Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Program sala?..

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View PostSoulReapers, on May 11 2009, 08:40, said:

Nu incercati nici un fel de proteine dauneaza grav sanatatii si veti regreta amarnic......
Argumenteaza.

2h ? Ce naiba sa faci 2h la sala ?

Edited by Valy1, 11 May 2009 - 14:23.


#20
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

View PostValy1, on May 11 2009, 15:22, said:

Argumenteaza.

2h ? Ce naiba sa faci 2h la sala ?
1.Dezechipare, echipare de antrenament la vestiar, aprox 5-10 min.
2.Incalzire, aprox 10 min.
3.Lucrul cu greutati, 30-40 min.
4.Cardio, 40-60 min.
5.Chat cu antrenorul(antrenoarea ;) ), cu altii sau altele, nelimitat.  :naughty:
6.Dus, dezechipare, echipare, aprox 15 min.
7. Optional sauna, masaj etc cat vrea respectivul
Toate adunate dau min 2 ore de sala :lol:

#21
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Aaaa..pardon atunci , si eu fac antrenamente de 3h uneori  :lol:
Dar antrenamentul cu greutati ~45 min.

#22
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostSoulReapers, on May 10 2009, 18:40, said:

Nu incercati nici un fel de proteine dauneaza grav sanatatii si veti regreta amarnic......
:roflmaofast:

offtopic: Mi se pare zob rau sectiunea asta din forum, fiecare vorbeste din auzite...


Si hydroxicut chiar e nasol, chiar pe news pe softpedia gasesti un articol

#23
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostSoulReapers, on May 11 2009, 08:40, said:

Nu incercati nici un fel de proteine dauneaza grav sanatatii si veti regreta amarnic......
In fiecare zii trebuie sa aveti o alimentatie sanatoasa minm cate trei mese pe zii puteti sa mancati si peste ....in special multe fructe si carne gratar sau fiarta mai putine prajeli.....

dar vai... atunci ar fi bine sa o lasi mai moale cu gratarele alea, cine stie ce patesti  :thumbup:

si ca sa te scutesc de tonul ala de superioritate prosteasca cu care o sa imi spui ca te refereai la proteinele praf sau batoane, ar trebui sa iti dai si tu seama ca proteinele alea sunt tot din produse naturale (carne, oua etc) ca doar nu le scoate nimeni din pamant, nu?

#24
comandors

comandors

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.12.2008

View Postciutacu, on 17th May 2008, 19:56, said:

Carbohidratii si proteinele sunt substante naturale, nu create in laborator precum medicamentele.
Carbohidratii sunt folositi ca sursa de energie, dar daca vrei sa slabesti trebuie sa folosesti ca sursa de energie grasimea corporala.
Carbohidratii se asimileaza indiferent daca sunt din suplimente sau din alimente. Depinde de individ, poate ca prietenul tau este un ectomorf care arde tot ce mananca.
Glucidele , carbohidratii, proteinele, si grasimea
ideea este ca in prima faza o sa pierzi proteine prin slabire si nu elimini grasime , de asta e bine sa aduci un supliment de proteine pentru ca organismul sa arda grasimi . Glucidele se ard rapid , cel mai rapid  deci sunt  de evitat pentru ca genereaza foame f repede pentru ca stomacul tau e gol chair daca energia data organismului prin glucide e f mare chair si al cantitati mici ;)

#25
lor3nzzo

lor3nzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.07.2009
eu am un program cv d genu:
2 luni : luni piept+ andomen
marti:spate+ trapez
miercuri:picioare+ abdomen
joi: brate( biceps + triceps, nu'mi place sa lucrez antebratzu :) )
vineri: umeri + abdomen
1 luna: luni brate
marti: umeri
miercuri: piept
joi: spate
vineri: picioare ... la mine merge as vrea s stiu si parerea celorlalti :peacefingers:

#26
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Ce parere avem? Lucrezi prea mult abdomen. Degeaba vrei six pack facand milioane de abdomene ca nu il vei obtine. CUm banuiesc ca tu vrei "sics pec", iti recomand sa faci mai multe exercitii cardio si sa fii atent la alimentatie.

#27
lor3nzzo

lor3nzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.07.2009
global mods de cate ori crezi ca ar fi bine sa lucrez abdomenu? o data sau d 2 ori p sapt? ... si exercitziile cardio la ce se refera exact? ... adica eu alerg in fiekre seara cam 2 km se considera cardio?

#28
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Indicat e sa lucrezi abdomenul de maxim 2 ori pe saptamana. Exercitiile cardio sunt cele de tip aerob, in care consumul de oxigen este egal cu volumul de oxigen inhalat iar caloriile sunt consumate in momentul efortului. Adica alergat, inotat, pedalat, stepper, cross-trainer etc. Iar 2 kilomtri, care ii alergi in ~10minute, e destul de putn. Arderea grasimii se face alergand peste 35 de minute.

#29
lor3nzzo

lor3nzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.07.2009
thx global mods ... d akm incolo ma voi ocupa mai mult si de cardio :D

#30
traitutza

traitutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.10.2009
Buna seara.Cine ma ajuta si pe mn? am 17 ani si 168 cm si vreau sa incep la sala(muschii).SUnt nou si aicea pe forum si la sala si nustiu cum se procedeaza.Am m-ai fost odata la sala si am tras ca.........,in cealalta zi nu m-ai mi-am simtit picioarele si bratele.Daca ma puteti ajute cu ceva cu un program cu ceva indicatie(proteine)[email protected]

#31
traitutza

traitutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.10.2009
Buna seara.Cine ma ajuta si pe mn? am 17 ani si 168 cm si vreau sa incep la sala(muschii).SUnt nou si aicea pe forum si la sala si nustiu cum se procedeaza.Am m-ai fost odata la sala si am tras ca.........,in cealalta zi nu m-ai mi-am simtit picioarele si bratele.Daca ma puteti ajute cu ceva cu un program cu ceva indicatie(proteine)[email protected]

#32
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

View Posttraitutza, on 6th October 2009, 22:15, said:

Buna seara.Cine ma ajuta si pe mn? am 17 ani si 168 cm si vreau sa incep la sala(muschii).SUnt nou si aicea pe forum si la sala si nustiu cum se procedeaza.Am m-ai fost odata la sala si am tras ca.........,in cealalta zi nu m-ai mi-am simtit picioarele si bratele.Daca ma puteti ajute cu ceva cu un program cu ceva indicatie(proteine)[email protected]

Fa 1-2 saptamani acasa exercitii generale cu greutatea corpului, nu te duci direct la sala si incepi sa tragi tot ce iti iese in cale la maxim ca nu rezolvi nimic asa.
Faci acasa: o zi tractiuni, o zi flotari(4 serii priza indepartata, 3 serii priza apropiata) si abdomene, si alta zi fandari + genoflexiuni. Apoi repeti tot ciclul o saptamana - 2. Faci 5 serii a cate repetari poti la fiecare exercitiu.

Cand ajungi la sala si incepi sa lucrezi la aparate nu bagi greutate maxima, bagi sa iti fie usor nu greu, trebuie mai intai sa inveti miscarea si sa se adapteze muschii, asta in prima luna. Facand asa muschii nu vor fi foarte extenuati iar pauza de refacere va fi mai mica.
Program pentru prima luna:

Luni:
spate, biceps, antebrat

Marti:
piept, triceps, umeri

Miercuri:
picioare,abdomen

Joi:
spate, biceps, antebrat

Vineri:
piept, triceps, umeri

Sambata:
picioare, abdomen

Duminica:
pauza

Dupa prima luna de exercitii usoare in care s-au adaptat muschii si ai invatat miscarea la exercitii, poti sa incepi sa tragi "tare" pentru masa musculara. Iti pui o greutate la exercitiile pe care le faci astfel incat sa nu poti face decat 8-12 repetari corecte.(pentru inceput ar fi bine sa poti ajunge la 12) din momentul in care nu mai executi repetarile corect te opresti pentru ca risti sa te ranesti. Faci in jur de 4-5 serii la fiecare exercitiu si 3 exercitii la fiecare grupa mica, 4 la fiecare grupa mare. (ex: bicepsu este o grupa mica, pieptul e o grupa mare). Pauza dintre serii ar trebui sa fie de 1min- 1min jumate la grupe mici si aprox 2 min la grupe mari.
Dupa antrenamente grupele musculare lucrate in ziua respectiva vor fi extenuate la maxim si vor avea nevoie de mai mult timp de refacere, astfel incat programul ar trebui sa arate cam asa:

Luni:
spate(4 exercitii diferite a cate 4-5 serii fiecare a cate 12 repetari pe serie)
biceps(3 exercitii diferite a cate 4-5 serii fiecare a cate 12 repetari pe serie)
antebrat(1-2 exercitii diferite a cate 4-5 serii fiecare a cate 12 repetari pe serie)

Marti:
pauza

Miercuri:
piept(4 exercitii diferite a cate 4-5 serii fiecare a cate 12 repetari pe serie)
triceps(3 exercitii diferite a cate 4-5 serii fiecare a cate 12 repetari pe serie)

Joi:
Pauza

Vineri:
picioare(4 exercitii diferite a cate 4-5 serii fiecare a cate 12 repetari pe serie)
umeri(2-3 exercitii diferite a cate 4-5 serii fiecare a cate 12 repetari pe serie)

Sambata:
Pauza

Duminica:
Pauza

Abdomenul ar trebui facut din 3 in 3 zile, asta iti aranjezi tu cum vrei in program in functie de preferintele tale.
abdomen(3 exercitii diferite a cate 4-5 serii fiecare a cate repetari poti pe serie)

Dupa prima luna de tras "tare" , adica a 2-a luna de sala poti sa incepi sa iei proteine, recomandat ar fi un gainer. Cand introduci suplimente proteice in alimentati e foarte recomandat sa te apuci si de cardio. Cardio = exercitiu cardio-vascular ce consta in mentinerea la un nivel ridicat al batailor inimii (circa 115-155 pe minut) pe o perioada indelungata de minim 15 minute. Cardio are rolul de a arde grasimile, grasimile fiind arse si indepartate de pe muschi acestia capata un aspect "dens".
Fa cardio in zilele de pauza, nu iti trebuie neaparat banda de la sala, ajunge sa iesi cu bicla 20 de minute, daca nu ai bicla, bagi cateva ture de parc.
Exercitii de cardio: bicicleta, jogging, saritul corzii.

Alimentatia:
alimente cu concentrat mare de proteine(lapte, oua, carne de vaca/pui, etc)
alimente cu concentrat mare de carbohidrati. ex: cereale(nu orice fel)

Ar trebui sa ai in medie 4 mese principale pe zi si 2 secundare.

Mananci dimineata ora 9:00, la pranz ora 12:30 - 13:00, la ora 17:00, si seara cu 2 ore inainte de culcare.
mesele secundare le pui intre pauza dintre 13 si 17 si dintre 9 si 12. si ar trebui sa mananci un fruct, un baton ceva.

Somn:
minim 8-9 ore pe noapte. imediat cum te trezesti incerci sa mananci ceva cat mai bogat in proteine(nu mancare grea!) pentru ca noaptea in timpul somnului muschii cedeaza proteine creierului.

Mult noroc si mai revin-o cu intrebari daca ai nevoie!

#33
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
as vrea si eu putin ajutor.. am 16 ani, ~1.85m , 75-77kg si o idee de burta, ramasa din cele 90+ kg la care ajunsesem in iarna. vreau sa ma apuc de sala.. sa pun ceva masa musculara pe brate, piept si spate.. abdomen si picioare fiind in planul secundar. cam ce program sa imi fac? mai alerg, merg cu bicicleta, joc fotbal.. incerc sa imi fac un program din alergat.

#34
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
e cam proasta ideea sa lucrezi doar anumite parti pentru ca te vei dezvolta impartial...
ai putea sa iti adaptezi programul care l-am scris in postul anterior, facand picioarele o odata la 2 saptamani si abdomenul la 4-5 zile. desi e nerecomandat, cum am mai zis te vei dezvolta impartial.
Adauga minim 20 minute de cardio in fiecare zi de pauza si la antrenamentele de piept si picioare.

daca vrei sa te apuci de sala doar ca sa pui ceva muschiuletzi(nu sa o iei foarte serios) si sa scapi de ideea aia de burta recomand inotul.
Vei avea o dezvoltare mult mai armonioasa si in acelasi timp vei face si cardio. inotul poate fi clasificat drept cardio.

bafta

Edited by iloveshaorma, 09 October 2009 - 16:47.


#35
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Pentru inceput, program cu exercitii cardio in majoritate+regim alimentar adecvat slabirii iar dupa ce ajungi la greutatea dorita, program de antrenament pentru masa musculara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate