Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

"Machidon" sau "aromân"?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006
Intrebarea mea este aproape retorica, dar consider ca e bine intotdeauna sa intrebi; nu stii niciodata cum afli ca n-aveai dreptate.

Dupa mine, termenul de "machidon" este gresit, neingrijit si vulgar, denotand ignoranta si educatie sumara. Termenul corect mi se pare "aroman", cu variantele "arman" etc etc etc.
Persoana care ma contrazicea, de altfel om cu facultate, trait insa intre aromani, mi-a argumentat ca acestia isi zic intre ei "machidoni", deci ca asa ar fi corect.
Pe de alta parte, in dictionar nu exista cuvantul "machidon", ceea ce imi sugereaza ca totusi e un cuvant de la mahalaua lexicului, utilizat pe scara larga, inclusiv de catre ei, doar din ignoranta si spirit gregar.
Well?

Edited by Stan P., 27 May 2008 - 16:01.


#2
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ai foarte mare dreptate. "Machidon", cu varianta la fel de incorecta, dar mai putin zgarietoare pe creier "machedon" sunt niste deformari (probabil pe filiera aromana, unde se zice Machidonji) ale romanescului "macedonean".

#3
umbro

umbro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 08.02.2007
machidon e ca nigger,

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,095
  • Înscris: 07.07.2006
Machidoni e vulgarizarea lui macedoromani, termen perfect corect pentru armani. Cele mai penibile sunt incercarile de exprimare eleganta pe la TV care il denatureaza pe machidon (sau machedon) in... macedonean!!! Am auzit ca Hagi e macedonean!

Deci, in original, in romaneste ei se numesc macedoromani, popular machedoni, iar in limba lor se numesc armani, ceea ce a dat aromani in romana, probabil pentru ca arman suna apropiat de roman (de regula cuvintele imprumutate, intr-o limba, sunt modificate spre a semana cu ceva cunoscut).

#5
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 17.09.2008
Machedon cred ca se zice corect "macedon". Aroman...sau armean ? Nu fac diferenta :D

#6
Elfutatore

Elfutatore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.11.2011

 Stan P., on 27th May 2008, 16:38, said:

Intrebarea mea este aproape retorica, dar consider ca e bine intotdeauna sa intrebi; nu stii niciodata cum afli ca n-aveai dreptate.

Dupa mine, termenul de "machidon" este gresit, neingrijit si vulgar, denotand ignoranta si educatie sumara. Termenul corect mi se pare "aroman", cu variantele "arman" etc etc etc.
Persoana care ma contrazicea, de altfel om cu facultate, trait insa intre aromani, mi-a argumentat ca acestia isi zic intre ei "machidoni", deci ca asa ar fi corect.
Pe de alta parte, in dictionar nu exista cuvantul "machidon", ceea ce imi sugereaza ca totusi e un cuvant de la mahalaua lexicului, utilizat pe scara larga, inclusiv de catre ei, doar din ignoranta si spirit gregar.
Well?
Nu exista in dictionar pentru ca machidon nu exista ca si cuvant.Se spune machedon si nu este o jignire.

#7
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

 Stan P., on 27th May 2008, 16:38, said:

Intrebarea mea este aproape retorica, dar consider ca e bine intotdeauna sa intrebi; nu stii niciodata cum afli ca n-aveai dreptate.

Dupa mine, termenul de "machidon" este gresit, neingrijit si vulgar, denotand ignoranta si educatie sumara. Termenul corect mi se pare "aroman", cu variantele "arman" etc etc etc.
Persoana care ma contrazicea, de altfel om cu facultate, trait insa intre aromani, mi-a argumentat ca acestia isi zic intre ei "machidoni", deci ca asa ar fi corect.
Pe de alta parte, in dictionar nu exista cuvantul "machidon", ceea ce imi sugereaza ca totusi e un cuvant de la mahalaua lexicului, utilizat pe scara larga, inclusiv de catre ei, doar din ignoranta si spirit gregar.
Well?
De ce să fie vulgar? Pt că așa socoți tu probabil.
Există termeni populari și termeni în romîna literară de ex: muscal (rus), arnăut (albanez), magiar (maghiar), frînc, franțuz (francez), leh pl leși (polonez), neamț (german). machedon (aromîn). Machidon spun ei. Romînii spun în abmbele feluri, adică machedon sau machidon.
Nu te obligă nimeni să folosești denumirile populare.E bine totuși să nu te crezi deștept și cult pt că folosești termenii literari.
Persoana care te-a contrazis a dovedit bun simț.
Dex-ul nu e cartea sfîntă a limbii romîne.

 LoveDemon, on 30th May 2008, 02:15, said:

Ai foarte mare dreptate. "Machidon", cu varianta la fel de incorecta, dar mai putin zgarietoare pe creier "machedon" sunt niste deformari (probabil pe filiera aromana, unde se zice Machidonji) ale romanescului "macedonean".
Nu are dreptate, dar oricum mersi pt sfat. Eu îl resping însă. Machidon nu e deformare din moment ce e spus la fel cum îl spun cei de la care e luat. "Machedon" este deformare, dar e ceva normal cînd se împrumută cuvinte.

 umbro, on 1st June 2008, 16:26, said:

machidon e ca nigger,
NU.

 abancor, on 1st June 2008, 22:20, said:

Machidoni e vulgarizarea lui macedoromani, termen perfect corect pentru armani. Cele mai penibile sunt incercarile de exprimare eleganta pe la TV care il denatureaza pe machidon (sau machedon) in... macedonean!!! Am auzit ca Hagi e macedonean!

Deci, in original, in romaneste ei se numesc macedoromani, popular machedoni, iar in limba lor se numesc armani, ceea ce a dat aromani in romana, probabil pentru ca arman suna apropiat de roman (de regula cuvintele imprumutate, intr-o limba, sunt modificate spre a semana cu ceva cunoscut).
Nu e nici o vulgarizare. Ei au spus așa înainte de a spune noi "macedo-romîni".
"macedonean" nu e deloc greșit. E format în limba cultă și nu are absolut nimic penibil. În mod normal a fost folosit termenul pt macedonenii antici.

 Spyridoula, on 17th September 2008, 18:35, said:

Machedon cred ca se zice corect "macedon". Aroman...sau armean ? Nu fac diferenta :D
Dacă o să mai pocești un pic scrisul chiar nu ai să mai faci diferențe. Aroman trebuie scris  ...aromân sau aromîn (ortografie veche). Aromîn (aromân)....armean. Diferența e mare. Chiar dacă folosești termenul așa cum e spus de aromîni, adică armîn, tot se vede diferență între el și armean. Armenii sînt aceia care poartă nume ca: Vosganian, Baclagian, Bizantian, Aznavurian. Unul dintre cela mai răspîndite nume de familie la aromîni este Pană. Dacă ești și atentă cum vorbesc și ce muzică au vezi că e diferență mare între aromîni și armeni.
Fă diferența între cuvintele acestea: cart, carte, cartă, carat sau între boltă, bortă, baltă.

 Elfutatore, on 26th November 2011, 02:42, said:

Nu exista in dictionar pentru ca machidon nu exista ca si cuvant.Se spune machedon si nu este o jignire.
Aha! Deci cineva spune cuvinte care....nu exstă. :D Nu sînt cam multe persoanele acestea care folsesc cuvinte...inexistente?
Se spune în ambele feluri. E denumire populară. Literar este "aromân". Macedo-romînii nu sînt aromînii. Primii sînt în Bulgaria și ultimii în Grecia. Puțini aromîni trăiesc și la noi.

#8
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
Nu știam că ei și‑ar zice între ei „machidoni”. Credeam că își zic „armâni”.

În română, termenul literar cred că e „aromân” sau „macedoromân”. Dar am citit acum cîțiva ani despre o inițiativă a unui grup de aromâni care urmărea recunoașterea aromânilor ca minoritate națională și care cerea să li se zică oficial „armâni”, că termenul „aromâni” ar fi fost chipurile forțat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate