Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#631
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostLordRevan, on 29 iulie 2013 - 17:19, said:

1. Ce perioada a anului sa aleg: mai/iunie sau septembrie? Vreau neaparat sa fac baie in ocean. In oras exista plaje sau sa merg in Carcavelos?

Noi am fost in septembrie, apa oceanului este calda; ca grad de comparatie, un pic mai calda decat apa marii noastre in sezon. Mi s-a parut o perioada ideala pentru vizitarea Portugaliei.  

Quote

2. Ce companie aeriana este cea mai buna? In perioada mai a anului viitor, cu TAP ma costa cam 270 euro/pers, tot pe acolo cu Lufthansa, iar BlueAir nu-mi afiseaza nimic dupa ce dau cautare zbor pe site-ul lor.

Eu nu ma arunc la TAP si Lufthansa, prefer combinatii low-cost. Am folosit varianta Bucuresti - Paris (cu BlueAir sau Wizz, nu mai stiu care) combinat cu Paris - Lisabona (EasyJet), pret mult mai convenabil decat acel 270 euro.  

Quote

3. Am observat ca si aici exista un card special pentru vizitarea muzeelor, mersul cu transportul public, numit Lisboa Card. Este rentabil?

Nu stiu, nu am stat decat o noapte, insa Lisabona mi s-a parut un oras frumos, mi-am planificat sa revin pentru vreo 3-4 zile...

Quote

4. Sunt de ajuns aceste zile pentru vizitarea: Santa Justa Elevator, Castelo de São Jorge, Ponte Vasco da Gama; cartierele Alfama, Chiado, Baixa si Praça do Comércio; Belem Tower, Jerónimos Monastery, Monument to the Discoveries, Coach Museum, Museu do Azulejo, Museu da Marinha, Jardim Zoológico, Parque das Nações, Ajuda Botanical Gardens, Lisbon Botanical Gardens? Eventual in cele trei zile cat are valabilitate acel card? As mai vrea sa dedic o zi vizitarii orasului Sintra si 1-2 zile mersului la plaja si inotului in apale oceanului.

Santa Justa Elevator este practic un lift foarte util pentru accesarea partii "de sus" a orasului. Ponte Vasco da Gama nu prea stiu cum s-ar putea vizita altfel decat parcurgandu-l cu masina sau alt mijloc de transport. Partea proasta este ca are vreo 16 km si o data intrat pe el este musai sa mergi pana la capat daca trebuie sa te intorci in oras, partea mai interesanta este cea dinspre oras...

Sintra merita o zi, ai castele, parcuri, vegetatie bogata..... pacat ca toate se inchid la maximum ora 18...

P.S. Nu mai tin minte daca am povestit aici mini excursia mea portugheza...

#632
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
@ Fly_dream

Bine ai revenit, Fly!
Nu ne-ai mai povestit aventura portugheza - desi a fost asteptata, pentru ca ai postari deosebite.
Eu as vrea sa te intreb in ce zona temperatura apei oceanului este mai blanda, pentru ca multi colegi s-au plans de apa rece si vant.
Am adresat o intrebare si pe topicul cu Malta, daca poti te rog sa faci o recomandare.
Urari de bine!

Edited by dina10, 30 July 2013 - 08:59.


#633
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postdina10, on 30 iulie 2013 - 08:56, said:

@ Fly_dream

Bine ai revenit, Fly!
Nu ne-ai mai povestit aventura portugheza - desi a fost asteptata, pentru ca ai postari deosebite.
Eu as vrea sa te intreb in ce zona temperatura apei oceanului este mai blanda, pentru ca multi colegi s-au plans de apa rece si vant.
Am adresat o intrebare si pe topicul cu Malta, daca poti te rog sa faci o recomandare.
Urari de bine!

Bine v-am regasit si multumesc de urari!

Imi pare rau de absentele din ultima vreme, dar ele sunt motivate (evenimente atat fericite, cat si nefericite, in familie), incerc sa reintru in priza....

In privinta Portugaliei.... ce sa zic, am fost anul trecut in partea a doua a lunii septembrie in zona cam 5 zile, parte dintr-un circuit alambicat lusitano-spaniol (si nu numai) de 11 nopti care (sa nu radeti!) a traversat urmatoarele locatii: Paris - Lisabona - Azenhas do Mar (zona Sintra) - Cabo de Sao Vicente - Albufeira - Faro - Gran Canaria - Tenerife - Porto - Valencia - Pisa.....

In Portugalia am parcurs zona vestica si sudica, tinand pe cat posibil linia coastei, astfel incat am testat apa in diverse locuri si peste tot mi s-a parut foarte buna pentru balaceala. De vant nu am avut parte, stiam ca altele sunt lunile in care te poate supara, a fost practic soare tot timpul si ne-am bucurat si de o temperatura (in aer) foarte placuta (28-29 de grade)....

Ma uit si in topicul maltez... E frumos si acolo.... laguna Comino, mmmmm....

Edited by fly_dream, 30 July 2013 - 11:47.


#634
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

View PostLordRevan, on 29 iulie 2013 - 17:19, said:

Pe lista destinatiilor pentru anul viitor, pe primul loc se afla Lisabona. Dupa excursia de anul acesta din Florenta, Lisabona aduce foarte mult cu acest oras in care m-am simtit extraordinar. As vrea sa vizitez orasul in 8 zile/7 nopti pentru a fi sigur ca ma pot bucura de toate monumentele si obiectivele turistice si de el in in sine. Am nevoie de urmatoarele clarificari:

1. Ce perioada a anului sa aleg: mai/iunie sau septembrie? Vreau neaparat sa fac baie in ocean. In oras exista plaje sau sa merg in Carcavelos?
2. Ce companie aeriana este cea mai buna? In perioada mai a anului viitor, cu TAP ma costa cam 270 euro/pers, tot pe acolo cu Lufthansa, iar BlueAir nu-mi afiseaza nimic dupa ce dau cautare zbor pe site-ul lor.
3. Am observat ca si aici exista un card special pentru vizitarea muzeelor, mersul cu transportul public, numit Lisboa Card. Este rentabil?
4. Sunt de ajuns aceste zile pentru vizitarea: Santa Justa Elevator, Castelo de São Jorge, Ponte Vasco da Gama; cartierele Alfama, Chiado, Baixa si Praça do Comércio; Belem Tower, Jerónimos Monastery, Monument to the Discoveries, Coach Museum, Museu do Azulejo, Museu da Marinha, Jardim Zoológico, Parque das Nações, Ajuda Botanical Gardens, Lisbon Botanical Gardens? Eventual in cele trei zile cat are valabilitate acel card? As mai vrea sa dedic o zi vizitarii orasului Sintra si 1-2 zile mersului la plaja si inotului in apale oceanului.

Multumesc frumos!
Noi abia ce ne-am intors din Portugalia...A fost cea mai frumoasa vacanta...am stat 3 nopti in Lagos (la plaja in sudul Portugaliei) si 6 nopti in Lisabona. Am vizitat aproape tot ce era important de vizitat si nu numai. Portugalia este o tara superba. O sa revin cu un review amplu cand timpul imi va permite. Acum sa-ti raspund strict la ce anume te intereseaza:

1. Ambele perioade cred ca sunt ok, insa noi am fost acum la mijlocul lui iulie si desi era cald ziua (totusi mai racoare ca la noi in tara), seara (dupa ora 22) se lasa atat de rece, incat aveai nevoie de o bluza sau chiar o geaca. Apa oceanului e rece (insa nu atat incat sa nu poti intra...e clar mai rece ca apa marii negre). Noi am fost la plaja in Lagos si e una dintre cele mai frumoase plaje; langa Lisabona sunt cateva plaje ok, insa nu la fel de frumoase ca in sud:  pe la Costa de Caparica, prin zona Estoril - Cascais.
2. Noi am fost cu Blue Air si a fost totul ok...fara intarzieri, zbor ok, ora de calatorie ok...era cea mai ieftina varianta la momentul respectiv.
3. Lisboa Card este rentabil in cazul in care in cele 3 zile profiti de marile atractii si te plimbi destul de mult. Noi am luat carduri de 3 zile, iar in final facand un calcul am economisit max 8-10 euro/pers. Asa ca nu e mare chestie, cum e prin alte orase. Trebuie sa iti planifici timpul si sa vezi daca renteaza. (Pt noi a rentat)
4. Cred ca te poti incadra cu tot ce ai spus ca vrei sa vizitezi daca te trezesti destul de devreme si te descurci cu mijloacele de transport in comun.

#635
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
2. Ce companie aeriana este cea mai buna? In perioada mai a anului viitor, cu TAP ma costa cam 270 euro/pers, tot pe acolo cu Lufthansa, iar BlueAir nu-mi afiseaza nimic dupa ce dau cautare zbor pe site-ul lor.

Blue Air nu au pus in vanzare biletele pentru vara urmatoare(aprilie-octombrie 2014) si de aceea nu gasesti nici un pret. De asemenea, Blue Air are zboruri catre Lisabona doar in perioada 1 iulie-15 septembrie.
Poti sa incerci pretul unor bilete pe distanta Bucuresti-Lisabona pe motoare de cautare (de la noi sau de afara) ca sa-ti faci o idee de pret.

#636
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Multumesc frumos pentru rapsunsuri!

Am fost ieri la o agentie BlueAir dintr-un mall bucurestean si mi s-a spus ca doar in perioada 15 iunie - sfarsitul lui septembrie exista curse pe aceasta ruta. Astfel am sa-mi planific vacanta in acest interval de timp. In luna iulie preturile sunt mai mari decat in septembrie, este multa lume? Am citit pe wikipedia ca temperatura medie in luna iulie este 23 C, fiind un avantaj pentru vizitat obiectivele turistice.  
Pe site am facut o simulare a preturilor si daca ar fi sa cumpar acum bielte pentru septembrie m-ar costa in jur de 220 euro, plus 20 euro pe segment pentru bagajul de cala. Cumparate prin toamna pentru anul viitor, as avea sanse sa ma coste mai putin, eventual la jumatate?
Spunea cineva mai sus de combinarea a doua curse low cost, una fiind pe ruta Paris - Lisabona prin EasyJet. De pe site-ul lor pot alege doar Lisabona - Paris, nu si invers.
Imi poti da te rog exemple de motoare de cautare din afara care sa caute si curse low-cost?
Daca nu ma incadrez in cele trei zile de vizitat alocate acelor obiective turistice, mai adaog una :D.

#637
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Noi am cumparat bilete la Blue Air din aprilie pt iulie zbor cu 440 euro pt 2 persoane (bagaj cala si taxe incluse)... Nu a fost putin, insa a fost ok avand in vedere ca urmatoarea oferta buna (TAP Portugal) era cu 100 euro mai mult. Luna iulie mi s-a parut si mie perfecta pt a vizita Portugalia...Nu foarte cald ziua si racoare (uneori chiar frig) noaptea.

Edited by shadow_x3x, 31 July 2013 - 10:21.


#638
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostLordRevan, on 31 iulie 2013 - 07:39, said:

Pe site am facut o simulare a preturilor si daca ar fi sa cumpar acum bielte pentru septembrie m-ar costa in jur de 220 euro, plus 20 euro pe segment pentru bagajul de cala. Cumparate prin toamna pentru anul viitor, as avea sanse sa ma coste mai putin, eventual la jumatate?
Spunea cineva mai sus de combinarea a doua curse low cost, una fiind pe ruta Paris - Lisabona prin EasyJet. De pe site-ul lor pot alege doar Lisabona - Paris, nu si invers.

Mi se pare foarte mult sa dai 220+40 euro/persoana ca sa ajungi la Lisabona, in conditiile in care ai un an inainte sa iti iei biletele. Poti sa faci o multime de combinatii low-cost, sa le ai "in maneca"  si sa urmaresti atent site-urile companiilor aeriene ca sa prinzi momentul lansarii sezonului vara 2014. De exemplu, poti zbura Bucuresti - Venetia/Roma/Paris/Milano cu Wizz sau BlueAir (alegi care este de dimineata), apoi cu EasyJet pana la Lisabona (ai zboruri dupa-amiaza/seara). La retur la fel (asta in cazul in care nu prinzi din prima biletele Bucuresti - Lisabona la BlueAir). Numarul bagajelor de cala este problema cand zbori cu mai multe avioane low-cost, te cam costa, dar, fiind vara si voi fiind poate familie/cuplu, puteti sa le reduceti cat de cat ca numar (la BlueAir si EasyJet nu se plateste bagajul de mana). In plus, o escala aleasa dupa gustul tau poate insemna o mica plimbare in orasul respectiv....

#639
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

View Postfly_dream, on 31 iulie 2013 - 14:38, said:

Mi se pare foarte mult sa dai 220+40 euro/persoana ca sa ajungi la Lisabona, in conditiile in care ai un an inainte sa iti iei biletele. Poti sa faci o multime de combinatii low-cost, sa le ai "in maneca"  si sa urmaresti atent site-urile companiilor aeriene ca sa prinzi momentul lansarii sezonului vara 2014. De exemplu, poti zbura Bucuresti - Venetia/Roma/Paris/Milano cu Wizz sau BlueAir (alegi care este de dimineata), apoi cu EasyJet pana la Lisabona (ai zboruri dupa-amiaza/seara). La retur la fel (asta in cazul in care nu prinzi din prima biletele Bucuresti - Lisabona la BlueAir). Numarul bagajelor de cala este problema cand zbori cu mai multe avioane low-cost, te cam costa, dar, fiind vara si voi fiind poate familie/cuplu, puteti sa le reduceti cat de cat ca numar (la BlueAir si EasyJet nu se plateste bagajul de mana). In plus, o escala aleasa dupa gustul tau poate insemna o mica plimbare in orasul respectiv....

Mi se pare corect ce spui. Dar EasyJet nu are cursa Paris - Lisabona, ci doar retur (potrivit ce este pe site). Sa vad si cat ar costa asa fata de un zbor direct (TAP sau BlueAir). Eu sper sa gasesc pe la 100 euro biletul de persoana. Oricum pana in octombrie cand scot biletele la vanzare cei de la BlueAir mai este ceva de asteptat, tocmai bine pentru a strange banii.

#640
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View PostLordRevan, on 01 august 2013 - 06:50, said:

Mi se pare corect ce spui. Dar EasyJet nu are cursa Paris - Lisabona, ci doar retur (potrivit ce este pe site). Sa vad si cat ar costa asa fata de un zbor direct (TAP sau BlueAir). Eu sper sa gasesc pe la 100 euro biletul de persoana. Oricum pana in octombrie cand scot biletele la vanzare cei de la BlueAir mai este ceva de asteptat, tocmai bine pentru a strange banii.


Salut,
Nu ai gasit cursa Paris-Lisabona poate pt ca ai depasit termenul pana la care au biletele puse in vanzare pe acest segment. In luna martie 2014, un bilet Easyjet pe relatia CDG-LIS ajunge la 68.47Eur (fara bagaj de cala).

https://www.easyjet....oking.mvc/Step5

Multa Bafta!!!

#641
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013
deci, dupa voi, ce e neaparat de vazut acolo, in 2 zile, de exemplu? :)

#642
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006

View PostDumitrascuCristi, on 06 august 2013 - 10:33, said:

deci, dupa voi, ce e neaparat de vazut acolo, in 2 zile, de exemplu? Posted Image

Citeste topical si gasesti, majoritatea turistilor nu stau mai mult de 2-3 zile in Lisabona ( nu includ aici si excursiile de o zi /doua pe langa oras ). S-a tot povestit.
Alegi ce este pe gustul tau.

Mai compact, structurat, da cu geana pe aici:
http://www.virtualto...bon-TG-C-1.html
sau
http://www.tripadvis...stremadura.html

Eventual poti cumpara un ghid, daca doresti info in RO, gen: http://www.litera.ro...0-lisabona.html sau similar.
La fel de bine gasesti ghiduri pe net, in EN sau ce preferi tu...cauta si vei gasi.

Edited by metalactual, 06 August 2013 - 20:49.


#643
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007

View PostDumitrascuCristi, on 06 august 2013 - 10:33, said:

deci, dupa voi, ce e neaparat de vazut acolo, in 2 zile, de exemplu? Posted Image
- Neaparat Sintra (castele Pena, Mauros, Quinta de Regaleira) si Cabo da Roca (iti trebuie o zi intreaga pt astea)
- In Lisabona - plimbare cu tramvaiul 28 de la Martim Moniz, funicularele Gloria, Bica, Lavra, etc... plimbari prin centru vechi, plimbari in zona Belem (Padrão dos Descobrimentos, Jerónimos Monastery) si in zona Parque das Nações (oceanarium, Vasco da Gama)

#644
alinamadalina

alinamadalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.09.2010
Cascais, Boca do Inferno si Cabo da Roca

Attached Files



#645
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
m-ar tenta o escapada de cateva zile in Lisabon in luna ianuarie.
tocmai mi-am dat seama, sau mi-am amintit, ca imi pot folosi milele de la Emirates pe EasyJet, care au zbor Copenhaga-Lisabon.

intrebarea mea este : ce pierd din Lisabona, daca aleg sa ma duc in ianuarie?

promit sa citesc topicul...

mersi.

#646
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Daca te duci in ianuarie in Lisabona....pierzi tailandezele  Posted Image ...este oras, nu pierzi nimic, doar ca evident o sa fie mai frig, mai vantos si ziua mai scurta.

#647
PNW

PNW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.08.2011
Salut,
Plec si eu la Lisabona de Revelion,  a mai fost cineva in aceasta perioada, cam cum este vremea? Am tot citit despre hotii de buzunare, a avut cineva " experiente" de gen?

Edited by PNW, 15 December 2013 - 23:53.


#648
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View PostPNW, on 15 decembrie 2013 - 23:31, said:

Salut,
Plec si eu la Lisabona de Revelion,  a mai fost cineva in aceasta perioada, cam cum este vremea? Am tot citit despre hotii de buzunare, a avut cineva " experiente" de gen?


Salut,
Eu am fost acum trei ani si nu am avut probleme de acest gen. E bine sa fii prevazator ...dar nici sa cazi in cealalta extrema nu e bine...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate