 Jerome4, on 08 octombrie 2012 - 17:13, said:

Buna,
Inainte de toate stiu ca Lisabona merita macar 3-4 zile, insa timpul disponibil fiind extrem de limitat, doar 1,5 zile....

La Lisabona o sa vin dinspre Madrid (cu masina).
Plecarea o sa fie la max. 6 dimineata, insa tot se fac cca 6 ore, basca ca ne vom opri (neaparat) macar 1 h la Monsanto.
Mi-as dori sa vedem si Sintra.
Teoretic la Sintra am ajunge pe la 14-15.
Credeti ca este timp de vizitat Sintra in sa zicem 2-3 ore, astfel incat sa ajungem in Lisabona pe la 19 ?
Si totodata, seara ce se poate vizita/plimba in Lisabona ?
Iar intr-o zi ce s-ar putea face in Lisabona ?
Nu ma refer la muzee, delfinarii, etc, ci numai la plimbari prin zonele reprezentative ale orasului.

Multumesc

cred ca poti gasi informatii folositoare aici:

http://forum.softped...ona-in-weekend/

(Lisabona vazuta din fuga calului, cum o numea forumistul Aljarreau.. :-)

#596
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 oprea_rd, on 10 octombrie 2012 - 15:26, said:

cred ca poti gasi informatii folositoare aici:

http://forum.softped...ona-in-weekend/

(Lisabona vazuta din fuga calului, cum o numea forumistul Aljarreau.. :-)


Multumesc mult.
Pe bune ca nu am vazut topicul ( nu sunt genul care fara sa citeasca forumul unde in general gasesti tot ce te intereseaza, se apuca sa intrebe ceva la care deja se raspunsese pana atunci de n ori )

#597
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

Quote

Credeti ca este timp de vizitat Sintra in sa zicem 2-3 ore, astfel incat sa ajungem in Lisabona pe la 19 ?
Eu zic ca nu merita efortul pentru 'a face' Sintra in 2-3 ore. O zi lumina, da.
Altfel nu se prinde nimic de tine :)

#598
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 Ixtl, on 10 octombrie 2012 - 16:26, said:

Eu zic ca nu merita efortul pentru 'a face' Sintra in 2-3 ore. O zi lumina, da.
Altfel nu se prinde nimic de tine Posted Image

Mda.
Am mers pe sfatul tau si am mai bagat o noapte, adica in loc de 2 nopti la Lisabona o stam 3.

PS. Imi datorezi 150 de euro  ( cazare 1 noapte si mese)  :)

PS.2 Astia de la blueair au innebunit ? 2 persoane plecare Malaga si intoarcere din Madrid 1.300 de lei ???.
Acum am luat biletele dar pe bune ca nu mai se merita sa mergi cu lowcostul

#599
adrianababoi

adrianababoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2007
Buna, tuturor,

Ma tot uit pe la Blue Air pentru bilete la pret mai rezonabil pentru Lisabona. Insa low cost-ul nu mai e ce-a fost Posted Image
Vroiam insa sa va cer un sfat: cand ar fi mai bine din punct de vedere termic (stiu ca apa e destul de rece si m-am obisnuit cu ideea, insa ma intereseaza mai mult pentru vizitat..si de aceea nu vreau sa fie foarte cald) sa vizitam Lisabona: in a doua jumatate a lunii iunie sau in septembrie?


Va multumesc

#600
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007
Eu am fost la jumatatea lunii mai, maxima a fost de 30-33 de grade si am avut noroc de apa ok pentru luna mai - la Costa da Caparica am intrat cu costum de neopren, era foarte rece, dar la Carcavelos am intrat fara probleme in apa, avea 22-23 de grade zic eu. Deci cum bate vantul si iti este norocul. Am mai citit ca la sfarsitul lui august si in septembrie sunt sanse mai mari sa prinzi apa calda.
Bilete ieftine la blue air nu mai exista, noi am prins acum 3 ani o promotie cu 20 euro/segment, acum pleaca direct de la 50 de euro.

#601
adrianababoi

adrianababoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2007

 yesyesyesyo, on 19 noiembrie 2012 - 10:38, said:

Eu am fost la jumatatea lunii mai, maxima a fost de 30-33 de grade si am avut noroc de apa ok pentru luna mai - la Costa da Caparica am intrat cu costum de neopren, era foarte rece, dar la Carcavelos am intrat fara probleme in apa, avea 22-23 de grade zic eu. Deci cum bate vantul si iti este norocul. Am mai citit ca la sfarsitul lui august si in septembrie sunt sanse mai mari sa prinzi apa calda.
Bilete ieftine la blue air nu mai exista, noi am prins acum 3 ani o promotie cu 20 euro/segment, acum pleaca direct de la 50 de euro.

Multumesc tare mult pentru ajutor :)
Intr-adevar 20 euro/segment....era un pret bun. Acum mergem cu 50. Oricum e ceva mei ieftin decat la TAP

#602
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 adrianababoi, on 18 noiembrie 2012 - 18:29, said:

Ma tot uit pe la Blue Air pentru bilete la pret mai rezonabil pentru Lisabona. Insa low cost-ul nu mai e ce-a fost Posted Image

Asa este. Eventual incearca o combinatie de 2 low-cost-uri prin Spania sau Italia, cu EasyJet la al doilea zbor. Noi ne-am tot sucit si invartit pentru ca in final sa ajungem la Lisabona din 3 bucati!  

Ar mai fi o idee tot 2 low-cost-uri, insa cu aterizare finala la Porto sau Faro si apoi te descurci (asta daca nu vizezi strict Lisabona).

Quote

Vroiam insa sa va cer un sfat: cand ar fi mai bine din punct de vedere termic (stiu ca apa e destul de rece si m-am obisnuit cu ideea, insa ma intereseaza mai mult pentru vizitat..si de aceea nu vreau sa fie foarte cald) sa vizitam Lisabona: in a doua jumatate a lunii iunie sau in septembrie?

Am avut tangenta cu apa portugheza (continentala) anul asta, intre 21 si 24 septembrie si pot spune ca a fost foarte acceptabila.

P.S. Am de povestit, am cam intarziat (probleme personale)......., dar promit sa ma tin de cuvant.

Edited by fly_dream, 20 November 2012 - 15:17.


#603
adrianababoi

adrianababoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2007
Gata...am luat bilete la Blue air pentru a doua jumatate a lunii iunie :)
Pana atunci o sa recitesc postarile de pe forum si o sa caut cazare convenabila. Asa ca daca aveti sfaturi le primesc cu drag :D

#604
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007
Foarte bine, nu se justifica o combinatie de 2-3 schimburi de avion, pierdeai timp pretios si in final chiar costa mai mult.
Iti pot recomanda apartamentul unde am stat eu, totul a fost ok, inclusiv pretul.

#605
lira

lira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 24.11.2007

 adrianababoi, on 20 noiembrie 2012 - 16:11, said:

Gata...am luat bilete la Blue air pentru a doua jumatate a lunii iunie Posted Image
Pana atunci o sa recitesc postarile de pe forum si o sa caut cazare convenabila. Asa ca daca aveti sfaturi le primesc cu drag Posted Image

am rezervat si noi pentru final de iunie bilete pentru Lisabona, tot cu blueair fiindca avem copii cu noi si orele de la blueair sunt mai bune decat cele de la tap, asta fiindca am platit la blueair aproape cat am fi platit cu tap.
M-am uitat si eu dupa cazare in Lisabona si imprejurimi.
As opta pentru:
Lisabona:  Marriott
Sintra : Villa das Rosas
Cascais: Vela Guest House.

9 nopti le vom petrece in Lagos, dar aici deja stim unde vom sta.

Daca aveti recomandari pentru hoteluri , le astept.
Mentionez ca vom inchiria masina , deci nu e important sa fie in centru sau langa metrou/autobuz.

#606
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Am o escala de 22h in lisabona. Este usor (permis) de iesit din aeroport si mers in oras?
Se merita o nopte la hotel + o scurta plimbare?

Aterizeaza la LIS la 11:45 iar urmatorul zbor este la 12:45  a doua zi. Nu am luat inca biletul de avion, sa caut altceva?

#607
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
da , se merita ,a eroportul este in oras ( ca si comparatie - baneasa )  . in plus ,  lisabona este si ieftina ( cazare/mancare )  .  ai statie de autobuz in afara curtii aeroportului sau aerobus ( recomand ) chiar in usa aeroportului . biletul costa 3,5 euro si e valabil 24 de ore pe toate mijloacele ( bus, tramvai , inclusiv funiculare ) , mai putin la metrou . te sfatuies sa-ti cauti o cazare centrala ( pe langa piata rossio , chiar si pe avenida da liberdade sau in bairro alto ) .
aerobus  -  http://www.yellowbus...nsport/    , linia 1 , vad ca acum e chiar 3,15 . ai acolo si o lista cu hotelurile de pe traseu .

#608
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
thanks. Plec in Madeira si am 8h la dus, 1 zi la intors escala.

#609
dianda

dianda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2009
Este statie de metrou chiar la aeroport si te duce pana in centru. Este cea mai ieftina si rapida cale de  a ajunge in oras . Eu am fost in septembrie la Lisabona

#610
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 dariuscha, on 25 ianuarie 2013 - 11:26, said:

da , se merita ,a eroportul este in oras ( ca si comparatie - baneasa )  . in plus ,  lisabona este si ieftina ( cazare/mancare )  .  ai statie de autobuz in afara curtii aeroportului sau aerobus ( recomand ) chiar in usa aeroportului . biletul costa 3,5 euro si e valabil 24 de ore pe toate mijloacele ( bus, tramvai , inclusiv funiculare ) , mai putin la metrou . te sfatuies sa-ti cauti o cazare centrala ( pe langa piata rossio , chiar si pe avenida da liberdade sau in bairro alto ) .
aerobus  -  http://www.yellowbus...-transport/, linia 1 , vad ca acum e chiar 3,15 . ai acolo si o lista cu hotelurile de pe traseu .

Opreste pe la fiecare hotel din lista la cerere? Nu de alta, dar sunt ff. multe hoteluri in lista ...

#611
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 14.04.2008
nu opreste la fiecare  , are statii fixe si ai afisate hotelurile din apropierea fiecareia . daca mergi in centru , vezi  ruta 1 , spre cais sodre   .  este un fel de cursa express , opreste in unele statii doar daca cineva vrea sa coboare ( ai buton ) sau vrea sa urce ( face cu mana ) . la restauradores sau rossio sigur opreste . are spatiu special amenajat pt. bagaje la mijlocul bus-ului .  biletul l-am luat de la sofer si , cum am mai spus , este/era valabil 24 h de la validare .
acum ( dupa ce a spus dianda ) vad ca au dat in functiune si metroul de/pana acolo . e o optiune buna , doar ca pt centru trebuie sa schimbi liniile . cardul  e 0,5 euro + 5 euro /24 h ( din momentul primei utilizari ) .  este valabil pe toate mijloacele de transport  , inclusiv funiculare .
vezi ca in holul aeroportului e un oficiu turistic , cere o harta a transportului in comun si a orasului  . reamintesc ca o cazare centrala e de preferat , mai ales la ce preturi ( mici )  sunt !

Edited by dariuscha, 30 January 2013 - 17:40.


#612
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

 popovicias, on 25 ianuarie 2013 - 10:42, said:

Am o escala de 22h in lisabona. Este usor (permis) de iesit din aeroport si mers in oras?
Se merita o nopte la hotel + o scurta plimbare?

Aterizeaza la LIS la 11:45 iar urmatorul zbor este la 12:45  a doua zi. Nu am luat inca biletul de avion, sa caut altceva?


eu iti recomand zona Expo pt cazare, e aproape de aeroport ( chiar si pe jos ) , zona e foarte frumoasa si ai toate mijloacele de transport aproape.
~idee de hotel : Tivoli Tejo, Vip Arts, Olissippo, Sol Melia

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate