Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Acciza si profitul benzinarilor - 60% din pretul benzinei

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postaeon, on May 16 2008, 13:48, said:

:) nu consider nimic
faceam o remarca
daca ar fi mare pretul al benzina, automat nu s-ar mai cumpara, deci ar fi mai putine masini pe strazi

cum zi de zi vad ca sunt o gramada care ard benzina stand cate 15 min la un semafor si numarul lor creste mereu, inseamna ca isi permit
masina e un lux pentru unii, necesara pentru altii, fita pentru alta categorie
din pacata categoria asta din urma este foarte numeroasa
cine nu se descurca fara masina, ar fi mult mai fericit sa dispara de pe strazi toti cei care pt 1km se urca in masina si fac 20 min in trafic, desi pe jos ar face doar 5

autobuzele ar fi mai putin aglomerate, pentru ca s-ar misca mai repede si ar face circuitul mai des
in prezent, la ora de varf, face si 20 min pt o statie, interval in care se aglomereaza foarte mult statia destinatie

cred ca iti dai seama ca daca s-ar ieftini benzina la 1 leu/l, s-ar tripla numarul de masini :)

vezi ca daca incepe lumea sa mearga pe jos o sa inceapa sa scada burtile celor care se deplaseaza 1 km cu masina si producatorii de medicamente de slabit ar da faliment.
in primul rand transportul in comun ar trebui sa aiba benzi separate ca sa mearga bine.  prin orase se poate circula foarte usor si cu bicicleta dar nu prea exista piste si romanul e prea fitos sa nu mearga cu masina. o naveta de 10 km se face cu bicicleta in 30 min. hai sa venim cu solutii decat sa constatam o situatie pe care toata lumea o stie.

#20
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postrich1974, on May 16 2008, 15:06, said:

o naveta de 10 km se face cu bicicleta in 30 min. hai sa venim cu solutii decat sa constatam o situatie pe care toata lumea o stie.
cu cate emotii se fac cei 10 km? te crezi in..Berlin? o sa te umpli de scuipati, injuraturi, praf, mizerie in cei 10 km. Doar daca nu ii faci in jurul parcului IOR ca acolo am vazut ceva mai civilizate piste pt bicicleta

#21
cengherc

cengherc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.01.2007

View Postrich1974, on May 16 2008, 16:06, said:

o naveta de 10 km se face cu bicicleta in 30 min.
Banuiesc ca nu esti din Bucuresti. Ca in Bucuresti 10 km la ora de varf e sinucidere curata.

#22
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postxtremdriving, on May 16 2008, 16:08, said:

cu cate emotii se fac cei 10 km? te crezi in..Berlin? o sa te umpli de scuipati, injuraturi, praf, mizerie in cei 10 km. Doar daca nu ii faci in jurul parcului IOR ca acolo am vazut ceva mai civilizate piste pt bicicleta

:lol:  :lol:  :lol:
Si completez:
Pai manelistu care nu da prioritate cand te vede cu masina are vreo greata sa te loveasca daca esti pe bicicleta? Eventual dupa ce cazi iti mai iei si doua picioare in cap, pentru ca nu il respecti :))))))))))))))))))))))))))))))))))))

#23
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu ma refeream daca ar fi piste de biciclete.  dar eu va spun ca tot nu ar fi prea mult folosite pentru ca romanul nu merge cu bicicleta. eu cunosc oameni care nu au urcat in viata lor pe bicicleta. stiu un exemplu extrem. un profesor de la tara sta la 500 m de scoala si face naveta cu masina. d-aia va spun ca pistele ,chiar daca ar exista, nu ar avea mare succes. solutia cred ca ar fi un transport in comun bine pus la punct care sa circule pe benzi speciale.

#24
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tãran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View PostC.F.S., on May 16 2008, 16:12, said:

:lol:  :lol:  :lol:
Si completez:
Pai manelistu care nu da prioritate cand te vede cu masina are vreo greata sa te loveasca daca esti pe bicicleta? Eventual dupa ce cazi iti mai iei si doua picioare in cap, pentru ca nu il respecti :))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Pana si motociclistii, care-s cam frustrati pe faptul ca nu le acorda automobilistii respectul cuvenit, or sa fie incantati sa te dea jos de pe bicla! De fapt, o sa fie vina ta, ca ai venit prea lansat! :D

#25
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Ba eu cred ca daca ar fi piste cu semaforizare pt biciclisti, si lumea ar fi civilizata, multi s-ar duce cu bicicleta pt cativa km cand e vreme buna...

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in legatura cu pretun combustibilului sincer nu stiu ce am putea face! poate sa facem un boicot de vreo saptamana si cred ca nici asa nu s-ar rezolva nimic. poate daca era o companie petroliera de stat....... si in america pretul a crescut. ascultam la radio ca se plangeau ca e 4 $ galonul de motorina. benzina e peste 3$ galonul dar ei se asteapta sa ajunga chiar la 7. probabil ca va ajunge rentabil sa folosim alternative gen curent electric sau hidrogen din electroliza. have no idea! sa vedem ce ne rezerva viitorul.

#27
cengherc

cengherc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.01.2007

View Postxtremdriving, on May 16 2008, 16:26, said:

Ba eu cred ca daca ar fi piste cu semaforizare pt biciclisti, si lumea ar fi civilizata, multi s-ar duce cu bicicleta pt cativa km cand e vreme buna...
Pai pistele pt biciclisti sunt mai periculoase ca pe strada. In multe locuri au pus stalpisori de-aia de o juma' de metru pe marginea pistei. Dai cu pedala in ei si sigur iti rupi gatu'. Pici exact intre ei si nu mai scapi. Pe strada, daca ai noroc, te alegi doar cu belituri. Intre stalpisorii aia n-ai cum sa ai noroc.

#28
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Poate e putin (99%) offtopic, dar din cate stiu eu mersul cu masina pe distante scurte, in care motorul nu ajunge sa se incalzeasca `&% corespunzator e destul de pacatos.

Edited by C.F.S., 16 May 2008 - 16:20.


#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostC.F.S., on May 16 2008, 17:18, said:

Poate e putin (99%) offtopic, dar din cate stiu eu mersul cu masina pe distante scurte, in care motorul nu ajunge sa se incalzeasca `&% corespunzator e destul de pacatos.

stii foarte bine. cred ca daca s-ar face testele de emisie cu motoarele reci ar fi un dezastru. un motor (mai ales pe benzina) cand e rece e destul de poluant. nu mai discutam de uzura.......

o solutie pentru transportul pe distante mai lungi ar fi transportul multimodal. mai ales pentru camioane, daca ai de parcurs o distanta mai mare, bucuresti -timisoara sau altele sa poti urca masina pe vagoane platforma si ajungi si mai repede si fara stres.   se discuta de mult despre transportul multimodal al camioanelor dar vad ca nu se face nimic. am vazut ca in america semiremorcile sunt urcate pe trenuri.

#30
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Din cate stiu, in Elvetia nu se tranziteaza cu camionul pe sosea, este urcat in tren.
   Oricum, aici se discuta de a se renunta la masina dar nu se ofera alternative, dupa capul meu intai oferi alternative si apoi ceri sa fie folosite. La noi e invers, lasati masinile si mergeti cu transportul in comun care deja este suprasolicitat si ofera conditii mizere.
   La fel si cu "transportul multimodal", pe ce cai ferate sa se faca asta in Romania?

Edited by ozrind, 17 May 2008 - 10:06.


#31
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Eu sincer am luat la un moment dat foarte serios in considerare ideea de a-mi lua un scuter; problema majora in momentul de fata este ca nu am unde sa-l tin pentru ca stau la bloc , apoi vine problema ca nu ai voie sa mergi pe trotoar cu scuterul , iar printre masini in juma de an iti faci plamanii praf , ca sa nu mai zic ca este foarte periculos ca se gasesc tot timpul dobitoci cu ditai SUVU sa nu te vada si sa dea peste tine. Apopo l-am intrebat odata pe un baiat care livra pizza cum e sa mergi cu scuterul prin buc si mi-a zis ca in ultimul an a avut odata mana fracturata si ca are cel putin 10 busituri sanatoase la activ.

#32
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu inteleg de ce topicul are ca subtitlu "nu uitati sa mergeti la vot" de fapt ar trebui "nu uitati sa nu megeti la vot". asa vom avea macar o scuza cand vom incepe revolta! (the riot). si in america pretul benzinei a ajuns la 4 $ asa ca nu nu prea ar trebui sa ne plangem. eu ma gandesc totusi de unde au americanii astia atatia bani de au atatea autostrazi daca au accize asa mici la benzina?

#33
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
tinand cont ca 4 $ e pretul pentru un galon (aprox 3.8 l) eu as zice sa te mai gandesti putin in legatura cu plangerile :P

#34
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005

View PostVlad_int1, on May 16 2008, 14:30, said:

motorina pe care o bag eu a ajuns la 4,7 lei :( . Pe bune cred ca daca ar fi cinva sa organizeze si daca sindicatele nu ar fi subjucate puterii s-ar strange de o "miscare" frumoasa eventual de blocat strazi , dat cu pietre si alte d-astea, poate asa s-or mai potoli cu scumpirile.
offtopic: apropo de dus la vot eu ma duc (din respect macar) , numai ca ma duc cu pixu in mana si o sa scriu pe buletinu de vot ce imi trece prin minte la ora aia , oricum multe urari de bine si de sanatate.
Am citit in presa ca transportatorii deja au facut proteste (printre altele si la adresa pretului combustibilului, rovinieta,etc), au blocat si centura sau ce-au mai facut, dar restu populatiei sta si se uita cu gura cascata si eventual mai se plange pe forumuri. Atat.
Am incercat sa vad daca sunt dispusi oamenii sa facem un protest ceva, daca s-ar strange toate cluburile auto din romania (vw,ford,etc, etc...) facem pact cu transportatorii si blocam toate caile de acces la palatul victoria, cotroeni, parlamentului, abandonam/parcam masinile (cateva sute, poate mii) acolo. Sa vezi cum incep guvernantii sa gaseasca solutii. Sau , fie , o forma de protest mai legala, autorizata, daca unora le e frica.
Aiurea. Doar maxim 1-2 daca ar fi dispusi sa miste ceva. Restul inca mai pot suporta (sa vezi cum fac misto de ei pe clubford "mai puteti baieti?", ca ii stiu deja de mai mult timp ca nu misca, aia de pe daciaclub la fel).
Deci au benzinarii vaci de muls ? Au . Partea proasta e ca ne mulg si pe noi la gramada.

Pana la servici am taman cca 9-10 km. Dar nu cred c-as putea sa fac 20 km zilnic pe bicicleta. mai ales la inceput. chiar daca as avea conditii optime (drum perfect drept, curat, etc). Sau poate cine stie, in conditiile astea da... dar ar fi fost de preferat o distanta ceva mai mica.

PS nu uitati ca pretul la combustibil se reflecta si asupra bunurilor ce le cumparam. Deci platim la stat (noi si angajatorul) inca o data cati bani luam in mana (nu vb de cei luati eventual la negru), din ce luam in mana alti 20% se duc pe tva, din aia dati pe benzina mai platim si accize, mai platim si rovinieta, si impozite si alte taxe, etc etc... deh, daca suntem niste vaci proaste bune de muls...

Edited by cornel001, 18 May 2008 - 22:27.


#35
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
"Suntem niste fraieri", sintagma preferata a poporului roman care se lamenteaza in prostie. "Lasa ca merge asa, ce sa facem"...

Pana la un punct le dau dreptate, insa in prezent suntem pur si simplu batjocoriti, vorba lui cornel001: platim impozite pe salarii, apoi platim taxe de inmatriculare, rovignete si alte draceli.

Adica - din banii deja impozitati - platim alte taxe. Frumos nu?


Sa recapitulam cum suge statul, nu pubipla ci buzunarul firmelor/soferilor

- TVA 19% la (Ven-Ch)
- impozit 16% la profit
- impozite pe salarii + contributiile retinute angajatului pentrua celasi salariu
- acciza imensa pe benzina
- taxa de drum 1 - inclusa in pretul carburantului - "TAXA DE DRUM PROST"
- taxa de drum 2 - platita anual (rovigneta) - eticheta afisata de prostime in geam (am si eu stati linistit numai ca e in portofel).
- taxa de prima inmatriculare / taxa de mediu
- impozit pe cladiri
- impozit pe teren
- taxa asupra mijloacelor de transport

SAMD

:cutit:

#36
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006
Pai cum am fi putut sa crestem pensiile asa spectaculos?!
De ce avem benzina asa scumpa? Pentru ca suntem o tara impartita in 3 :unu munceste, unu pazeste si unul e asistat social. Cel ce munceste trebuie sa mai plateasca alti doi oameni!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate