Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

SSD M.2 NVMe nu este recunoscut d...
 

e bine sa mergi la biserica ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
193 replies to this topic

#181
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
având doar o formă de evlavie dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceștia.
Sunt printre ei unii, care se vâră prin case, și momesc pe femeile ușuratice îngreuiate de păcate și frământate de felurite pofte,
care învață întotdeauna și nu pot ajunge niciodată la deplina cunoștință a adevărului.
După cum Iane și Iambre s-au împotrivit lui Moise, tot așa și oamenii aceștia se împotrivesc adevărului, ca unii care sunt stricați la minte și osândiți în ce privește credința.
Dar nu vor mai înainta; căci nebunia lor va fi arătată tuturor, cum a fost arătată și a celor doi oameni.
Tu, însă, ai urmărit de aproape învățătura mea, purtarea mea, hotărârea mea, credința mea, îndelunga mea răbdare, dragostea mea, răbdarea mea,
prigonirile și suferințele care au venit peste mine în Antiohia, în Iconia și în Listra. Știi ce prigoniri am răbdat; și totuși Domnul m-a izbăvit din toate

Vezi ca ti se spune si de cine sa te indepartezi concret

tu deja te indepartezi de tot ce mai este fara discernamint.

La inaltimi  e locul cerut. Inaltimi spirituale.


căci nebunia lor va fi arătată tuturor

Edited by husand, 01 November 2009 - 21:06.


#182
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
De fiecare data nebunia lor a fost aratata
1 traditia cu invataturi omenesti despre mantuire botez,inchinare (nebunia lor va fi arătată tuturor)
2 VICARIUS FILII DEI  sau inlocuitea cuvantului Dumnezeiesc cu cuvantul omului,-bule papale, penitente,indulgente,etc
3 forma de evlavie dar activi bisericeste.NU cred tot cuvantul cand e vorba de Puterea Dumnezeiasca

4  unii care sunt stricați la minte și osândiți în ce privește credința teologii si invatatori
oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă; ci îi vor gîdila urechile să audă lucruri plăcute, și își vor da învățători după poftele lor.



etc...

Iata Ierusalimul fals , Iudeea de fapt (oamenii acestia inchinaciosi formali prin formalismul lor) de care trebuie sa te indepartezi pentru a nu risca

Dar inca nu este cunoscuta toata nebunia lor,i este momentul sa se arate. Ceea ce acum a inceput sa lucreze mai in ascuns dat cu conventi,concilii interreligioase, hartii semnate se va dovedi in curand o mare inselaciune in ce priveste credinta.Uniunea lor religioasa-i va deconspira cand vor fi ca unul singur si se va aseza peste ei omul faradelegi

Edited by husand, 01 November 2009 - 22:12.


#183
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Lipsa studiului biblic se vede: niciodata nu stii sa PROBEZI biblic.
Munte poate fi Dumnezeu si imparatia lui sau, daca este cu adjective negative, reprezentarea imparatiei lui satan.

#184
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 2nd November 2009, 13:54, said:

Lipsa studiului biblic se vede: niciodata nu stii sa PROBEZI biblic.
Munte poate fi Dumnezeu si imparatia lui sau, daca este cu adjective negative, reprezentarea imparatiei lui satan.


Erau doi munti unul Garizim si celalalt Ebal

Cand le spune cei din Iudea să fugă la munți se intelege bine ca spre cel al binecuvantarii.

Dar mai este ceva.   Voi să nu vă numiți Rabi! Fiindcă Unul singur este Învățătorul vostru: Hristos, și voi toți sînteți frați.

Oare ce sa fie asta ?
Unul mai mare probeaza spusele si acela invata,pe probe.

Cu studiul  se poate sa nu ajungi departe, sant multi care studiaza continuu si nu pot ajunge vreodata la cunostinta adevarului dar ei striga -am ajuns deja, stim, vedem,de aceea .....

Totusi cuvantul ramine cuvant . Iudeea este in primul rand Iudeea.Fara nici o proba , de la sine.

Edited by husand, 02 November 2009 - 22:58.


#185
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
In Psalmi scrie ca de la munte vine mantuirea..... cine o fi muntele?
N-ai tu treaba, ca nu te invata biserica ta asta......ignora, deci.

#186
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 5th November 2009, 00:47, said:

In Psalmi scrie ca de la munte vine mantuirea..... cine o fi muntele?
N-ai tu treaba, ca nu te invata biserica ta asta......ignora, deci.


Atunci ferul, lutul, arama, argintul și aurul s-au sfărîmat împreună și s-au făcut ca pleava din arie vara; le-a luat vîntul, și nici urmă nu s-a mai găsit din ele. Dar piatra, care sfărîmase chipul, s-a făcut un munte mare, și a umplut tot pămîntul.

Muntele pe care tu nu-l suporti BISERICA si mantuirea neamurilor.
Piatra a carui cuvinte le nesocotesti Fiul lui D-zeu
Si animat de un duh strain care marturiseste prin tine sa nu mergeti la biserica, nici botez, nici partasie in adunare .

Edited by husand, 05 November 2009 - 13:45.


#187
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 5th November 2009, 13:42, said:

Atunci ferul, lutul, arama, argintul și aurul s-au sfărîmat împreună și s-au făcut ca pleava din arie vara; le-a luat vîntul, și nici urmă nu s-a mai găsit din ele. Dar piatra, care sfărîmase chipul, s-a făcut un munte mare, și a umplut tot pămîntul.
Inexistenta studiului biblic te punein situatia jenanta sa compari contexte spirituale diferite.
In Psalmi scrie ca de la munte vine salvarea mea, deci context spiritual de binecuvantare, iar in versul citat de tine este context spiritrual de judecata.
Macar bun simt sa nu mai comentezi, daca tot nu ti-a dat Domnul intelegere.

#188
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Este "interesant" cum discutati in contradictoriu pe marginea unei carti presarate cu tot felul de fapte violente si imorale. Si iaca ma intreb si eu ca omu': nu cumva din cauza faptului ca stati cu ochii aplecati in carte nu reusiti sa ridicati ochii spre Cer?
Parerea mea. ;)

#189
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 9th November 2009, 21:33, said:

Inexistenta studiului biblic te punein situatia jenanta sa compari contexte spirituale diferite.
In Psalmi scrie ca de la munte vine salvarea mea, deci context spiritual de binecuvantare, iar in versul citat de tine este context spiritrual de judecata.
Macar bun simt sa nu mai comentezi, daca tot nu ti-a dat Domnul intelegere.
44Dar în vremea acestor împărați, Dumnezeul cerurilor va ridica o împărăție, care nu va fi nimicită niciodată, și care nu va trece sub stăpânirea unui alt popor. Ea va sfărâma și va nimici toate acele împărății, și ea însăși va dăinui veșnic.

Dan 2.28;Dan 4.3-34;Dan 6.26;Dan 7.14-27;Mic 4.7;Luc 1.32-33;Ps 2.9;Isa 60.12;1Cor 15.24;

45Aceasta înseamnă piatra, pe care ai văzut-o dezlipindu-se din munte, fără ajutorul vreunei mâini, și care a sfărâmat fierul, arama, lutul, argintul și aurul. Dumnezeul cel mare a făcut deci cunoscut împăratului ce are să se întâmple după aceasta. Visul este adevărat, și tâlcuirea lui este temeinică

Judeca  pe celelalte imparatii si ea este vrednica de crezare Visul este adevărat, și tâlcuirea lui este temeinică

Ce nu te lasa s-o crezi ?Scrie clar NU ARE SFARSIT ,e vorba de pamint. A deavolului imparatie nu dureaza vesnic.
ASA SCRIE NU CE INTELEGI TU.

View PostCapitanuPICARD, on 9th November 2009, 21:42, said:

Este "interesant" cum discutati in contradictoriu pe marginea unei carti presarate cu tot felul de fapte violente si imorale. Si iaca ma intreb si eu ca omu': nu cumva din cauza faptului ca stati cu ochii aplecati in carte nu reusiti sa ridicati ochii spre Cer?
Parerea mea. ;)

Capitane
OMENIREA ESTE PRESARATA DE VIOLENTA SI IMORALITATE DAR D-ZEU A PREGATIT TOTUSI CATIVA CARE SA SCAPE.
Nu citez , stiu ca nu-ti place dar MOTTO-ul tau aduce aminte de Roma si imperiul Roman ca si acum peste Europa, si ea a practicat violenta in extremis. In curand se va vedea cine conduce EUROPA si intentiile lor bune transformate in deziluzii pentru cei ce au crezut.

Edited by husand, 10 November 2009 - 12:22.


#190
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, sfaramarea/judecarea este un context diferit de SALVARE. Insa.....nu e vina ta.

#191
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 11th November 2009, 00:43, said:

Da, sfaramarea/judecarea este un context diferit de SALVARE. Insa.....nu e vina ta.
Acum daca ai Visul (viziunea) si ai si interpretarea (tilcuirea) si tu vi cu alta tilcuire proprie peste cea a lui Dzeu eu nu mai am de zis nimic.

#192
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
E bine sa faci ce vrei nu ce "e bine". Gandeste-te, hotaraste ce vrei, daca vrei.

A gandi cu inima :
http://paimei01.blog...our-hearth.html

#193
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008

View Postjet li, on 12th November 2009, 10:44, said:

E bine sa faci ce vrei nu ce "e bine". Gandeste-te, hotaraste ce vrei, daca vrei.

A gandi cu inima :
http://paimei01.blog...our-hearth.html

Bucura-te, tinere, in tineretea ta, fii cu inima vesela cat esti tanar, umbla pe caile alese de inima ta si placute ochilor tai; dar sa stii ca pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecata. (Ecl.11:9)

Edited by aduntu, 12 November 2009 - 22:07.


#194
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 11th November 2009, 00:43, said:

Da, sfaramarea/judecarea este un context diferit de SALVARE. Insa.....nu e vina ta.

Da de cand Isus are doua imparatiI ? ESTE DOAR UNA . INTAI VINE CA MINTUITOR AL LUMII pentru uni dar si ca judecator pentru altii

Ioan 16:11  în ce privește judecata: fiindcă stăpînitorul lumii acesteia este judecat.  
Ioan 12:31  acum are loc judecata lumii acesteia, acum stăpînitorul lumii acesteia va fi aruncat afară.  

IN aceeasi imparatie e si judecata ca mintuirea

SI a fost asezata de Isus

Luca 11:20  Dar, dacă Eu scot dracii cu degetul lui Dumnezeu, Împărăția lui Dumnezeu a ajuns pînă la voi.

Edited by husand, 15 November 2009 - 23:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate