Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Supy t - Casa Amvic

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#19
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
daca acum oceva timp casa noastra arata asa....

sau cam asa.....

si dupa ce a trecut ceva timp, adica 3 saptamani bune, iata ce au facut unii.....




urmeaza montarea montantilor interiori...si indreptarea peretilor....iar apoi continuarea pana la randul 6. dupa aceea turnarea, iar apoi placa de sus....maxim doua saptamani daca totul e ok, si nu vad ce s-ar mai putea intampla...doar sa nu mai modific mult proiectul ala...ca stiu pe cineva care o sa innebuneasca....unele modificari nu prea pot fi facute, si trebuie reaprobat proiectul....dar deocamdata nu am ajuns la stadiul asta....
PS. Calitatea cofrajelor de la Amvic nu e cea mai buna...din aproape 300 de cofraje, deja am gasit 4 rebuturi, iar la 24 E/buc nu mi se pare corect....dar asta este...mi le-au bagat pe gat.... oricum mai trebuie taiat din ele....asa ca am folosit deja doua din rebuturi. Mai nasol e ca mai sunt lovite pe la colturi...ei bine aici nu stiu pe cine sa dau vina...dar golurile vor fi umplute cu spuma poliuretanica...

nu ma prind cum sa intercalez pozele in scris...asa ca sper sa va prindeti voi....

Attached Files


Edited by supy_t, 29 June 2008 - 20:52.


#20
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 05.09.2007
[quote name='supy_t' date='Jun 29 2008, 22:03' post='4823301']
deja am gasit 4 rebuturi, iar la 24 E/buc nu mi se pare corect....dar asta este...mi le-au bagat pe gat.... oricum mai trebuie taiat din ele....asa ca am folosit deja doua din rebuturi. Mai nasol e ca mai sunt lovite pe la colturi...
nu le poti schimba! protectia consumatorului?

#21
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
nu se justifica....oricum mai trebuie taiate, si mai mult din resturi se umplu golurile de la geamuri....asa ca e ok. pot fi considerate pierderi....desi nu cred ca asa e corect....
Pentru justificare....

Attached Files


Edited by supy_t, 30 June 2008 - 20:19.


#22
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
In cat timp ti-a zis constructorul ca o ridica la gri, sau rosu, sau cum o fi?

#23
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
nu am stabilit un termen temporal....doar termele in care il platesc, adica la finalul unor etape ale lucrarii....
Totusi in discutiile noastre s-a vehiculat termenul de 2 luni. Deja suntem la aproape o luna jumatate...

Pe santier toate merg bine....adica in maxim doua zile o sa turnam peretii..si saptamana viitoare placa de sus....apoi iarasi vreo 3 saptamani de pauza....
Acuma constructia arata asa...

Practic mai trebuie facuta ranforsarea exterioara...si montat inca un rand de cofraje...adica inca o zi de munca pentru bravii mei (doua bucati) constructori...si apoi iarasi banuti la alta firma...aia cu betoanele....

Attached Files



#24
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
cat te-a dus manopera pe m2?

#25
ciopy

ciopy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.08.2007
Tu nu vezi ca nimeni nu vrea sa spuna clar ce cheltuieli are.
Lasa ca din Septembrie deschid si eu un jurnal si am sa postez acolo toate costurile.
Nu stiu de ce se feresc atata.Probabil ca fac in regie proprie si normal ca mana de lucru e mai ieftina.

Ce nu imi place la casa ta  e faptul ca nu ai plecat de jos cu cofraje.Ai sa vezi ca o sa ai probleme mai tarziu!

#26
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postciopy, on Jul 2 2008, 23:18, said:

Ce nu imi place la casa ta  e faptul ca nu ai plecat de jos cu cofraje.Ai sa vezi ca o sa ai probleme mai tarziu!
Cum adica de jos?

#27
ciopy

ciopy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.08.2007

View PostLED, on Jul 2 2008, 21:29, said:

Cum adica de jos?


Pai de jos din fundatie, se pleaca cu cofraj de 20cm.E ff bun la izolatie.

#28
bmcpst

bmcpst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.05.2008
pai elevatia se poate izola si pe urma cu extrudat de 5

#29
ciopy

ciopy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.08.2007

View Postbmcpst, on Jul 2 2008, 21:33, said:

pai elevatia se poate izola si pe urma cu extrudat de 5

Da prietene dar nu e acelasi lucru!

#30
M_ALINSEB

M_ALINSEB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.04.2007
[quote name='ciopy' date='Jul 2 2008, 23:50' post='4840909']
Da prietene dar nu e acelasi lucru!



detaliaza sa intelegem si noi ce vrei sa spui

#31
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Interesante casele AMVIC. E prima data cand aud despre ele, dar am intrat pe site-ul lor si imi place. De ce sunt mai bune casele AMVIC decat alte case? Sunt mai ieftine ?

#32
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Ma simt dator cu unele specificatii...
1. Da nu am plecat cu cofraje din pamant....tocmai datorita costurilor....dar exista izolatie in elevatie de 5 cm in interiorul ei si sub placa de jos, iar pe exterior o sa fie pus extrudat tot de 5...practic e acelasi lucru....pretul cofrajelor de 30 cm e prea mare si eu unul nu cred ca se justifica....
2. Nu lucrez in regie proprie...eu nu sunt consructor....
3. Pretul constructiei la momentul acesta a ajuns la 210 E/mp suprafata construita cu tot cu TVA si manopera, inclusiv documentatia....In banii astia intra fundatia care s-a executat la 1m, elevatia la 60 cm, peretii amvic, acoperisul, invelitoarea Belle profile si finisajul exterior atat! Geamurile nu sunt incluse aici si nici usile. Mai scriu odata dimensiunile...168mp suprafata desfasurata, iar amprenta pe sol 9,5x10,5m.

View Postciopy, on Jul 2 2008, 23:31, said:

Pai de jos din fundatie, se pleaca cu cofraj de 20cm.E ff bun la izolatie.



Din nou o completre...exista o directiva a ISC (nu mai tin minte numarul...) care spune ca grosime minima a elevatiei din beton monolit trebuie sa fie minim 30 cm...asa ca...no comment
Legat de izolatie...20 cm neopor< 10 cm extrudat ca izolatie....si asta o spun altii nu eu. Poate ei gresesc, poate nu, eu am adoptat varianta cu extrudat....e mai ieftina...si respecti si normele ISC   (Inspectoratul de Stat in Constructii)

#33
ciopy

ciopy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.08.2007
detaliaza sa intelegem si noi ce vrei sa spui
[/quote]

Hai sa incheiem subiectul.Fiecare o face asa cum il taie capul.In alta ordine de idei......
ati incercat sa vedeti ce preturi au cei de la Eco Home???
Astept pareri....poate sunt eu nebun...

[quote name='supy_t' date='Jul 3 2008, 19:09' post='4845657']
Ma simt dator cu unele specificatii...
1. Da nu am plecat cu cofraje din pamant....tocmai datorita costurilor....dar exista izolatie in elevatie de 5 cm in interiorul ei si sub placa de jos, iar pe exterior o sa fie pus extrudat tot de 5...practic e acelasi lucru....pretul cofrajelor de 30 cm e prea mare si eu unul nu cred ca se justifica....
2. Nu lucrez in regie proprie...eu nu sunt consructor....
3. Pretul constructiei la momentul acesta a ajuns la 210 E/mp suprafata construita cu tot cu TVA si manopera, inclusiv documentatia....In banii astia intra fundatia care s-a executat la 1m, elevatia la 60 cm, peretii amvic, acoperisul, invelitoarea Belle profile si finisajul exterior atat! Geamurile nu sunt incluse aici si nici usile. Mai scriu odata dimensiunile...168mp suprafata desfasurata, iar amprenta pe sol 9,5x10,5m.

Poti sa ne spui si noua cu ce constructor ridici casa? - MACAR NUMELE...
A mai lucrat in AMVIC?

#34
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
.....numele va ramane stiut doar de cei care cunosc constructia.....nu vreau sa fac nimanui reclama....
Daca a mai construit case amvic...da a mea este a cinci-a din care 3 le-am vazut, si asta din spusele echipei...

Legat de constructia mea....s-au turnat zidurile....dar s-a facut o risipa extraordinara....cam 3 roabe de deseu de ciment din fiecare camera....super urat din partea operatorului pompei.....care dupa un scandal monstru, si amenintarea ca il trimitem acasa a acceptat sa micsoreze debitul pompei....(asa patesti cand lucrezi cu necunoscuti) dar nu am ce face este singura pompa din oras, de dimensiuni mici...asa ca nu am ce face...mai am doua turnari...asa ca sper sa nu fac infarct....unal la placa, la care voi reveni la cei initiali, desi acum sunt ceva mai scumpi..., si peretii mansardei care, probabil tot cu disperatii astia....
La aprox 5 ore dupa turnare am smuls sarmele din pereti si s-au demontat schelele si cofragele geamurilor si usilor....si spre surprinderea mea, desi peretii sunt stropiti cu ciment, totul este suepr drept, nu am cofraje ridicate sau umflate, iar pana si sub geamuri treaba e OK...mare inventie vibratorul ala de beton... Stropii aia de ciment se curata foarte usor..cu o carpa...
Luni o sa merg la aia cu betoanele cu ceva samanta de scandal....dar presimt ca o sa-mi factureze tot cum vor ei...o sa vad eu...
Desi nu am avut ce sa reprosez echipei, acuma, dupa ce totul din jurul constructiei s-a murdarit cu beton...parca nu mai sunt asa de multumiti de ei....desi nu e vina lor...
AAAA era sa uit...mi-au venit si grinzile de 10X10x400, excelente, toatre alese, fara probleme...si au fost 80 de bucati....deja ma gandesc cu groaza cand vor incepe sa intre cu drujba in ele!!!!.
Am refacut toate calculele cu amanuntul..pretul meu acuma este 203 E/mp, si asta la 3,7 lei/E.s unt nitel sub barem, si sunt multumit.
Numai bine...

#35
M_ALINSEB

M_ALINSEB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.04.2007
cum ai degand sa finisezi pe interior / exterior?

#36
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
calculele sunt simple.....
Extrerior - masa de spaclu pe plasa de fibra de sticla si tencuiala Marmorex. Interior -gipscarton...dar sunt in dubiu daca o sa-l fixez in suruburi sau cu adezivul poliuretanic de la Denbraven...ramane de vazut...ca mai este pana acolo...

Edited by supy_t, 07 July 2008 - 18:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate