Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Suntem lideri europeni la mancat paine

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Scumpicuta, on Jun 2 2008, 16:35, said:

De ce "probabil" gresit ?
OK, cred ca ai dreptate - nu e politicos si nici constructiv sa arunc asa cu verdicte, fara sa le justific.

Asa ca hai sa iti explic! In articolul acela nu apare consumul anual de paine al unui francez; tu doar ai presupus ca ar fi 78 kg. Exista o mica (foarte mica) posibilitate ca un francez mediu sa consume fix 78 kg/an, iar presupunerea ta sa fie corecta, dar doar din intamplare. De aici acel "probabil gresit".

Edited by antigen, 02 June 2008 - 16:39.


#38
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 duculeana, on Jun 1 2008, 03:29, said:

Referitor la cola, tot timpul a fost mai scumpa decat benzina, si asta pentru ca, spre deosebire de benzina, nu e un bun necesar! Nu te obliga nimeni sa bei cola cand ai apa de la robinet sau apa minerala, pe cand benzina ti-e indispensabila daca vrei sa scoti masina din garaj etc.
Tocmai de aia cola ar trebui sa fie mai ieftina ca benzina. In SUA de exemplu este mai ieftina si ca apa :)

#39
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
antigen,
Eu credeam ca stau de vorba cu oameni care se documenteaza...

Daca tu nu credeai ce am spus eu mai sus, elegant era sa cauti si sa pui una din sursele tale, dar tu ai ales calea comunista, de a nega din start...

Totusi, eu am trecut de etapele astea, asa ca ma obosesc sa te ajut sa iesi din ignoranta...
http://ecopreservati...ad-consumption/

Mai mult, urmand rationamentul tau, chiar si asa am dreptate, deoarece 78 de kg este pentru orice alt membru al Europei, iar francezii fiind mai multi, ei fac media...

#40
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Scumpicuta, on Jun 2 2008, 20:26, said:

78 de kg este pentru orice alt membru al Europei, iar francezii fiind mai multi, ei fac media...
1. Confunzi media cu moda.
2. Franta nu este tara cu cea mai mare populatie din UE.

Of! Sper ca nu ajung la H2H pe motiv de paine! Imi cer scuze pentru off-topic si ma opresc aici.

#41
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

 antigen, on Jun 2 2008, 21:23, said:

1. Confunzi media cu moda.
2. Franta nu este tara cu cea mai mare populatie din UE.

Of! Sper ca nu ajung la H2H pe motiv de paine! Imi cer scuze pentru off-topic si ma opresc aici.

Cu atat mai mult imi dai dreptate...
daca nu e Franta, imi cresc sansele sa am dreptate, ca romanii nu sunt cei mai mari consumatori de paine, cum va mint pe voi toti aiuritii...

#42
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 blacatusu, on May 30 2008, 23:04, said:

Salut.

In primul rand, daca am inteles eu bine, painea ajuta la tranzitia intestinala, sau cel putin asa am inteles eu, poate am inteles gresit.

cu siguranta :) in tranzitie-i biata tarisoara de vreo 20 de ani. miscarile intestinului se numesc tranzit.

#43
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Readuc in atentie faptul ca sondajele mint dupa cum le este interesul...

In timp ce "romanii consuma mai multa paine decat cei din Europa", iata ca a scazut consumul de paine... si nu mai suntem pe primul loc...

Quote

Cu toate acestea, in topul consumatorilor de paine ne situam pe locul trei, cu 108-110 kg pe locuitor pe an, dupa Albania si Bulga ria, potrivit Rompan, ceea ce inseamna ca suntem traditionalisti. Media in Uniunea Europeana este de 78-80 kg/locuitor/an.

http://www.revista-p...-din-meniu.html

#44
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
In primul rind asta nu e sondaj.
Doi - in media UE intram si noi, si noi o tragem in sus. Probabil ca media in statele vestice UE este sub 70 kg/om. Am gasit pe undeva ca nemtii si austriecii maninca cea mai multa piine dintre vestici, aproape 80, iar cea mai putina, in jur de 50, britanicii si irlandezii. Da, tine si de obiceiuri, dar si de saracie. Vezi pozele alea cu ce maninca o familie de... Ciadezii se cam limiteaza la turte. Tarile sarace cam asta au, o faina locala din care se coace o piine locala. Alaturi de seminte si boabe si un pahar de apa tulbure.

Edited by abancor, 03 June 2008 - 14:02.


#45
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Asa...
Si daca nu e sondaj, schimba cu ceva faptul ca ne intoxica cu informatii false ?

Eu stau si ma mir cum exista atat de multi naivi care iau de buna orice pseudostire...

#46
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
La mancat paine si la fumat suntem printre primii in Europa, dar cu toate astea nu atingem numarul de obezi si de bolnavi din SUA! Deci, tot mai sanatoasa e painea decat produsele fast-food cu care se indoapa americanii!

#47
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006

 Scumpicuta, on Jun 4 2008, 08:30, said:

Asa...
Si daca nu e sondaj, schimba cu ceva faptul ca ne intoxica cu informatii false ?

Eu stau si ma mir cum exista atat de multi naivi care iau de buna orice pseudostire...

Cam cum ne intoxica stirile astea, si in ce scop?

#48
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 abancor, on Jun 3 2008, 15:01, said:

In primul rind asta nu e sondaj.
Doi - in media UE intram si noi, si noi o tragem in sus. Probabil ca media in statele vestice UE este sub 70 kg/om. Am gasit pe undeva ca nemtii si austriecii maninca cea mai multa piine dintre vestici, aproape 80, iar cea mai putina, in jur de 50, britanicii si irlandezii. Da, tine si de obiceiuri, dar si de saracie. Vezi pozele alea cu ce maninca o familie de... Ciadezii se cam limiteaza la turte. Tarile sarace cam asta au, o faina locala din care se coace o piine locala. Alaturi de seminte si boabe si un pahar de apa tulbure.
painea aia sub forma de turte pe care o vezi tu in africa e o adaptare la mediu. daca ai face o paine dospita in climatul ala calduros s-ar strica instantaneu. tu crezi ca aia sunt asa prosti? dupa mine, am spus si mai sus, nu painea e problema. asta tine de obiceiurile noastre alimentare care se schimba foarte greu. problema e ca la ora actuala painea contine destule chimicale care sa o faca daunatoare sanatatii. macar aia ambalata are eticheta si poti sa nu o cumperi, dar cea vrac nu are eticheta, nu stii ce cumperi.

#49
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

 abancor, on Jun 4 2008, 13:22, said:

Cam cum ne intoxica stirile astea, si in ce scop?

Cum ne intoxica ?

Foarte simplu :
Apare azi in ziare ca benzina se va scumpi, pana la sfarsitul anului va ajunge sa coste 15 RON litrul.

In scurt timp, va veni un om politic si va declara ca benzina va costa doar 10 RON si toata lumea va fi multumita...

#50
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Scumpicuta, on Jun 4 2008, 13:55, said:

Cum ne intoxica ?

Foarte simplu :
Apare azi in ziare ca benzina se va scumpi, pana la sfarsitul anului va ajunge sa coste 15 RON litrul.

In scurt timp, va veni un om politic si va declara ca benzina va costa doar 10 RON si toata lumea va fi multumita...
probabil la 12 ani asa se inchipuie ca se impune pretul la carburant in Romania...
din pacate pentru cei care habar nu au, intr-un pret exista un cost, o marja de profit, niste reglementari, niste transparente, niste backgrounduri....

daca tu spui la 12 ani lu' mamica ta ca de maine vrei 50 de lei de pachetel si pe urma vine tati si zice ca iti da 30 cand tu de fapt vroiai 20 nu inseamna ca peste tot lucrurile merg la fel.

cu alte cuvinte intoxicatia din presa are niste limite peste care cine trece, de buna voie, e tampit !

#51
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006

 rich1974, on Jun 4 2008, 12:29, said:

painea aia sub forma de turte pe care o vezi tu in africa e o adaptare la mediu. daca ai face o paine dospita in climatul ala calduros s-ar strica instantaneu. tu crezi ca aia sunt asa prosti? dupa mine, am spus si mai sus, nu painea e problema. asta tine de obiceiurile noastre alimentare care se schimba foarte greu. problema e ca la ora actuala painea contine destule chimicale care sa o faca daunatoare sanatatii. macar aia ambalata are eticheta si poti sa nu o cumperi, dar cea vrac nu are eticheta, nu stii ce cumperi.

Ce are una cu alta? Normal, asta am si spus, fiecare tara are piinea ei specifica. Ideea era ca, cu cit e tara mai saraca, cu atit cam la piinea aia specifica se reduce masa zilnica.

#52
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 Ulpiatraiana, on Jun 1 2008, 17:29, said:

Bineinteles. Brutariile frantuzesti sunt renumite, normal , grau de calitate superioara,e nr.1 in lume. Noi, romanii , am putea sa-i intrecem dar suntem  prea comozi.

cam greu de facut topuri dintr-astea "cele mai tari brutarii din lume". in germania, unde stateam erau vreo 3 brutarii cu enspe feluri de piine si nu ca la noi, sa se inteleaga prin fel de piine, piine rotunda, piine rotunda mica, franzela si franzela mai mica sau de ce nu, piine neagra din faina alba colorata :lol:

ce stiu e ca de fiecare data ma aruncam ca un dobitoc si-mi luam cite 5 chifle si nu puteam minca nici 2 pentru ca nu erau goale pe dinauntru ca la romanica

 duculeana, on Jun 4 2008, 09:02, said:

La mancat paine si la fumat suntem printre primii in Europa, dar cu toate astea nu atingem numarul de obezi si de bolnavi din SUA! Deci, tot mai sanatoasa e painea decat produsele fast-food cu care se indoapa americanii!

esti un ignorant de inalta speta :lol:

 abancor, on Jun 4 2008, 13:39, said:

Ce are una cu alta? Normal, asta am si spus, fiecare tara are piinea ei specifica. Ideea era ca, cu cit e tara mai saraca, cu atit cam la piinea aia specifica se reduce masa zilnica.

cam asa e cu saracia, iuropeanu prefera sa manince 3/4 carne si 1/4 piine, romanul o franzela si 100 de grame de parizer feliat. si apropo de feliat salamuri, pe cine mai enerveaza babetele si distrusii care cumpara cite 100 de grame din 5 feluri de parizeruri si le vor pe toate feliate la milimetru? ce dracu fac cu ele, le baga in clasoare si fac schimb de felii de salam? :lol:

#53
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 duculeana, on Jun 4 2008, 00:02, said:

La mancat paine si la fumat suntem printre primii in Europa, dar cu toate astea nu atingem numarul de obezi si de bolnavi din SUA! Deci, tot mai sanatoasa e painea decat produsele fast-food cu care se indoapa americanii!
O fi. Diferenta e ca americanu de rand isi permite sa manance mult mai mult fast-food decat isi permite romanu' paine. Uitandu-ma la poza ta din avatar nu cred ca ar trebui sa comentezi tu despre asta :D

#54
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 Mosotti, on Jun 4 2008, 17:05, said:

si apropo de feliat salamuri, pe cine mai enerveaza babetele si distrusii care cumpara cite 100 de grame din 5 feluri de parizeruri si le vor pe toate feliate la milimetru? ce dracu fac cu ele, le baga in clasoare si fac schimb de felii de salam? :lol:

Pe mine nu, ca ma duc la 3 dimineata sa imi felieze fetele salamu' (ce ciudat suna), traiasca Novatimu'. Recomand cu drag, ca la mezeluri nu-si trag adaosuri perverse.

P.S. Valentino, nu te mai lua de poza Duculenei. ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate