Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Cu ambele maini pe volan?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#55
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
norocul meu ca sunt stangaci :)
eu tin frumos cotul pe portiera si mana pe volan pe la ora 9:00 iar dreapta pe cotiera.
pun si dreapta pe volan la viteze mari sau la depasiri mai la limita...

dar dac-ar fi sa trec cu viteza mare "printre urechile acului" cum se spune cu dreapta pe volan e ca si cum as avea volanul liber, in timp ce cu stanga il manevrez la milimetru

#56
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Corect, am uitat sa precizez ca si eu sunt stangaci. Tata e si el stangaci, acelasi mod de a conduce, parca frate-meu tine mana dreapta pe volan, dar asta ca sa poata fuma cu stanga, ca-i cioban si scutura scrumul pe geam.

#57
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 sebulbus, on May 24 2008, 23:18, said:

.... ca-i cioban si scutura scrumul pe geam.
Te pupa cind o citi ce lauda i-ai tras.   :lol:

#58
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Pai crezi ca live nu l-am felicitat de multe ori? Inca nu suporta forumul asta tot ce-a auzit el de la mine...

#59
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
eu sunt dreptaci, dar cu toate astea, parca cu mana stanga mi-e mai lejer sa invart volanul. Cu dreapta parca nu am aceeasi precizie.

#60
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Asta pt ca dreapta mesteca nonstop in cutie, si eu sint tot asa, cu stinga am mai multa precizie pe volan.

#61
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Dreapta in general zace pe schimbator/cotiera pana la viteze de 130 in functie de drum. In curbe mai stranse chiar si in oras folosesc in 90% din cazuri 2 maini ca am vorbit cu multi soferi profesionisti si toti au fost de parere ca nu stii ce e dupa curba sau ce groapa/sant iti apare si e cel mai bine sa ai 2 maini ca sa tii bine volanul. Cel putin cei care in curbe de 90 de grade prin oras intorc volanul la 50km/h doar cu podul palmei fara a-l prinde bine mi se par pericole publice.

#62
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Aia ca aia, dar cel mai periculos de aici e cel care mai vine si cu citate din america si ne sfatuieste sa tinem mainile la 4 si la 8. E mai periculos decat la 3 si la 9...
O fi incercat vreodata cu mainile la 4 si la 8 sa faca o manevra de evitare stanga, dreapta mai ampla? Bine, fara sa i se suprapuna mainile... :thumbdown: :naughty:  10 si 14 sunt orele optime. punct. nici nu exista discutie. sunt singurele bune.

#63
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Care-i ala cu ora 4 si ora 8 ca il mananc. Cred ca o fi ramas cu sechele de la manșa avionului =)))))))))))))

Oricum, sa recunoastem ca directia asistata usureaza mult viata soferului.

Tin minte o vecina care conducea un Moskwitch 403 sau foarte apropiat (vezi foto) care ne oferea un adevarat spectacol cand ajungea cu masina in fata blocului. Sunt multe de povestit, dar nu e cazul si nici nu am timp (borduri urcate, gard indoit, motor oprit, parcari de 2 minute etc).

Attached Files



#64
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

 filipxxx, on May 29 2008, 12:03, said:

Dreapta in general zace pe schimbator/cotiera pana la viteze de 130 in functie de drum. In curbe mai stranse chiar si in oras folosesc in 90% din cazuri 2 maini ca am vorbit cu multi soferi profesionisti si toti au fost de parere ca nu stii ce e dupa curba sau ce groapa/sant iti apare si e cel mai bine sa ai 2 maini ca sa tii bine volanul. Cel putin cei care in curbe de 90 de grade prin oras intorc volanul la 50km/h doar cu podul palmei fara a-l prinde bine mi se par pericole publice.

depinde si cum invarti volanul cu palma. prin parcari, numai cu palma conduc, dar in intersectii volanul il prind bine chiar daca, chiar azi am vrut sa vad ce se intampla daca bruschez volanul cu palma: 180' stanga, 180' dreapta instantaneu, la viteza mica si nu pe asfalt... deci se poate, dar siguranta nu e aceeasi ca si cand "strangi" bine volanul cu ambele maini si cu dintii :lol:

#65
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 C.F.S., on May 29 2008, 13:25, said:

Care-i ala cu ora 4 si ora 8 ca il mananc. Cred ca o fi ramas cu sechele de la manșa avionului =)))))))))))))
Nu e unul, sunt 2...si unul e cu ora 17 si 19  :huh:  http://forum.softped...m...t&p=4613001

#66
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
eu am remarcat ca atunci cand tin mainile pe volan, le tin cam la 11:20

#67
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
In parcare e altceva. Poti sa-l tii si cu degetul mic ca daca ai servo electronic tot il invarti. Eu ma refeream la "jmecherii" care intra in curba doar cu palma pe volan si eventual cu telefonul la ureche lasati pe-o parte. Astora le doresc cat mai multe canalizari neacoperite de evitat.

#68
Ferguson

Ferguson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 07.01.2007
In curbe si in oras cu ambele maini pe volan, dar afara, la un drum de tara, relaxat... O singura mana si celalata pe cotiera.

Si sunt total de acord cu

 filipxxx, on May 29 2008, 12:03, said:

Cel putin cei care in curbe de 90 de grade prin oras intorc volanul la 50km/h doar cu podul palmei fara a-l prinde bine mi se par pericole publice.


#69
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 xtremdriving, on May 29 2008, 15:42, said:

Nu e unul, sunt 2...si unul e cu ora 17 si 19  :huh:  http://forum.softped...m...t&p=4613001

Mai lipseste unu' care sa le tina la 17.55 respectiv 18.05 si am terminat bâlciu' :lol:

P.S. Mi-am amintit de un taxi cu care am mers (logan desigur) - soferul montase "maner" ca la tiruri si chiar il folosea. Am murit de ras...

Quote

"maner" sau cum dreq ii zice


#70
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 C.F.S., on May 29 2008, 16:43, said:

soferul montase "maner" ca la tiruri si chiar il folosea. Am murit de ras...
Sigur de ras si nu de frica? Eu unul ma dadeam jos din masina...

#71
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Stii vreo zona prin buc nde ar fi putut sa ajunga la o viteza cat de cat "periculoasa"? :))

Edited by C.F.S., 29 May 2008 - 15:50.


#72
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 C.F.S., on May 29 2008, 16:50, said:

Stii vreo zona prin buc nde ar fi putut sa ajunga la o viteza cat de cat "periculoasa"? :))
Depinde de ora la care mergea...Daca era ora 10, sa zicem, stiu o multime de locuri...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate