Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

suc de portocale

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Sal,

Nu stiu ce am, deja am o luna in care am inlocuit apa cu suc de portocale. Beau cam 1 litru pe zi "100% orange juice from concentrate"Mi se pare foarte bun, nu ma pot abtine
E naspa? Sa o las mai moale??

Tx!

Edited by mianna, 22 May 2008 - 23:54.


#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Poate ramai fara dinti :).

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
"from concentrate" e cam naspa. las-o mai moale :P
acu' serios, tu faci misto de noi? "nu te poti abtine?" da' ce baga aia in concentrate, frate? :D

Edited by adadoi, 23 May 2008 - 08:42.


#4
PuiutZ ;)

PuiutZ ;)

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.03.2005
și nu te duci mai des la budă ?  :lol:

#5
gafton26

gafton26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.08.2006
You are going to die  :D

Las-o mai moale! Daca nu e direct din portocale, nu e 100%natural. Asta e suuuuper sigur.
Oricum poti sa stai linistita pentru ca boala denumita Cancer se instaleaza destul de incet.
Baga apa cu lamaie eventual (si) cu miere. E mai sanatos.

Insanatosire grabnica !

Edited by gafton26, 23 May 2008 - 10:02.


#6
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
pe cutii scrie asa:
"from concentrate" inseamna ca noi am facut suscul in ... din portocale, am evaporat apa, am imbuteliat rezultatul (concentratul), l-am pus pe vapor, in tara unde a ajuns i s-a adaugat apa... si asta e!
"Nu ava sens sa transportam apa peste marti si tari" - cam asa e explicat pe cutie.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in mod normal ai nevoie de 2 l de lichid pe zi.  ar trebui sa bei  2 litri de suc pe zi nu numai unul. cel mai ieftin suc este sungold de la kaufland (e marca lor, numai acolo se gaseste si e 2.9 ron/litru) asa ca te-ar costa cam 180 ron pe luna sa bei suc de portocale.  daca esti dispus sa cheltuiesti banii astia eu zic sa incerci ca rau nu cred ca poate sa-ti faca. eu totusi as bea 1 litru portocale si 1 litru de gref (tot de la ei). sa ne tii la curent cu rezultatele.

#8
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Adica iti faci 1 litru de bricfor, nu ?

Edited by andreiandrei, 26 May 2008 - 07:46.


#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 andreiandrei, on May 26 2008, 08:46, said:

Adica iti faci 1 litru de bricfor, nu ?
ce tot vorbesti frate de brifcor. el se refera la sucul de portocale pasteurizat la cutie. ala 100%. mai lasa-ma cu urina aia de cal numita brifcor.

#10
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Cel mai bun suc de portocale e ala facut de tine. Daca bei 1l/zi de suc facut la tine acasa, om te faci.

#11
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Citez dintr-un articol: "Nici un rezultat științific nu justifică recomandarea des auzită de a se consuma cel puțin 1,5 litri de apă pe zi, susțin Dan Negoianu și Stanley Goldfarb de la Universitatea Pennsylvania din Philadelphia."

Cei doi au ajuns la aceasta concluzie si ca un consum ridicat de apa e recomandat atletilor si persoanelor aflate in zone cu climat cald. Consumul ridicat de apa reduce capacitatea de filtrare a rinichilor si nu imbunatateste filtrarea toxinelor. Deci bem apa doar cand ni-e este sete. Un medic diabetolog sublinia pe un post de televiziune ca de fapt este nenatural sa bem sucuri, care nu se gasesc ca atare in natura. Pacalim creierul astfel si stoarcem pancreasul de insulina. Adica daca ai consuma 800 de g de portocale ai ajunge la senzatia de satietate, dar daca ai consuma portocalele sub forma de suc pasajul lor prin stomac s-ar face mai rapid decat in cazul hranei solide si atunci ai nevoie de mai mult suc ca sa ajungi la satietate. In plus se stie ca sucurile din comert sunt toxice, prin colorantii si antioxidantii pe care ii contin. Insa fiecare decide ce e mai bine pentru el.

#12
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 ciureanuc, on May 23 2008, 00:47, said:

Sal,

Nu stiu ce am, deja am o luna in care am inlocuit apa cu suc de portocale. Beau cam 1 litru pe zi "100% orange juice from concentrate"Mi se pare foarte bun, nu ma pot abtine
E naspa? Sa o las mai moale??

Tx!

inca o luna si o sa ti se faca greata si in veci nu te mai atingi de suc de portocale.

te-ai uitat in oglinda? nu esti mai orange?

#13
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Dacă sucul rezistă mai mult de 3-4 zile și nu e atacat de bacterii, de ce ar bea omu din așa ceva mai des de o dată la 10 ani. Sunt doar două variante:
ori au pus ceva conservanți, ori au pus zahăr într-o proporție cam de 50-60% din cantitatea inițială de suc. Pînă să te bucuri că  beneficiezi de renumita vitamină C și alte elemente prețioase, vezi că depășești cu mult cantitatea maxim admisibilă de zahăr
(probabil alb).
Dacă ar fi fost miere sau cel puțin zahăr brun era cu totul altceva.
------------------------

bogdan78@, pe termen lung se văd efectele unui consum mai redus de apă.

#14
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 maltese, on May 26 2008, 18:33, said:

inca o luna si o sa ti se faca greata si in veci nu te mai atingi de suc de portocale.
te-ai uitat in oglinda? nu esti mai orange?
CORECT!  deja a inceput. :)

Eu locuiesc in UK.  Un litru de suc descris de mine mai sus costa 58 de pence... salariul minim, de necalificat, e 5 lire pe ora. Adica, intr-o ora de munca necalificata iti iei vreo 8 litri de suc. Pentru mine e ieftin. :)

Cat priveste a bea apa doar cand ti-e sete, mie mi-e sete cam de 2 litri de lichid pe zi. :) Nu stiu cum sunt altii, dar pentru mine intotdeauna asa a fost. :)

1 litru de suc facut acasa, din portocale... aici portocalele (si fructele in general) sunt INGROZITOR de scumpe - pentru un roman care era obisnuit sa ia grapefruit cu 20 - 25.000 lei kilu.   chiar, cat mai e in bucuresti kilu?

#15
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
3.5 ron /kg de greppfruit la piata.
2.5 ron la Carrefour dar sunt sub orice critica

#16
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 maltese, on May 26 2008, 18:33, said:

te-ai uitat in oglinda? nu esti mai orange?
Asta nu se intampla de la portocale, ci de la morcovi. Am vazut mai demult un copil de 6 ani portocaliu-portocaliu de la Tedi cu morcov. Il adusesera parintii la Infectioase, crezand ca are hepatita.

#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
io cred ca totusi 1 l de suc de portocale pe zi e prea mult, iti distrugi si dintii si creezi si un mediu acid in organism-tocmai bun pentru dezvoltare candida.

#18
sebbzsebbz

sebbzsebbz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.03.2008
Logica e totul: Bea Suc de portocale!
Pentru ca sucul de portocale inseamna sanatate
Sanatate inseamna Sport!
Sport inseamna viata!
Viata inseamna Bani!
Bani inseamna Femei!
Femei inseamna Sex!
Sex inseamna S.I.D.A!
S.I.D.A inseamna Moarte!
Nu mai bea SUC DE PORTOCALE! Vrei sa mori? Mai bine bea O BERE!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate