Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Acciza si profitul benzinarilor - 60% din pretul benzinei

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,986
  • Înscris: 03.12.2005
Ne meritam soarta, pentru ca nu stim sa iesim in strada si sa-i luam la Huo pe astia. Eu unul am consumat de la 1 ian aproape 20 de rezervoare, la un scor mediu inseamna ca am donat aproape 700E pentru drumuri. As vrea macar sa dau noroc cu pensionarii care traiesc din pensia mea si sa le spun sa nu-i voteze pe-astia.
As vrea sa-i vad si pe-aia care au vandut Petrom OMVului pe cele mai mici redevente din Europa, si au creat aproape monopolul asta. Drept pentru care, voi face tot posibilul sa nu cumpar de la ei decat Cola si guma de mestecat.

Traiasca motorina luata la negru, cine are posibilitatea, sau alimentarea din zonele de dincolo de granita. Daca ar fi mai lesne sa facem toti asta ar fi cel mai bun lucru.

#38
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Vlad_int1, on May 17 2008, 13:12, said:

Eu sincer am luat la un moment dat foarte serios in considerare ideea de a-mi lua un scuter; problema majora in momentul de fata este ca nu am unde sa-l tin pentru ca stau la bloc , apoi vine problema ca nu ai voie sa mergi pe trotoar cu scuterul , iar printre masini in juma de an iti faci plamanii praf , ca sa nu mai zic ca este foarte periculos ca se gasesc tot timpul dobitoci cu ditai SUVU sa nu te vada si sa dea peste tine. Apopo l-am intrebat odata pe un baiat care livra pizza cum e sa mergi cu scuterul prin buc si mi-a zis ca in ultimul an a avut odata mana fracturata si ca are cel putin 10 busituri sanatoase la activ.


grija cu scuterul

aseara tarziu (cred ca era 11), la intersectie str. Ramnicu Sarat cu Baia Mare (aproape de sensul giratoriu) o masina a lovit un scuter

nu am vazut cum s-a petrecut, eram pe balcon si am auzit bufnitura iar cand m-am uitat, scuterul era rasturnat in mijlocul strazii iar cel de pe scuter inert, cu capul in bordura; bineinteles, nu avea casca, era in tinuta de plaja....
au oprit cativa soferi, l-au ridicat de pe strada, in 10 min a aparut savarea si politia
nu a murit, incepuse sa miste cand a venit salvarea, dar se vaieta ingrozitor

banuiesc ca cel cu masina a intrat prea mult in strada din cauza celor parcati imediat dupa iesirea din sensul giratoriu, scuterul venea cu viteza din stanga, si s-au atins


ps. sa zica cineva care a fost in dimineata asta la serviciu cu masina daca e scumpa benzina....
si sa vina eventual cu argumente, exemple de cozi, timp/km, nr de persoane/masina, etc.

eu mentin ideea ca e inca prea ieftina
vorbesc de bucuresti, dar nici in restul oraselor nu mai e situatia foarte roz

#39
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
am vazut ieri un reportaj la TV unde spuneau ca pertromv ar avea 20% dintr-o companie bulgara de distributie a benzinei.De aici rezulta ca Petromv,care a fost cumparata pe un pret de nimic si care a primit drept bonus si dreptul de a extrage petrol din pamantul ro pe nu stiu catia ani,petrol ce reprezina cca 40% din consumul romaniei si care este extras cu niste costuri mult mai mici decat pretul international,exporta in Bg la un pret mai mic decat ar vinde in ro.

#40
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 cornel001, on May 18 2008, 22:21, said:

Am citit in presa ca transportatorii deja au facut proteste (printre altele si la adresa pretului combustibilului, rovinieta,etc), au blocat si centura sau ce-au mai facut, dar restu populatiei sta si se uita cu gura cascata si eventual mai se plange pe forumuri. Atat.
Am incercat sa vad daca sunt dispusi oamenii sa facem un protest ceva, daca s-ar strange toate cluburile auto din romania (vw,ford,etc, etc...) facem pact cu transportatorii si blocam toate caile de acces la palatul victoria, cotroeni, parlamentului, abandonam/parcam masinile (cateva sute, poate mii) acolo. Sa vezi cum incep guvernantii sa gaseasca solutii. Sau , fie , o forma de protest mai legala, autorizata, daca unora le e frica.
Aiurea. Doar maxim 1-2 daca ar fi dispusi sa miste ceva. Restul inca mai pot suporta (sa vezi cum fac misto de ei pe clubford "mai puteti baieti?", ca ii stiu deja de mai mult timp ca nu misca, aia de pe daciaclub la fel).
Deci au benzinarii vaci de muls ? Au . Partea proasta e ca ne mulg si pe noi la gramada.
Cornel tu zici foarte bine ce zici si este foarte adevarat , numai ca asta este aplicabil intr'un stat adevarat democratic unde institutiile de sustinere al interesului public sunt foarte bine organizate si au un cuvant real de spus chiar si in mediul politic.
La noi miscarile sindicale se fac de cele mai multe ori de ochii lumii si oricum dictate politic cu tinta tot catre mediul politic. Degeaba ne strangem noi cateva comunitati auto pentru ca pur si simplu protestul ar fi declarat ilegal si pana la urma ne-am alege cu permisele suspendate. Si hai sa zicem ca s-ar face demersurile pentru orchestrarea unui protest legal , asta ar trebui sa fie facuta tot de un om "cu carte " ca sa zic asa ; e , arata-mi tu unu care ar fi dispus sa isi piarda atat de mult timp ca sa faca un bine , iar prin asta sa se mai si puna rau cu oameni sus pusi. In concluzie tot pe cale sindicala ar trebui facut , iar cu alte cuvinte asta inseamna sansa 0 de realizare. Pai eu sa fiu patronul omv pe romania le-as da cate 10000 E pe luna liderilor de sindicat sa stea cuminti si gata pot sa scumpesc cum vrea pulpa mea fara sa ma deranjeze nimeni.
Singura varianta la noi ca sa se mai schimbe ceva si aici ma refer la toate domeniile de interes public ar fi o a doua revolutie ; numai ca v-a mai trece nitel timp pana la asa ceva. Eu unul am 2 sperante: 1 . sa particip si eu la o asemenea schimbare sau 2. mai plauzibil: sa plec din rahatu asta de tara . Sincer imi pare rau de ce am scris mai sus , ca sunt doar lucruri pesimiste , dar asa vad eu situatia :( .

Edited by Vlad_int1, 19 May 2008 - 18:41.


#41
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006
Daca am trece toti pe masini cu motoare electrice astia ar fi in stare sa scumpeasca si curentul sau sa inventeze o noua acciza doar ca faca bani nesimtiti niste firme si sa mai vina niste bani la buget pt mici si bere...

#42
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006
Am vazut ca in ultimele doua zile a zis ceva ministrul de finante de Petrom-omv, de preturi exagerate, profit nesimtit etc.

Dar pute rau de tot a manevra electorala...cu toate ca ma rog sa gresesc si sa se faca ceva in privinta asta!

#43
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006

 longroad, on May 23 2008, 16:38, said:

Am vazut ca in ultimele doua zile a zis ceva ministrul de finante de Petrom-omv, de preturi exagerate, profit nesimtit etc.

Dar pute rau de tot a manevra electorala...cu toate ca ma rog sa gresesc si sa se faca ceva in privinta asta!


Ministrul de finante daca ii pasa lua masuri acum cativa ani ..nu acum la campanie :)) Are si el sigur % din afacere sa taca din gura.. Data viitoare cand va zic ca "le pasa" si ii vedeti pe strada dati'le cu o piatra in cap  :rolleyes:

#44
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
MInistrul ala s-a trezit vorbind doar ca sa mai puna cineva botul,il doare undeva de noi.
Acciza reprezinta un % din pretul combustibilului.Daca se majoreaza pretul=>creste suma incasata de ministerul finantelor=>ministru fericit

#45
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 Vlad_int1, on May 16 2008, 14:30, said:

motorina pe care o bag eu a ajuns la 4,7 lei :( . Pe bune cred ca daca ar fi cinva sa organizeze si daca sindicatele nu ar fi subjucate puterii s-ar strange de o "miscare" frumoasa eventual de blocat strazi , dat cu pietre si alte d-astea, poate asa s-or mai potoli cu scumpirile.
offtopic: apropo de dus la vot eu ma duc (din respect macar) , numai ca ma duc cu pixu in mana si o sa scriu pe buletinu de vot ce imi trece prin minte la ora aia , oricum multe urari de bine si de sanatate.

Desi nu este frumos si nu o sa ajute cu nimic acelasi lucru am sa-l fac si eu, am o SCARBA SI UN SITIR total de toatea politica romaneasca.

#46
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Exact la fel o sa fac si eu daca nu o sa am printr-o minune o revelatie pe cine sa votez.
Hai sa trimitem pe messenger (n-are legatura doar cu combustibilii dar ideea este buna) : mergeti la vot si chiar daca nu vreti sa votati luati un pix si scrieti pe buletin impresiile voastre de "bine".

#47
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Mergeti la vot, macar asa nu va fura nimeni votul....

Problema e ca mesajele voastre nu vor ajunge unde trebuie ci vor fi citite de cei care fac numaratoarea voturilor. Deci impact zero.

Eu o sa ma bucur altfeld e timpul meu, nu o sa ma duc sa votez niste kkzi bolnavi.

#48
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Daca vor fi multe , vor ajunge si in presa. Cu cat mai multe , cu atat impact mai mare. Desigur, nu vor fi prea multe daca vor fi multi care gandesc "impact zero, degeaba ma duc".

#49
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Pai in cazul asta hai sa vedem cati ne adunam... :)

#50
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 C.F.S., on May 26 2008, 15:33, said:

Pai in cazul asta hai sa vedem cati ne adunam... :)
Eu am motivat de ce ma duc ( din respect pentru cei care au murit la revolutie ca eu sa pot sa votez) ; Oricum ar fi o treaba sa facem poze cu tel-mobil/camera-foto si sa le postam pe net , iar daca o sa fim multi poate ca o sa apara si la stiri . Vreau sa aflu nr de tel a lu Fite-si-basini-Mircea-Badea ca ala prea instiga lumea sa nu se duca , poate il conving sa instige lumea la mers cu pix+camera foto la vot .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate