Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Program sala?..

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Vickt0r

Vickt0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2006
Din ce am citit pana acum.... vad ca voi chiar ajutati lumea. Asa ca am si eu o rugaminte

Care ar putea sa am ajute cu un program pt sala..

am 1,81, 88kg, deci vreau sa slabesc. sa ajung la 81kg.
M-am apucat de ieri de sala.... cu toate ca multi tot mi-au zis ca eu fac sala de un an.. :)) ca par mai mare... dar de unde :)))
revenind...

Am tot alergat la banda aia, kmetri facuti.. si bicicleta.. si abdomene la banca aia inclinata.....

Dar totusi.. cine m-ar putea ajuta cu un program? Ceva de genul.. ce sa fac.. marti, vineri, sambata.. ca programul imi permite numai trei zile.. pe sapt sa merg.


Mersi frumos!  :rolleyes: :rolleyes:   :P

#2
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Nu exista un program bun pentru toti. Depinde de individ. Cauta pe forum si sunt destule exemple de programe; eu zic sa urmezi  pentru inceput un program clasic:
Ziua 1:Piept + Biceps
Ziua 2:Spate + Triceps
Ziua 3:Picioare + Abdomen

Edited by ciutacu, 17 May 2008 - 07:29.


#3
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Un program facut in sala de forta pentru slabit, fibrare, recomand asa:

Ziua 1:  brate (biceps, triceps, antebrate)
Ziua 2:  piept, abdomene
Ziua 3:  picioare, abdomene
Ziua 4:  spate, umeri, trapez

  De regula majoritatea executa antrenamentul asta pentru masa, insa daca sti cum sa-l abordezi e bun si asta. Dar ar mai fii unul:  

Ziua 1:  brate
Ziua 2:  picioare, abdomene
Ziua 3:  piept, abdomene
Ziua 4:  spate, umeri, trapez
Ziua 5:  picioare, abdomene    

ATENTIE! Sa cuprinzi toate grupele de muschi. Eu zic sa abordezi cel mai tare unde ai de slabit sau fibrat, dar fa-le cumva sa fie si proportionate    .                                                                                                                                                                                      
                                                                                                                              

Chestia e sa faci cat mai multe serii, cat mai multe repetari. Nu pune kg. multe, sa poti sa faci mult si bine, pana transpiri. Si inca ceva, imbracate mai gros sau ia-ti ceva celofan in jurul abdomenului daca ma intelegi. Am vazut la cineva si i-a dat rezultate destul de bune.

Desi, eu mai recomand cat de multa miscare, alergare, inot, bicicleta. Tot asa, pana transpiri.
Mai ai grija la ce mananci, mai putini carbohidrati, grasimi si proteine. Uita-te la volorile nutritionale.

#4
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Documenteaza-te si nu mai vorbi prostii ! Slabirea nu se face localizat si prin trasul de fiare aiurea: cu greutati mici si repetari multe. Aia e tonifiere. Slabirea se face prin dieta in primul rand si eventual aerobic, insa greutatile trebuie sa fie atat de mari incat sa permita efectuarea a 10 - 12 repetari/serie. De asemenea, numarul seriilor trebuie sa nu fie prea mare: 8 - 9/ grupa mica si 12 - 13/grupa mare, serii impartite pe 2 - 3 exercitii.

#5
Vickt0r

Vickt0r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2006
aha da si asta vroiam sa va intreb cate greutati sa pun.
deci sa fie atatea astfel incat sa pot face 10 repetarisi cate 8-9 serii binee

oricum am renuntat gata la paine, bere, suc. sper sa rezist tentatiei.

eu stau si in camin si am si niste mancaciosi pe-aici!!

dar daca mergi la sala. si simti febra aia musculara tot timpul, parca nu iti mai vine sa bagi in tine :)))

aa  si  sunt batoanele alea redis, la 1,5 lei sunt bune? ajuta la slabit?  ca ma gandeam sa iau catevaa.

Edited by ciutacu, 17 May 2008 - 12:07.
Foloseste punctul si virgula !


#6
worlds_pain

worlds_pain

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 296
  • Înscris: 11.03.2008

View PostVickt0r, on May 17 2008, 11:56, said:

aha.da.. si asta vroiam sa va intreb.. cate greutati sa pun....
deci sa fie atatea astfel incat sa pot face... 10 repetari......si cate 8-9 serii.. binee

oricum.... am renuntat... gata.. la paine..... bere. .suc... sper sa rezist tentatiei.

eu stau si in camin... si am si niste mancaciosi pe-aici!! ..

dar daca mergi la sala. si simti febra aia musculara tot timpul, parca nu iti mai vine sa bagi in tine... :)))

aa..si .. sunt batoanele alea... redis, la 1,5 lei.. sunt bune?.. ajuta la slabit?  ca ma gandeam sa iau catevaa...

8-9 serii??? nu esti pe treaba ta, baga 5 de 12 repetari la fiecare aparat. La alimentatie da, trebuie sa ai grija.. dar am un prieten care a reusit sa slabeasca foarte mult si a facut vergeturi.. i s-a zbarcit pielea asa la umar, aproape de subrat.. deci nu stiu daca vrei sa scazi asa dintr-odata, sa te dai peste cap. Ia-o usor ca in timp o sa se arda grasimea.. batoanele sunt bune, ca iti taie pofta de mancare. Mananci un baton din-ala si bei o cana de apa si nu iti mai trebuie altceva, doar daca nu esti pofticios si ai un tort de ciocolata in frigider ^_^

In articolul acesta despre ceea ce trebuie sa stie un culturist incepator am gasit ca daca ai o tendinta spre ingrasare (tip endomorf) Power Blast ar fi cea mai potrivita extra sursa de proteina. Ai putea sa profiti de tendinta asta de ingrasare si sa iti pui cateva kg de masa musculara curata. Eu as recomanda macar carbohidrati daca nu vrei sa iei un complex de proteine care evident este mai scump. Carbohidratii sunt mai ieftini.

#7
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View Postworlds_pain, on May 17 2008, 13:14, said:

Eu as recomanda macar carbohidrati daca nu vrei sa iei un complex de proteine care evident este mai scump. Carbohidratii sunt mai ieftini.

Adica cum... n-ai bani de proteine ia  macar carbohidrati ?  :lol: :lol: :lol:

Edited by Valy1, 17 May 2008 - 12:26.


#8
worlds_pain

worlds_pain

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 296
  • Înscris: 11.03.2008

View PostValy1, on May 17 2008, 12:19, said:

Adica cum... n-ai bani de proteine i-ati macar carbohidrati ?  :lol: :lol: :lol:

O cutie de proteine este undeva la 54 de lei, si contine pe langa proteine si carbohidrati, creatina, calciu etc intr-o balanta buna. O cutie doar de carbohidrati este undeva la 20 de lei. Daca nu isi permite omu sa dea 60 de lei pe o cutie din-aia sa ia macar carbohidrati fiindca or sa il ajute.

#9
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View Postworlds_pain, on May 17 2008, 13:25, said:


Stii ce fac proteinele si ce fac carbohidratii ?

Atunci cand zici cutie de proteine te referi la weight gainer nu ? ca altfel nu-mi explic...

#10
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View Postworlds_pain, on May 17 2008, 13:25, said:

O cutie de proteine este undeva la 54 de lei, si contine pe langa proteine si carbohidrati, creatina, calciu etc intr-o balanta buna. O cutie doar de carbohidrati este undeva la 20 de lei. Daca nu isi permite omu sa dea 60 de lei pe o cutie din-aia sa ia macar carbohidrati fiindca or sa il ajute.
Omul vrea sa slabeasca, deci trebuie sa reduca pe cat posibil carbohidratii, iar tu ii spui sa-si ia o cutie de carbohidrati, pentru ca e mai ieftina decat o cutie de proteine ! Bravo !

#11
worlds_pain

worlds_pain

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 296
  • Înscris: 11.03.2008

View Postciutacu, on May 17 2008, 13:11, said:

Omul vrea sa slabeasca, deci trebuie sa reduca pe cat posibil carbohidratii, iar tu ii spui sa-si ia o cutie de carbohidrati, pentru ca e mai ieftina decat o cutie de proteine ! Bravo !

Cand zic cutie ma refer la cea de 1,5 kg de (Power Blast) ca la alea mai mari le zic canistre :D . Ii spun sa ia carbohidrati fiindca prietenul ala al meu asa a luat. Ii dadeau energie, si fiind artificiali nu se prind, ca sa ingrase. Se ard cand tragi la sala. Eventual citeste si el pe cutie sa fie unii preponderent cu ardere rapida.

Edited by worlds_pain, 17 May 2008 - 17:39.


#12
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Carbohidratii si proteinele sunt substante naturale, nu create in laborator precum medicamentele.
Carbohidratii sunt folositi ca sursa de energie, dar daca vrei sa slabesti trebuie sa folosesti ca sursa de energie grasimea corporala.
Carbohidratii se asimileaza indiferent daca sunt din suplimente sau din alimente. Depinde de individ, poate ca prietenul tau este un ectomorf care arde tot ce mananca.

#13
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007

View Postciutacu, on May 17 2008, 11:24, said:

Documenteaza-te si nu mai vorbi prostii ! Slabirea nu se face localizat si prin trasul de fiare aiurea: cu greutati mici si repetari multe. Aia e tonifiere. Slabirea se face prin dieta in primul rand si eventual aerobic, insa greutatile trebuie sa fie atat de mari incat sa permita efectuarea a 10 - 12 repetari/serie. De asemenea, numarul seriilor trebuie sa nu fie prea mare: 8 - 9/ grupa mica si 12 - 13/grupa mare, serii impartite pe 2 - 3 exercitii.

M-am documentat, logic ca trebuie sa tina dieta:)), e in mare parte tonifiere, da, dar il ajuta destul si aia daca stie cum sa faca

#14
worlds_pain

worlds_pain

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 296
  • Înscris: 11.03.2008

View Postciutacu, on May 17 2008, 20:56, said:

Carbohidratii si proteinele sunt substante naturale, nu create in laborator precum medicamentele.
Carbohidratii sunt folositi ca sursa de energie, dar daca vrei sa slabesti trebuie sa folosesti ca sursa de energie grasimea corporala.
Carbohidratii se asimileaza indiferent daca sunt din suplimente sau din alimente. Depinde de individ, poate ca prietenul tau este un ectomorf care arde tot ce mananca.

Bine, poate aia au un anumit grad de pericol. Tot sunt de parere ca trebuie sa ia ceva suplimente ca sa il ajute sa ajunga la corpul pe care si-l doreste. De exemplu stiu sigur ca L-CARNITINA transporta acizii grasi din citoplasma in interiorul celulei musculare unde sunt transformati in energie marind energia si rezistenta in timpul antrenamentului si ajuta la o recuperare rapida a organismului. Un flacon de 60 de capsule este 13,5 lei.. acum depinde si de unde o cumperi sau de la ce producator e.  Se iau doua capsule pe zi ori inainte de antrenament, ori cu o ora inainte de culcare (eventual impreuna cu 2 capsule de creatina)

#15
Ardelean

Ardelean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.07.2008
vai cati sunteti care habar nu aveti ce ziceti... documentativa oameni buni inainte sa dati sfaturi.

#16
despina4fun

despina4fun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2009
eu zic ca cel mai bun program de sala e asta:

LUNI:             PIEPT+ cardio+abdomene
MARTI:          PICIOARE + UMERI+TRAPEZ
MIERCURI:     BRATE+ cardio+ abdomene
JOI:               SPATE+cardio+abdomene
VINERI:          PIEPT+BRATE+abdomene


eu pe asta il folosesc ,e putin cam greu dar e bun pt cei care vor sa slabeasca si cei care vor sa aibe un piept frumos definit si brate frumoase gen(male models),nu pt cei care vor sa aibe picioare cat hulk sau trapez pana in varfu capului.:)......dar pana la urma nu conteaza numai programu' ci si viata de zi cu zi ...mesele.....carbohidratii ....proteinele..tot:)  pt ca degeaba ai un program f bun, la sala dai jos grasimea si te duci acasa si mananci carne de oaie sau porc sau carnati sau shaorma sau ciocolata sau etc....sau mai e ceva:multi se duc la sala si cand trag la piept  baga 70 80 kg ,pun mana pe bara,se fortzeaza si fac repede repede ...dar pur si simplu nu fac bn....asta e parerea mea.succes in antrenament!



ps:pt cei care vor sa slabeasca am auzit ca cel mai bun e hydroxycut:) dar  sunt si altele mai slabutze l-carnitina xenadrina 8 hours..acum depinde de dieta si de buget.

Edited by despina4fun, 17 January 2009 - 15:18.


#17
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
e dezastru programu!!!

#18
SoulReapers

SoulReapers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2009
Daca doriti sa faceti muschii si sa puneti in greutate va recomand asa maxim 2 ore sala, Sambata Duminica Pauza :
Luni:Piept , Biceps , Aripioare.
Marti:Picoare si Abdomen
Miercuri:Triceps Spate Umeri
Joi:Programul de Luni
Vineri:Programul de Marti

Nu incercati nici un fel de proteine dauneaza grav sanatatii si veti regreta amarnic......
In fiecare zii trebuie sa aveti o alimentatie sanatoasa minm cate trei mese pe zii puteti sa mancati si peste ....in special multe fructe si carne gratar sau fiarta mai putine prajeli.....

Asta sunt eu sucess la sala :
[ http://i43.tinypic.com/2lk8v1s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SoulReapers, 11 May 2009 - 07:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate