Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Supy t - Casa Amvic

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#55
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
dupa ce am revazut posturile anterioare..ma simt dator cu unele modificari....
Fosa septica nu mai e din beton...ci una din fibra de sticla luata de la o firma fantoma cu 530 de euro. are 7 mc si patru camere..cu 50 de merii tub de drenaj. am vazut-o si pe internet..pe un site italian...
Structura interioara de la etaj nu mai este din amvic, ci dis lemn vata si rigips... d luni demaram ultima etapa, adica etajul si acoperisul....sper sa nu mai apara prea multe cheltuieli adiacente....si nu cred, tot ce mai am ar trebui sa ajunga fara probleme...

Edited by supy_t, 01 August 2008 - 17:49.


#56
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
De ce ai ales sa faci etajul din lemn, vata si rigisps? De ce nu ai mai facut cu amvic? Ceva poze noi?

#57
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Etajul va fi din lemn doar peretii interiori...si asta din motive de.....de fapt e doar unul singur..poate copii mei vor vrea sa modifice structura...iar peretii amvic doar daca-i demoleaza timpul, ca altfel nu vad cum...asa ca am hotarat sa le facem dis structura usoara...
Poze nu mai am caci din exterior nu se vede nici o modificare...de mai bine de o luna...caci s-a lucrat la placa....si de abia de azi s-a inceput lucrul la mansarda...asa ca in cateva zile....

iata cum arata pe interior....
si asta inainte de turnare....

Attached Files


Edited by supy_t, 04 August 2008 - 18:32.


#58
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Deci peretii vor fi tot din amvic, doar interiorul din lemn. Idee buna, :D. Multumesc mult ca ti acest jurnal, ca sa vad si eu la ce sa ma astept si sa fur idei. :D

#59
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
e mai bine cand discuti unele probleme pe forumuri...asa inveti mai multe...
Gata ma duc pe santier...sper sa fie totul OK, ca maine e sarbatoare si va fi pauza....

#60
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
intre timp constructia evolueaza.....si e la cateva zile distanta de ultima turnare...si arata cam asa:


parca se discuta candva despre faptul ca betonul nu se intareste in cofrajele amvic.....fals...se intareste la fel!!!! iata cum:

Attached Files



#61
M_ALINSEB

M_ALINSEB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.04.2007
in cat timp ai ajuns in stadiul asta? nu cumva merge cam greu lucrarea? ma asteptam sa mearga mai repede

#62
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
pai eu zic ca e destul de repede....
lucrarea a fost demarata pe 20 mai....cu decopertarea stratului vegetal....dar normativele tehnice cer 21 de zile dupa fundatie...eu am asteptat o luna si doua sptamani, cam o saptamana dupa fiecare turnare a peretilor di inca 21 de zile la placa...iacata mai bine de doua luni de asteptare dupa turnarile importante....si asta in cauza mea...eu am insistat pentru pauzele astea....
Ei ar fi terminat-o in doua luni...dar fara respectarea pauzelor dupa turnari...dar eu unul nu am vrut sa lucrez in viteza...asa ca am cam respectat timpii de inheiere a reactiei betonului care este 21 de zile...si dupa calculele mele sunt in grafic..maine torn mansarda si abia peste 2 saptamni ma apuc de acoperis....vremea e buna, desi e cald, asa ca pana vine zapada am tot timpul.... termenul meu este maxim 10 septembrie cu caciula pusa...asa ca mai sunt destul zile ...
numai bine!...

#63
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
...si asta ca sa vedeti cat de repede raspund unele firme din Romania.....
Cand eram in studiu cu constructia, adica dupa ce am trimis cereri de oferte de materiale de constructii cam pe unde am gasit pe internet....eram cam pe la inceputul lunii februarie....iar cam la ateva zile au venit nele oferte...si surpriza...o firma din Braila!!! s-a gandit sa ma contacteze sa-mi faca o oferta de cofraje din polistiren, tocmai ieri pe 13 august!!!! nici nu mai stiam despre ce e vorba....dar ce e mai ciudat este ca au reusit dupa jumatate de an sa ma contacteze!!!! oferta lor parea atractiva...adica vindeau cofraje din polistiren la 24 E/mp fara TVA...care e la jumatate fata de Amvic....chiar ciudat...ce pacat ca o astfel de oferta a venit asa tarziu....daca o fi reala....
cineva zicea...traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.asa ca de ce sa raspunzi la o cerere de oferta????

#64
sebannu

sebannu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.08.2007
Bafta cu constructia...si eu sunt acuma in negocieri cu terenul si sper ca in vreo 2 saptamani sa incep fundatia.Peretii vor fi tot ICF de la Amvic.
Tu cu cat ai luat cofrajele de la Amvic?Ca vad ca la ei pe site sunt la 20 plus TVA..

#65
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
24 e/cofraj cu tot cu TVA...la primul transport...nu mi-au pus pe factura transpostul, dar al doile-a l-am platit cu 7 lei/km fara tva...

#66
fantastykmen

fantastykmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 23.10.2007
salutare. m-am hotarat sa ma mut de la apartamentul meu cu doua camere la casa. ideea este ca pe apartament iau undeva la 90.000
daca scad vreo 20.000 terenul(la aprox 20-30km de buc) mai raman cu 70.000 care va intreb eu pe voi mi-ar ajunge pt o casa amvic mihaela(168mp) modificata putin (la interior doar). astept sfaturi si pareri ca am sunat si un anteprenor mi-a cerut 350E mp la rosu iar mie mi se pare cam scump. sistemul nu mi se pare complicat si ma gandesc,cu putin ajutor merge si in regie proprie(cu betonul adus cu cifa). ce spuneti?

#67
M_ALINSEB

M_ALINSEB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.04.2007
70.000 eur sigur nu ajung. credema stiu ce spun citeste un calcul simplu pe care l-am facut mai devreme si nu cred ca sti toate chitibusurile constructorilor pentru a te apuca in regie proprie. Pt supy_t eu zic ca ai luat cofrajele cam scump cel cu care ai construit a mai facut case in amvic?

#68
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
pretul de 350 E/mp...suprafata desfasurata e cam mare....eu nu depasesc 210E/mp.
Sisemul este foarte comod deci se poate construi lejer in regie proprie...doar cu multa grija...problema se pune la scule...si aici ma refer la sistemele de prindere si indreptare a peretilor...care sigur, dupa ce vezi unul sunt chiar simple...si marea problema...daca apare vreo explozie a cofrajelor la turnare...ei bine atunci e o problema...
Pretul platit de mine pe cofraje..e cel de la fabrica...poate altii au un talent mai mare si le scot la un pret mai mic...poate..cererea este destul de mare..asa ca nu vad de ce ar scadea pretul....
Legat de cosntructorul meu...lucreaza in amvic de ceva timp...am si urmarit doua constructii anul asta, facute de el, si acum mai face inca doua, in afara de a mea care e aproape gata.....
In week-endul asta nu m-am ptut abtine si am scos lemnaria din sufragerie, doar pentru a vedea cum arata placa....excelent....totul e drept...diferentele la pereti sunt de doar 3mm la interior..masurate cu un teodolit...e super ok. Doar pe casa scarii mi-a alunecat un cofrag la turnarea placii, care se vede oar acum dupa scoaterea sistemelor de prindere si lemnul de pe exterior....deviatia e destul de mare...cam 3 cm spre exterior, si voi fi nevoit sa tai din polistirenul exterior...doar din doua cofraje....partea nasoala e ca e pe fata...iar partea buna e ca e singura...iar rezolvarea e simpla....in doua metode...fie cu un pistol cu aer cald (la caldura mare neoporul se strange) si o bucata de osb, sau un sistem de taiere cu fir calt...care e banal....asa ca dupa ce am vazut o astfel de nicelare, m-am linistit....oricum 3 cm e o nimica toata...stiu pe cineva care face o tencuiala de 9 cm....
Si inca ceva...pentru cei care doresc o casa noua....faceti una biine izolata...ia ghiciti unde am mancat duminica asta..?!!! in sufragerie...la RACOARE..unde temperatura a fost de 28 grade, iar afara 36...si nu are nici geeamuri sau usi....asa ca deja ma gandesc ca un aer conditionat va consuma mult mai putin!!!! si asta eu unul zic ca e forte important...fie si u 310 euro/mp...desi la mine sunt doar 210!!!!
Numai bine!!

#69
fantastykmen

fantastykmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 23.10.2007
de la 40K aprox cat te-a dus pe tine la 60k cat mi-a spus constructorul mi se pare totusi diferenta mare. de aceea si intrebam pt ca totusi am un sentiment asa ca mi-a cerut ffff mult avand in vedere ca materialele sunt in jur de 30k

#70
mookie123

mookie123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 15.04.2008

View Postsupy_t, on Aug 17 2008, 20:55, said:

pretul de 350 E/mp...suprafata desfasurata e cam mare....eu nu depasesc 210E/mp.
Sisemul este foarte comod deci se poate construi lejer in regie proprie...doar cu multa grija...problema se pune la scule...si aici ma refer la sistemele de prindere si indreptare a peretilor...care sigur, dupa ce vezi unul sunt chiar simple...si marea problema...daca apare vreo explozie a cofrajelor la turnare...ei bine atunci e o problema...
Pretul platit de mine pe cofraje..e cel de la fabrica...poate altii au un talent mai mare si le scot la un pret mai mic...poate..cererea este destul de mare..asa ca nu vad de ce ar scadea pretul....
Legat de cosntructorul meu...lucreaza in amvic de ceva timp...am si urmarit doua constructii anul asta, facute de el, si acum mai face inca doua, in afara de a mea care e aproape gata.....
In week-endul asta nu m-am ptut abtine si am scos lemnaria din sufragerie, doar pentru a vedea cum arata placa....excelent....totul e drept...diferentele la pereti sunt de doar 3mm la interior..masurate cu un teodolit...e super ok. Doar pe casa scarii mi-a alunecat un cofrag la turnarea placii, care se vede oar acum dupa scoaterea sistemelor de prindere si lemnul de pe exterior....deviatia e destul de mare...cam 3 cm spre exterior, si voi fi nevoit sa tai din polistirenul exterior...doar din doua cofraje....partea nasoala e ca e pe fata...iar partea buna e ca e singura...iar rezolvarea e simpla....in doua metode...fie cu un pistol cu aer cald (la caldura mare neoporul se strange) si o bucata de osb, sau un sistem de taiere cu fir calt...care e banal....asa ca dupa ce am vazut o astfel de nicelare, m-am linistit....oricum 3 cm e o nimica toata...stiu pe cineva care face o tencuiala de 9 cm....
Si inca ceva...pentru cei care doresc o casa noua....faceti una biine izolata...ia ghiciti unde am mancat duminica asta..?!!! in sufragerie...la RACOARE..unde temperatura a fost de 28 grade, iar afara 36...si nu are nici geeamuri sau usi....asa ca deja ma gandesc ca un aer conditionat va consuma mult mai putin!!!! si asta eu unul zic ca e forte important...fie si u 310 euro/mp...desi la mine sunt doar 210!!!!
Numai bine!!


Mda...nici eu nu am ferestrele montate, structura e pe cadre la parter si lemn sus...... dar e si curent (toti lucratorii au racit in mijllocul verii). In consecinta, tiind sa cred ca nu e vorba de structura ci mai mult de curenti de aer.

#71
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
este clar vorba de structura....pereti amvic nu se incalzesc la soare, deci nu radiaza caldura in interior, iar asta mie unul mi-este foarte clar...Ca dovada temperatura masurata duminica trecuta la exterior 37 de grade, la mine in sufragerie 28, iar la vecinul meu, in casa de caramida, finisata, fara termoizilatie 31....   eu unul m-am convins de faptele astea inainte de a ma apuca...

Legat din nou de preturi....12mc beton B250, transportati cu doua cife, la 28 km de statia de pompare, si pompa, au costat 4100 ron....ei bine de aici bugelel noastre de duc pe apa sambetei...mie unul betonul m-a rupt....iar acum din putinul care mi-a mai ramas a inceput vertiginos sa ma rupa lemnul....in special cel mai lung de 4 m...care pe langa ce e greu de gasit, costa si mult!!!! dar nu as accepta tocmai pe finala carpeli...adia prea multe innadituri la grinzi....

Inca un sfat....cereti operatorului pompei de beton sa monteze reductie la furtunul de turnare....conteaza enorm!!!! daca la primul nicel am pierdut peste un mc de beton dat pe pereti si pe afara, la mansarda s-a turnat excelent, fara nici o stropitura pe pereti!!!!
Numai bine...

#72
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Gata...aproape de finalul primei etape.....constructia are steagul pus!!!!, iar daca totul va fi ok, saptamana viitoare are si caciula pusa!!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate