Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Twin Peaks

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#91
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am văzut episoadele 12 și 13 în care au mai apărut câțiva actori din Sezonul 1 și 2. Da, au îmbătrânit rău majoritatea.  
Cu ce gagiu s-a ales Audrey! Exact pe măsură ei. ☺️ Bine, aici s-ar putea să fie vorba de cu totul altceva și nu la modul cum este prezentat. Dedesubturi.
Surpriza a venit la final,  cu  James cântând.

În alta ordine de idei, desfășurarea evenimentelor se face lent, fără să se întâmple lucruri importante. "Douggy"  are ca de obicei noroc, Diane lucrează cu "dusmanu",  Dublura lui Cooper lucrează la menținerea sa pe lumea asta...

Am uitat de fazele savuroase cu Gordon și iubițica mult mai tânără...

Au rolul lor și fazele amuzante. 😁

#92
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMembruAnonim, on 22 august 2017 - 21:57, said:

"Douggy"  are ca de obicei noroc, Diane lucrează cu "dusmanu",  Dublura lui Cooper lucrează la menținerea sa pe lumea asta...

Hmmm, nush ce să zic, dar am un feeling ca lucrurile stau invers cu cei doi Cooper ! Diane nu-i prea convinsă, dar cred ca Douggy e bad Cooper !

#93
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nu știu la ce serial te uiți tu. Poate ai sărit episoade. Actualul Dougie Jones este Cooper cel bun, amnezic.

#94
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008

View Postmhanor, on 22 august 2017 - 23:16, said:

Nu știu la ce serial te uiți tu. Poate ai sărit episoade. Actualul Dougie Jones este Cooper cel bun, amnezic.

Mai vedem, nu m-aş avânta aşa de categoric, sunt unele elemente mai greu de înţeles, cum ar fi, de exemplu întâlnirea lui Cooper cu Jeffries în motelul din "Convenience store", în care discută despre Judy, ori în Fire walk with me, In '89 Jeffries intră în birourile FBI şi o menţionează pe Judy, de faţă cu Albert, Cole şi Cooper !

#95
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nu înțeleg cum poți ignora așa multe detalii.
Nu știm nimic de Judy. Un lucru mă roade: ce-a vrut să spună Jeffries, îndreptând spre Cooper, dacă știe cine este acesta (probabil întrebându-l pe Cole).

#96
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008

View Postmhanor, on 23 august 2017 - 21:07, said:

Nu înțeleg cum poți ignora așa multe detalii.
Nu știm nimic de Judy. Un lucru mă roade: ce-a vrut să spună Jeffries, îndreptând spre Cooper, dacă știe cine este acesta (probabil întrebându-l pe Cole).

A, dacă te iei după toate detaliile înebuneşti !
Camera lui Cooper era 315, Cooper intră în lume prin portalul 3 în episodul 3, însa portalul îşi schimbase cifra , iniţial a fost 15, iar femeia din camera purpurie îi făcea semne disperate să nu iasă pe 15, iar acum suntem în episodul 15, iar Cooper s-a electrocutat, poate dispare din serie.

Judy ar putea fi femeia cu ochi din camera purpurie din episodul 3, care s-a uitat la ceas exact la ora 2:53 [ aceeaşi oră la care Andy intră în lojă şi se întâlneşte cu Pompierul ] şi i-a făcut semn lui Cooper să iasă prin portal [ care, s-a schimbat între timp din 15 în 3 ]

Poţi s-o iei razna dacă eşti atent la toate detaliile ! Posted Image

Edited by ramurel, 23 August 2017 - 21:38.


#97
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nu mă refer la asemenea detalii criptice. Mă refer la comportamentul personajelor și cu ce alte personaje interacționează. Și sunt și alte detalii, directe.
Cifra 15 s-a preschimbat dupa ce entitatea din camera purpuriei acționează maneta și este aruncată în neant. Îi spun entitate pentru că nu este o femeie. Așa cum nici Pompierul nu este un bărbat. Așa îi vedem noi. Cifra 3 reprezintă probabil lumea noastră, pentru că trăim într-o lume cu 3 dimensiuni fizice. Cooper a ales să se electrocuteze în episodul 15, dar nu cred că are vreo legătură. Eu îl văd ca fiind factorul care îl face să își reamintească cine este. Jeffries îi spune lui Cooper Cel Negru că o cunoaște pe Judy. Este singurul lucru pe care îl știm noi despre Judy. Restul sunt doar speculații. Probabil Judy există în lumea „noastră”, la fel ca Cooper Cel Negru.

Edited by mhanor, 23 August 2017 - 22:09.


#98
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008
Da, jocul cu 15 şi cu 3 e o poantă de-a lui Lynch, care are legătură cu numerotarea episoadelor, nu cu acţiunea în sine, intru în 3 şi mor în 15 [ versiunea combinată de tulpă formată din Dougie şi Coop ], femeia fără ochi făcându-i lui Coop semne disperate cu mâna la gât [ "o să mori" ] în legătură cu portalul numerotat 15, apoi urcă sus sa îl schimbe în 3. Iar judy... o posibilă teorie ar fi că Judy e numele de cod al maiorului Briggs [ nume mic - Garland ;  Judy, de la Judy Garland, actriţa din Wizzard of Oz, etc ]. O fi fost vreo referinţă în Twin peaks-ul original despre asta, nu-mi amintesc,mi-o fi scapat...

Şi femeia făra ochi e acum singura variantă plauzibilă a fi Diane cea bună [ "I am in the sheriff station !" ]

Interesantă e scena cu Audrey, ridică alte teorii fanteziste, mai ales în legătură cu Roadhouse, barul lui Jacques Renault, acum dacă mă gândesc la toate momentele alea de conversaţii ciudate între femei în bar, la toata muzica bună de acolo, la faptul ca e mereu o perdea roşie pe fundalul scenei, pare că toate astea s-au întâmplat în visul lui Audrey, mai ales dupa faza cu "Audrey's dance" ! Multe momente ciudate acolo

[ https://nypdecider.files.wordpress.com/2017/06/twin-peaks-sweeping.gif?w=642&h=361&crop=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
.

Oricum, ca fapt divers, ca ziceam de cei doi Coop, cel bun şi cel rău, am un feeling ca vor pleca împreună  la final în lojă, vor ieşi din lumea reală adica, amândoi.
Singurul care va rămâne va fi, cred, Dougie, care urmează sa fie "manufactured"

Edited by ramurel, 29 August 2017 - 07:47.


#99
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Foarte interesant episodul 16 !!!!! Cooper si-a revenit si este din nou agentul de acum 25 de ani. !!!
Mai avem 2 episoade in care nu cred ca se vor rezolva multe lucruri . Sigur va mai urma inca un sezon...cel putin !!!

Spre surprinderea mea, azi am urmarit genericul filmului si am constatat cu uimire ca atatia amar de ani , n-am stiut ca :

  David Lynch  este FBI Deputy Director Gordon Cole !!!!!! Posted Image Posted Image

#100
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,838
  • Înscris: 01.09.2006
Tot e bine mai tarziu decat niciodata :lol:

#101
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nu cred că va mai exista un alt sezon. Conflictul dintre cei doi Cooperi se va stinge până la finalul episodului 18. Terenul este deja pregătit, că nu degeaba colegul lui James, băiatul cu mănușa, a ajuns în aceeași încăpere cu femeia fără ochi. Sincronicitate, înlănțuirea unor evenimente aparent aleatorii, pentru a ajunge la un anume rezultat. În episodul curent am putut vedea că a apărut de nicăieri bărbatul cu uzi-ul, iar Chantal și Hutch au părăsit scena. Cât de convenabil! Și mai sunt exemple.
Cât despre femeia fără ochi, chiar ignorasem ultima frază a Dianei. Nu înțeleg de ce nu seamănă cu Diane, dacă ea este originalul. Și care-i treaba cu limbajul extraterestru.

Edited by mhanor, 29 August 2017 - 17:10.


#102
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Hmmm...si ma mai  irita ceva  !!! Deci Salasul Negru l-o tinut prizonier pe Cooper cel bun 25 de ani, iar acum dintr-o data devine binevoitor , iar prin intermediul celui fara o mana, incearca sa-l ajute pe Coope good ......si sa-l ''recupereze'' pe Cooper bad !! Cam fara noima !! Dupa mine, ar fi trebuit ,, the bad '' sa fie ajutat sa faca cat mai mult rau !!

Nu stiu, dar dupa terminarea serialului, in iarna , de sarbatori cand sunt multe libere, sa-l revizionez cap-coada de cateva ori !!

View Postmhanor, on 29 august 2017 - 17:10, said:

Și care-i treaba cu limbajul extraterestru.

Ce limbaj extraterestru ???

#103
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Ai auzit ce sunete scoate femeia fără ochi?

Sălașul Negru are reguli. Nu a devenit, dintr-o dată, binevoitor. Există cicluri, în care opusele guvernează pe rând, gen Yin și Yang. De aceea, Brațul (The arm) îi spune că opusul său trebuie să se întoarcă, înainte ca să poată ieși el.

Edited by mhanor, 29 August 2017 - 18:53.


#104
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008
Naido [ aşa o cheamă pe femeia făra ochi ] va avea un rol important la final în legătură cu cei doi Cooper.

Dacă vă amintiţi, în episodul 3, îl pipăie pe faţă pe Cooper şi îl recunoaşte, părerea mea , iar din momentul ala ştie exact ce trebuie să facă şi unde să îl trimită pe Coop prin portalul ăla numerotat .

Ea s-a sacrificat cu bună ştiinţă în episodul 3, părerea mea, căzând în Nonexistent şi cred că ştia că e menită să intre prin vreun portal anume, în lumea reală.
Ea cred că ea este aceea trimisă de Sălaşuri care îşi poate da seama care e bad Coop şi good Coop [ ochii scoşi, simbolistica justiţiei oarbe, etc, ]

Nu ştiu de ce vorbeşte neinteligibil, nu-mi dau seama, dar tot limbajul din sălaşuri e ciudat, parcă vorbeşte invers, de parcă timpul la ei este complet pe dos relativ cu timpul nostru.

#105
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Ai renunțat la ideea că Naido este Diane?

#106
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008

View Postmhanor, on 29 august 2017 - 21:56, said:

Ai renunțat la ideea că Naido este Diane?

Nu ! Ea pare a fi singura variantă ! E ea acolo şi e Lucy Brennan, doar ele sunt în sediul din Twin Peaks. Iar faptul ca în episodul 3 l-a recunoascut pe Cooper pare sa confirme şi mai mult că e Diane.
Ah, ar mai fi femeia care preia apelurile de urgenţă [ apare în primele episoade în camera din spate a sediului şerifului ], în rest sunt doar bărbaţi.

Dar pâna la urmă nu putem decât sa speculăm pe baza detaliilor din serial.

Oricum, cred că în final Naido şi cu Freddie, băiatul cu mânuşa verde  vor face echipă, probabil meaningul lui Freddie va fi de a se lupta cu bad Coop, care are de asemenea o forţă fantastică în pumn. O sa iasă scântei !  :)

#107
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am ajuns la 15. Vazut inclusiv. Ce nu s-a explicat pana acum, si este foarte important, este cum au aparut doi de Cooper. La sfarsitul sezonului 2 Cooper a intrat in The Lodge pentru a o salva pe Annie si doar unu s-a intors, dar era posedat de spiritul lui Bob. Iar acum, in episoadele 13, 14, 15, cand il arata pe Cooper in biroul lui Gordon, vor sa sugereze ca ala era ``Cooper cel rau``?

Ingenioasa ideea lui ``Coop`` sa bage furculita in priza. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 30 August 2017 - 07:15.


#108
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMembruAnonim, on 30 august 2017 - 07:14, said:

Iar acum, in episoadele 13, 14, 15, cand il arata pe Cooper in biroul lui Gordon, vor sa sugereze ca ala era ``Cooper cel rau``?


Te referi la momentul când apare Phillip Jeffries în biroul lui Gordon şi arată spre Coop spunând "Who do you think this is there ?" E încă mister în jurul lui Phillip Jeffries, nu se ştie ce cunoaşte exact în cercetările Blue Rose, sperăm să ne zică Lynch până la urmă ceva. :)

View PostMembruAnonim, on 30 august 2017 - 07:14, said:


Ingenioasa ideea lui ``Coop`` sa bage furculita in priza.

Electricitatea e folosită ca temă în sezonul 3 pentru transferul sufletelor între dimensiuni . Vezi accidentul copilului pe trecea de pietoni cu Rich Horne şi vizita lui MrC la PJ, cu aparatul ala electric din Convenience store de la "recepţie", manevrat de woodsman, care deschide portaluri .

Încă nu m-am lămurit ce e cu cifrele alea de pe stâlpii de curent de-a lungul sezonului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate