Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Becurile clasice INTERZISE de UE ?!?!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
676 replies to this topic

Poll: E OK decizia UE? (254 member(s) have cast votes)

Ce fel de becuri ai dori sa folosesti?

  1. NORMALE (111 votes [39.64%])

    Percentage of vote: 39.64%

  2. ECONOMICE (142 votes [50.71%])

    Percentage of vote: 50.71%

  3. NEONUL E SFANT (27 votes [9.64%])

    Percentage of vote: 9.64%

Vote Guests cannot vote

#649
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt mai albastrui decat cele vechi. In magazin la corpul de 36 w care merge non stop am unul din 2003 si unul actual, diferenta se observa si pe camera mai ales dupa o fluctuatie de tensiune cand se reaprind pe rand tuburile.

In birou pareau atat de enervante in 2014 incat fratele le-a schimbat cu Philips TLD cu lumina calda, nu stiu unde le gasise, apoi in 2019 s-a ars ultimul din cele cu lumina calda si am revenit la snow white.

#650
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Conteaza si tara unde au fost fabricate,nu prea se respecta reteta la luminofor,e greu de fabricat 100% identic si ochiul sensibil sesizeaza diferentele.

#651
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Made in Poland scrie la Philips TLD.

Eu in magazinele din zona cer "neon de 18/36 w" si asta primesc, Philips TLD Snow White. Pana in 2014 mai aveam si Sylvanya Standard prin magazin.

#652
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Hotelurile din Caciulata, desi vintage si chiar cu aer comunist, cu televiziune foarte vintage analogica, nu mai au niciun bec clasic si niciun tub fluorescent.

In 2018 inca erau becuri clasice in veioze si neoane la piscine, acum LED-uri la veioze, Led Tube in baile camerelor, Led Tube si la piscine unde erau niste neoane cu lumina calda din 2013 super. Au ras tot, nimic nu au iertat patronii care fac ieconomie tovarasi din cele mai vechi timpuri.

#653
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si-au dat seama ca reduc consumul pt un bec clasic de 100W cu aprox. 87%. Pentru o factura de 10.000 lei pe care o primeau in trecut, acum vor plati cu 8700 lei mai putin.

Edited by MembruAnonim, 13 May 2019 - 09:48.


#654
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Caldura si apa calda le au gratis (termal, le merge fenomenal), aer conditionat nu au in camere ci doar cateva pentru angajati/restaurante/baza tratament/receptie.

Gazul e folosit doar la gatit.

Nu stiu daca au avut vreodata becuri incandescente de 100 W.

Mai mici da.

Insa cu Led Tube chiar exagereaza, sigur au scos multe neoane perfect functionale.

#655
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si la becurile de 75W, 60W, 40W procentul de economie este la fel, in jur de 87-85%.

Edited by MembruAnonim, 13 May 2019 - 10:01.


#656
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Si la tuburile fluorescente?

#657
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu.

Edited by MembruAnonim, 13 May 2019 - 10:04.


#658
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View PostNeaceasca85, on 13 mai 2019 - 09:33, said:

Hotelurile din Caciulata, desi vintage si chiar cu aer comunist, cu televiziune foarte vintage analogica, nu mai au niciun bec clasic si niciun tub fluorescent.

In 2018 inca erau becuri clasice in veioze si neoane la piscine, acum LED-uri la veioze, Led Tube in baile camerelor, Led Tube si la piscine unde erau niste neoane cu lumina calda din 2013 super. Au ras tot, nimic nu au iertat patronii care fac ieconomie tovarasi din cele mai vechi timpuri.
Pai ar trebui sa schimbe si televizoarele, ca LCD-urile consuma mult mai putin decat CRT-urile :P

#659
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
La diagonale mari, da. La diagoanele mai mici, C.R.T.-urile nu-s foarte păpăcioase.
Contează şi consumul, dar şi cât foloseşti produsul. Că poţi să ai şi 4 becuri de 100, dacă funcţionează doar 2 ori pe zi, nu e pagubă mare.
Un telefon fix consumă mai puţin decât unul mobil (celular)  :P

Edited by djl, 13 May 2019 - 21:57.


#660
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdjl, on 13 mai 2019 - 21:55, said:

Contează şi consumul, dar şi cât foloseşti produsul. Că poţi să ai şi 4 becuri de 100, dacă funcţionează doar 2 ori pe zi, nu e pagubă mare.

Tu asa calculezi? Vorbim de un gotel daca casti ochii bine. Economia se calculeaza la volum. Cand ai 2000 de becuri, iti spun eu ca se vede diferenta de pret pe care o platesti. Chiar si cu alea 2 ore.

#661
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

View Postpufonel, on 13 mai 2019 - 21:47, said:

Pai ar trebui sa schimbe si televizoarele, ca LCD-urile consuma mult mai putin decat CRT-urile Posted Image
Au schimbat CRT-urile in 2016 cu niste LCD-uri foarte mici.

CRT-urile erau de 37 cm NEI.

#662
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Din fericire mai folosesc asemenea becuri. Dar folosesc şi L.E.D. E bine că se mai găsesc pe E14, că din astea nu prea am luat.
Nu se mai produc nici din alea de aveau unul cu halogen băgat într-un balon de bec clasic.
Televizoarele C.R.T. de generaţie 1998-2001 nu consumau chiar aşa de mult.

Edited by djl, 17 June 2023 - 11:25.


#663
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Nu zau?! Cat consuma un crt?  Compara cu un LED echivalent la diagonala ecranului.  Un tv de 80cm  diag, are putere de cca 60-80W.  Crt urile de care zici tu aveau putin peste jumate ca diagonala. Cu 3 monitoare incalzeai o incapere, dormea pisica sus pe monitor.  
Daca inmultesti cu 1 milion de bucati, cu  diferenta de consum economisita scoate o termocentrala din functiune.

Nici Tico nu consuma mult, dar vad ca tot pe electrice se insista.

View Postdjl, on 13 mai 2019 - 21:55, said:

La diagonale mari, da. La diagoanele mai mici, C.R.T.-urile nu-s foarte păpăcioase.
Contează și consumul, dar și cât folosești produsul. Că poți să ai și 4 becuri de 100, dacă funcționează doar 2 ori pe zi, nu e pagubă mare.
Un telefon fix consumă mai puțin decât unul mobil (celular)  :P
daca nu scadea consumul nu mai evolua diagonala. Astazi exista tehnologie led modulara care permite sa construiesti ecrane mari cat zidul unui bloc.  
Nu se mai chioreste nimeni intr-o galeata cum era tv sport.

#664
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nu neg că cele L.E.D. consumă mai puţin; acum 8 ani consumau mai mult. Dar 60-120 Waţţi pentru un televizor (21"-30") nu mi se pare mult. Că doar nu stătea cu orele aprins în mod normal. Dar consider că aberaţie asta cu televizoarele care "consumau mult". "Încetul cu încetul ne întoareceţi la Ceauşescu".

Edited by djl, 17 June 2023 - 12:04.


#665
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Pe vremuri nu avea toata lukea tv. Astazi multe gospodarii au chiar mai mult de 3 tv uri, daca mai adaugam si monitoarele desktop.  

Eu nu vad care e problema. Cat consumau acuma 8 ani este irelevant, mai ales ca de atunci au fost salturi tehnologice importante: smart tv  a trimis la gunoi milioane de tv uri perfect functionale pentru ca nu aveau WI-Fi, netflix, youtube etc.
Desigur, cu un simplu device  gen mi-box, poti viziona netflix si pe un tv sport alb negru.

Plus cu niste adaptoare poti conecta si un mouse cu bila.

View Postdjl, on 17 iunie 2023 - 12:03, said:

. Dar 60-120 Wațți pentru un televizor (21"-30") nu mi se pare mult. Că doar nu stătea cu orele aprins în mod normal.
Ba stau mult aprinse: multe tv uri merg non stop, avand functia de afisasj: te uiti in magazine, in restaurante, cantine, peste tot in loc de afise tiparite se folosesc tv uri pe care ruleaza reclame si alte informatii.

La intrare in selgross sunt doua tv uri imense cu diagonala de vreo 2 m , nu stiu sigur ca nu le-am masurat, care afiseaza cata energie au produs panourile fotovoltaice montate pe acoperisul halei.

#666
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Nu e nimic mai odios sa-i vezi ca sting din iluminat cum vine seara. Pana sa isi puna panourile le tineau partial stinse LED-urile, si asa vor face si la iarna, nu mai am deloc la suflet Lidl si Kaufland, parca m-as duce la un Profi sau Penny, oricum am Profi Loco Curtisoara in drum spre Miesti. Kaufland si Lidl sunt nemti comunisti.

E ceva frumos sa fie totul afisat pe televizoare sau pe display-uri electronice, dar curentul de la retea (si gazul) sa aiba pret rezonabil, nu preturi mari care sa duca la argumentatia tampita cum ca panourile sunt cea mai buna solutie la orice, nu, nu sunt, chiar deloc, poate la chestiile ce functioneaza doar ziua, insa si acolo iarna, ziua nu prea exista. Compensarile alea sunt idiotenii. Si temporare, cred. Acumulatorii isi au rostul in chestiile mobile, atat. Transportul electric viabil e cel cu retea de contact.

Oricum am becurile pe care mi le-am dorit si le voi avea multi ani, aceasta masura a UE (cu logo-ul corect si real cel din avatarul meu) nu ma afecteaza deloc. Mai ales ca incandescentele nu prea le-am iubit precum celelalte tipuri de bec (in afara de led desigur, dar si led imi place sa pun in locurile in care nu ma intereseaza ce anume este, dupa ce se ard incandescentele).

Edited by Neaceasca85, 19 June 2023 - 11:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate