Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Taxa noua la plata Facturii Vodafone

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
33 răspunsuri în acest subiect

#19
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.785
  • Înscris: 04.11.2005
cuculea aici nu e vorba ca te simti furat sau nu, juridic etc, pur si simplu te astepti sa platesti exact cat scrie pe factura.
Referitor la costuri, hai sa fim seriosi avea de unde sa acopere lejer costurile marele Vodafone.. calicia e detestata in societate(si fara asta sunt f. scumpi).

Editat de Blackhawk, 22 mai 2008 - 15:48.


#20
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.209
  • Înscris: 08.12.2006
Pai, din moment ce Vodafone te anunta ca esti taxat pentru aceasta operatiune, deci tu, ca un om matur, ai toate drepturile sa alegi, esti liber sa alegi, esti in masura si in toate facultatile mintale sa alegi, eu cred ca deja o mare parte si-a sumat o responsabilitate asupra acestei probleme. Nu te obliga nimeni, nimeni nu iti pune pistolul la tampla si te obliga sa folosesti acest serviciu platit. Repet, eista modalitati de plata a facturii la care nu este perceputa nici o taxa, cine va opreste sa le folositi si sa renuntati la cea in cauza la care se perccepe comision?

Cu privire la comisionul bancii, chiar daca ai intreba pe cineva de la banca incotro se duc banii pe comisioanele percepute, nu o sa afli vreodata, banca iti percepe comisionul, tu te folosesti de serviciul pentru care esti taxat , nu cred ca intereseaza pe nici un client al vreunei banci incotro se duc comisioanele, elclientul stie una si buna, floseste servicul si plateste pentru el. Oriunde in lume un servicu, fie el si elecroni, online, se plateste deoarece sunt niste cheltuieli cu el si nimei nu face acte de caritate, totul costa, lumea se invarte in jurul banilor, numei nu lucreza pe gratis.
Eu unul imi platesc de ceva vreme factura la operatorul meu de telefonie , online, am un cont care pot sa il apelez online, pe internet de acasa, sunt taxat de banca pentru acest servicu, care nu a facut niciodata probleme, merge impecabil.Alte comisioane nu am , deci exista o maodalitate relativ gratuita de a plati factura. Din punctul meu de vedere nu aveti dreptate, eu personal cred ca Vodafone are toata indreptatirea sa perceapa aceasta taxa, Au niste cheltuieli cu Gecad care ei au considerat de cuviinta sa nu le suporte, pesemne ca sunt niste costuri foarte mari , este un serviciu care nu vor sa il promiveeze, dar care pesemne ca totsi din cand in cand este folosit de catre cineva . |Repet, este doar o alternativa, si nimic mai mult. Din punct de vedere juridic, totusi , sa fim seriosi , Vodafone este o companie prvata deci nu este regie autonome sau regie de stat) care are tot dreptul sa puna taxe si tarife pe care le vor. Clientul decide daca plateste sau nu, daca ii erste util servicil la pretul perceput sau nu. Asa ca, pot spune cu seninatate...daca vrei sa il folosesti bine, daca nu mergi la alt operator care nu percepe taxa si are tarife mai mici. Daca era regie de stat, adica aceasta companie apartinea statului, adica a poporului, adica toata lumea contribuia cu bani , de la bugetul de stat, atunci nu, nu era nimeni indreptatit sa zica....nu iti convine, du-te la altul....
Pana una alta, Vodafone are tot dreptul juridic sa percepa ce taxe vrea, are un consiliu de administratie care decide, isi plateste taxele si impozitele percepute de statul roman....nu ii opreste nimeni sa isi puna tarifele care le vor, selectia o va face clinetul.
Sper ca m-am facut inteles, oricum, pe acesta teme propun o iesire la o bere si putem povesti o noapte intreaga. Nu vreau sa fiu gica contra,dar vreau sa fiu cat mai realist, am trait prea mult in Romania si am gustat prea mult din occident ca sa am acest simt al realitatii.
Numai bine

#21
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.800
  • Înscris: 28.05.2006
Hmm... avem cele mai mari tarife de comunicatii din Europa si cele mai mici venituri si cand mai vezi boi care le iau apararea acestor hoti imi vine sa innebunesc. Ce-i asa greu frate? e ilogic sa pui taxa ca sa-ti platesc nenorocita de factura care si asa-i umflata ca dracu... Da noi vrem sa fim Europeni si ii pupam pe toti in fund ca de is companii internationale. Afla ca astia nu-si permit sa faca in vest ce fac cu noi aici. Apropo sunt abonat Vodafone si NU ma mandresc cu asta dimpotriva...

Editat de Florinbv, 22 mai 2008 - 20:48.


#22
cocor

cocor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 13.04.2008

 Florinbv, on May 22 2008, 20:41, said:

Hmm... avem cele mai mari tarife de comunicatii din Europa si cele mai mici venituri si cand mai vezi boi care le iau apararea acestor hoti imi vine sa innebunesc. Ce-i asa greu frate? e ilogic sa pui taxa ca sa-ti platesc nenorocita de factura care si asa-i umflata ca dracu... Da noi vrem sa fim Europeni si ii pupam pe toti in fund ca de is companii internationale. Afla ca astia nu-si permit sa faca in vest ce fac cu noi aici.
Bravo! Subscriu!

Editat de cocor, 22 mai 2008 - 21:02.


#23
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.209
  • Înscris: 08.12.2006

 Florinbv, on May 22 2008, 21:41, said:

Hmm... avem cele mai mari tarife de comunicatii din Europa si cele mai mici venituri si cand mai vezi boi care le iau apararea acestor hoti imi vine sa innebunesc. Ce-i asa greu frate? e ilogic sa pui taxa ca sa-ti platesc nenorocita de factura care si asa-i umflata ca dracu... Da noi vrem sa fim Europeni si ii pupam pe toti in fund ca de is companii internationale. Afla ca astia nu-si permit sa faca in vest ce fac cu noi aici. Apropo sunt abonat Vodafone si NU ma mandresc cu asta dimpotriva...
M arog oi fi bou eu, dar sa stii ca nu iau aparera nimenui, daca tu asta ai inteles ca iau apararea la Vodafone, esti la fel ca si mine, de fapt, esti roman, si eu tot roman sunt.Eu am ajuns la concluzia ca romanii sunt un popor de oameni deosebit de prosti si lenesi, si pe deasupra si indiferenti de acesata prostie, uitandu-ma la alte poapoare, imi pare rau ca sunt roman, mi-ar fi placut sa fiu alta natie europeana. Am inercat sa scap de aceata gloata de prosti, prin metoda emigratului, dar am fost tratat ca un prost, de fapt ca un roane, de celelalte natii de europeni, si nu mi-a placut, poate ca a fost greseala mea ca m-am considerat mai non-roman decat alti roman, adica m-am crezut mai destept decati alti roman, dar de unde, sunt la fel ca toti altii. In fine, deja sunt off-topic si nu vreau.
Deci, in concluzie, vrea sa stiti cu totii ca nu iau apararea nici lui Voda, nici lui Orange nici lui ZAPP nic la nimeni, ma doare in cot de toate cacaturile (scuze ) astea fe comapnii gigant care au venit sa fure mormanul de prosti, imi e scarba de ei, eu doar am privit din punct de vedere legal in Romania si la ce se perimite sa se faca, cine s-a legat de Vodafone, din p.v. juridic ca percepe aceasta taxa? Arata-mi te rog o lege, un comunicat, macar o lege morala, scrisa, macar pe cineva care i-a dat in judecata pentru asta.....
Am un var care e VACAR de meserie, adica strange toate vacile din sat de la toti satenii si le duce la pascut, pe tema asta face o multime de bani, cu toate ca se invarte inr-un cerc de oameni deosebit de inculti si fara prea multe pretentii.......are o vorba mare , singura vorba inteligenta care a scos-o vreodata....BAAAA...CU OAMENII PROSTI FACI CEA MAI BUNA TREABA SI CEI MAI MULTI BANI.
Poate ca trebuia sa ma fac vacar, pesemne ca nu mai aveam atatea pretenii si nu ma mai agitam atat de mult cand vedeam un idiot de roman ca scuipa pe strada, sau altul care face pipi ziua in amiaza mare dupa chioscul de ziare, sau altul care este fascinat de un tigan care canta manele...stateam cu vacile si apoi seara dormeam linistit.
Nu prietene, nu imi place acest neam, dar in acelas timp ma trag din el si ma doare cand vad ca este atat de josnic, si mai tare ma doare can altii prifita dupa aceasta prostie crasa, nu tin cu nici un hot de genul Vodafone, dar tot noi, roamanii, le-am creat mediul propice si nemaipomenit de bun sa faca asemenea tarife, si cand zic noi, ma includ si pe mine, si pe tine si pe toti de pe acest forum. Nu tin cu ei si nu le iau nici pe departe apararea, daca tu asta ai inteles, imi intaresc increderea in afirmatia care am facut-o si cu atat mai mult ma doare sufletul, ca roamanii sunt niste prosti legati la ochi.
Nu aveai nici un drept sa ma faci bou, nu este frumos din partea ta, faptul ca mi-am exprimat punctul de vedere si nu am fost de acord cu majoritatea, adica am vazut altfel lucrurile, asta nu inseamna ca sunt bou....imi pare rau pentru tine.

Editat de cuculea, 22 mai 2008 - 21:14.


#24
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.800
  • Înscris: 28.05.2006
Hai lasa n-o lua asa personal ca nu ma refeream la tine in special. Da acu zi si mie pt. ce cacat platim noi rahaturile alea de abonamente lunar? Nu cumva pt. asta? Mai au ei nevoie de o taxa separata pt. a asigura un rahat de serviciu? Sa fim seriosi...

#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.209
  • Înscris: 08.12.2006

 Florinbv, on May 22 2008, 22:17, said:

Hai lasa n-o lua asa personal ca nu ma refeream la tine in special. Da acu zi si mie pt. ce cacat platim noi rahaturile alea de abonamente lunar? Nu cumva pt. asta? Mai au ei nevoie de o taxa separata pt. a asigura un rahat de serviciu? Sa fim seriosi...
Ma rog, nu ai inteles nimic din ce am vrut sa transmit, poate sunt eu mai intortochiat in exprimare....
Hai sa o lasam asa, nu mai are rost sa o continuam pe acesta tema  , nu mai am chef de expicatii si de intrigi.....nu isi are rostul. Eu ma voi opri aci cu aceasta discutie.
repet pt ultima data, oriunde in lume un serviciu pe care il folosesti, indiferent in ce domeniu, trebuie platit, asa se intampla in orice tara .....iar faza ca in Romania se percep cele mai mari taxe la telefonia mobila...hais a fim seriosi, cred ca nu ai avut cartele pre-pay la Orange in Franta, internet pe cablu la France Telecom, sau nu ai avut de-a face cu servicul de clineti de la Vodafone pre-pay din Italia (care de fapt nici nu exista, e un robot NUMAi in italiana si atat). Nu e chiar asa, in afara sunt servicii la fel de scumpe ca in romania, la cel putin aceleasi standarde. Pesemne ca iar o sa ma faci bou, sau pesemne ca iar o sa zici ca vorbesc prostii, crede-ma ca am simtit-o pe pielea me asi cu oriange franta si cu voda italia....sunt la fel de jepcari ca si in roamnai.
Sper ca m-am facut inteles, eu unul am terminat, nu mai am chef de intrig, ca pana al urma asta se va intelege din toata discutia, o vom devia in intrigi si pesemne ca in injurii , si nu vreau.
Numai bine

#26
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 217
  • Înscris: 04.12.2007

 cuculea, on May 22 2008, 20:28, said:

Din punct de vedere juridic, totusi , sa fim seriosi , Vodafone este o companie prvata deci nu este regie autonome sau regie de stat) care are tot dreptul sa puna taxe si tarife pe care le vor.
Cred că mai bine te duci să-l ajuți pe vărul ăla al tău, că nu vrei să pricepi nimic din uzanțele comerciale. Dpdv legal, Vodafone poa'să pună taxă și ca să intri în sediul lor sau în magazinele lor, n-au decât. Dar nu au dreptul legal de a taxa clienții în numele vreunui terț, așa că invocarea comisionului către GeCAD e doar un mod imoral de a justifica o meschinărie.

Dacă te duci la ei la casierie să-ți plătești factura, fata care pierde 5 minute cu tine e plătită cu 0,5 RON în timpul ăsta. Sau doar cu 0,2 RON, dacă pierde doar 2 minute.  În timp ce 0,6 euro înseamnă 2 RON, adică de 10 ori mai mult.

Editat de resenbrink, 22 mai 2008 - 21:34.


#27
peteredy

peteredy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 13.02.2007

 resenbrink, on May 22 2008, 22:29, said:

Dacă te duci la ei la casierie să-ți plătești factura, fata care pierde 5 minute cu tine e plătită cu 0,5 RON în timpul ăsta. Sau doar cu 0,2 RON, dacă pierde doar 2 minute.  În timp ce 0,6 euro înseamnă 2 RON, adică de 10 ori mai mult.

hahaha =)) cea mai mare prostie pe care am vazut-o vreodata...ce legatura are folosirea acestui serviciu cu fata de la casierie ?? :lol:
si nu va mai certati pe tema asta ca nu are rost...cei care se tot agita pe-aici ca e "ilogica" taxa sa faca o plimbare la store sau la banca si sa plateasca factura, si-asa e fain afara iar miscarea face bine

Editat de peteredy, 22 mai 2008 - 23:32.


#28
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.209
  • Înscris: 08.12.2006

 resenbrink, on May 22 2008, 21:29, said:

Cred că mai bine te duci să-l ajuți pe vărul ăla al tău, că nu vrei să pricepi nimic din uzanțele comerciale. Dpdv legal, Vodafone poa'să pună taxă și ca să intri în sediul lor sau în magazinele lor, n-au decât. Dar nu au dreptul legal de a taxa clienții în numele vreunui terț, așa că invocarea comisionului către GeCAD e doar un mod imoral de a justifica o meschinărie.
Bine ca ai priceput tu uzantele comerciale , bucura-te si considera-te un privilegiat....

#29
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 887
  • Înscris: 05.09.2007
Sunt de acord cu ce a spus cuculea.

Modalitati de plata:
1. Reprezentanta Vodafone - cash sau card - comision 0
2. MyVodafone - card - comision 0
3. Bancomat - card - comision 0
4. Banca - cash sau card - comision 0
5. ING - multimat - comision 0 daca platesti in contul lor de ING daca ai chef sa platesti in alt cont de la alta banca 2 lei.
6. ING Home`Bank  - Internet - comision 0 (taxa de intretinere lunara: 3 lei)
7. mBanking - telefon - comision 0, (plata lunara pentru serviciu 0,50 Euro)
8. Plata la farmaciile Dona, precum si in magazinele Diverta Retail 3000, Cosmo si Rombiz (card BRD) - comision 0
9. Direct Debit - cont bancar BRD, Citibank, Banca Transilvania, Raiffeisen Bank, ING, BCR, UniCredit Tiriac Bank, Bancpost sau card de credit emis de Euroline - comision 0
10. Bancomate de incasare Citibank din Bucuresti, Cluj, Brasov, Constanta, Ploiesti, Bacau si Sibiu
11. Numerar la benzinariile OMV din toata tara, la benzinariile Agip din Bucuresti, Timisoara, Pitesti, Targu Jiu, Craiova si Targoviste si la comerciantii acceptanti unde este afisata sigla Vodafone
12. *121# - telefon - card - comision 0,595 Euro
13. Alte banci pe Internet - Transilvania, etc.

Fiecare poate sa isi aleaga ce doreste in functie de comoditate si de cat vrea sa dea in plus, plata prin *121# este doar un serviciu care se tarifeaza.

P.S. De unde stiti ca banii de duc la Gecad, mie imi suna mai degraba a comision bancar?

Iar daca este vorba despre furt la Vodafone va zic eu unde este.
Ai mBanking si vrei sa-ti afli repede soldul asa ca ceri un SMS cu Sold si astepti si astepti .... te enervezi si ceri un Mini Extras si astepti si astepti ... cand nu mai ai nevoie dupa, de obicei, 2-3 ore primesti partea a doua din extras care oricum nu contine soldul. Asta se intimpla cam in cazul a 80% din mesaje dar ce conteaza ca oricum ti le trec pe toate pe factura (inclusiv cele pe care nu le-ai primit) la pretul de 0,12 Euro/bucata.
Explicatii nu au asa ca am renuntat de vreo jumatate de an la acest serviciu penibil si daca vreau soldul sun la numarul de mobil (gratuit) de la banca si il aflu.

Editat de vik19, 23 mai 2008 - 10:45.


#30
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.209
  • Înscris: 08.12.2006
Nu este nici un furt cu acest servicu, cu cred altii. Credeti ca Vodafone, cat este aceasta companie de mare, se inhama sa faca asemenea gainiarii, "ilegale" cum le numiti voi???Pentru ce, ca sa isi pateze numele?Pentru ca sa se imbogateasca? Nu cred, nu vor sa isi pateze numele 9sunt sigur ca daca era ceva ilegal cu adevarat si se ajungea in instanta, numele de Vodafone era periclitat, sa nu credeti ca Romania este o tara izolata si nimeni nu stie de ea, se auzea peste tot ca Voda fura in Romania , pus de asta, daca lor le trebuia sa faca un plus de profit, sa fiti sigur ca il facea legal, ei oricand pot sa faca acel profit cat se poate de legal si fara probleme, scot un nou tip de abonament mai scump si gata, le ia banii la oameni pe drept, nu cred ca se pretau sa fura un kk de 0.6 eurocenti de la un serviciu care si asa e foarte putin folosit, recurgand la cai ilegale, nu cred ca se pretau la sata, ei pot face banii astia mult mai sigur si mai curat, nimanui nu-i trebuiesc incurcaturi si probleme, cu atat mai mult celor de la Voda.

#31
resenbrink

resenbrink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 217
  • Înscris: 04.12.2007

 peteredy, on May 23 2008, 00:25, said:

hahaha =)) cea mai mare prostie pe care am vazut-o vreodata...ce legatura are folosirea acestui serviciu cu fata de la casierie ?? :lol:
Chiar ai impresia că o remarcă din asta demostrează cât ești de inteligent?

Înseamnă că nu ai trăit destul, dacă nu ai auzit prostii mai mari decât asta. Uite încă una: legătura este faptul că Vodafone are în realitate modalități de 10 ori mai ieftine de a-și încasa factura (prin casierie). Ceea ce înseamnă că folosește această soluție cu sms-ul pentru a produce bani din ea. Adică e o măgărie. La fel făceau și cu celebrele lor penalități de 0,5% pe zi. La un moment dat, în funcție de valoarea facturilor restante, ajungeau să factureze mai multe penalități decât servicii, chiar și cu abonamentele suspendate. Deci produceau mai mulți bani nefurnizând servicii de telecomunicații abonatului respectiv, decât dacă le-ar fi furnizat.

Penalitățile nu sunt incluse în baza de impozitare. Dacă toți comerciații ar proceda la fel, am ajunge la o economie aberantă, care nu se mai bazează pe oferte de produse și servicii, ci pe obligații de plată în schimbul a nimic. Cămătărie.

 cuculea, on May 23 2008, 12:31, said:

Nu este nici un furt cu acest servicu, cu cred altii. Credeti ca Vodafone, cat este aceasta companie de mare, se inhama sa faca asemenea gainiarii, "ilegale" cum le numiti voi???
Cred că ești singurul care folosește termenul "ilegal" în tot topicul ăsta. Învață să porți o discuție raportându-te la ce susțin interlocutorii, nu la propriile tale idei. Asta nu mai e discuție, e monolog ce faci tu.

Editat de resenbrink, 23 mai 2008 - 12:05.


#32
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 887
  • Înscris: 05.09.2007
Cum se numeste faptul ca sunt taxat cu 0,12 Euro pentru 1 mesaj pe care care nu l-am primit daca nu furt? Cu alte cuvinte sunt pus sa platesc un serviciu care nu s-a efectuat.
Am platit vreo 40 de asemenea mesaje pe care nu le-am primit de aia am si renuntat.
Ca asta se datoreaza incompetentei si nu intentiei este problema lor, eu sunt cel pagubit.

Editat de vik19, 23 mai 2008 - 12:25.


#33
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 06.12.2006
daca ati stii voi la cine ajung banii si in ce scopuri sunt cheltuiti cu siguranta nu ati mai fi utilizatori ai acestei retele. eu nu o voi mai folosi vreodata.

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.209
  • Înscris: 08.12.2006

 aum, on May 26 2008, 22:50, said:

daca ati stii voi la cine ajung banii si in ce scopuri sunt cheltuiti cu siguranta nu ati mai fi utilizatori ai acestei retele. eu nu o voi mai folosi vreodata.
Mai mult ca sigur te voi urma, voi renunta si eu cat de curand la Voda, nici mie nu imi mai plac, plus ca exista oferta bogata la alti operatori....ii astept pe cei de la zapp sa vedem ce mai scot, sau pe cei de la cosmo, poate mai vin cu ceva interesant, si cu prima ocazie, le zic PA la cei d ela voda.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate