Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Twin Peaks

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#73
BT-OO5

BT-OO5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 06.07.2017

View Postradeusval, on 09 iulie 2017 - 12:14, said:

suntem cam la jumatatea serialului
poate partea a doua o sa fie mai dinamica, cel putin asa sper
, sunt curios de final.


Faci postari pentru poiana? Posted Image

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe GO a aparut episodul 9.

#75
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postramurel, on 09 iulie 2017 - 06:18, said:

Singurul film pe care cred că l-am înțeles eu, cât de cât, a fost Lost highway.
The Straight Story sau chiar Blue Velvet sunt grele? Chiar primul nu are absolut nimic in comun cu ciudateniile lui Lynch.

Edited by edigee, 10 July 2017 - 08:34.


#76
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

View Postedigee, on 10 iulie 2017 - 08:34, said:

The Straight Story sau chiar Blue Velvet sunt grele? Chiar primul nu are absolut nimic in comun cu ciudateniile lui Lynch.

The straight story nu l-am văzut, iar Blue velvet, ai dreptate, nu e prea complicat, dar nici nu face parte din categoria filmelor Lynchiene pline de simbolistică și mesaje ascunse, eu la alea m-am referit ! Mulholland drive, Lost highway sau Inland empire ( mamă, ce m-a zăpăcit ăsta, iepuri, umbre, personaje ciudate, universuri paralele, mai nimic nu am înțeles, sau cel puțin mare parte ).

Și Twin peaks de acum 25 de ani a inceput ușor, că un policier, apoi încet încet a luat-o pe direcția cunoscută. Și introduce multe elemente care fac parte dintr-o cultură a simbolismului cu care, probabil, trebuie să fii cât de cât familiar, dar noroc cu epoca modernă a internetului, in care găsești răspunsuri dacă le cauți, ceea ce acum 25 de ani...

De toate pentru toți... :)

#77
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
Am vazut si eu episodul 8 ieri... cea mai mare porcarie posibila, zeci de minute de fum,stele,sunete deranjante, material de studiu pentru pasionatii de simboluri :)
Cine imi explica si mie broasca cu aripi care iti intra in gura ?

#78
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
De pare că momentul atomic reprezintă intrarea în scenă a lui Bob ( și implicit a Laurei Palmer ) și începutul poveștii din jurul Twin Peaks-ului, iar goanga aia, după cum deduc eu, e anomalia genetică, simbolul răului, iar fata aia, cred că va fi mama Laurei Palmer.
Eu sunt f curios cine e finanțatorul device-ului ăla de sticlă cu camere de supraveghere fixate pe el, din primul episod. Sunt f curios ce rol are acel device, pe cine trebuie să prindă.

#79
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Azi revedeam episodul 9 și, eu cel puțin, mi-am dat seama că pot să revăd cu plăcere oricare din episoade, cred că pe fiecare l-am revăzut cel puțin de 2 ori. Au așa un vino-ncoace, sunt multe secvențe catchy, deși par tâmpe ( de exemplu faza de la secția de politie cu aia trei polițiști, din care unul are râsul ăla ciudat :) și când Dougey de holbează la steagul american, sau Diane care fuckuieste pe toată lumea, etc )

Sau poate m-am tâmpit eu ! :)

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fuck you, Albert! :D

Mi-a ramas replica aia cu ``gotta light`` din episodul 8. Apropo, episodul 8 in mare parte tine de mitologia si misterul din spatele serialului Twin Peaks.

[ https://media.giphy.com/media/3oKIP9RUMae4A3iWNq/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#81
radeusval

radeusval

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2017
eu cred ca am ramas la episodul 6 sau 7 ,  tot zic ca voi continua dar
ce sa zic cam plictisitor, si ma tem de final sa nu fie ca ala de la sezonul 2 :(

#82
-Dorulet-

-Dorulet-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 11.06.2014

View Postramurel, on 11 iulie 2017 - 15:51, said:

...deși par tâmpe ( de exemplu faza de la secția de politie cu aia trei polițiști, din care unul are râsul ăla ciudat Posted Image și când Dougey de holbează la steagul american, sau Diane care fuckuieste pe toată lumea, etc )
Sau sotii Brennan care se cearta pentru culoarea canapelei ca intr-un final sa cedeze amandoi!Posted Image Mie imi place cum isi ia Lucy avant pentru a se da jos din scaun, probabil ca nu atinge podeaua cu picioarele din prima! Tre' sa invat si eu miscarea, nu se stie cand vrea musiu Dorulet sa schimbam canapelele...

#83
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

View Post-Dorulet-, on 11 iulie 2017 - 17:28, said:

Sau sotii Brennan care se cearta pentru culoarea canapelei ca intr-un final sa cedeze amandoi!Posted Image Mie imi place cum isi ia Lucy avant pentru a se da jos din scaun, probabil ca nu atinge podeaua cu picioarele din prima! Tre' sa invat si eu miscarea, nu se stie cand vrea musiu Dorulet sa schimbam canapelele...

Exact ! Mici detalii din geniul minţii bolnave a lui Lynch ! Posted Image  Iar personajul lui, Gordon [ "What ?!?" ], e simpatic foc, mai ales în tandem cu Albert !

- Say "Please"!
- What ?!?
- You heard me !

Posted Image

Edited by ramurel, 11 July 2017 - 19:05.


#84
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010
Splendid episodul 9. Super!

#85
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Anumite scene sunt de umplutura, as fi vrut sa se dezvolte actiunea mai departe dar o tot lalaie episod dupa episod...

#86
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am văzut 3 episoade.
Sezonul 3 e de cacat.

#87
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,381
  • Înscris: 05.09.2005
Nu am inteles absolut nimic din episodul 8 :|

#88
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
The Experiment l-a borât pe Killer Bob, iar The Giant pe Laura, ambii fiind trimisi pe Pământ să se înfrunte. Lynch a luat-o razna de tot cu sezonul asta.

#89
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010
Excepțională secvența din episodul 12, cu Gordon, gagica lui și Albert. Merită de văzut episodul doar pentru asta!

#90
radeusval

radeusval

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2017
eu o sa ma uit cand o sa fie terminate toate episoadele, asa m am uitat si la seriile vechi :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate