Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

Suntem lideri europeni la mancat paine

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
si eu am mancat paine ...si nca multa in copilarie. Cand nu aveam ce manca udam painea si o inmuiam in zahar :) (nu ca eram saraci ci doar prea lenes pentru a incalzi mancarea)

De cand m-am ingrasat am scos-o din dieta! Panea de secara imi place mult si rar mai mananc una.

#20
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Multe mancaruri larg raspandite in Romania au nevoie de paine. Nu prea stiu cum se poate manca salata de icre, sau de vinete, sau zacusca fara un 'suport'. Pana si banala crema "Fagaras" are nevoie de ceva panificatie.

#21
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Morosanul, on May 29 2008, 14:41, said:

4. Sucurile care se beau cel mai mult sint chimicale colorate si dulci, aici mi-ar place sa fim cat mai aproape de zero :D
Daca se facea un raport pe sucuri naturale, era mai concludent, desi de ăsta mă tem și mai tare.

5. La vinuri, media europeana e foarte ridicată, pentru ca cel putin cateva tari (Franta, Spania, Italia, Germania, Elvetia, Portugalia) beau vinuri la greu, e o cultura in sensul asta. Asta salta media, dar in rest consumul de la noi e normal pe plan general.
Ce fel de vin se bea, e iarasi problema. Media de pret / litru la vinul importat e undeva la 50 centi, ceea ce ne da un indiciu.
Tendinta e insa pozitiva, se bea din ce in ce mai mult vin, si tot mai mult de buna calitate.
4. noi bem șituri de cola și fanta, europenii beau 100% suc natural. bașca sunt mai ieftine ca la noi. e culmea cum o sticlă de 2 litri de cola e mai scumpă decât 1 l de benzină  :death:
5. să fim serioși, la noi se bea "babanu" sau cine știe ce altă poșircă de vin, la fel cum la bere e plin de bürger și bucegi, bergenșit sau alte porcării.
iar la mezeluri iar stăm execrabil, cremvuști și pastramă de plămâni, cam asta se consumă la noi, desigur, îndulcite cu mii de e-uri și conservați.

problema este calitatea, iar la noi lucrurile de calitate sunt exagerat (EXAGERAT) de scumpe.

#22
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 gigel de hohențolărn, on Jun 1 2008, 11:25, said:

4. noi bem șituri de cola și fanta, europenii beau 100% suc natural. bașca sunt mai ieftine ca la noi. e culmea cum o sticlă de 2 litri de cola e mai scumpă decât 1 l de benzină  :death:
5. să fim serioși, la noi se bea "babanu" sau cine știe ce altă poșircă de vin, la fel cum la bere e plin de bürger și bucegi, bergenșit sau alte porcării.
iar la mezeluri iar stăm execrabil, cremvuști și pastramă de plămâni, cam asta se consumă la noi, desigur, îndulcite cu mii de e-uri și conservați.

problema este calitatea, iar la noi lucrurile de calitate sunt exagerat (EXAGERAT) de scumpe.
Da, s-o crezi tu ca aia beau numai natural totul! Nu de la ei am importat toate porcariile de sucuri de azi? Si ce, la noi nu exista sucuri naturale sau cum? De fapt, natural e doar ala pe care-l faci cand storci cu mana ta fructul, restul numai "naturale" nu sunt! De parca stim ce baga in ele  <_<
Referitor la cola, tot timpul a fost mai scumpa decat benzina, si asta pentru ca, spre deosebire de benzina, nu e un bun necesar! Nu te obliga nimeni sa bei cola cand ai apa de la robinet sau apa minerala, pe cand benzina ti-e indispensabila daca vrei sa scoti masina din garaj etc.
Si la mezeluri s-ar putea sa ai dreptate, dar nu mai generaliza, de parca toate de la noi ar fi numai ciurucuri! Arata-mi unde e mai scump salamul campofrio decat cel obisnuit, plin de zgarciuri!
Painea ramane insa de baza in alimentatia romanilor si asa si trebuie, fiindca fara ea nu ne saturam la masa. De exemplu, la piureul cu carne, doar carnea are calorii, iar acelea nu sunt suficiente pentru a ne asigura necesarul caloric. Sau la fasole batuta, la fel, n-o poti manca fara pine etc. De-aici si "painea noastra cea de toate zilele"  :D

#23
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
păi dacă te aștept în vizită, vei fi primit cu pâine și sare... nu cu paste și cartofi fierți....

#24
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 duculeana, on Jun 1 2008, 13:29, said:

Da, s-o crezi tu ca aia beau numai natural totul! Nu de la ei am importat toate porcariile de sucuri de azi? Si ce, la noi nu exista sucuri naturale sau cum? De fapt, natural e doar ala pe care-l faci cand storci cu mana ta fructul, restul numai "naturale" nu sunt! De parca stim ce baga in ele  <_<
Referitor la cola, tot timpul a fost mai scumpa decat benzina, si asta pentru ca, spre deosebire de benzina, nu e un bun necesar! Nu te obliga nimeni sa bei cola cand ai apa de la robinet sau apa minerala, pe cand benzina ti-e indispensabila daca vrei sa scoti masina din garaj etc.
Si la mezeluri s-ar putea sa ai dreptate, dar nu mai generaliza, de parca toate de la noi ar fi numai ciurucuri! Arata-mi unde e mai scump salamul campofrio decat cel obisnuit, plin de zgarciuri!
Painea ramane insa de baza in alimentatia romanilor si asa si trebuie, fiindca fara ea nu ne saturam la masa. De exemplu, la piureul cu carne, doar carnea are calorii, iar acelea nu sunt suficiente pentru a ne asigura necesarul caloric. Sau la fasole batuta, la fel, n-o poti manca fara pine etc. De-aici si "painea noastra cea de toate zilele"  :D
prin câte țări din UE fuseși ? cu juma de euro cumpăr 1 litru de suc 100% natural (așa scrie pe el) și nu mă intere cât de natural o fi, dar ce gust are, și e net mai bun decât porcăriile de la noi. la benzină plătim accize, la cola nu, așa că nu știu de unde le scoți dumitale.
salamuri campofrio :roflmao: te pomeni că ăsta o fi vreun soi de bordeaux al mezelurilor numa că se apropie mai mult de bergenșit și vinul lu babanu ;)
eu nu am spus că la noi sunt toate ciurucurile, dar ceea ce e de calitate e prea pipărat ca și preț, pricepi tu acu?

#25
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Revenind la consumul de paine, e o minciuna acel articol.

Alte tari consuma mult mai multa paine decat noi.

Nu inteleg de ce luati de bun toate ineptiile, fara o sursa credibila...

#26
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 Scumpicuta, on Jun 1 2008, 15:48, said:

Nu inteleg de ce luati de bun toate ineptiile, fara o sursa credibila...

Pai nu le luam... unii dintre noi mai fac duculenisme dinastea.

#27
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Sa vina Duculeana si sa-mi explice mie personal, cum fac francezii (renumiti pentru diferitele sortimente de paine) si care au 65 milioane de locuitori sa manance mai putina paine decat 20 de milioane de romani ?

#28
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Scumpicuta, on Jun 1 2008, 17:42, said:

cum fac francezii (renumiti pentru diferitele sortimente de paine) si care au 65 milioane de locuitori sa manance mai putina paine decat 20 de milioane de romani ?
Se masoara in kg/locuitor.

#29
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 Scumpicuta, on Jun 1 2008, 17:42, said:

Sa vina Duculeana si sa-mi explice mie personal, cum fac francezii (renumiti pentru diferitele sortimente de paine) si care au 65 milioane de locuitori sa manance mai putina paine decat 20 de milioane de romani ?
Pai aia sunt unul din cele mai gurmande popoare, poate ca n-or manca asa multa paine, insa sunt primii la cantitatea de vin consumata.... :D

#30
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 Scumpicuta, on Jun 1 2008, 17:42, said:

Sa vina Duculeana si sa-mi explice mie personal, cum fac francezii (renumiti pentru diferitele sortimente de paine) si care au 65 milioane de locuitori sa manance mai putina paine decat 20 de milioane de romani ?
edit, eram rău:roflmao:

Edited by gigel de hohențolărn, 01 June 2008 - 17:20.


#31
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 Scumpicuta, on Jun 1 2008, 17:42, said:

Sa vina Duculeana si sa-mi explice mie personal, cum fac francezii (renumiti pentru diferitele sortimente de paine) si care au 65 milioane de locuitori sa manance mai putina paine decat 20 de milioane de romani ?


Bineinteles. Brutariile frantuzesti sunt renumite, normal , grau de calitate superioara,e nr.1 in lume. Noi, romanii , am putea sa-i intrecem dar suntem  prea comozi.

#32
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Repet, sondajul semnalat de Duculeana este o minciuna menita sa creasca pretul la produse din panificatie...

Pai daca romanii mananca mai multa paiine decat francezii, ar insemna ca fiecare roman sa manance de 3 ori mai mult decat fiecare francez.

deci, 3 paini la romani, pentru o paine la francezi...

Ia ganditi putin... sondajul minte.

#33
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Scumpicuta, on Jun 1 2008, 21:41, said:

Pai daca romanii mananca mai multa paiine decat francezii
Statistica aceea nu spune asa ceva! Spune ca un roman mediu mananca mai multa paine decat un european mediu (ma rog, un UE-ist). Vezi diferenta?

#34
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
antigen,
Cred ca ai inteles gresit si daca pleci de la o premiza gresita, nu am ce discuta cu tine.

Hai sa te ajut sa deslusesti cum stau lucrurile :

In articolul ala scrie clar :

Quote

Mancam mai multa paine decat europenii.

Quote

Românii mănâncă cea mai mare cantitate de pâine din Uniunea Europeană. În timp ce un român consumă, în medie, 108 kilograme de pâine anual, iar un bulgar mănâncă 106, ceilalți cetățeni ai UE nu trec de 78 de kilograme.



Acum, sa te ajut la aritmetica :

daca un roman mananca anual 108 Kg inseamna ca toata Romania mananca 2160000000 kg.
In acelasi timp, un francez mananca 78 Kg, deci toata Franta va manca 5070000000 kg, adica mult peste dublu.

Asa ca, dupa cum spun cifrele, tot eu am dreptate, cand afirm ca articolul respectiv a fost facut doar pentru manipulare.
Invatati si voi sa discerneti...

#35
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Scumpicuta, on Jun 2 2008, 09:16, said:

daca un roman mananca anual 108 Kg inseamna ca toata Romania mananca 2160000000 kg.
In acelasi timp, un francez mananca 78 Kg, deci toata Franta va manca 5070000000 kg, adica mult peste dublu.
Absolut irelevant si probabil gresit.

Edited by antigen, 02 June 2008 - 10:43.


#36
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
De ce "probabil" gresit ?

In lucrul cu cifrele nu exista probabil...

Eu am demonstrat ca nu se poate ca rezultatul studiului sa fie real.

Acum, daca ai ceva de spus, trebuie sa demonstrezi ca gresesc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate