Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Twin Peaks

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Tocmai am terminat de revazut Twin Peaks si am decis sa deschid un thread despre acest serial.
Difuzat din 1990, e impartit in 2 sezoane, tema centrala a serialului (cel putin pana la mijlocul sezonului 2) fiind descoperire identitatii ucigasului popularei adolescente Laura Palmer.
Pentru aceasta e chemat agentul Dale Cooper de la FBI, care descopera curand ca viata aparent idilica din acest orasel de munte ascunde de fapt multe secrete intunecate...fiecare locuitor avand propriile interese nu tocmai nevinovate cu privire la investigatie.
Iar padurea de langa orasel ascunde o poarta spre o lume populata de spirite care influenteaze in mod direct evenimentele din lumea reala.
Creat de David Lynch si Mark Frost, serialul a devenit un punct de referinta in televiziune pentru anii 90, multe viitoare seriale inspirandu se din atmosfera si ideile create in Twin Peaks.

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Sor-mea și verișoar-mea erau mare fane la începutul aniilor '90, când acest serial a fost difuzat pentru prima dată în România, pe TV.R. 1. Eu pe atunci eram cam fricos, așa că nu am avut curajul să mă uit.
De curând am luat de la cineva C.D.-uri cu primele 7 episoade. Nu am apucat să le văd decât pe primele 4 sau 5. În curând voi continua.
Ce să zic, e unul dintre cele mai bune seriale făcute vreodată și îți dai seama de asta din primele episoade. Dacă îl privești la ore târzii din noapte îl poți considera unul dintre cele mai bune seriale horror făcute vreodată.
Uitându-mă pe wikipedia am înțeles în sfârșit finalul ciudat al serialului (finalul îl văzusem atunci, în 1991-1992)

#3
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006
Cand l-au dat prima data, in '90, ne strangeam toti prietenii la cate unul acasa, o rupeam pe votca (probabil ca doar din bere nu am fi facut fatza la tensiunea insuportabila :lol: ), iar la finalul episodului faceam toti: "Moaaaa... ce tare.. ai vazut?!.. ce naspa era Killer Bob... da' de ce crezi ca a spart oglinda agentu Cooper ?... adica oare era el criminalu?... Moaaa".
Cand a fost difuzat a doua oara, in '98, tin minte ca faceam o echilibristica de senzatie, demna poate de o cauza mai buna  :lol:, sa ajung acasa la timp pentru a inregistra toate episoadele pe, pardon de expresie, video... Si acum am vreo 8-9 casete cu tot Twin Peaksu'...
Si cand te gandesti ca acum vezi la televizor Lost, Alias sau Xena...  :angry:

Edited by Stan P., 08 June 2008 - 12:50.


#4
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Ms de reply uri, dar atat? :huh:
O fi mai populara Sailor Moon decat Twin Peaks :deadtongue: .
Ce parere aveti despre actori, personaje, atmosfera, simbolurile folosite.
Numai despre ultimul episod se pot povesti f multe.
De exemplu faza cu schimbarea starii de agregare a cafelei semnifica dupa mine faptul ca timpul n are nici o relevanta in Black Lodge.Iar alter ego ul lui Cooper era oare partea lui intunecata, sau reprezenta doar o trecere, adevarata parte opusa find kiler BOB.
Si oare ce a vrut sa spuna Leland cu :i didn  kill anybody?Sugera ca BOB era in intregime responsabil ?

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu te mai lua de Sailor Moon  :disgust:
Azi noapte m-am uitat la episoadele 5, 6 și 7. Îmi vine să-mi bag unghia în gât din cauză că nu am episodul 8. La sf. ep. 7 cineva îl împușcă pe Cooper... și vroiam să știu dacă e pe bune sau e un vis de-al lui?

#6
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
stiati ca Twin Peaks a rezistat doar doua sezoane din cauza rating-urilor foarte slabe? ciudat, avand in vedere cati fani pare sa aiba, dar de-aia intra in categoria productiilor cult; in nici un caz nu este un produs "de masa". si cand te gandesti ca si Seinfeld aproape a fost oprit dupa primele 2 sezoane, din acelasi motiv...

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Motivul scăderii numărului de telespectatori a fost faptul că au vrut să se afle cine este criminalul - au zis că o să plictisească oamenii... dar cum au dezvăluit cine e criminalul (adică Bob - spiritul cel rău) telespectatorii și-au pierdut din interes... de menționat că atunci când au vrut să arate cine e criminalul, David Lynch s-a opus!
Toată poveste e aici:
http://en.wikipedia...._and_characters

Dacă are cineva casete cu Twin Peaks trase de pe TV.R. 1, Antena 1 sau Pro Cinema, aștept!

Edited by djl, 24 June 2008 - 10:57.


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Serialul se pare că a fost extrem de popular în România din moment ce au apărut localuri și firme "Twin Peaks".

#9
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postdjl, on Jun 25 2008, 15:48, said:

Serialul se pare că a fost extrem de popular în România din moment ce au apărut localuri și firme "Twin Peaks".

sunt sigur ca un factor important l-a constituit elementul de noutate si faptul ca romanii erau avizi dupa orice imediat dupa '90. sa nu uitam ca seriale gen sclava isaura sau fam. guldenburg au avut un succes si mai mare. nu stiu cati din cei multi care s-au uitat atunci la twin peaks au inteles mare lucru sau macar s-au framantat sa inteleaga.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Azi am dat pe la B.C.U. (Bibloteca Central Universitară) și am dat peste 2 cărți ce au legătură cu "Twin Peaks": 1) Jurnalul secret al Laurei Palmer (care cică se găsește și la Bibloteca Fac. de litere)
și "Dale Cooper: viața mea, benzile mele" (care se oprește la momentul în care Cooper o anunță pe Dianne că a fost găsit cadavrul unei fete înfășaurat în plastic și că se îndreaptă spre un orășel de munte numit Twin Peaks). În carte cu Cooper acesta nu era deloc un băiat cuminte...

#11
unGreu

unGreu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 10.05.2005
m-am apucat azi să-l revăd, după primele 3 episoade mi-am dat seama că am uitat multe lucruri, probabil pentru că la începutul anilor 90 eram minor  ^_^
muzica din film e genială și aduce intenistate scenelor

#12
oanap24

oanap24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.05.2008
Eu am citit cartea si, desi m-a cam ingrozit, imi placuse destul de mult. Poate ma hotarasc sa vad si filmul, desi sunt convinsa ca sunt inflorituri multe fata de carte.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
La un momendat aflasem că în serial apare David Duchovny (a.k.a. Mulder din "Dosarele X"). Am rămas :surprise: când am văzut ce rol avea: un agent F.B.I. care se travestise în femie :w00t:

#14
iriwdir

iriwdir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.02.2005

View Postoanap24, on Jun 30 2008, 23:52, said:

Eu am citit cartea si, desi m-a cam ingrozit, imi placuse destul de mult. Poate ma hotarasc sa vad si filmul, desi sunt convinsa ca sunt inflorituri multe fata de carte.



Draga mea, care carte ai citit-o tu? Sunt doua: Jurnalul secret el Laurei Palmer si Dale Cooper, viata mea, benzile mele.

Ambele carti au fost scrise dupa difuzarea serialului, si ambele trateaza ce s-a intamplat inainte de evenimentele din serial.

Deci inflorituri nu au cum sa fie in serial, inflorituriile fiind chiar cartile.

Filmul artisic Fire walk with me, de asemenea a fost facut dupa serial, si trateaza evenimente petrecute inainte de actiunea serialului, cum ar fi moartea Theresei Banks si ultimele zile ale Laurei Palmer.

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am reușit să mai revăd 4 episoade...  din păcate s-a cam dat pe plictiseală... în general abundă scene care le găsești și în alte seriale. Dar am să mă uit în continuare.

Cică s-a mai tardus o carte "Twin Peaks" în română: http://www.okazii.ro...-R-L-STINE.html
Deși aici nu apare: http://en.wikipedia....s_of_Twin_Peaks
Păcat că nu am un bulion: http://www.okazii.ro...Twin-Peaks.html

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În 1992, când au difuzat "Twin Peaks" la TV.R. 1 mă speria de moarte (ca și atunci când m-am apucat să-l revăd pe D.V.D). Ultimul episod (24) s-a difuzat Sâmbătă, 5 dec. 1992, între orele 20.35 și 22.10 Asta era cu 22 zile (3 săpt și 1 zi) înainte să fac eu 10 ani Mai țin minte și locația: apartamentul lu' var-mea, atunci când stătea la mine în zonă; televizorul: "Elecrom" sau cel românesc asemănător cu "Elcrom". Pe atunci nu am înțeles sfârșitul a la David Lynch. Serialul s-a redifuzat în 1998 pe "Antena 1", iar acum câțiva ani pe "Pro Cinema".
Ce bine arăta Kyle MacLachan în serial. Mi-aș fi dorit să arăt ca el
Ce mișto era gagica asta

Chestie: am o jeacă din anii '90, produsă în S.U.A., care poartă marca "Twin Peaks" :w00t:

Edited by djl, 01 April 2009 - 00:30.


#17
alina_alinutza

alina_alinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2007
eu eram prea mica pe vremea cand s-a difuzat la noi si nu m-a lasat mama sa ma uit la el , oricum probabil nu as fi inteles nimic.
dar am facut rost de cele 2 sezoane , aseara am vazut primul episod , iar in clipa in care am auzit tema melodica , m-a luat cu friguri :rolleyes: , se pare ca totusi ceva mi-a ramas in minte .

#18
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

View Postdjl, on 1st April 2009, 00:26, said:

În 1992, când au difuzat "Twin Peaks" la TV.R. 1 mă speria de moarte (ca și atunci când m-am apucat să-l revăd pe D.V.D). Ultimul episod (24) s-a difuzat Sâmbătă, 5 dec. 1992, între orele 20.35 și 22.10 Asta era cu 22 zile (3 săpt și 1 zi) înainte să fac eu 10 ani Mai țin minte și locația: apartamentul lu' var-mea, atunci când stătea la mine în zonă; televizorul: "Elecrom" sau cel românesc asemănător cu "Elcrom". Pe atunci nu am înțeles sfârșitul a la David Lynch. Serialul s-a redifuzat în 1998 pe "Antena 1", iar acum câțiva ani pe "Pro Cinema".
Ce bine arăta Kyle MacLachan în serial. Mi-aș fi dorit să arăt ca el
Ce mișto era gagica asta

Chestie: am o jeacă din anii '90, produsă în S.U.A., care poartă marca "Twin Peaks" :w00t:
Da, ne uitam pentru ca nu aveam la ce altceva sa ne uitam. Mie mi-a ramas in minte dansul piticului. Se pare ca am si o sechela, deoarece am invatat sa dansez la fel. :)

Taman cand se difuza ultimul episod, s-a nimerit taica-miu sa apara cu primul televizor color, si ala luat la mana a doua: Reinschraf (sau ceva de genu'). Nu mi-a mai ars de serial, fiind captivat de multitudinea de culori... colorate. Intreg serialul, plus filmul, il am pe dvd-uri tras de vreo 2 ani, in speranta ca il voi revedea intr-o zi.

Filmul ca filmul, da' ce sa mai zicem de muzica ?

Care gagica zici ca arata misto ? Sherilyn Fenn ? E un serial pe care vi-l recomand tuturor cu ea: Rude Awakening (TV Series 1998–2001).

Nu pui si tu poze cu "jeaca" aia ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate