Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Becurile clasice INTERZISE de UE ?!?!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
676 replies to this topic

Poll: E OK decizia UE? (254 member(s) have cast votes)

Ce fel de becuri ai dori sa folosesti?

  1. NORMALE (111 votes [39.64%])

    Percentage of vote: 39.64%

  2. ECONOMICE (142 votes [50.71%])

    Percentage of vote: 50.71%

  3. NEONUL E SFANT (27 votes [9.64%])

    Percentage of vote: 9.64%

Vote Guests cannot vote

#667
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,856
  • Înscris: 15.06.2007
Sa puna senzor de miscare la becurile de iluminat stradal!

#668
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Trece lume multă... stroboscop pentru discuri de 78 r.p.m.
Trece puţină... stroboscop pentru discuri de 16 r.p.m.
De unde vine valul ăsta... 33 şi 1/3 sau 45 r.p.m. la stroboscopeală?    :rolleyes:
Probabil totuşi ar trebui o temporizare, adică de la oprirea detectării să mai stea aprinse 3-5 minute, că altfel încep să o facă pe stroboscopul.
Folosesc şi becuri cu incadescenţă, şi economice. Nici nu ar fi trebuit interzise, că oricum încetul cu încetul începea lumea să cumpere economice, adică se ajungea la 60-70% economice fără interzicită

#669
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008

View Posttfmercedez, on 19 iunie 2023 - 11:59, said:

Sa puna senzor de miscare la becurile de iluminat stradal!
Da nene, dar bezna nu vrei tu sa fie? Ce va place sa va intoarceti la Ceausescu.

Da, pun lampi led smart, cu dimming intre anumite ore, sau cand nu e miscare. O prostie in opinia mea, perioada Luxten va ramane in istorie drept cea mai frumoasa in iluminatul public. La oras, ca la tara mereu a fost jale.

Eu as pastra sodiul si as aprinde iluminatul si cand e furtuna de vara cu intunecare (fotocelulele faceau asta, acum ceasurile nu).

#670
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,856
  • Înscris: 15.06.2007
Yep, vreau sa dispara si poluarea luminoasa. Stiai ca la vreo 40 km distanta de marile orase, noaptea poti vedea la orizont cum se reflecta lumina pe nori sau aiurea in atmosfera? Daca vreau sa vad milioane de stele trebuie sa ma duc undeva in camp.. cand as putea sa le vad pe fereastra din pat.


Altfel singura nemultumire cu LED este ca nu rezista nici pe departe cat spunea legenda urbana, undeva la 30000 de ore.. kkt. Ieri am aruncat un Osram LED din baia de serviciu. Am scris cu carioca data montarii: 21 Ian 2021. Jaf la drumu mare, cred ca si un bec cu filament tinea mai mult.

Dar si becurile alea de 1 leu aduse din serbia sunt de kkt, am avut o cutie plina, un sfert nu se puteau folosi pentru ca aveau defect de fabricatie la filet si nu intrau in dulie.

Edited by tfmercedez, 19 June 2023 - 21:08.


#671
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,696
  • Înscris: 23.10.2006
Asa ceva ar fi misto si s-ar face si economie substantiala:
<iframe title="vimeo-player" src="https://player.vimeo...9?h=846f1b3fd5" width="640" height="360" frameborder="0"    allowfullscreen></iframe>

Edited by baribalu, 20 June 2023 - 08:27.


#672
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Stai linistit mercedesule ca si ledurile polueaza luminos, culmea ca in poze poluarea luminoasa de la leduri se vede mai nasol decat cea de la sodiu.

In rest big like pentru mizeriile de becuri led casnice.

Sunt putini cei ce vor sa vada stele, pentru aia te duci in camp, in oras nu trebuie bezna ci lumina ca este viu orasul, nu parasit sau in saracie ori razboi.

#673
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Da, la ţară se văd mai bine stelele. Se pot face corpuri de iluminat mai eficiente. Dar are uneori şi poluarea luminoasă avantaje: dacă se întrerupe alimentarea cu energie a blocului şi nu ai la îndemână o sursă de lumină (lanternă, poate e în altă cameră telefonul mobil) măcar vezi puţin în casă datorită iluminatului stradal.
Da' tot am dat în coada de la făraş (şi am rupt-o) că se întrerupsese curentul tocmai când măturam şi am uitat că lăsasem făraşul şi mătura la intare şi când m-am dus la bucătărie.   :photo:

#674
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Nu e valabil peste tot, iluminatul stradal poate fi pe acelasi circuit cu tine si atunci pauza. Telefonul e mereu la indemana si are ceasul afisat permanent, astfel vad unde este.

Lanterna nu am si nu iau. Sunt prea rare penele de curent.

#675
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,856
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdjl, on 19 iunie 2023 - 12:04, said:

Trece lume multă... stroboscop pentru discuri de 78 r.p.m.
Trece puțină... stroboscop pentru discuri de 16 r.p.m.
De unde vine valul ăsta... 33 și 1/3 sau 45 r.p.m. la stroboscopeală?    :rolleyes:
Probabil totuși ar trebui o temporizare, adică de la oprirea detectării să mai stea aprinse 3-5 minute, că altfel încep să o facă pe stroboscopul.
Folosesc și becuri cu incadescență, și economice. Nici nu ar fi trebuit interzise, că oricum încetul cu încetul începea lumea să cumpere economice, adică se ajungea la 60-70% economice fără interzicită
atunci sa aibe becurile doua moduri: faza de drum, si faza economica, in care sa dea o lumina mult mai chioara.  

Si asa am observat ca LED urile cand mor, defaot nu mor. Lumineaza la o intensitate foarte scazuta, de zici ca e stins dar cand te uiti la el, este aprins. Si mai ales ca se aprinde cand vrea el. De exemplu, LED ul de care ziceam se aprindea si cand era stins. Nu imi explic cum e posibil, ceva in genul acelor tuburi de neon care cand sunt stinse palpaie.  Ei, aceste becuri LED "functioneaza" pe la o intensitate ce estimez eu la 1% din puterea nominala, nu e aprins dar in mod clar nici stins nu poate fi considerat, dar e complet inutil.


Altfel, astazi turta energetica a romaniei arata incredibil de albastra , jumate din productie este hidro.

[ https://i.postimg.cc/Qx087TZv/20230621-143726.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#676
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Ledurile lumineaza slab cand au faza dar nu au nul. Unele CFL-uri palpaie in aceasta situate, dar mai sigur palpaiau cand intrerupatorul avea acel circuit cu un mic bec pe neon rosiatic.

#677
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,856
  • Înscris: 15.06.2007
Pai becu meu lumina cumva cand il aprindeam si era semi stins cand il stingeam, intrerupator clasicc Gewiss.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate